חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון סובלת מצרבת

הדרקון שבפנים: צרבת בהריון

מרגישה שיש לך דרקון רושף אש בגרון? צריבה מציקה מלווה אותך לאורך חלקים גדולים מהיום בלי קשר למזון שאכלת? הצרבת כל כך קשה שהיא גורמת לפעמים לבחילה או להקאה? צרבת בהריון, מה גורם לזה, איך מטפלים ומתי זה יעבור כבר?

תמי אדיב, ד"ר קובי כהן

בקיצור

01

במהלך ההריון, בעיקר בחלקים המתקדמים שלו, נשים רבות חוות צרבות ופעמים רבות זה לא קשור באוכל

02

עם התקדמות ההריון הרחם גדל ודוחק את הקיבה מעלה. נוצר עומס ולפעמים הפתח בין הקיבה לוושט נפתח

03

אם התופעה מחריפה ואת מגלה סימנים מדאיגים כמו ירידה משמעותית במשקל, מומלץ לפנות לרופא

צרבת היא מצב שבו מיצי הקיבה מגיעים מהקיבה אל צינור הוושט. במהלך ההריון, בעיקר בשלביו  המתקדמים, חוות נשים רבות צרבות, ופעמים רבות נראה שאין לכך שום קשר לאוכל. אבל יש אור בקצה המנהרה: אם הצרבות מתחילות בהריון הן כמעט תמיד גם נעלמות בסיומו.

למה זה כל כך כואב?

הוושט הוא איבר ארוך וצר שמחבר בין הלוע לבין הקיבה. תהליכי העיכול הראשונים מתרחשים בקיבה שלנו ולחלל הקיבה משתחררים חומרים כימיים שונים כמו מיצי קיבה (בעלי חומציות גבוהה ו־PH נמוך) שמטרתם להתחיל את תהליך פירוק המזון. 

הקיבה בנויה כך שהיא יכולה להכיל את מיצי הקיבה והוושט. הרקמה שעוטפת את הוושט מבפנים היא עדינה מאוד, וכשמיצי הקיבה עוברים אל הוושט הם יכולים לפגוע בה ולגרום לתחושות של חוסר נוחות.

מדוע צרבות מופיעות דווקא בהריון מתקדם? 

עם התקדמות ההריון גדל גם הרחם, שמתחיל לתפוס יותר מקום על חשבון הקיבה ודוחק אותה כלפי מעלה. במצב כזה נוצר יותר עומס על הפתח שמחבר בין הקיבה לוושט ולפעמים הוא נפתח.

אוקי, ומה עוד יכול לגרום לצרבת ולעודף חומציות בקיבה?

תחושת הצרבת יכולה להיגרם גם בגלל חיידק ליקובקטר פילורי, תסמונת המעי הרגיז, מצבי לחץ או סטרס, ובמקרים מסוימים גם לאחר קיצור קיבה (ניתוח בריאטרי) אצל נשים. 

מהם הסימפטומים של צרבת בהריון?

• תחושת שריפה או כאבים באזור החזה.

• תחושת צריבה באזור הגרון, הוושט.

• טעם חמוץ בפה.

• יובש בפה. 

• צרידות, שיעול וליחה מרובה.

כאבי בטן, בעיקר בחלק העליון של הבטן.

בחילות, הקאות.

• קושי בבליעה.

איך אפשר להקל על צרבות בהריון?

1. ללעוס טוב את האוכל. המשפט הקצר הזה הוא אחד החשובים בכל מה שנוגע לאכילה בכלל ולטיפול בצרבות בפרט: ככל שתלעסי טוב יותר את האוכל כך הוא יעזוב את הקיבה מהר יותר, מה שיגרום לפחות מיצי קיבה להגיע לאזור מערכת העיכול.

2. לא לאכול יותר מדי או פחות מדי. כמויות גדולות מדי של אוכל עלולות ליצור לחץ בקיבה. בשילוב עם הלחץ שמגיע מהרחם עלולים מיצי הקיבה ולפעמים גם האוכל לעבור לאזור הוושט. 

3. לאכול לאורך היום. חשוב שלא תגיעי למצב שלא אכלת במשך הרבה מאוד שעות. הדבר יכול לגרום לעודף של מיצי קיבה בלי שיהיה להם מה לעכל. זהו גם גורם שכיח לצרבות בהריון.  

4. לנסות להמעיט במאכלים שגורמים להפרשת מיצי קיבה, כמו אוכל מטוגן ואוכל שומני.

5. בדקי את עצמך: האם לאחר שתיית קפה, אכילה של שוקולד או אכילה של מזון מתובל מאוד את מרגישה את תסמיני הצרבת באופן בולט יותר? אם כן, כדאי לנסות להימנע מהמזונות האלה. לפעמים השפעת הקפה נעימה יותר אם שותים אותו לאחר שאכלת ולא על קיבה ריקה. 

6. בדקי איך מאכלים חריפים, חמוצים ומלוחים משפיעים על הצרבות. יש נשים שלא יכולות לאכול מזון חמוץ וחריף במהלך ההריון ויש כאלה שהחמוץ דווקא מקל עליהן. לא בטוחה לאיזו קבוצה את משתייכת? פשוט נסי - אין חכמה כבעלת נסיון...

7. הימנעי מעישון ומשתיית אלכוהול. שני ההרגלים האלה לא מומלצים כלל בהריון. בנוסף לכל ההשלכות הבריאותיות האחרות, עישון ואלכוהול גורמים להפרשה מוגברת של מיצי הקיבה. 

8. אם את מתמלאת מהר, אפשר להפריד בין השתייה לאוכל. מדובר על מרחק של כחצי שעה בין הארוחה לבין השתייה.

9. לבשי בגדים נוחים שאינם יוצרים לחץ על אזור הבטן.

10. נסי להישאר זקופה לאחר האכילה. תוכלי לנסות פעילות שקשורה לעמידה, או הליכה נינוחה. ודאי שאת הולכת לישון רק לאחר שחלפו 3 שעות לפחות מהארוחה האחרונה שלך. 

11. אפשר לנסות לייצר הגבהה מתחת לראש בעת השינה. הוסיפי עוד כרית או הניחי ספר מתחת למזרן שלך. 

נורה אדומה: באילו מקרים בכל זאת כדאי לפנות לרופא?

• אם את מקיאה הרבה וההקאות אדומות או חומות ומזכירות במראה שלהן אבקת קפה.

• אם את יורדת במשקל בצורה משמעותית, או לא עולה במשקל.

• אם תסמיני הצרבת גורמים לקושי בבליעה.

• אם מופיעים דם בצואה או צואה שחורה

קורונה, הריון ואת 

איך הנגיף משפיע על מהלך ההריון, הלידה וההנקה? עושים לך סדר בבלגן

אילו תרופות יש נגד צרבת בהריון?

אם כל ההמלצות לא מועילות והצרבות עדיין קשות ותכופות, הרופא יכול להמליץ על טיפול תרופתי. 

הטיפול התרופתי בצרבות כולל תרופות שניתן לרכוש ללא מרשם רופא ואחרות שמחייבות מרשם רופא. כמו במצבים אחרים, חשוב לוודא שהתרופה מתאימה לשימוש בהריון. 

תרופות לנטילה לפי הצורך

סותרי חומצה. נחשבים בדרך כלל לטיפול התרופתי הראשוני בצרבות בהריון. ניתן להשתמש בהם לפי דרישה, כלומר להקלה מיידית עם הופעת תסמיני הצרבת. 

תרופות מהמשפחה זאת כוללות תכשירים כמו טאמס, רני, גביסקון ומאלוקס

מה הן עושות? מדובר במלחים של מינרלים (כמו מלחי סידן, מגנזיום ואחרים) המסייעים בנטרול החומצה בקיבה. תכולת הקיבה הופכת פחות חומצית וכתוצאה מכך יש הקלה בתסמיני הצרבות. 

חלק מסותרי החומצה משווקים בצורה של טבליות ללעיסה או למציצה וחלקם כנוזל לשתייה. 

ניתן לרכוש סותרי חומצה ללא מרשם רופא, לאחר התייעצות עם רופא או עם רוקח. 

תרופות לנטילה על בסיס קבוע

אם סותרי החומצה לא מספקים הקלה משמעותית ותסמיני הצרבות ממשיכים להציק, הרופא יכול להמליץ על תרופות אחרות, הניתנות בבליעה דרך הפה. 

מדובר בתרופות משתי קבוצות שמונעות הפרשה של החומצה ולכן מספקות הקלה משמעותית יותר. כדי שהן ישפיעו יש ליטול אותן בכמות קבועה מדי יום (ולא לפי הצורך).

מה הן עושות? מפחיתות את הפרשת החומצה ואת חומציות הקיבה ומספקות לרוב הקלה משמעותית. ברוב המקרים נטילת התרופות מהמשפחה הזאת לא מלווה בתופעות לוואי כלל או מלווה בתופעות לוואי מועטות בלבד.

1. משפחת מעכבי משאבת הפרוטונים, לדוגמה אומפרזול (שמות מסחריים: לוסק, אומפרדקס). מבין כל התרופות במשפחה הזאת יש יותר מידע על היעילות והבטיחות של אומפרזול בנשים הרות, אך נראה שניתן ליטול גם תכשירים אחרים מאותה המשפחה (לאחר התייעצות עם הרופא, כמובן). 

2. תרופות ממשפחת חוסמי H2, לדוגמה פמוטידין. התרופות האלה נחשבות לעיתים ותיקות יותר ויעילות פחות בהשוואה למעכבי משאבת הפרוטונים, אבל גם הן מתאימות לטיפול בצרבת בהריון. 

תמי אדיב היא תזונאית קלינית, כותבת מאמרים ומנחת קבוצות בכללית 

ד"ר קובי כהן הוא רוקח קליני במחוז דן-פתח־תקווה בכללית ועורך בכיר של מדריך התרופות באתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש