פורסם בראשונה: 24.05.2006
עדכון אחרון: 30.07.2015
  • ד"ר נועה זפרן ד"ר נועה זפרן
  • ד"ר רוני לוי ד"ר רוני לוי
  • פרופ' אדי וייסבוך פרופ' אדי ויסבוך

סקירת מערכות

לקריאה נוחה
מה זו סקירת מערכות ומה ההבדלים בין כל הסקירות? האם כדאי לעשות גם סקירה מוקדמת וגם מאוחרת? האם להשקיע בתלת־ממד? עשינו לכן סדר במערכת, ויש גם וידאו
אישה בהריון מחזיקה תמונת אולטרסאונד אחרי סקירת מערכות

סרטון הכנה לסקירת מערכות

רוב המערכות והאיברים הקטנים של העובר שלך נוצרים כבר במהלך השבועות הראשונים של ההריון. כדי לבדוק את שלמות כל המערכות הפנימיות, כמו גם את תפקודן, נערכת בדיקת אולטרסאונד אנטומית המאפשרת הצצה פנימה. היא נקראת סקירת מערכות.

סקירת מערכות מוקדמת

את הסקירה המוקדמת מומלץ לבצע בשבועות 16-14 להריון, אולם ניתן לבצע אותה גם קצת לפני שבוע 14 בשילוב עם השקיפות העורפית, או אחרי. הבדיקה תהיה לרוב בגישה נרתיקית ולעיתים דרך הבטן, או בשילוב של שתי הגישות בהתאם לראות.

הבדיקה סוקרת את האיברים של העובר במטרה לאתר מומים וממצאים לא תקינים בשלב מוקדם של ההריון. אמנם בשלב זה ההתפתחות של חלק מהאיברים עדיין לא הושלמה (ולכן צריך לעשות גם סקירה מאוחרת), אבל כבר כעת ניתן לאבחן חלק ניכר מהמומים המולדים. כמו כן, נבדקים המיקום של השליה, כמות מי השפיר ונמדדים חלק מהאיברים.

מה היתרון בביצוע סקירה מוקדמת?
נשים שלא התכוונו לבצע בדיקת סיסי שליה (או מי שפיר) לשם אבחון כרומוזומלי, עשויות לשנות את דעתן כאשר מתגלה מום המרמז על בעיה כרומוזומלית. אם קיים מום קשה ובני הזוג מחליטים על הפסקת הריון, ההליך פשוט יותר מאשר בשלבים מאוחרים של ההריון - טכנית ורגשית. 

סקירת מערכות לא מהווה תחליף לסקר הביוכימי, שנועד לאתר את הסיכון לתסמונות כרומוזמליות דוגמת תסמונת דאון (ובכלל זה בדיקת חלבון עוברי בשליש השני של ההריון שחשובה גם לגילוי מומים במערכת העצבים המרכזית), או לדיקור הגנטי הנותן תשובה ודאית לגבי קיומם של מומים כרומוזומליים. 

האם ניתן לזהות בבדיקה את כל המומים?
סקירת מערכות לא מזהה בשום אופן 100% מהמומים. לפי הספרות הרפואית, שיעור הזיהוי הוא בסביבות 90% מהמומים הגדולים.

הבדיקה לא מאבחנת מומים כרומוזומליים או גנטיים, כמו תסמונת דאון, כיוון שרק כ־50% מהעוברים עם תסמונת דאון מציגים ממצא אנטומי חריג. עם זאת, לעתים ניתן למצוא סימנים מחשידים היכולים לכוון לביצוע סיסי שליה או בדיקת מי שפיר.

כמו כן ישנם איברים שעדיין לא התפתחו במלואם בשלב הזה של ההריון (המוח למשל), ולכם חשוב להדגיש כי הסקירה הזו לא מהווה תחליף לסקירה המאוחרת.

האם ניתן לזהות בוודאות את מין העובר?
ברוב המקרים ניתן לזהות את מין העובר בסקירה המוקדמת. לעתים רחוקות יהיה צורך בזיהוי נוסף בסקירה המאוחרת.

כמה עולה הסקירה המוקדמת?

לקוחות כללית מושלם זכאיות לסקירה אחת (מוקדמת או מאוחרת) בהשתתפות עצמית נמוכה באופן פרטי או במכונים שבהסדר עם כללית מושלם. העלות ללקוחות מושלם זהב: כ־114 שקל. ללקוחות פלטינום: כ־57 שקל. 

רוצה לדעת מהי ההשתתפות של כללית מושלם בבדיקה? לחצי כאן למידע המלא

למידע מלא על השתתפות כללית מושלם בבדיקה 

בכל הריון את יכולה לבצע סקירת אחת (מוקדמת או מאוחרת) אצל רופא פרטי שלא נמצא בהסדר עם כללית. ללקוחות מושלם זהב: החזר של עד 50% מההוצאה בפועל ולא יותר מכ־613 שקלים; ללקוחות מושלם פלטינום: החזר במסגרת סל לנשים בהריון - עד 75% מההוצאה בפועל על הבדיקה ועד לסכום מצטבר של 8,000 שקלים (לכל ההריונות).

רוצה לדעת עוד? לחצי כאן למדריך המלא בנוגע לתשלום על סקירת מערכות בהריון (כולל מה עלייך לעשות כדי לקבל את ההחזר).

איך אני בודקת מי בהסדר עם המושלם? איך קובעים תור?

לסקירת מערכות מוקדמת ניתן לזמן תור ישירות רק מול המקום שבו את נבדקת - ולא דרך 2700*.

למעשה, גם את המידע בנוגע לרופאים שבהסדר את יכולה לקבל בלי להרים טלפון אחד - לחצי כאן לכל המידע.

סקירת מערכות מאוחרת

סקירה מאוחרת נערכת בדרך־כלל בשבועות 23-20 להריון (אבל לא לפני שבוע 19 או אחרי שבוע 25). הבדיקה נכללת בסל הבריאות וחשובה גם לנשים שעשו סקירה מוקדמת, משום שישנן מערכות שמתפתחות רק אחרי שבוע 15 להריון ויש מומים שמתפתחים לאט ובאים לידי ביטוי רק מעבר לשבוע 20 להריון. סקירה מאוחרת מבוצעת ברוב המקרים בגישה בטנית. במקרים מסוימים, כמו הערכה של אורך צוואר הרחם, נעשית הבדיקה גם בגישה נרתיקית.

האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה פירסם באוקטובר 2012 נייר עמדה המכיל הנחיות לבדיקת אולטרסאונד בהריון. תקנות אלה מחייבות את כל הרופאים, אולם חשוב לציין כי הן אינן קובעות פרמטרים מדויקים לבדיקה לגבי כל אחד מהאיברים, ולכן ייתכן שוני בין הבדיקות אצל רופאים שונים.

ההנחיות הן לבדיקת הפרמטרים הבאים:
• קוטר דו רקתי של הגולגולת (BPD)

• היקף הראש (HC)

• היקף הבטן (AC)

• אורך עצם ירך אחת (FL)

יש לציין את תוצאת המדידה ואת שבוע ההריון הממוצע שאליו מתאימה התוצאה (בשבועות ובימים). יש לציין גם את תחום הנורמה בגיל ההריון שבו בוצעה הבדיקה במספרים או בייצוג גרפי. לחלופין ניתן לציין את האחוזון שבו נמצא הערך הנמדד.

האיברים והמערכות לבדיקה ולדיווח:
• גולגולת ומוח (בחתך רוחבי): צורת הגולגולת בחתך רוחב, מוח קטן וציסטרנה מגנה, החדרים הצדדים במוח והכורואיד פלקסוס, קו האמצע ו- Cavum septi pellucidi (רק בסקירה מאוחרת).

• פנים: ארובות עיניים, שפתיים.

חזה: ריאות, מבט 4 מדורי הלב, מוצא העורקים הגדולים.

• בטן: קיבה, כליות, כיס שתן, השרשת חבל הטבור בבטן העובר.

• עמוד שדרה.

• קיום עצמות ארוכות בגפיים העליונות והתחתונות וקיום כפות ידיים ורגליים (לא כולל אצבעות).

• מספר כלי הדם בחבל הטבור. 

• מיקום השליה.

• כמות מי השפיר. 

• קיום דופק ותנועות.

בהריון מרובה עוברים תכלול התשובה גם ציון של מספר שקי ההריון, מיקומם, מין כל עובר והתייחסות ל־chorionicity ו־amnionicity.

הערה: הדגמת האיברים אינה כוללת את מדידתם כשגרה. אם הבודק מתרשם מגודל חריג של האיבר או מאסימטריה בולטת בין האיברים או הצדדים, ניתן להוסיף מדידות בהתאם לצורך. הבדיקה גם לא כוללת  מדידה של אורך צוואר הרחם כשגרה.

מהו המחיר של סקירת מערכות מאוחרת?
סקירת מערכות מאוחרת כלולה בסל הבריאות, וניתן לעשות אותה על־ידי רופאים מומחים במרפאות או במרכזים לבריאות האישה של כללית בתשלום של כ־33 שקלים שקל. לזימון תור חייגי 2700* (לכל המחוזות מלבד מחוז אילת) או צרי קשר ישירות עם המקום שבו תרצי לעשות את הבדיקה.

רוצה לדעת מהי ההשתתפות של כללית מושלם בבדיקה? לחצי כאן למידע המלא
למידע מלא על השתתפות כללית מושלם בבדיקה


שימי לב: אם לא ניצלת את מסלול ההשתתפות העצמית בסקירת המערכות המוקדמת ואת לקוחת כללית מושלם, את זכאית לסקירה מאוחרת בתשלום של כ־114 שקלים באופן פרטי או במכונים שנמצאים בהסדר עם כללית. יש לך תוכנית פלטינום? תשלמי רק כ־57 שקלים. ניתן לעשות את הסקירה גם באופן פרטי ולקבל החזר. לפרטים נוספים לחצי כאן. 

איפה ניתן להיבדק? אני צריכה הפניה?

אנחנו יודעים שיש לך עוד הרבה שאלות, לכן הכנו לך את המדריך המלא והמקיף ביותר עם מה שחשוב לדעת לקראת הבדיקה. 

סקירת מערכות מאוחרת מורחבת

כפי שכתבנו, יש פרמטרים מחייבים לסקירת מערכות מאוחרת שכל רופא חייב לעמוד בהם, אבל תמיד אפשר יותר. למשל, על־פי הפרמטרים של החברה הישראלית לאולטרסאונד, חייבים להוכיח קיום כף יד אך לא חייבים לספור אצבעות. בני זוג שרוצים בסקירה מקיפה יותר יכולים לפנות לרופא פרטי והוא רשאי לגבות על כך תשלום.

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון של כללית

סקירת מערכות מכוונת

כאשר יש מצבי רקע המגבירים את הסיכון של העובר ללקות במום ספציפי, או שמתעוררת שאלה לגבי איבר מסוים בבדיקת אולטרסאונד שבוצעה לאישה (למשל, חשד למום בלב), מבצעים בדיקה מכוונת.

בדיקה זו נועדה לבדוק מערכות מסוימות, איברים מסוימים או את מצב העובר, בהתאם לשאלה המוגדרת שמפנה הרופא למבצע הבדיקה. מטבע הדברים אין הבדיקה אמורה לשלול מומים במערכות אחרות, והיא מחייבת הפניה מרופא.

סקירת מערכות בתלת־ממד  

כיום מקובל לומר שלא ניתן לזהות באולטרסאונד תלת־ממד מומים שלא ניתן לגלות בדו־ממד. ממילא כשנעשית סקירת מערכות עם מכשיר שיכול לתת תמונה תלת־ממדית, רוב הבדיקה נעשית בדו־ממד. אבל, אם נמצא מום כמו שפה שסועה, ניתן להדגים אותו בצורה יותר מוחשית להורים. השימוש בתלת־ממד מתפתח כיום אך עדיין לא בשימוש כחלק מהשגרה.

סקירת מערכות "שלישית"

יש המציעים לנשים בהריון לבצע סקירת מערכות נוספת (שלישית) לקראת השבוע ה־32 להריון על־מנת שלא הופיעו מומים חדשים או מומים שלא זוהו קודם. הסקירה הזו נעשית במימון פרטי בלבד.

לתשומת ליבך

בהתאם להוראות החוק, החל מתאריך 1.11.2017, לקוח שביקר אצל רופא במסגרת מרפאה כלשהיא ב"כללית",  לא יוכל לבצע טיפול או בדיקה באמצעות אותו רופא במסגרת "כללית מושלם", במהלך 6 חודשים לאחר הביקור.

בנוסף, החל מתאריך 1.1.2018 הכלל הזה יחול על כל ביקור במערכת הציבורית. כדי לבדוק את הזכאות שלכם מומלץ לפנות לרופא המטפל.​

עשיתי סקירת מערכות והרופא החליט לשלוח אותי לבדיקת אקו לב עובר, האם יש מום בלב העובר?

אקו לב עובר היא בדיקה ספציפית ללב העובר והיא מתבצעת במקרים הבאים:

1. במצבים בהם השכיחות למום בלב העובר גבוהה, כאשר יש סוכרת טרום־הריונית או כאשר יש מום לב מולד במשפחה, לאם או לאחד מילדיה.

2. כאשר סקירת המערכות מעלה חשד למום לב. במקרה כזה מבצעים בדיקת אקו לב לאישור או שלילת האבחנה.

3. כאשר אין ראות טובה בסקירת המערכות, או בשל מנח עובר שלא נוח לבדיקה - לא ניתן לצפות בבירור במערכת הלב.

מום לב הוא השכיח מכל המומים וגם הקשה ביותר לזיהוי. מחקרים שונים הראו שניתן לפני הלידה לזהות רק כ־80% ממומי הלב וששיעור הזיהוי עולה מכ־60% בשבוע 15 ל־75% בשבוע 22 ול־%85 בשבוע 30 להריון.

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים נוספים לחצי כאן >>>

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדר הלידה בחטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר נועה זפרן רופאה בכירה בחדרי הלידה במרכז הרפואי העמק, מקבוצת כללית

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל יחידת האם והעובר במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל