חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון מורחת קרם על עור הפנים

הריון והעור שלך

סימני מתיחה, פס כהה בבטן, ורידים ברגליים ושיעור יתר הם רק חלק מהשינויים העוברים על העור בזמן הריון. איך אפשר לטפל בתופעות המציקות האלה ומתי הן ייעלמו כבר?

פרופ

פרופ' רוני וולף

בקיצור

01

במהלך ההריון העור נהנה ממראה אטרקטיבי יותר, אבל גם סובל משינויים ותופעות לא רצויות.

02

פיגמנטציית יתר (התכהות) מופיעה אצל 90% מהנשים בהריון. לרוב היא בולטת יותר בפטמות, בבית השחי ובאיברי המין החיצוניים.

03

פעילות בלוטות הזיעה עולה, ועמה לפעמים גירויי עור הקשורים לזיעה ("חררה" בלשון העם) - אין טיפול מלבד אוורור.

"הצילו, יצא לי פס על הבטן!". "אמא'לה, יש לי שיער בצוואר!". "מה הנקודות האדומות האלה? בא לי לבכות!". בלי לחץ, הכול בסדר, את רק בהריון, וגם העור שלך עובר שינויים.

העור נראה תפוח יותר, לח יותר וגם שומני יותר בגלל התגברות הפרשת החלב. צבעו הופך לוורדרד (עקב הרחבת כלי דם), מה שנותן לו מראה אטרקטיבי יותר. אבל מה לעשות, לא הכול ורוד ובעור יש גם שינויים לא רצויים. הבשורות הטובות: את חלקם ניתן לצמצם ואפילו למנוע. 

יש לי פס כהה בבטן וגם הפטמות התכהו. אפשר לקבל הבהרות?

פיגמנטציית יתר (התכהות) מופיעה אצל 90% מהנשים בהריון. לרוב הפיגמנטציה בולטת יותר בפטמות, בבתי השחי ובאיברי המין החיצוניים. בנוסף, מופיע לאורך מרכז הבטן פס (הנקרא "הפס השחור"). שומות קיימות ונמשים יתכהו גם הם. 

יותר ממחצית הנשים ייפתחו "מסכת הריון" או מלאזמה (melasma) - כתמים כהים על הלחיים, המצח והסנטר. כתמים דומים, אם כי לרוב לא בולטים כל־כך, מופיעים גם אצל מי שנוטלות גלולות למניעת הריון, אם כי הם יכולים להופיע ללא סיבה וללא הריון, אפילו אצל גברים.

מניעה: מומלץ לכל הנשים בהריון להשתמש באופן קבוע במסנן קרינה בעל מקדם הגנה גבוה (30 ומעלה).

מלאזמה הקשורה להריון מתבהרת בדרך־כלל תוך כמה חודשים לאחר הלידה (בניגוד לזו הקשורה לגלולות הנותרת תקופה ממושכת יותר). בתקופת ההריון לא מנסים לטפל בכתמים, אלא מסתפקים במניעתם על־ידי מסנני קרינה.

טיפול: בשלב ראשון נהוג להתאים למטופלת משחות להבהרת כתמים. המשחות האלה מחייבות מרשם רופא עור ומותאמות אישית לפי הצרכים של כל מטופלת. התכשיר לא כלול בסל הבריאות ולכן יהיה בתשלום.

בשוק (בתי מרקחת, בתי  טבע, מכוני יופי וקוסמטיקה) מציעים מגוון לא קטן של "משחות פלא" להבהרה ואני ממש לא ממליץ עליהן. 

אם המשחות לא עוזרות, אפשר לשקול טיפולים חזקים וקשים יותר כמו קילופי עור וטיפול בלייזר. גם כאן מוצעים טיפולים במסגרות שונות לא רפואיות -  ושומרת עורה תרחק! 

מה לעשות עם סימני המתיחה?

סימני מתיחה הם השינוי השכיח ביותר הקשור לשינויים ברקמת החיבור בזמן הריון. צבעם של סימני המתיחה בהריון ייראה בתחילה ורוד, אדום, סגול ועם הזמן אחרי הלידה הם יתבהרו ויקבלו את צבע העור או יהיו יותר בהירים מהעור התקין. 

משחות וטיפולים רבים מבטיחים להעלים את סימני המתיחה ויש לך את מלוא הזכות להתייחס בסקפטיות הראויה להבטחות האלה. טרם נמצא פתרון לבעיה.

עיסוי עם קרם לחות, או שמן, אם לא יועיל לפחות לא יזיק.

יש לי נקודות אדומות על העור. מה הסיבה לכך?

בזמן ההריון יש אספקת דם מוגברת לעור וריבוי כלי דם. התוצאה: העור נהנה ממראה יפה יותר, אבל גם סובל מתופעות רצויות הרבה פחות כמו הופעת כלי דם בצורת עכביש (spider nevi) - נקודה אדומה על העור (לעיתים בולטת), שממנה מסתעפים כלי־דם כמו רגלי עכביש.

טיפול ומניעה: אין דרך למנוע את התופעה.

חלק מכלי הדם האלה יחווירו לאחר הלידה, ביתר ניתן לטפל באמצעות מחט חשמלית, הזרקת חומרים הגורמים להתייבשות כלי הדם, או בלייזר. הטיפול לא ייעשה בזמן ההריון, אלא רק אחרי הלידה, ורצוי להמתין כמה חודשים להיעלמות של לפחות חלק מכלי הדם ללא טיפול.

את תופעת האודם בחלק מכף היד (palmar erythema בשפה המקצועית) אין דרך למנוע וגם אין טיפול. היא תחלוף אחרי הלידה.

איך למנוע הופעת ורידים ברגליים?

דליות ואי ספיקה ורידית שכיחים בהריון וכ־40% מהנשים בהריון יסבלו מהתופעה. הדליות נגרמות בשל התרופפות רקמת החיבור של כלי הדם.

טיפול מומלץ: להרבות במנוחה ברגליים מורמות כלפי מעלה. מותר ורצוי ללכת ומומלץ להמעיט בעמידה ממושכת. גריבת גרב אלסטי, לפני שמורידים את הרגליים מהמיטה בבוקר, תסייע מאוד למניעה ולטיפול.

בהריון הראשון סבלתי מטחורים. יש מה לעשות נגד זה?

גם הופעה של טחורים, או החמרה של טחורים קיימים, שכיחה בהריון. תכשירי הברזל הניתנים לנשים הרות תורמים אף הם לתופעה.

טיפול מומלץ: קשיי יציאה ועצירות הם הגורמים המרכזיים להיווצרות טחורים, לכן צריך לדאוג ליציאות רכות ולמנוע עצירות. מזון עשיר בסיבים (ירקות לא מבושלים) הם מרשם הקסם היחיד שיש להציע.

בבתי הטבע תוכלו למצוא תכשירים רבים והבטחות רבות לצדם - באופן כללי אני לא מתנגד. לעומת זאת, אני לא ממליץ על תרופות משלשלות בכלל, ובטח לא בעת ההריון. אם אמצעים אלה לא מספיקים יש להוסיף עליהם משחות לטיפול חיצוני, גם כאן, עדיף על־ידי רופא. 

דווקא בזמן ההריון צמח לי שיער בצוואר. זה נורמלי?

חלק מהנשים מופתעות לגלות שיעור־יתר במיקומים האופייניים לגברים, לרבות בפנים. אין דרך למנוע את התופעה, ברוב המקרים השיער העודף נעלם אחרי הלידה וחוזר בהריונות הבאים. אצל אלה שלא כך - הטיפול הוא כמו בשיעור־יתר שאינו קשור להריון. 

אגב, אחרי הלידה עלולה להיות תופעה הפוכה - נשירת שיער. הדלילות שלאחר הלידה נמשכת כמה חודשים, תגיע לשיאה כחצי שנה אחרי הלידה, ותסתדר בדרך־כלל אחרי כשנה.

חשוב להיות מודעות לתופעה הזאת על־מנת למנוע לחצים, חרדות ופחדים מיותרים הקשורים תמיד לנשירת שיער. עם זאת, חשוב לשלול גם סיבות אחרות לנשירה, לרבות אנמיה שהיא שכיחה בהריון.

איך ההריון משפיע על הציפורניים? 

בזמן ההריון יש עלייה בשכיחות השברים בציפורניים, בשינויי צבע ובהיווצרות פסים וחריצים. אין בכך כדי להעיד על חוסר בסידן או כל חוסר אחר.

איך אפשר למנוע את התופעה?
יש להימנע מנזקים חיצוניים לציפורניים, כמו חשיפה לדטרגנטים, חומרי ניקוי ולממיסים למיניהם. מומלץ להמעיט בלק ובעיקר באצטון המוריד את הלק ולהימנע ממחזקי ציפורניים המביאים לשיפור בטווח הקצר ולנזק בטווח הארוך.

בניית ציפורניים, ללא קשר להריון, היא מרשם בדוק להיווצרות פטריות ופגיעה בציפורניים.

יש לי גם גירויים בעור. מה לעשות?

פעילות בלוטות הזיעה עולה בהריון, ועמה לפעמים גירויי עור הקשורים לזיעה (בלשון העם "חררה") - אין טיפול מלבד אוורור. לעומת זאת, יורדת פעילות בלוטות הזיעה האפוקריניות המצויות בבתי השחי ובאיברי המין והנותנות לזיעה את הריח האופייני לו.

פרופ' רוני וולף הוא לשעבר מנהל יחידת עור ומין במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש