חיפוש

dsdsdsd
אוכל, משקל והגוף המשתנה: שבוע 8 להריון

שבוע 8

בואי נדבר קצת על אוכל ומשקל בהריון. מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 8 להריון

צוות אתר כללית

השינויים שמתחוללים אצלך בפנים מתחילים להיראות לאט־לאט גם בחוץ: השדיים עשויים לגדול, ונשים רבות מרגישות מלאות יותר באופן כללי. זה בסדר, התחושה הזאת היא חלק טבעי מההריון, ואחת הסיבות לכך - חוץ מזה שאת בעצם שניים עכשיו - היא שתהליכי העיכול בתקופה הזאת איטיים יותר.

העובדה שאת מעכלת לאט יותר טובה לכם: בצורה הזאת הגוף שלך מצליח לספוג באופן יעיל יותר את תוצרי המזון שחשובים כל כך לך ולעובר שלך.

במהלך ההריון מומלץ לאכול מכל קבוצות המזון, כיוון שכל קבוצה מספקת לגוף צרכים אחרים. הגוף זקוק לפחמימות, לשומנים, לחלבונים, לוויטמינים, למינרלים ולמים. כל אלה יושגו בעזרת אכילת ירקות ופירות, דגנים מלאים, קטניות, גרעינים, שקדים ואגוזים, שמנים צמחיים, עוף, הודו, בשר (רצוי לא שמן), דגים, ביצים, חלב ומוצריו (רצוי כאלה שאינם שמנים), לחם ודגנים אחרים. ושתיית מים, כמובן.

עלייה במשקל במהלך ההריון תלויה בכמה גורמים. כמה את צריכה לעלות ומה עוד חשוב לדעת על אכילה בזמן ההריון? קראי במדריך התזונה להריון.  

כדי להקל על תחושת המלאות כדאי להגדיל את מספר הארוחות, אך להקטין את הכמויות. גם כדאי לך לשתות הרבה מים, בין 8 ל־10 כוסות ביום, בשביל ההרגשה הטובה שלך ולמען בריאות העובר.

בשבוע השמיני מגיע העובר לגודל של 16-13 מילימטרים, שזה פלוס־מינוס הגודל של דובדבן. העובדה שהעובר שלך הוא גאון פוטנציאלי באה לידי ביטוי בגדילה מואצת של המוח - ולכן הראש שלו נראה גדול ביחס לשאר הגוף.

אילו היית מסתכלת לתוך הבטן, היית רואה באזור הפנים של העובר שתי נקודות כהות, שבעתיד הקרוב יהפכו לעדשות העיניים. העובר מתחיל לזוז באופן עצמאי, אבל את כמובן עדיין לא מרגישה אותו. בשביל זה תצטרכי לחכות עוד כשלושה חודשים.

עוד לפני כן, בסביבות השבוע ה־15, תוכלי כבר לדעת אם להזמין בגד גוף עם הלוגו של סופרמן או של סופרוומן...

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

1. בדיקות סקר גנטיות לאיתור זוגות בסיכון למחלות תורשתיות - אם לא עשית אותן לפני ההריון, מומלץ מאוד שתעשי אותן כעת.

מדוע הבדיקות חשובות כל כך? גם כשאין היסטוריה משפחתית לכך, קיים בכל הריון סיכון קטן שייוולד תינוק עם מחלה או עם מום. בעזרת בדיקות הסקר הגנטיות (בדיקות דם פשוטות), שמותאמות למוצא של בני הזוג, ניתן כיום לגלות עוד לפני ההריון, או כבר בשלב מוקדם מאוד שלו, נשאות לכמה מחלות קשות העוברות בתורשה ועלולות להימצא אצל העובר.

במהלך פגישה עם אחות קדם הריון ומידע גנטי, היא תדפיס לך דו"ח ממוחשב ולפיו תוכלי לדעת אילו בדיקות לנשאות של מחלות גנטיות מומלצות לך ולבן הזוג. כיצד מזמנים תור לאחות מידע גנטי בלחיצת כפתור, כמה עולות הבדיקות, מה אם אחד מבני הזוג נמצא נשא? הכנו לך מדריך נרחב ובו תשובות לכל השאלות החשובות.

2. בדיקות דם ושתן
הזמן הנכון ביותר להתחיל במעקב הריון אצל הרופא שלך ואצל אחות ליווי הריון הוא בין השבועות 8-6. בפגישה הראשונה יעבור איתך הרופא על ההיסטוריה הרפואית שלך, על אורח החיים שלך, ויבדוק את משקל גופך.

בנוסף, יפנה אותך הרופא לסדרת בדיקות מעבדה שגרתיות: ספירת דם, בדיקת סוג הדם ונוגדנים ל־Rh, בדיקת דם לסוכר בצום, בדיקת שתן לכללית ולתרבית ובדיקת VDRL (לגילוי עגבת).

לעיתים יוסיף הרופא עוד בדיקות לפי שיקול דעתו, כמו למשל מצב חיסוני לווירוסים מסוימים (כמו CMV, HBV, HIV), תפקודי בלוטת התריס או בדיקות אחרות בהתאם למצבך הרפואי. 

הבדיקות יתבצעו ללא עלות במרכז לבריאות האישה או במרפאה. לזימון תור לבדיקות במרפאה לחצי כאן, או צרי קשר עם המרפאה או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק. רוצה לדעת עוד? ריכזנו את התשובות לכל השאלות החשובות לקראת הבדיקות במדריך אחד.

3. אולטרסאונד ראשון
הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד המשדר גלי קול אל תוך הבטן (לרחם) באמצעות מתמר המחובר אליו. ההד המוחזר מן העובר, השליה ומי השפיר נקלט במתמר, מתורגם לתמונה ומועבר בזמן אמיתי למסך.

האולטרסאונד נעשה בגישה בטנית או בגישה נרתיקית או בגישה משולבת, לפי שיקול דעתו של הרופא. בשבועות מוקדמים של ההריון הגישה תהיה לרוב נרתיקית.

הכנה לבדיקת אולטרסאונד

לכל סרטוני בדיקות ההריון >

באולטרסאונד הראשון בודק הרופא את מקומו של שק ההריון (בתוך הרחם או מחוצה לו), את הדופק של העובר (כדי לוודא שהוא חי), את מספר העוברים ואת גיל ההריון.

החל מהשבוע השישי להריון ניתן למדוד את הקוטר של שק ההריון ואת קוטר העובר, וכך לקבוע, בדרגת דיוק גבוהה יחסית (סטייה של מספר ימים בלבד), את גיל ההריון.

יש לך עוד שאלות? אנחנו ממליצים שתקראי את המדריך הזה. 

4. מעקב אחות
אחת לחודש עד השבוע ה־36 ואחת לשבועיים החל מהשבוע ה־36 ועד השבוע ה־40, תבדוק לך האחות מספר מדדים: לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובצקות.

הבדיקות יבוצעו אצל האחות במרכזי בריאות האישה או בטיפות חלב. 

אם את בהריון ראשון, כללית מציעה לך הריון בליווי אישי - ליווי צמוד של אחות הריון לכל השאלות והתהיות שמתעוררות אצלך במהלך שבועות ההריון. לזימון תור לאחות ליווי הריון (בהריון ראשון בלבד) לחצי כאן.

העלייה המומלצת במשקל במהלך ההריון וגם קצב העלייה משתנים בין יולדת ליולדת. עלייה חריגה במשקל או העדר עלייה במשקל תחייב לעתים בירור נוסף.

אז כמה צריך לעלות במשקל במהלך הריון?

BMI לפני הריון

מצב ה־BMI

תוספת רצויה

מתחת ל־18.5​תת־משקל​18-12.5 קילוגרם​
24.9-18.5​משקל תקין​16-11.5 קילוגרם​
29.9-25​עודף משקל​11.5-7 קילוגרם​
גדול מ־30​השמנה​9-5 קילוגרם

 

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש