חיפוש

dsdsdsd
דלקת עיניים עונתית

מדליק בקיץ: דלקת עיניים עונתית

חוץ מחום ומלחות מביא איתו הקיץ גם דלקת עיניים נגיפית. היא מידבקת מאוד, גם ללא מגע ישיר עם החולה. אף שהדלקת יכולה לעבור גם ללא טיפול, חשוב לטפל בה כדי להקל על התסמינים וכדי למנוע סיבוכים

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

בקיצור

01

התסמינים לדלקת עיניים: תחושת גירוי בעיניים, תחושה של גוף זר בעיניים, אודם מקומי, דמעות, טשטוש ראייה ורגישות לאור.

02

זה מידבק? מאוד. די בשימוש באותה מגבת או במגע בחפצים משותפים, למשל צעצועים.

03

איך מטפלים? קומפרסים קרים, ניקוי ההפרשות מהעיניים וטיפות עיניים.

​מרגישים את הקיץ בעיניים? אתם ממש לא לבד. נגיף עונתי גורם לרבים מאיתנו לסבול בתקופה הזאת של השנה מכאב ראש, מכאב גרון ומכאב בלוטות, מקצת חום וכן מדלקת בעיניים. מדובר בדלקת עיניים שעלולה להיות חלק מזיהום נגיפי כללי שהגורם לו הוא אדנו־וירוס (Adenovirus).

מהם הסימנים של דלקת עיניים נגיפית?

הסימנים לדלקת הם: תחושת גירוי בעיניים, תחושה של גוף זר בעיניים, אודם מקומי, דמעות, הפרשה מימית, טשטוש ראייה ורגישות לאור. סימנים נוספים שעלולים להופיע בחלק מהמקרים הם: חום, כאבי ראש, נפיחות בעפעפיים, כאבים באוזניים, כאבים בבלוטות הלימפה בפנים ודימומים נקודתיים בלובן העין. הסימנים יופיעו לרוב בשתי העיניים, אך לעיתים תקדים עין אחת את האחרת. הדלקת יכולה להימשך מכמה ימים ועד כמה שבועות, בהתאם לחומרת הזיהום.

האם זה מידבק?

כן, מאוד. נגיף האדנו־וירוס הוא בעל עמידות גבוהה היכול לחיות גם מחוץ לגוף האדם. לכן ניתן להידבק בנגיף גם ללא מגע ישיר עם החולה - די בשימוש באותה המגבת או במגע בחפצים משותפים (למשל, החלפת צעצועים בין ילדים) כדי שהנגיף יעבור מאדם לאדם. העברת הנגיף יכולה להיות גם במגע עם הפרשות גוף (למשל, רוק ודמעות), בשחייה בבריכת שחייה המזוהמת בנגיף או בנשימת אוויר עם רסיסי רוק המכילים את הנגיף.

למניעת ההדבקה מומלץ להימנע ממגע ישיר עם מי שלקה במחלה ולהימנע משימוש בחפצים אישיים משותפים. חשוב שהחולה בדלקת יקפיד על שטיפת ידיים בכל פעם שנגע בעיניו או טיפל בהן. בטיפול בילדים שנדבקו בנגיף חשוב להקפיד על שטיפה טובה של הידיים לאחר הטיפול בילד ובהפרשותיו.

הן ילדים והן מבוגרים נמצאים בסכנת הידבקות. אצל מבוגרים תסמיני דלקת העיניים בולטים יותר מאשר אצל הילדים ונמשכים לרוב יותר זמן.

האם אפשר לשלוח את הילד לקייטנה או לגן?

מומלץ מאוד לא להוציא את הילד לסביבת ילדים אחרים כדי למנוע הדבקה וכדי להקל על הילד ולהחיש את החלמתו.

האם צריך לטפל בדלקת עיניים נגיפית? 

דלקת עיניים הנגרמת על ידי נגיף יכולה לחלוף גם ללא כל טיפול. עם זאת, טיפול יביא להקלה בתסמינים ולקיצור משך המחלה. הטיפול גם עשוי למנוע סיבוכים משניים לזיהום הנגיפי, כמו זיהום חיידקי בגלל היווצרות כר גידול נוח להתרבות חיידקים בדמעות ובהפרשות המצטברות בעיניים. סיבוך נוסף היכול להופיע דווקא לאחר חלוף התסמינים הראשונים של דלקת העיניים הוא טשטוש ראייה. טשטוש כזה נובע ממעורבות של קרנית העין בדלקת ועלול להסתיים בנזק זמני או קבוע לראייה. במקרה כזה הטיפול ממושך יותר, ונדרש מעקב של רופא עיניים עד לריפוי המלא.

מהו הטיפול המתאים במקרה של דלקת עיניים נגיפית?

הטיפול בדלקת מתבסס על הנחת קומפרסים קרים על העיניים, ניקוי ההפרשות מהעיניים, שימוש בטיפות עיניים המכילות תחליפי דמעות, טיפות המכילות תרופות אנטי־דלקתיות וטיפות המכילות אנטיביוטיקה למניעת זיהום חיידקי משני. משך הטיפול תלוי בחומרת הדלקת ובנוכחות סיבוכים משניים ויכול לנוע בין שבוע אחד לכמה שבועות.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש