חיפוש

dsdsdsd
תסמונת הלב השבור

תסמונת הלב השבור

לא, לא מדובר במשהו שתוקף בני נוער מבולבלים שנפרדו מהחברה שלהם, אלא דווקא בתסמונת שנגרמת כתוצאה מלחץ פיזי או נפשי כבד ומלווה בכאבים חזקים הדומים לכאבים של התקף לב. האם היא מסוכנת? איך מטפלים בה? ובמי היא פוגעת בעיקר?

קטיה אורבין

ד"ר קטיה אורבין

בקיצור

01

מהי תסמונת הלב השבור? מדובר במצב רפואי המתבטא בהיחלשות זמנית, אך משמעותית, של שריר הלב.

02

מה מרגיש מי שסובל ממנה? כאבים הדומים לכאבים של התקף לב: כאבים בחזה, קשיי נשימה והזעה מוגברת.

03

אך אין ממה לחשוש - רוב המטופלים מתחילים להרגיש טוב יותר כבר אחרי כמה ימים, והלב שלהם מחלים בתוך 6-4 שבועות.

הנה מקרה שקרה אצלנו בבית החולים: ​אישה בת 57 פונתה למיון באמבולנס כשהיא סובלת מכאבים חדים בחזה, מקוצר נשימה ומזיעה קרה. הכאבים הופיעו לה באופן פתאומי כשעתיים לפני כן. באק"ג ובאקו־לב נצפו שינויים אופייניים להתקף לב, והיא נשלחה בדחיפות לצנתור. כמובן שלא ראו בו שום חסימה בעורקים.

בדיעבד, לאחר שנרגעה, היא סיפרה לצוות הרפואי שבאותו הבוקר הבן שלה קיבל רישיון נהיגה ושהדבר הלחיץ אותה מאוד. האבחנה של האישה הייתה שהיא סובלת מתסמונת הלב השבור, ולאחר שקיבלה טיפול מתאים, הלב שלה חזר לתפקד באופן תקין.

מהי תסמונת הלב השבור?

תסמונת הלב השבור (Takotsubo cardiomyopathy אוstress induced cardiomyopathy בשמה הרפואי) היא מצב רפואי המתבטא בהיחלשות זמנית אך משמעותית של שריר הלב - היחלשות שגורמת לשאר הלב לעבוד קשה יותר. ברוב המקרים מתרחשת התסמונת על רקע לחץ פיזי או נפשי משמעותי.

גירושין, בעיות כספיות, נאום מול קהל, פרידה, מוות של אדם קרוב, פיטורים מהעבודה, בדיקות רפואיות, אסון טבע ואפילו אירועים משמחים - כמו מסיבת הפתעה או זכייה בלוטו - עלולים לגרום לתופעה.

נוסף על כך, היא יכולה להתרחש גם על רקע תופעות פיזיות הקורות בגוף: למשל התקף אסתמה, דימום, ניתוח, טיפול כימותרפי או אירוע מוחי.

לרוב התופעה מופיעה כתוצאה מאירוע חריף ולא עקב לחץ נפשי מתמשך.

התסמונת תוארה לראשונה ב־1990 ביפן, אך רק בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית באבחון שלה, בעיקר בגלל עלייה במודעות ושיפור ביכולת האבחנתית בעזרת בדיקות דם ובדיקות הדמיה שונות.

ההפרעה נקראת "לב שבור", כיוון שכאשר היא מתרחשת, הלב מקבל צורה ייחודית המזכירה סיר יפני המשמש ללכידת תמנונים.

איך לחץ נפשי משפיע על הלב?

סטרס הוא בעצם התגובה של הגוף לדברים שנתפסים על־ידו כלא נורמליים. כשזה קורה, מייצר הגוף הורמונים וחלבונים שאמורים לעזור לנו להתמודד עם המצב החד והמפתיע. בהקשר לתסמונת הלב השבור, ההנחה היא כי בתגובה לסטרס שריר הלב מופגז לפתע ברמות אדירות של אדרנלין, מה שגורם להיחלשות שלו.

ואיך זה מרגיש?

בתסמונת הלב השבור מופיעים סימפטומים הדומים לאלה של התקף לב: כאבים בחזה, קשיי נשימה והזעה מוגברת. אלא שבפועל יש הבדל גדול. העורקים - המספקים דם לשריר הלב - צרים מאוד או חסומים לגמרי אצל חולי לב, ואילו אצל מי שסובלים מתסמונת הלב השבור אין סימנים לחסימה.

הסימפטומים מופיעים לרוב בין דקות לשעות מרגע החשיפה לאותו אירוע מלחיץ.

איך אדע שזו התסמונת ולא התקף לב...?

קודם כול, אם מרגישים כאבים, לחץ בחזה וקשיי נשימה, מומלץ לפנות לרופא ולא לשבת בבית ולהתחבט בשאלה האם מדובר בהתקף לב או שמא בתסמונת הלב השבור. כשתגיעו לרופא או לבית החולים, ההתייחסות והטיפול בשלב ראשון יהיו כאל התקף לב - עד שיוכח אחרת.

ויש גם בשורות טובות: לפי מחקרים, כ־5% מהאנשים שחושבים שיש להם התקף לב, סובלים בפועל "רק" מתסמונת הלב השבור. כן, זה לא אופטימלי, אבל זה כמובן עדיף על האופציה השנייה.

איך הרופא יודע לאבחן מה היה לי?

גם הרופא לא תמיד יכול לדעת ברגע הראשון האם מדובר בתסמונת או בבעיית לב חמורה יותר. הרופא יבצע בדיקת אק"ג, אקו־לב ובדיקות דם לאנזימי הלב, ובאלה ניתן יהיה - בדרך כלל - לראות שינויים שזהים לאלה שרואים באדם שעובר התקף לב.

האבחנה נעשית בפועל רק לאחר צנתור של העורקים הכלילים בלב המוכיח כי אין חסימה בעורק הכלילי שעל פי החשד מעורב באירוע.

זה יכול לקרות לכל אחד?

בעיקרון כן, אבל הסטטיסטיקה מספרת שהתסמונת נפוצה הרבה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. היא אופיינית בעיקר אצל נשים מעל גיל 50. במחקר שפורסם ב־BMG בספטמבר 2015, נמצא כי 90% מהנשים

האם עלולות להיגרם בעיות בריאותיות רציניות?

מאחר שהתסמונת קשורה בהיחלשות של שרירי הלב, עלולים להתפתח מצבים כמו אי־ספיקת לב, לחץ דם נמוך, הלם ואפילו הפרעות קצב לב מסכנות חיים.

אבל רגע, אין מה להיכנס לפאניקה - עם הטיפול המתאים רוב המטופלים יתחילו להרגיש יותר טוב כבר אחרי כמה ימים.

בנוגע לתפקוד הלב - הוא חוזר למצבו הבסיסי ברוב המקרים בתוך 6-4 שבועות. נוסף על כך, הסבירות שהתסמונת תכה שוב היא נמוכה מאוד (כ־5% מהמקרים).

מדובר בהחלט בתסמונת בלתי צפויה, ולא ברור מדוע אירוע מסוים עלול לגרום לתופעה במקרה אחד ובמקרה אחר לא, אפילו אם האירוע חוזר על עצמו בעוצמה רבה יותר.

יש דרך למנוע את זה?

לא לקחת ללב... רק שבפועל זה קשה עד בלתי אפשרי, בעיקר בארץ ה"רגועה" שלנו. ובכל זאת, סביבה תומכת ואנשים שאתם סומכים עליהם ומרגישים בנוח לשחרר מולם את הכאב בהחלט יכולים לעזור. 

חוץ מזה, תמיד חשוב לעשות דברים שעושים לך טוב (ולא יזיק בכלל אם יהיה להם קשר לפעילות גופנית). הנה כמה דוגמאות:
• מדיטציה ויוגה
התעמלות
• הליכה 
• בילויים
צפייה בסרטים או בסדרות מצחיקות
האזנה למוזיקה שמחה

ד"ר קטיה אורבין היא מומחית בקרדיולוגיה במרכז הרפואי רבין

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש