חיפוש

dsdsdsd
מתחילים לעקוב אחרי התנועות: כל הטיפים לשבוע 25 להריון

שבוע 25

חשוב להתחיל לעקוב אחר תנועות העובר. מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 25 להריון

צוות אתר כללית

העובר שלך נע בתוך הרחם מתחילת ההריון, גם אם לא שמת לב לכך עד לאחרונה. מזה מספר שבועות (בערך משבוע 20 בהריון ראשון ואפילו מוקדם יותר אם חווית הריון קודם) שאת חשה בתנועות ומתרגלת לנוכחות שלהן.

החל מהשבוע תתבקשי על־ידי אנשי הצוות הרפואי המטפל בך לשים לב לתחושה של תנועות העובר, מאחר שזהו המדד הפשוט והזמין ביותר לכך שהוא מרגיש טוב. הפחתה בתחושה שלך של התנועות, בעיקר בשליש השלישי, עלולה להוות סממן למצוקה של העובר.

אם את מרגישה בירידה בכמות או בהפסקה בתנועות העובר ביחס למה שהיית רגילה - פני להערכת מצב באמצעות ניטור דופק העובר ובדיקת אולטרסאונד עוד באותו היום וללא דיחוי, לנהוג בהמשך על פי ההנחיות של הצוות הרפואי.

למי לפנות? לרופא הנשים שלך (אם מדובר בשעות הפעילות), למרכז בריאות האישה הקרוב או למיון יולדות. מוקד האחיות שלנו עומד לרשותך להתייעצות בכל נושא 24 שעות ביממה - ליצירת קשר חייגי 2700*.

חשוב שתדעי: לפעמים כשאת עסוקה במהלך היום את מודעת ופנויה פחות לתחושת התנועות. בנוסף, העובר ישן בתוך הרחם לפסקי זמן קצרים של כ־20 דקות. בפרקי זמן אלו לא תחושי בתנועות. גם לתרופות שונות שאת נוטלת עשויה להיות השפעה על תחושות תנועות העובר.

בתקופה הזו נשים רבות סובלות מצרבות. ניתן להקל על התופעה הלא נעימה על-ידי אכילת שקדים, שתיית מים קרים ושכיבה על כריות או ישיבה על כורסה. בנוסף, את יכולה להתייעץ עם הצוות הרפואי לגבי שימוש בתכשירים נוגדי חומצה.

רפואה משלימה? אפשר גם בהריון

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

בשבוע שעבר סיפרנו לך עד כמה מושלם העובר שלך, אבל האם המחמאות גרמו לו לנוח על זרי הדפנה? ממש לא!

בתקופה הזו הוא עסוק בעיקר בהבשלת המערכות של הגוף הקטן שלו. הוא יכול לשרוד מחוץ לרחם, אבל לידה בשלב מוקדם כל-כך עלולה לגרום לבעיות במוח ובריאות.

1. סקירת מערכות מאוחרת - הסקירה הזו נעשית בצורה דומה לסקירה המוקדמת - בודקים באמצעות אולטרסאונד את שלמות מערכות הגוף של העובר ואת תפקודן.

הבדיקה חשובה גם לאלה שעשו סקירה מוקדמת, שכן יש מערכות שמתפתחות בשלבים מאוחרים יותר של ההריון, ויש מומים שמתפתחים לאט ולא ניתן לאתר אותם עדיין בזמן הסקירה המוקדמת.

סקירה מאוחרת נעשית בדרך־כלל בשבועות 23-20 להריון (אבל לא לפני שבוע 19 או אחרי שבוע 25).

סרטון הכנה לסקירת מערכות

לכל סרטוני בדיקות ההריון >

סקירת מערכות מאוחרת כלולה בסל הבריאות, וניתן לעשות אותה על ידי רופאים מומחים במרפאות או במרכזים לבריאות האישה של כללית ללא עלות (אם זהו האולטרסאונד הראשון ברבעון תחויבי במסגרת התשלום הרבעוני להדמיה).

לזימון תור לבדיקה הנעשית דרך כללית חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים) או צרי קשר ישירות עם המקום שבו תרצי להיבדק. 

אם את לקוחת כללית מושלם זהב ולא ניצלת את מסלול ההשתתפות העצמית בסקירת המערכות המוקדמת, את זכאית לסקירה מאוחרת בתשלום מוזל אצל רופא פרטי שנמצא בהסדר עם המושלם או עם מכונים שבהסדר. יש לך תוכנית פלטינום? תשלמי פחות.

איפה מוצאים מכונים ורופאים בהסדר? איך קובעים תור? איזו הנחה מגיעה לי אם איבדק אצל רופא פרטי שלא בהסדר? האם צריך הפניה? לחצי כאן לתשובות לשאלות שכיחות ותחסכי זמן יקר.

2. העמסת סוכר 50 גרם - בדיקה שמטרתה לאתר נשים הנמצאות בסיכון לסוכרת הריון, ואותה עלייך לעבור פעם אחת בין השבועות 28-24. 

זוהי למעשה בדיקת סקר (היא לא מאתרת סוכרת הריונית, אבל מרמזת על סיכוי לקיומה) ואין צורך לצום לפניה.

כשתגיעי למרפאה תשתי 50 גרם סוכר מדולל במים (מומלץ להוסיף לימון סחוט לשדרוג הטעם – הביאי איתך אחד). לאחר שעת המתנה במרפאה, בצום וללא עישון, ייקחו ממך דגימת דם לבדיקת רמת הסוכר בדם. אם התוצאה תרמז על סיכוי לסוכרת הריונית, או על־פי החלטת הרופא, תופני לבצע ביום אחר בדיקת העמסת סוכר של 100 גרם לצורך אבחון. לפני בדיקה זו יש צורך בצום לילי.

לחצי כאן למדריך רפואי נרחב על מהלך הבדיקה ומשמעות התוצאות.

העמסת סוכר 50 גרם ניתן לבצע במרכזים לבריאות האישה של כללית או במרפאות. ממי מקבלים הפניה? איך קובעים תור? מתי מקבלים את התוצאות? איך צופים בהן? הכנו לך עוד מדריך עם תשובות לכל השאלות המנהליות השכיחות. עלייך לעבור גם העמסת סוכר 100 גרם? לחצי כאן לכל המידע.

3. בדיקות דם ושתן - בזמן שתעברי את בדיקת הסוכר, מקובל לשלב גם בדיקות דם ושתן רגילות להריון, כולל בדיקה לנוגדנים ל-Rh - לבעלות Rh שלילי.

אם סוג הדם שלך הוא Rh שלילי, ואת זה בדקו לך בבדיקות הדם בתחילת ההריון, אז הרופא המלווה את ההריון או האחות שלך יפנו אותך לבדיקת נוגדנים. אם בבדיקה יתגלה שהנוגדנים שלך שליליים, תקבלי זריקת AntiD, שנועדה להגן על העובר שלך מפני אנמיה.

• Rh שלילי וחיסון אנטי די: המדריך המלא

הבדיקות יתבצעו ללא עלות במרכז לבריאות האישה או במרפאה. לזימון תור לבדיקות במרפאה לחצי כאן, או צרי קשר עם המרפאה או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק.

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש