חיפוש

dsdsdsd
מתי עושים ניתוח בקע משפעתי (הרניה) ואיך מתכוננים אליו

ניתוח בקע מפשעתי (הרניה) - מדריך למנותחים

מתי עושים ניתוח בקע מפשעתי? אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח? מהם הסיבוכים האפשריים שלו? כיצד ארגיש לאחר הניתוח? איזה מזון מותר לי לאכול לאחר הניתוח? אילו טיפולים צפויים לי לאחר השחרור מבית החולים? מדריך

פרופ

ד"ר אליעזר מבור

מהו בקע מפשעתי?

בקע מפשעתי (שנקרא גם הרניה או שבר או קילה) הוא התרחבות דמוית שק של חלל הבטן באזור המפשעות. השק הזה (שנקרא לעיתים "שק שבר") הוא למעשה שלוחה של חלל הבטן שאליה יכולים להיכנס איברים הנמצאים בדרך כלל בתוך חלל הבטן. הדבר דומה לבלון שנוצר בעת שקטע של גלגל פנימי נדחק החוצה דרך קרע בצמיג של אופניים.

בקע מפשעתי נוצר עקב התרופפות דופן הבטן באזור המפשעות. ההתרופפות הזאת יכולה להיות מולדת ולבוא לידי ביטוי מיד לאחר הלידה או זמן מה לאחר מכן, והיא יכולה להיות נרכשת - בגלל היחלשות הדרגתית של דופן הבטן כתוצאה מתהליכי הזדקנות.

בקע מפשעתי נרכש מופיע בדרך כלל בגיל מבוגר יותר. יש הקושרים את הבקע המפשעתי הנרכש למאמץ גופני פתאומי, אך העדויות לכך אינן חד־משמעיות.

מתי עושים ניתוח בקע מפשעתי?

אם הבקע המפשעתי מסכן את החיים - יש לנתחו מיד. אם הבקע אינו מסוכן, ניתן לחיות איתו שנים ארוכות.

רוב האנשים מבקשים לעשות את הניתוח ברגע שהבקע המפשעתי מכאיב להם מאוד או מציק ומפריע לשגרת חייהם.

מהם התסמינים של הרניה?

התסמונת השכיחה ביותר של בקע מפשעתי היא נפיחות באזור המפשעה - בדרך כלל ללא כאבים. עם זאת, בעת שיעול ובעת מאמץ גופני חשים במקרים רבים כאבים באזור הבקע המפשעתי. מנוחה בשכיבה מעלימה כמעט תמיד את הכאבים האלה.

עם זאת, לעיתים קרובות הסימנים הראשונים של בקע הם דווקא כאבים באזור המפשעה - כאבים שמתחזקים בעת מאמץ או בעת הזזת הרגליים ומופיעים עוד לפני שניתן להבחין בנפיחות.

מהם הסיכונים של בקע מפשעתי?

מרגע שבו מופיע בקע מפשעתי, הוא בדרך כלל הולך וגדל במשך השנים ועלול לגרום לאי־נוחות ולכאבים הולכים וגוברים. הסכנה העיקרית הטמונה בו היא היווצרות כליאת בקע - מצב שבו איברים מחלל הבטן (לרוב חלקים מהמעי הדק) נכלאים בתוך שק הבקע ללא יכולת להשתחרר. זהו מצב מסכן חיים שמחייב פנייה מיידית לבית חולים וניתוח חירום. הסיבה: קטע המעי שנכלא בבקע עלול שלא לקבל אספקת דם. משמעות הדבר היא נמק (מוות) של אותו הקטע במעי.

כליאת בקע מופיעה בדרך כלל במקום שבו היה קיים בקע עוד קודם לכן, ויש לה כמה תסמינים בולטים: כאבים עזים באזור הבקע, התנפחות נוספת של הבליטה, בחילות, הקאות והיעדר יציאות. במצבים נדירים - כליאת בקע היא הביטוי הראשון לקיומו של בקע מפשעתי.

אילו טיפולים קיימים להרניה?

העלמת בקע מפשעתי אפשרית רק באמצעות ניתוח. לגוף אין שום יכולת לתקן את המצב הזה בכוחות עצמו, וגם לא קיים טיפול תרופתי להסדרת הבעיה. מנוחה מקילה על תסמיני הבקע, אך כמובן אינה פתרון לטווח ארוך.

חגורות שבר שקיימות בשוק יכולות לתת תמיכה למקום הבקע (הן לוחצות את הבליטה פנימה, לתוך הבטן) ומקנות הקלה מסוימת, אך חגירתן אינה נוחה ולעיתים אף מכאיבה. נוסף על כך, הן אינן שמות קץ לבקע ואפילו אין בכוחן למנוע כליאת בקע.

ניתן לשקול את השימוש בחגורות שבר אצל חולים מבוגרים מאוד שהניתוח עלול לסכן את חייהם. עם זאת, החלטה כזאת יכולה להתקבל רק לאחר שכירורג בדק את המנותח המבוגר ואישר שניתן לטפל בו באמצעות חגורה.

האם חייבים לעשות ניתוח?

את הניתוח יש לעשות בילדים שסובלים מבקע מפשעתי ובמבוגרים שאצלם הבקע גדל בהדרגה או שהוא מכאיב להם ופוגע בתפקודם היום־יומי.

לעומת זאת, מבוגרים שהבקע המפשעתי שלהם קטן מאוד, והוא אינו מכאיב להם, אינו גדל ואינו מפריע לפעילות היום־יומית יכולים לוותר על הניתוח ולהסתפק במעקב שגרתי.

אם המעקב הזה מעלה שהבקע גדל או אם הוא מתחיל להכאיב ולהפריע לתפקוד היום־יומי, יש לשקול שוב את אופציית הניתוח.

עד כמה דחוף הניתוח במקרה של הרניה?

ניתוח לתיקון בקע מפשעתי אינו דחוף, אלא אם כן קיים מצב של כליאה - שמצריך ניתוח מיידי. לכן בדרך כלל ניתן לתכנן את הניתוח למועד מתאים.

עם זאת, מומלץ לא לדחות את הניתוח זמן רב מדי כדי למנוע את החמרת התסמינים ובעיקר כדי למנוע את האפשרות (הנדירה) של היווצרות כליאת בקע.

ישנה סיבה נוספת שבגללה לא כדאי לדחות את הניתוח במשך זמן רב מדי - במיוחד אצל מי שהם מבוגרים מאוד: תמיד ישנה האפשרות שבמשך הזמן יתפתחו בעיות רפואיות אחרות שימנעו את האפשרות לעשות את הניתוח כאשר הבקע יחמיר.

כיצד אבחר את המנתח והיכן כדאי לעשות את הניתוח?

ניתוח בקע מפשעתי הוא שגרתי, וכל כירורג כללי יכול לעשותו. אומנם אין התמחות מיוחדת לתחום של ניתוחי בקע, אך יש כירורגים המתמקדים יותר בתחום הזה - במיוחד בשיטת התיקון הלפרוסקופית. את הניתוח ניתן לעשות בכל אחד מבתי החולים של כללית.

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

אם קיימות מחלות רקע, צריך להיבדק לפני הניתוח אצל רופא מומחה רלוונטי ולהביא ממנו אישור שניתן לעשות את הניתוח. למשל, לגברים שסובלים מתסמינים הנובעים מהגדלת הערמונית מומלץ להיבדק אצל אורולוג, ולמי שסובלים מבעיות משמעותיות במערכת העיכול - כמו עצירות או דימומים ביציאות - מומלץ להיבדק אצל גסטרואנטרולוג.

מהן שיטות הניתוח הקיימות כיום?

כיום קיימות שתי שיטות ניתוח מקובלות לתיקון הרניה: השיטה הקלאסית ה"פתוחה" והשיטה הלפרוסקופית (זעיר־פולשנית). שתיהן מבוססות על תיקון הבקע באמצעות השתלת רשת סינתטית שמיועדת לתמוך בדופן הבטן באזור המפשעה.

בשיטה הפתוחה עושה הרופא המנתח חתך בדופן הבטן באזור המפשעה, מכניס פנימה את שק השבר ולאחר מכן מניח את הרשת. בשיטה הלפרוסקופית נעשה הניתוח דרך שלושה חתכים קטנים בדופן הבטן התחתונה, והרשת מוחדרת פנימה דרך אחד מהם כשהיא מקופלת. המנתח פורס אותה באזור הבקע לאחר שהיא כבר נמצאת בבטן.

יתרונה העיקרי של השיטה הפתוחה הוא היותה מוכרת זה שנים רבות וקלה יותר לביצוע. חסרונה הוא שהיא כרוכה בחתך גדול יחסית - מה שמאריך את משך ההחלמה ומחריף את הכאבים לאחר הניתוח.

יתרונה של הגישה הלפרוסקופית נובע מכך שהיא מאפשרת להשתיל את הרשת באמצעות שלושה חתכים קטנים בלבד. לכן ניתוח שנעשה בגישה הזאת מכאיב פחות, וההחלמה ממנו הרבה יותר מהירה. ועוד יתרון יש לגישה הלפרוסקופית: היא מאפשרת לתקן בו־זמנית שני בקעים בשתי המפשעות.

חסרונה העיקרי של הגישה הלפרוסקופית הוא היותה קשה יותר ללימוד ולביצוע - מה שעלול להביא לשיעור גבוה יותר של כישלונות, ובכלל זה הישנות של הבקע.

איזה ניתוח הכי מתאים לי?

שתי שיטות הניתוח טובות מאוד, ושיעורי ההצלחה בהן גבוהים מאוד. עם זאת, לדעת מרבית הכירורגים, הגישה הלפרוסקופית עדיפה במקרים של בקע מפשעתי לא גדול, במקרים של שני בקעים בו־זמנית בשתי המפשעות, לצעירים פעילים מבחינה פיזית ולספורטאים. כמו כן עדיפה הגישה הזאת בסוגים מסוימים של בקע מפשעתי חוזר (לאחר שקודם לכן טופל באמצעות ניתוח פתוח).

לחולים שסובלים מבקע מפשעתי חד־צדדי גדול ימליצו מרבית הכירורגים על תיקון באמצעות ניתוח בגישה הפתוחה.

בחולים שעברו ניתוח בבטן התחתונה, כמו ניתוחי ערמונית או ניתוח קיסרי, לא ניתן לתקן את הבקע בגישה הלפרוסקופית. גם אצל חולים שסובלים מבעיות קשות בערמונית, וייתכן שיזדקקו לניתוח ערמונית, מומלץ לא לעשות את ניתוח הבקע בגישה הלפרוסקופית, מאחר שהדבר עלול להקשות בעתיד על ניתוח הערמונית.

הניתוח הלפרוסקופי נעשה בהרדמה כללית. לכן בחולים שאינם יכולים להיות בהרדמה כללית או שחוששים ממנה עדיף לעשות את הניתוח בגישה הפתוחה, שאותה ניתן לעשות בהרדמה אזורית או אף בהרדמה מקומית.

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?
הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. באופן הזה מבטיחים שהמנותח לא ירגיש כאבים כלשהם במהלך הניתוח.

באיזו הרדמה לבחור?
הניתוח הלפרוסקופי מחייב הרדמה כללית. הניתוח הפתוח יכול להיעשות בהרדמה כללית או אזורית.

יתרונה של ההרדמה האזורית הוא שהיא מקנה אלחוש מקומי למשך שעות לאחר הניתוח עד חלוף השפעתה.

רצוי להשאיר את ההחלטה בנוגע לסוג ההרדמה בידיו של הרופא המרדים המודע למכלול בעיותיו הרפואיות של המנותח וכן ליתרונות ולחסרונות של סוגי ההרדמה השונים במנותח הספציפי.

מה עליי לספר לרופא המרדים לפני ההרדמה?
יש לספר לרופא המרדים כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית - על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות שיש לתרופות.

האם אפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?
כן. לפני הניתוח יבדוק אותך המרדים. זה הזמן לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה.

איזו רשת כדאי להשתיל כדי לתקן את הבקע?

קיים בשוק מגוון רחב של רשתות סינתטיות לתיקון הבקע, וטווח המחירים שלהן גדול מאוד. במקרים רבים ההחלטה על סוג הרשת המתאימה לכל מנותח מתקבלת תוך כדי הניתוח בהתאם למצב באזור הבקע. לכן עדיף להשאיר בידי המנתח את ההחלטה בנוגע לסוג הרשת.

כמה זמן נמשך הניתוח?

הניתוח נמשך כשעה. לאחר הניתוח נשארים להשגחה בחדר ההתאוששות למשך שעה-שעתיים - עד שחולפות השפעות ההרדמה.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

ניתוחים לתיקון בקע מפשעתי נחשבים לבטוחים מאוד, ושיעור הסיבוכים בהם הוא נמוך מאוד.

דימום באזור הניתוח הוא סיבוך נדיר שעלול לחייב ניתוח חוזר לעצירת הדמם.

סיבוך אפשרי נוסף ושכיח יחסית - בעיקר בגיל המבוגר - הוא קושי במתן שתן לאחר הניתוח עד כדי הזדקקות להכנסת קתטר לפתרון הבעיה.

בחולים הסובלים מבעיות במתן שתן לפני הניתוח ניתן להקטין את הסיכון להתפתחות הסיבוך הזה באמצעות טיפול מונע בהתאם להנחיות אורולוג.

במקרים נדירים מאוד עלולים להתפתח דלקת ואף זיהום באזור הניתוח. השימוש השגרתי באנטיביוטיקה בזמן הניתוח מונע כמעט לחלוטין את הסיבוך הזה.

כיצד ארגיש לאחר הניתוח?

בשעות הראשונות לאחר הניתוח יש לצפות לכאבים באזור הניתוח. המנתח ינחה את האחיות בנוגע למתן משככי כאבים, ומומלץ להשתמש בהם. משככי כאבים יאפשרו ירידה מוקדמת מהמיטה ויקלו על מתן שתן.

השפעות ההרדמה - כמו טשטוש ובחילות - חולפות לאחר כמה שעות, ואז ניתן להתחיל בהדרגה בכלכלה.

כאמור, קושי במתן שתן שכיח לאחר ניתוחי בקע. ירידה מוקדמת מהמיטה ולקיחת משככי כאבים מקילות בדרך כלל על הבעיה הזאת.

מתי אשתחרר מבית החולים?

בדרך כלל ניתן לעזוב את בית החולים עם חלוף השפעות ההרדמה ולאחר שחוזרים לתת שתן באופן רגיל.

מה צפוי לי בימים הראשונים לאחר הניתוח?

בימים הראשונים לאחר הניתוח מומלץ לנוח. אין צורך להיות מרותקים למיטה, אך יש להימנע מפעילות מאומצת מאחר שזו תגרום לכאבים. ניתן להשתמש במשככי כאבים, אך השיטה הטובה ביותר להימנע מכאבים היא מנוחה. הכאבים יחלפו בהדרגה בתוך כמה ימים.

מתי אוכל לצאת מהבית?

אין מניעה לצאת מהבית, ובלבד שהיציאה לא תהיה כרוכה במאמצים. מומלץ לא לנהוג במשך כשבוע.

האם יש צורך בטיפולים נוספים?

פצע הניתוח אינו דורש טיפול מיוחד. ניתן להשאירו פתוח, ואין צורך למרוח עליו משחות כלשהן או לטפל בו בדרך אחרת. ניתן להתקלח מיד לאחר החזרה הביתה.

כשבוע לאחר הניתוח, בהתאם להוראות המנתח, יש לבוא לביקורת ולהוצאת תפרים (או סיכות, לפי הצורך).

התקשות באזור הפצע שנגרם בעקבות הניתוח היא תופעה נורמלית שמתלווה לריפוי הפצע ונמשכת כמה שבועות לאחר הניתוח.

מתי אוכל לחזור לעבודה?

מועד החזרה לעבודה תלוי באופי העבודה, בשיטת הניתוח ובהרגשת המנותח. ניתן לחזור לעבודה משרדית בתוך שבעה עד עשרה ימים. חזרה לעבודה מאומצת יותר מומלצת רק לאחר שלושה עד ארבעה שבועות. חולים שעברו את הניתוח בשיטה הלפרוסקופית יכולים בדרך כלל לחזור מוקדם יותר לעבודה.

מתי אוכל לחזור לפעילות רגילה?

לכל מנותח קצב החלמה משלו. באופן עקרוני, לאחר ניתוח הרניה ניתן לחזור בהדרגה לכל פעילות שהיא, בתנאי שאינה גורמת לכאבים. בממוצע זקוקים המנותחים לחודש כדי לחזור לפעילות רגילה, כולל יחסי מין.

מתי אוכל לחזור לפעילות מאומצת?

מומלץ לא לחזור לפעילות גופנית מאומצת - כמו ספורט אתגרי או אימונים בחדר כושר - לפני שחולפים שניים עד שלושה חודשים ממועד הניתוח. נוסף על כך יש להקפיד שהחזרה לפעילות המאומצת לאחר ההפסקה הממושכת אינה גורמת לכאבים.

האם יש לניתוח סיבוכים בטווח הארוך?

בטווח הארוך הסיבוך המשמעותי ביותר של ניתוח בקע מפשעתי הוא הישנות הבקע. עם זאת, שיעור ההישנות הוא נמוך מאוד ועומד על 1%-2%. ההישנות יכולה להופיע בכל שלב שהוא - אפילו שנים לאחר הניתוח, אך בדרך כלל היא מופיעה בשנה-שנתיים הראשונות לאחר הניתוח. היא באה לידי ביטוי בכאבים ובנפיחות באזור הניתוח. הישנות הבקע מחייבת בדרך כלל ניתוח נוסף.

סיבוך נוסף הוא כאבים באזור הניתוח שנמשכים מעבר לתקופת ההחלמה הרגילה והופכים לעיתים לכרוניים. הסיבוך הזה פוגע בכ־10% מהעוברים ניתוח בקע מפשעתי. הסיבה לכאבים האלה היא - קרוב לוודאי - נזק שנגרם לעצב תחושתי באזור הניתוח. ברוב המקרים נחלשים הכאבים במשך הזמן ונעלמים, אך במקרים נדירים יש מקום לטיפול מקומי הנעשה במסגרת מרפאה לכאב.

אילו זכויות מגיעות לי לאחר ניתוח בקע מפשעתי?

מגיעים לך "ימי מחלה" בהתאם לקביעת הרופא המטפל.

ד"ר אליעזר מבור הוא מומחה בכיר ברפואה כירורגית ומנהל המערך הכירורגי במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית. הוא גם מרצה בכיר בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית, ירושלים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש