חיפוש

dsdsdsd
שתי רופאות במדי חדר ניתוח מבצעת ניתוח בגישה הלפרוסקופית לכריתת כיס המרה

כריתת כיס מרה - מדריך למנותחים

מהם אבנים בכיס המרה? אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח? מהם הסיבוכים האפשריים שלו? אילו טיפולים צפויים לי לאחר השחרור מבית החולים? מדריך

פרופ

ד"ר אליעזר מבור

מתי עושים ניתוח לכריתת כיס המרה?

כאשר מתגלות בו אבנים שגורמות לכאבים או לסיבוכים שונים.

מהו תפקידו של כיס המרה?

כיס המרה שוכן בצמוד לכבד ומשמש לאגירת נוזלי המרה המיוצרים בכבד. מכיס המרה מופרשים מיצי המרה למעי לאחר ארוחות. תפקידם של מיצי המרה הוא לעזור בספיגת מוצרי מזון שונים - בעיקר שומנים.

כמו כן מופרשים בתוך מיצי המרה תוצרי פירוק רבים הנוצרים בכבד בתהליכים מטבוליים שונים. כיוון שכיס המרה אינו מייצר דבר, אלא משמש לאגירה בלבד. לכן ניתן לנהל חיים רגילים לחלוטין בלעדיו.

מהן אבני מרה?

במצבי מחלה מסוימים נוצר חוסר איזון בהרכב של מיצי המרה, ונוצרים משקעים בתוך כיס המרה. המשקעים האלה הופכים במשך הזמן לאבנים. לרוב מדובר באבנים שעשויות מכולסטרול, אך יש גם סוגים נדירים יותר של אבנים העשויות מסידן ומצבעי מרה. אין קשר בין רמת הכולסטרול בדם להיווצרות אבני כולסטרול בכיס המרה. במרבית המקרים מי שיש להם אבני מרה רמת הכולסטרול שלהם תקינה לחלוטין.

אילו תופעות נגרמות מהימצאות אבנים בכיס המרה?

במקרים רבים אבני המרה אינן גורמות לתופעות כלשהן ומתגלות באקראי בזמן בדיקות שנעשות מסיבות אחרות. עם זאת, עצם נוכחותן בכיס המרה היא פוטנציאל לכמה סיבוכים:

• התקפי עווית של כיס המרה (קוליק) - הנגרמים מאבן שחוסמת את מוצא כיס המרה.

• כאבים כרוניים בצד הימני העליון של הבטן - כאבים שאליהם מתלוות בחילות ואי־סבילות למאכלים שומניים.

• דלקת חריפה של כיס המרה.

• דלקת לבלב - הנגרמת מאבן היוצאת מכיס המרה וחוסמת את מוצא צינור הלבלב.

• צהבת חסימתית וזיהום בכבד - הנגרמים מאבן בצינורות המרה מחוץ לכיס המרה.

הסיבוכים עלולים להיות בדרגות חומרה שונות - עד כדי מצבים מסכני חיים, ולכן כאשר מופיע אחד מהסיבוכים שנמנו לעיל, מומלץ למנוע אותם באמצעות כריתה של כיס המרה.

כיצד מאבחנים אבנים בכיס המרה?

הדרך הפשוטה ביותר - באמצעות בדיקת אולטרסאונד בטן.

זוהי בדיקה פשוטה ולא פולשנית שאינה כרוכה בקרינה או בסיבוכים כלשהם, ומומלץ לעשות אותה בכל מקרה שבו מופיעים סימפטומים שניתן ליחס אותם לאבני מרה - גם אם אינם סימפטומים אופייניים.

חשוב לדעת: שהסימפטומים של אבני מרה דומים מאוד לסימפטומים של בעיות אחרות במערכת העיכול העליונה, כמו מחלת כיב (אולקוס) או בקע סרעפתי. לכן חשוב לעשות אולטרסאונד כדי לוודא במדויק מהו הגורם לסימפטומים.

במקרים שבהם בדיקת האולטרסאונד אינה חד־משמעית ניתן לעשות בדיקת CT בטן.

מהם הטיפולים המומלצים לסילוק אבנים מכיס המרה?

הטיפול המקובל הוא כריתת כיס המרה.

הוצאת האבנים בלבד בניתוח לא תפתור את הבעיה. אבנים אחרות יתפתחו, סביר להניח, במקום אלה שהוצאו. טיפולים שהיו נהוגים בעבר - כמו טיפול תרופתי להמסת האבנים או ריסוק האבנים - אינם נהוגים כיום.

איזה ניתוח מומלץ לעשות?

במרבית המקרים נעשה הניתוח בגישה הלפרוסקופית (זעיר פולשנית). בטכניקה הזאת נעשה הניתוח דרך שלושה־ארבעה נקבים קטנים בדופן הבטן שדרכם מוחדרים מכשירי הניתוח ודרכם מוצא כיס המרה. הטכניקה הזאת מחליפה, ברוב המקרים, את הניתוח שהיה נהוג בעבר ושבו נעשה חתך ארוך למדי בבטן.

יתרונות הטכניקה הזאת: החלמה קלה וקצרה יותר מאחר שהחתכים קטנים וכמובן תוצאה קוסמטית יפה בהרבה מהחתך שהיה נהוג בעבר.

האם ניתוח יפתור את הבעיה?

ברוב המכריע של המקרים - כן.

במקרים נדירים ייתכן שהתסמינים שהתגלו לפני הניתוח יימשכו גם אחריו. הדבר עלול להצביע על כך שלא רק האבנים בכיס המרה היו אחראיות לתסמינים.

מתי מומלץ לעשות את הניתוח?

לאחר שאובחנו אבנים בכיס המרה ונקבע שהן הסיבה לתלונות ולתסמינים.

רצוי לא לעשות את הניתוח בזמן אירוע חריף של דלקת מאחר שאז הניתוח הוא בדרך כלל קשה יותר, וקיים לעיתים קושי להשלימו בגישה הלפרוסקופית - מה שמחייב מעבר לניתוח בגישה הפתוחה.

זו גם הסיבה שבמקרים רבים הטיפול בשלב הדלקתי אינו באמצעות ניתוח אלא באמצעות אנטיביוטיקה. מטרת הטיפול האנטיביוטי היא לרפא את הדלקת כדי שניתן יהיה לעשות את הניתוח ללא קושי בגישה הלפרוסקופית.

ההחלטה אם לנתח מיד או לנסות "לקרר" את הדלקת מתקבלת לפי מצב המנותח ולפי חומרת הדלקת.

אילו הכנות נדרשות לקראת הניתוח?

לקראת ניתוח לכריתת כיס המרה - כמו לקראת כל ניתוח אחר - יש לעבור בדיקה כללית להערכת מצב הבריאות. אם מתגלות מחלות רקע שונות, יש לקבל מרופאים מומחים רלוונטיים הנחיות ספציפיות לקראת הניתוח.

אם קיים חשד להימצאות אבנים מחוץ לכיס המרה - בצינורות המרה - נדרשות בדיקות נוספות לאיתורן ואף להוצאתן לפני הניתוח. 

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?
הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. בצורה זו מבטיחים שלא תרגיש כל כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?
בהרדמה כללית הדורשת הנשמה.

מה עליי לספר לרופא המרדים לפני ההרדמה?
יש לספר לו כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

האם אפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?
כן. כמה ימים לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את חששותיך. ממש לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים פעם נוספת.​

 

כמה זמן נמשך הניתוח?

הניתוח בגישה הלפרוסקופית נמשך כשעה. כשיש צורך לעבור לניתוח פתוח, עלול הניתוח להתארך מעט מעבר לשעה. לאחר הניתוח שוהים כשעתיים נוספות בחדר ההתאוששות - עד שחולפת השפעת ההרדמה.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

כריתת כיס המרה בגישה הלפרוסקופית היא ניתוח שגרתי שבו נצבר ניסיון רב במשך עשרות שנים. שיעורי ההצלחה בו הם גבוהים מאוד, ושיעור הסיבוכים הוא נמוך. עם זאת, מדובר בניתוח בטן, ובמקרים נדירים עלולים להתרחש במהלכו כמה סיבוכים.

מעבר מניתוח לפרוסקופי לניתוח פתוח
דבר הקורה בכ־5% מהניתוחים, אינו נחשב בהכרח לסיבוך. לעיתים זהו צעד הכרחי בגלל קושי טכני להשלים את הניתוח בגישה הלפרוסקופית. אולם אם המעבר לניתוח פתוח ננקט בגלל דימום באזור הניתוח, מדובר בסיבוך.לא המעבר לניתוח פתוח הוא הסיבוך, אלא הדימום. המעבר לניתוח פתוח הוא הפתרון לסיבוך.

פגיעה בצינורות המרה
סיבוך נדיר הקורה בפחות מ־0.5% מהניתוחים. גם הסיבוך הזה מצריך לעיתים מעבר לניתוח פתוח - אם הפגיעה מתגלית בזמן הניתוח. אם הסיבוך הזה מתגלה רק לאחר הניתוח, יש צורך בטיפולים שונים ולעיתים גם בניתוח נוסף.

דלקות וזיהומים
נדירים מאוד כאשר הניתוח נעשה בצורה אלקטיבית (מתוכננת) ושכיחים מעט יותר בניתוחים דחופים.

כיצד ארגיש ביום הראשון לאחר הניתוח?

ההתאוששות מהניתוח היא בדרך כלל מהירה מאוד.

לאחר שחולפת השפעת ההרדמה, ניתן מיד לשתות ואף לאכול ארוחה קלה.

מאחר שבניתוח בשיטה הלפרוסקופית נעשים חתכים קטנים בלבד, עוצמת הכאבים לאחר הניתוח אינה גבוהה, ומטפלים בהם בהצלחה במשככי כאבים.

בדרך כלל ניתן לרדת מהמיטה לאחר שעות ספורות בלבד. אם הניתוח נעשה בבוקר, הרי כבר ביום הניתוח עצמו - לרוב בשעות הערב - ניתן לרדת מהמיטה.

מתי אשתחרר הביתה?

בדרך כלל - אם אין סיבוכים - ניתן להשתחרר מבית החולים למחרת הניתוח.

כמה זמן אצטרך להישאר בבית לאחר הניתוח?

מאחר שהניתוח נעשה בשיטה הזעיר־פולשנית, ההחלמה ממנו היא מהירה מאוד: ימים מעטים לאחר החזרה הביתה כבר ניתן לצאת החוצה לפעילויות שגרתיות שונות.

איזה מזון מותר לי לאכול לאחר הניתוח?

עקרונית, אין מגבלות מיוחדות בתחום המזון לאחר כריתה של כיס המרה. כיס המרה אינו איבר חיוני במערכת העיכול, והוצאתו אינה אמורה לפגוע בעיכול ובספיגת המזון.

עם זאת, עקב שינויים בזרימת המרה לאחר הניתוח, מומלץ להימנע במשך כמה שבועות לאחר הניתוח ממזונות שומניים. בהמשך ניתן לחזור בהדרגה לאכילה רגילה שכוללת את כל סוגי המזונות.

אילו טיפולים צפויים לי לאחר הניתוח?

ביקורת אצל המנתח בהתאם להזמנתו.

מתי אפשר לחזור לעבודה?

אין מגבלות גופניות מיוחדות לאחר ניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס המרה, ולכן ניתן לחזור לעבודה בתוך 10-7 ימים בלבד.

מתי אפשר לחזור לפעילות ספורטיבית מאומצת?

ניתן לחזור לפעילות אינטנסיבית (למשל, ריצה למרחקים ארוכים) כמה שבועות לאחר הניתוח.

האם יש השפעות ארוכות טווח לכריתת כיס מרה?

לא.

עם זאת, לעיתים קרובות קורה שמטופלים מדווחים על עלייה במשקל בעקבות הניתוח. ההסבר לכך הוא שבעקבות הניתוח הם כבר אינם סובלים מתופעות הלוואי שאילצו אותם להימנע ממאכלים מסוימים - בעיקר מאכלים שמנים.

אילו זכויות מגיעות לי לאחר כריתת כיס מרה?

מגיעים לך "ימי מחלה" בהתאם לקביעת הרופא המטפל.

ד"ר אליעזר מבור הוא מומחה בכיר ברפואה כירורגית ומנהל המערך הכירורגי במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש