חיפוש

dsdsdsd
בחור מכסה את פניו ומציץ בעין אחת

עגבת (סיפיליס)

עגבת היא מחלת מין ותיקה, שבעבר הייתה חשוכת מרפא. אף שכיום יש לה טיפול פשוט ויעיל, היא עדיין נפוצה ואחראית מדי שנה למותם של מאות אלפי בני אדם, ובהם יילודים רבים. איך נדבקים בה? אין נמנעים מהדבקה וכיצד מטפלים בה?

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

בקיצור

01

לפי ארגון הבריאות העולמי, נדבקים בעגבת ברחבי העולם מדי שנה כ־6 מיליון בני 15 עד בני 49, והמחלה גורמת מדי שנה למותם של יותר מ־300 אלף בני אדם.

02

המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי באיברים כל כך רבים ולדמות כל כך הרבה מחלות שונות (בין היתר בלב, בשלד ובעור), עד כי בעבר כינו אותה "החקיינית הגדולה".

03

הטיפול הסטנדרטי הוא מתן פניצילין ב־1 עד 3 זריקות - תלוי באיזה שלב של המחלה מדובר. במקרים קשים ניתן טיפול אנטיביוטי תוך־ורידי באשפוז במשך 10 ימים.

עגבת (באנגלית: Syphilis) היא מחלת מין כרונית שהגורם לה הוא החיידק טרפונמה פלידום (Treponema pallidum). אם המחלה אינה מטופלת היא עלולה לגרום לנזקים קשים ובלתי הפיכים. טיפולי אנטיביוטי פשוט מחסל את החיידק ביעילות רבה.

קצת היסטוריה

קיימות כמה תיאוריות בנוגע למקור המחלה, ויש הטוענים שנמצאו עדויות לנגעי עגבת בשלדים של מומיות מתקופת הפרעונים. ההתפרצות הידועה הראשונה של מקרי עגבת רבים הייתה באיטליה במאה ה־15, לאחר שצבא צרפת כבש את נאפולי. משם הופצה המחלה לכל רחבי אירופה.

עד לגילוי הפניצילין במאה שעברה הייתה העגבת מחלה נפוצה וחשוכת מרפא. לאחר גילוי הפניצילין חלה ירידה משמעותית במספר מקרי העגבת, אך בעשורים האחרונים יש זינוק מחודש במספר החולים.

המחלה נפוצה במיוחד בעולם השלישי, אך גם בעולם המערבי יש עלייה תלולה בתחלואה במילניום הנוכחי. כמחצית מהמקרים החדשים של עגבת הם בקרב גברים הומוסקסואלים.

יש עלייה בשיעורי התחלואה בעגבת גם בקרב נשים - וכפועל יוצא מכך יש עלייה במספר המקרים של עגבת מולדת בתינוקות (על כך - בהמשך).

עד כמה נפוצה עגבת בעולם?

לפי ארגון הבריאות העולמי, נדבקים בעגבת ברחבי העולם מדי שנה כ־6 מיליון בני 15 עד בני 49, והמחלה גורמת מדי שנה למותם של יותר מ־300 אלף בני אדם, ובהם יילודים רבים (שנדבקים מאימהותיהם החולות במחלה).

איך נראית עגבת?

לעגבת יש כמה שלבים, ובכל שלב הביטוי הקליני שלה הוא שונה.

השלב הראשון (עגבת ראשונית). כשבועיים לאחר המגע המיני עם החולה בעגבת מופיע על איבר המין (או בחלל הפה - תלוי בפעילות המינית) נגע כיבי שאינו כואב. זהו פתח הכניסה של הזיהום לגוף.

הנגע הזה חולף ספונטנית גם ללא טיפול בתוך 3 עד 6 שבועות. מכיוון שאינו כואב, פעמים רבות כלל לא שמים לב לקיומו. זוהי עגבת ראשונית, וכבר בשלב הזה היא מידבקת.

השלב השני (עגבת שניונית). אם העגבת הראשונית לא טופלה כראוי, הרי בין כמה שבועות לכמה חודשים מנסיגת הנגע הראשוני מופיעה העגבת השניונית.

בשלב השני מדובר במחלה סיסטמית המשקפת את פיזור החיידק בדם ובמערכות הגוף השונות. בשל הפיזור הנרחב של החיידק יכולים להיות למחלה ביטויים מגוונים מאוד ובהם חום, חולשה, כאבי ראש, כאבי גרון, תופעות עוריות שונות ובהן פריחה, הגדלה של בלוטות לימפה, דלקת של הכבד, ביטויים שונים לפגיעה במערכת העצבים, הפרעות במערכת העיכול, פגיעה בראייה.

המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי באיברים כל כך רבים ולדמות כל כך הרבה מחלות שונות, עד כי בעבר נהוג היה לקרוא לה "החקיינית הגדולה".

גם השלב השני חולף באופן ספונטני ללא טיפול; וגם בשלב הזה מדובר במחלה מידבקת.

השלב הלטנטי (החבוי). לאחר שנעלמים הסימפטומים של השלב השני מתחיל השלב הלטנטי (השלב החבוי) של המחלה שיכול להימשך שנים רבות. בשלב הזה הנדבקים הם אסימפטומטיים (ללא כל סימני מחלה) ואינם יכולים להדביק אחרים. הדרך היחידה לדעת בשלב הזה על ההדבקה היא באמצעות בדיקת דם ייעודית לגילוי עגבת.

השלב השלישי (עגבת שלישונית) מתחולל כעבור 10 עד 30 שנים מההדבקה בכשליש מהנדבקים שלא טופלו. בשלב הזה עלולה המחלה לפגוע במערכת הלב ובמוח ולגרום להופעת נגעים במערכת השלד, בעור ובאיברים פנימיים.

איך נדבקים?

נדבקים במגע מיני לא מוגן עם חולה עגבת.

הדבקה במגע עם חולה בעגבת ראשונית. אם הנגע הראשוני הוא בחלל הפה - אז מין אורלי יגרום להדבקה, וגם נשיקה תגרום לכך או כל מגע אחר בנגע.

הדבקה במגע עם חולה בעגבת שניונית. בעגבת שניונית גם מגע רגיל של עור בעור שעליו פריחה (לא רק ביחסי מין) עלול לגרום להדבקה. יש לציין שעגבת בשלב השלישוני אינה מידבקת.

זו מחלה מסוכנת?

בהחלט. עגבת שאינה מטופלת עלולה לגרום לפגיעה קשה ולנכות משמעותית.

יש טיפול לעגבת?

כן. הטיפול הסטנדרטי הוא מתן פניצילין בזריקה אחת או בשלוש זריקות - תלוי באיזה שלב של המחלה מדובר. במקרים מסוימים, שבהם המחלה פוגעת במערכות שונות בגוף, כמו מערכת העצבים או מערכות הראייה והשמיעה, יש צורך לאשפז את החולה ולתת לו טיפול אנטיביוטי תוך־ורידי במשך 10 ימים.

זהו טיפול יעיל שמביא לריפוי מלא. עם זאת, לאחר סיום הטיפול יש לעשות בדיקות דם כדי לוודא שהטיפול אכן היה יעיל.

איך מאבחנים עגבת?

קודם כול יש לחשוד שמדובר בעגבת על פי הסימנים הקליניים, ובמיוחד אצל מי שמשתייך לקבוצת סיכון גבוהה. האבחנה הסופית נעשית על פי רוב באמצעות בדיקות דם.

הבדיקות האלה גם משמשות לניטור התגובה לטיפול ולבירור אם הושגה החלמה. לעיתים, אם מדובר בעגבת שפוגעת בקרומי המוח, האבחנה נעשית גם באמצעות בדיקה לזיהוי החיידק בנוזל עמוד השדרה - מה שנעשה, כמובן, רק באשפוז.

איך נמנעים מהידבקות בעגבת?

שימוש בקונדום עשוי להפחית הדבקה, אך יש לזכור שקונדום אינו מגן מפני עגבת ראשונית על שק האשכים או מפני נגע בחלל הפה.

אם מופיע נגע חשוד, יש לפנות לרופא! כשמדובר בעגבת ראשונית מספיקה זריקה אחת של פניצילין להשגת ריפוי מלא.

כמו כן יש ליידע את בן או את בת זוג שעימו או עימה התקיימו יחסי מין בשלושת החודשים שקדמו להופעת הסימנים של עגבת ראשונית ו/או שניונית (התקופה המידבקת של המחלה).

ומה קורה אם חולת עגבת נכנסת להיריון?

חולת עגבת שנכנסת להיריון (או שנדבקת בעגבת במהלך ההיריון) עלולה להדביק את העובר שלה ולגרום לו למחלה קשה וחשוכת מרפא - אם לא תקבל טיפול.

לפעמים תינוקות שנדבקו ברחם אמם נולדים ללא תסמינים אבל בהמשך מתפתחים אצלם סימני מחלה כשכבר מאוחר מדי לטפל בהם ולמנוע את הנזקים. לכן בדיקות סקר לעגבת נכללות באופן שגרתי בכל מעקב היריון. המטרה היא לאתר נשים שנדבקו ולטפל בהן לפני שידביקו את העובר.

אפשר להידבק שוב?

כן. גם טיפול מוצלח אינו מונע הדבקה חוזרת.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש