חיפוש

dsdsdsd
לחץ דם נמוך

לחץ דם נמוך

הוא לא מסוכן כמו לחץ דם גבוה, אך גורם לתחושות לא נעימות ועלול לפגוע באיכות החיים. מה נחשב ללחץ דם נמוך? מהן הסיבות לתופעה ואיך מטפלים? כל התשובות במדריך המלא

ד"ר אהוד קדמון, ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

לחץ דם נמוך אינו מחלה, וכאשר מדובר באדם בריא, ללא תלונות, אין לכך חשיבות גדולה. מספרים נמוכים אופייניים לנשים, בעיקר צעירות ורזות.

02

התסמינים השכיחים: עייפות וחולשה כללית, דופק מהיר, קשיי ריכוז, כאבי ראש, סחרחורת וראייה מטושטשת, עילפון (במקרים קיצוניים).

03

כאשר לא מרגישים טוב, הדבר החשוב ביותר הוא לפנות לרופא. הוא יכול לבדוק את לחץ הדם במצבים שונים ולהפנות לבדיקות שונות לפי הצורך.

כאשר מדברים על "לחץ דם", הכוונה היא בדרך כלל ללחץ דם גבוה (יתר לחץ דם). לחץ דם גבוה אינו מתבטא בדרך כלל בתסמינים, אבל לאורך זמן גורם לנזקים שונים ולכן נקרא לעיתים "הרוצח השקט".

לעומת זאת, לחץ דם נמוך אינו גורם בדרך כלל לנזקים כמו לחץ דם גבוה, אך לעיתים תכופות גורם לתחושות לא נעימות.

לחץ דם נמדד בשני ערכים מספריים: הסיסטולי (הגבוה) והדיאסטולי (הנמוך). הראשון מבטא את הלחץ בעורקים בזמן התכווצות הלב, ואילו השני מבטא את הלחץ שנותר בעורקים לאחר שהלב סיים להתכווץ.

ערכים תקינים של לחץ דם הם בסביבות 120/80 מ"מ כספית. ערכים של 90/60 מ"מ כספית ומטה נחשבים לנמוכים.

כאמור לחץ דם נמוך אינו מחלה, וכאשר מדובר באדם בריא, ללא תלונות, אין חשיבות ניכרת לערכים האלה. מספרים נמוכים אופייניים לנשים, בעיקר צעירות ורזות.

לגוף יש מנגנונים שאמורים לשמור על לחץ דם תקין גם במהלך שינויי תנוחה מהירים. באופן טבעי במצב עמידה נוטה הדם להימשך מטה עם כוח המשיכה ולהצטבר ברגליים. מנגנוני הפיצוי מכווצים את כלי הדם כשאדם עובר משכיבה או מישיבה לעמידה, וזאת כדי למנוע צניחה בלחץ הדם. במצב תקין זרימת הדם למוח ולשאר האיברים מספקת גם במצב עמידה.

במהלך השינה לחץ הדם יכול לרדת לערכים של 80/40 בלי שייגרם נזק כלשהו לגוף, משום שבמצב שכיבה הדם יכול להגיע למוח ולשאר האיברים בלי הפרעה גם כשלחץ הדם נמוך.

מהם הגורמים ללחץ דם גבוה ולמה הוא מסוכן כל־כך? לכתבה המלאה

ישנם גורמים רבים ללחץ דם נמוך. לעיתים מדובר בגורם ידוע וחד־פעמי כמו איבוד דם רב בניתוח או בפציעה, כווייה חמורה או מכת חום. לעיתים מדובר בגורם מתמשך שמחמיר את הבעיה.

לחץ דם נמוך ייתכן במצב אקוטי וייתכן על בסיס קבוע (כרוני). מצבים אקוטיים כוללים דימום עקב פציעה, התייבשות, שלשול וכדומה.

ניתן לחלק את הסיבות לירידה בלחץ הדם לכמה קבוצות:
1. ירידה בנפח הדם ובנפח הנוזלים בגוף, למשל בגלל דימום (מפציעה, ממחלה או ממחזור) או בגלל התייבשות (למשל, בעקבות אי־שתייה מספקת ביום חם או בעקבות שלשול).

2. ירידה בפעילות הלב בגלל היחלשות בפעילות הלב (למשל, בעקבות אוטם שריר הלב) או בגלל ליקויים במסתמי הלב. גם הפרעות בקצב הלב - דופק נמוך מדי או דופק מהיר מאוד - עלולות לגרום לירידה בלחץ הדם ולהפחתה בתפוקת הלב.

3. הפרעות במערכת העצבים האוטונומית. המערכת הזאת אחראית, בין היתר, למנגנוני הוויסות של לחץ הדם, למשל בעת שינויי תנוחה. ליקוי במערכת הזאת גורם בעיקר לירידה בלחץ הדם בעת שינוי תנוחה למצב עמידה. הנפילה הזאת בלחץ הדם בעקבות שינוי בתנוחה נקראת אורתוסטטיזם. הליקוי הזה יכול להיגרם מבעיה ראשונית במערכת העצבים או בגלל מחלות שונות הפוגעות גם במערכת העצבים האוטונומית, כמו סוכרת ופרקינסון.

4. הפרעות אנדוקריניות (הפרעות בוויסות ההורמונים) כמו תת־פעילות של בלוטת התריס או תת־פעילות של יותרת הכליה (האדרנל).

5. מצבים אקוטיים כמו זיהום קשה (ספסיס) או תגובה אלרגית קשה (אנפילקסיס) גורמים להרחבה מוגזמת של כלי הדם וכתוצאה מכך לירידה ניכרת בלחץ הדם.

6. תרופות. ירידה בלחץ הדם יכולה להיגרם, בין היתר, ממינון מופרז של תרופות המיועדות להורדת לחץ דם וממינון רגיל של תרופות שמיועדות לטפל בקושי להטיל שתן בגלל בלוטת ערמונית מוגדלת או מתרופות שמיועדות לטיפול באי־ספיקת לב.

לחץ דם נמוך מתאפיין בדרך כלל בתסמינים הבאים:

1. עייפות וחולשה כללית.

2. דופק מהיר.

3. קשיי ריכוז.

4. כאבי ראש.

5. סחרחורת וראייה מטושטשת.

6. עילפון (במקרים קיצוניים).

ככל שהירידה בלחץ הדם מהירה יותר, התסמינים קשים יותר. דוגמה קיצונית היא מקרה של פציעה קשה ואיבוד נפח דם ניכר בתוך דקות.

כאשר לא מרגישים טוב, הדבר החשוב ביותר הוא לפנות לרופא. הוא  יכול לבדוק את לחץ הדם במצבים שונים (כמו שכיבה, ישיבה ועמידה) כדי לאתר נפילה של לחץ הדם בשינויי תנוחה ולהפנות לבדיקות שונות לפי הצורך. מטרת הבדיקות היא לאתר סיבות אפשריות לערכים הנמוכים של לחץ הדם.

אם זוהתה בעיה ספציפית, יש לנסות לטפל בה וכך לאזן את לחץ הדם.
כאשר לא מזוהה בעיה ברורה, ההמלצה העיקרית היא הקפדה על שתייה מרובה, על צריכת מלחים בכמות מספקת ועל שינויי תנוחה הדרגתיים ואיטיים. לעיתים שימוש באגדים אלסטיים לרגליים מפחית את ירידת לחץ הדם בזמן עמידה.

במצבים קיצוניים, בעיקר במקרים של התעלפות בגלל לחץ דם נמוך (לרוב בעמידה ובשינויי תנוחה), אפשר להשתמש בתרופות המעלות את לחץ הדם.

לחץ דם נמוך בהריון - האם זו סיבה לדאגה?

לחץ הדם בדרך כלל נוטה לרדת בתקופת ההריון. מדובר בתהליך פיזיולוגי טבעי, ולכן במקרה של לחץ דם נמוך בהריון אין סיבה לדאגה - בניגוד למצב של לחץ דם גבוה בהריון. גם אם האישה ההרה סובלת מסחרחורות כתוצאה מהירידה בלחץ הדם, לא מומלץ שתיטול כדורים להעלאת לחץ הדם.

1. לאנשים שסובלים מנפילה בלחץ הדם בשינויי תנוחה מומלץ לקום מהמיטה בהדרגה: לעבור תחילה ממצב של שכיבה לישיבה, להמתין כחצי דקה ורק אז לקום.

2. מומלץ לא לשתות משקאות אלכוהוליים, כיוון שהם מרחיבים את כלי הדם ועלולים להביא לירידה נוספת בלחץ הדם הנמוך ממילא.

3. יש להקפיד על שתייה מרובה ועל דיאטה הכוללת מספיק מלח (אנשים רבים מנסים להימנע מצריכה מופרזת של מלח, ולעיתים התוצאה היא צריכת מלח קטנה מדי). יש לוודא שהתזונה מכילה את כל אבות המזון. ניתן להתייעץ עם תזונאי או עם נטורופת בנוגע לצמחים ולחליטות שעשויים להעלות את לחץ הדם. מדובר בצמחים כמו סרפד, ג'ינסנג וג'ינג'ר.

4. רצוי מאוד להתאמן באופן סדיר. פעילות גופנית מסייעת במקרים רבים להסדיר את לחץ הדם ולשפר את הסימפטומים.

5. שימוש באגדים אלסטיים יכול לסייע, כאמור, במצבים של אורתוסטטיזם (ירידה בלחץ הדם בזמן העמידה). 


ד"ר אהוד קדמון הוא קרדיולוג מומחה לקוצבים ולהפרעות קצב לב במערך לקרדיולוגיה של בית החולים בילינסון, המרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש