חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון מחזיקה צילום של בדיקת סקירת מערכות

סקירת מערכות

מה זו סקירת מערכות ומה ההבדלים בין כל הסקירות? האם כדאי לעשות גם סקירה מוקדמת וגם מאוחרת? האם להשקיע בתלת־ממד? עשינו לכן סדר במערכת, ויש גם וידאו

פרופ' אדי ויסבוך, ד"ר רוני לוי, ד"ר נועה זפרן

בקיצור

01

סקירת מערכות נועדה לבדוק את שלמות המערכות הפנימיות של העובר ואת תפקודן.

02

כבר בסקירת המערכות המוקדמת (שבועות 17-14) ניתן לאבחן חלק ניכר מהמומים המולדים.

03

בסקירת מערכות מאוחרת ניתן לזהות מערכות ומומים שמתפתחים בשלב מאוחר יותר בהריון.

סרטון הכנה לסקירת מערכות

תוכן העניינים:

סקירת מערכות מוקדמת

סקירת מערכות מאוחרת

איפה ניתן להיבדק? אני צריכה הפניה?

סקירת מערכות מאוחרת מורחבת

סקירת מערכות מכוונת

סקירת מערכות בתלת־ממד

סקירת מערכות "שלישית"

עשיתי סקירת מערכות והרופא החליט לשלוח אותי לבדיקת אקו לב עובר, האם יש מום בלב העובר?

רוב המערכות והאיברים הקטנים של העובר שלך נוצרים כבר במהלך השבועות הראשונים של ההיריון. כדי לבדוק את השלמות של כל המערכות הפנימיות, כמו גם את תפקודן, עושים בדיקת אולטרסאונד אנטומית המאפשרת הצצה פנימה. היא נקראת סקירת מערכות.

את הסקירה המוקדמת מומלץ לבצע בשבועות 14 עד 17 להריון, אולם ניתן לבצע אותה גם קצת לפני שבוע 14 בשילוב עם בדיקת שקיפות עורפית. סקירת מערכות תהיה לרוב בגישה נרתיקית ולעיתים דרך הבטן, או בשילוב של שתי הגישות בהתאם לראות.

הבדיקה סוקרת את האיברים של העובר במטרה לאתר מומים וממצאים לא תקינים בשלב מוקדם של ההיריון. אמנם בשלב זה ההתפתחות של חלק מהאיברים עדיין לא הושלמה (ולכן צריך לעשות גם סקירה מאוחרת), אבל כבר כעת ניתן לאבחן חלק ניכר מהמומים המולדים.

כמו כן, נבדקים המיקום של השליה, כמות מי השפיר ונמדדים חלק מהאיברים.
בחזרה למעלה

מה היתרון בביצוע סקירה מוקדמת?
נשים שלא התכוונו לבצע בדיקת סיסי שליה (או מי שפיר) לשם אבחון כרומוזומלי, עשויות לשנות את דעתן כאשר מתגלה מום המרמז על בעיה כרומוזומלית.

אם קיים מום קשה ובני הזוג מחליטים על הפסקת הריון, ההליך פשוט יותר מאשר בשלבים מאוחרים של ההיריון - טכנית ורגשית. 

סקירת מערכות לא מהווה תחליף לסקר הביוכימי, שנועד לאתר את הסיכון לתסמונות כרומוזמליות דוגמת תסמונת דאון (ובכלל זה בדיקת חלבון עוברי בשליש השני של ההריון שחשובה גם לגילוי מומים במערכת העצבים המרכזית), או לדיקור הגנטי הנותן תשובה ודאית לגבי קיומם של מומים כרומוזומליים. 

האם ניתן לזהות בבדיקה את כל המומים?
סקירת מערכות לא מזהה בשום אופן 100% מהמומים. לפי הספרות הרפואית, שיעור הזיהוי הוא בסביבות 90% מהמומים הגדולים.

הבדיקה לא מאבחנת מומים כרומוזומליים או גנטיים, כמו תסמונת דאון, כיוון שרק כ־50% מהעוברים עם תסמונת דאון מציגים ממצא אנטומי חריג. עם זאת, לעתים ניתן למצוא סימנים מחשידים היכולים לכוון לביצוע סיסי שליה או בדיקת מי שפיר.

כמו כן ישנם איברים שעדיין לא התפתחו במלואם בשלב הזה של ההריון (המוח למשל), ולכן חשוב להדגיש כי הסקירה הזו לא מהווה תחליף לסקירה המאוחרת.

האם ניתן לזהות בוודאות את מין העובר?
ברוב המקרים ניתן לזהות את מין העובר בסקירה המוקדמת.

כמה עולה הסקירה המוקדמת?

לקוחות כללית מושלם זכאיות לסקירה אחת (מוקדמת או מאוחרת) בהשתתפות עצמית נמוכה באופן פרטי או במכונים שבהסדר עם כללית מושלם. לכל המידע

סקירת מערכות מאוחרת נעשית נערכת בדרך־כלל בשבועות 20 עד 23 להריון (אבל לא לפני שבוע 19 או אחרי שבוע 25). הבדיקה נכללת בסל הבריאות וחשובה גם לנשים שעשו סקירה מוקדמת, משום שישנן מערכות שמתפתחות רק אחרי שבוע 15 להריון ויש מומים שמתפתחים לאט ובאים לידי ביטוי רק מעבר לשבוע 20 להריון. סקירה מאוחרת מבוצעת ברוב המקרים בגישה בטנית. במקרים מסוימים, כמו הערכה של אורך צוואר הרחם, נעשית הבדיקה גם בגישה נרתיקית.

האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה פירסם נייר עמדה המכיל הנחיות לבדיקת אולטרסאונד בהריון. תקנות אלה מחייבות את כל הרופאים, אולם חשוב לציין כי הן אינן קובעות פרמטרים מדויקים לבדיקה לגבי כל אחד מהאיברים, ולכן ייתכן שוני בין הבדיקות אצל רופאים שונים.

ההנחיות הן לבדיקת הפרמטרים הבאים:
• קוטר דו רקתי של הגולגולת (BPD)

• היקף הראש (HC)

• היקף הבטן (AC)

• אורך עצם ירך אחת (FL)

הרופא יציין את תוצאת המדידה ואת שבוע ההריון הממוצע שאליו מתאימה התוצאה (בשבועות ובימים) כמו גם את תחום הנורמה בגיל ההריון שבו בוצעה הבדיקה במספרים או בייצוג גרפי. לחלופין ניתן לציין את האחוזון שבו נמצא הערך הנמדד.

האיברים והמערכות לבדיקה ולדיווח:
• גולגולת ומוח (בחתך רוחבי): צורת הגולגולת בחתך רוחב, מוח קטן וציסטרנה מגנה, החדרים הצדדים במוח והכורואיד פלקסוס, קו האמצע ו- Cavum septi pellucidi (רק בסקירה מאוחרת).

• פנים: ארובות עיניים, שפתיים.

חזה: ריאות, מבט 4 מדורי הלב, מוצא העורקים הגדולים.

• בטן: קיבה, כליות, כיס שתן, השרשת חבל הטבור בבטן העובר.

• עמוד שדרה.

• קיום עצמות ארוכות בגפיים העליונות והתחתונות וקיום כפות ידיים ורגליים (לא כולל אצבעות).

• מספר כלי הדם בחבל הטבור. 

• מיקום השליה.

• כמות מי השפיר. 

• קיום דופק ותנועות.

בהריון מרובה עוברים תכלול התשובה גם ציון של מספר שקי ההריון, מיקומם, מין כל עובר והתייחסות ל־chorionicity ו־amnionicity.

הערה: הדגמת האיברים אינה כוללת את מדידתם כשגרה. אם הבודק מתרשם מגודל חריג של האיבר או מאסימטריה בולטת בין האיברים או הצדדים, ניתן להוסיף מדידות בהתאם לצורך. הבדיקה גם לא כוללת  מדידה של אורך צוואר הרחם כשגרה.
בחזרה למעלה

מהו המחיר של סקירת מערכות מאוחרת?

סקירת מערכות מאוחרת כלולה בסל הבריאות, וניתן לעשות אותה על־ידי רופאים מומחים במרפאות או במרכזים לבריאות האישה של כללית בתשלום השתתפות עצמית. למידע נוסף

איפה ניתן להיבדק? אני צריכה הפניה?

אנחנו יודעים שיש לך עוד הרבה שאלות, לכן הכנו לך את המדריך המלא והמקיף ביותר עם מה שחשוב לדעת לקראת הבדיקה. 

כפי שכתבנו, ישנם פרמטרים מחייבים לסקירת מערכות מאוחרת שכל רופא חייב לעמוד בהם, אבל תמיד אפשר יותר. למשל, על־פי הפרמטרים של החברה הישראלית לאולטרסאונד, חייבים להוכיח קיום כף יד אך לא חייבים לספור אצבעות. בני זוג שרוצים בסקירה מקיפה יותר יכולים לפנות לרופא פרטי והוא רשאי לגבות על כך תשלום.
בחזרה למעלה

כאשר יש מצבי רקע המגבירים את הסיכון של העובר ללקות במום ספציפי, או שמתעוררת שאלה לגבי איבר מסוים בבדיקת אולטרסאונד שבוצעה לעובר (למשל, חשד למום בלב), מבצעים בדיקה מכוונת.

בדיקה זו נועדה לבדוק מערכות מסוימות, איברים מסוימים או את מצב העובר, בהתאם לשאלה המוגדרת שמפנה הרופא למבצע הבדיקה. מטבע הדברים אין הבדיקה אמורה לשלול מומים במערכות אחרות, והיא מחייבת הפניה מרופא.
בחזרה למעלה

כיום מקובל לומר שלא ניתן לזהות באולטרסאונד תלת־ממד מומים שלא ניתן לגלות בדו־ממד. ממילא כשנעשית סקירת מערכות עם מכשיר שיכול לתת תמונה תלת־ממדית, רוב הבדיקה נעשית בדו־ממד. אבל, אם נמצא מום כמו שפה שסועה, ניתן להדגים אותו בצורה יותר מוחשית להורים. ככלל, אין הכרח להשתמש בתלת־ממד לסקירת המערכות.
בחזרה למעלה

יש המציעים לנשים בהריון לבצע סקירת מערכות נוספת (שלישית) לקראת השבוע ה־32 להריון על־מנת לוודא שלא הופיעו מומים חדשים או מומים שלא זוהו קודם. הסקירה הזו נעשית במימון פרטי בלבד.
בחזרה למעלה

לתשומת ליבך

בהתאם להוראות החוק, החל מתאריך 1.11.2017, לקוח שביקר אצל רופא במסגרת מרפאה כלשהיא ב"כללית",  לא יוכל לבצע טיפול או בדיקה באמצעות אותו רופא במסגרת "כללית מושלם", במהלך 6 חודשים לאחר הביקור.

בנוסף, החל מתאריך 1.1.2018 הכלל הזה יחול על כל ביקור במערכת הציבורית. כדי לבדוק את הזכאות שלכם מומלץ לפנות לרופא המטפל.​

אקו לב עובר היא בדיקה ספציפית ללב העובר והיא מתבצעת במקרים הבאים:

1. במצבים בהם השכיחות למום בלב העובר גבוהה, כאשר יש סוכרת טרום־הריונית או כאשר יש מום לב מולד במשפחה, לאם או לאחד מילדיה.

2. כאשר סקירת המערכות מעלה חשד למום לב. במקרה כזה מבצעים בדיקת אקו לב לאישור או שלילת האבחנה.

3. כאשר אין ראות טובה בסקירת המערכות, או בשל מנח עובר שלא נוח לבדיקה - לא ניתן לצפות בבירור במערכת הלב.

4. כאשר מזוהה מום מבני אחר בעובר או במצבים של ריבוי מי שפיר.

מום לב הוא השכיח מכל המומים וגם הקשה ביותר לזיהוי. מחקרים שונים הראו שניתן לפני הלידה לזהות רק כ־80% ממומי הלב וששיעור הזיהוי עולה מכ־60% בשבוע 15 ל־75% בשבוע 22 ול־%85 בשבוע 30 להריון.
בחזרה למעלה

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים נוספים לחצי כאן >>>

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדר הלידה בחטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר נועה זפרן היא רופאה בכירה בחדרי הלידה במרכז הרפואי העמק, מקבוצת כללית

 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש