חיפוש

dsdsdsd
זה הזמן לטפל בשיניים: שבוע 22 להריון

שבוע 22

העובר שלך שוקל כבר חצי קילו. ומה עם דליות, יצא לכן להכיר? מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 22 להריון

צוות אתר כללית

נקודת האמצע של ההריון? מאחורייך. הבחילות? כנראה גם כן. עכשיו סופסוף יש לך זמן לטפל קצת בעצמך - נתחיל עם השיניים שלך.

עוד שינוי אחד מבין רבים שעוברים עלייך בתקופת ההריון קשור לחומציות של הרוק. היא מזמינה חיידקים, שעלולים לגרום לדלקות בחניכיים ולעששת. הימצאות דלקת גורמת להפרשת חומרים בגוף שעלולים לסכן את ההריון.

כשתגיעי לבדיקה וטיפול אצל רופא או שיננית, אין לך סיבה לחשוש שהעובר שלך נמצא בסכנה: אם יש צורך בצילום, הבטן שלך תכוסה בסינר עופרת. אין שום בעיה גם אם הטיפול כולל הרדמה מקומית.

דליות - לא מה שחשבת
הפוגה לחידון טריוויה קצר: מה שמו של הפרח הלאומי של מקסיקו? אם ענית "דליה", פרגני לעצמך בגוואקמולי. בתקופה הקרובה את עשויה לפגוש הרבה "דליות", אבל לצערנו הן יהיו הרבה פחות חינניות.

בעקבות הגדילה המואצת של הרחם, עלול להיווצר לחץ על הוורידים של אגן הירכיים, וכתוצאה מכך הפרעה בחזרה של הדם אל הלב והופעת דליות, או במילים נעימות פחות: ורידים מורחבים.

הוורידים המורחבים עלולים לגרום לנפיחות בקרסוליים, בכפות הרגליים ובאזורים אחרים בחלק גופך התחתון. בעקבות התרחבות הוורידים נאגר הדם בתוך הכיסים - הדליות. במקרים חמורים נוצרים קרישי דם שעלולים להיות מסוכנים. אם את סובלת מדליות, כדאי שתתייעצי עם הרופא או האחות שמלווים את ההריון שלך.

זה לכל החיים ה"פרחים" האלה? ברוב המקרים, לאחר ההריון יש שיפור משמעותי או של הדליות. במקרים מסוימים התופעה עלולה להחריף מהריון להריון.

רפואה משלימה? אפשר גם בהריון

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

העובר שוקל כבר קצת יותר מ־500 גרם. הוא כבר מזמן לא דובדבן קטן, וכל המערכות בגופו קיימות. אמנם לא כל המערכות בשלות עדיין למלא את התפקיד שלהן בחיים מחוץ לרחם, אבל אין מה לדאוג - עד המפגש ביניכם הן יהיו.

1. סקירת מערכות מאוחרת - הסקירה הזו נעשית בצורה דומה לסקירה המוקדמת - בודקים באמצעות אולטרסאונד את שלמות מערכות הגוף של העובר ואת תפקודן.

הבדיקה חשובה גם לאלה שעשו סקירה מוקדמת, שכן יש מערכות שמתפתחות בשלבים מאוחרים יותר של ההריון, ויש מומים שמתפתחים לאט ולא ניתן לאתר אותם עדיין בזמן הסקירה המוקדמת.

סקירה מאוחרת נעשית בדרך־כלל בשבועות 23-20 להריון (אבל לא לפני שבוע 19 או אחרי שבוע 25).

רוצה לקרוא על הבדיקה בהרחבה? לחצי כאן.

סרטון הכנה לסקירת מערכות

לכל סרטוני בדיקות ההריון >

סקירת מערכות מאוחרת כלולה בסל הבריאות, וניתן לעשות אותה על ידי רופאים מומחים במרפאות או במרכזים לבריאות האישה של כללית ללא עלות (אם זהו האולטרסאונד הראשון ברבעון תחויבי במסגרת התשלום הרבעוני להדמיה).

לזימון תור לבדיקה דרך כללית בלבד חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1) או צרי קשר ישירות עם המקום שבו תרצי להיבדק.

אם את לקוחת כללית מושלם זהב ולא ניצלת את מסלול ההשתתפות העצמית בסקירת המערכות המוקדמת, את זכאית לסקירה מאוחרת בתשלום מוזל אצל רופא פרטי שנמצא בהסדר עם המושלם או עם מכונים שבהסדר. יש לך תוכנית פלטינום? תשלמי פחות. 

איפה מוצאים מכונים ורופאים בהסדר? איך קובעים תור? איזו הנחה מגיעה לי אם איבדק אצל רופא פרטי שלא בהסדר? האם צריך הפניה? לחצי כאן לתשובות לשאלות שכיחות ותחסכי זמן יקר.

בהתאם להוראות החוק, החל מתאריך 1.11.2017, לקוח שביקר אצל רופא במסגרת מרפאה כלשהיא ב"כללית",  לא יוכל לבצע טיפול או בדיקה באמצעות אותו רופא במסגרת "כללית מושלם", במהלך 6 חודשים לאחר הביקור.

בנוסף, החל מתאריך 1.1.2018 הכלל הזה יחול על כל ביקור במערכת הציבורית. כדי לבדוק את הזכאות שלכם מומלץ לפנות לרופא המטפל.​

2. מי שפיר - בדיקת מי שפיר יכולה לאשר או לשלול מומים כרומוזומליים בעובר, למשל תסמונת דאון, וגם לאבחן מחלות גנטיות שעוברות בתורשה מהורים לילדים. זוהי בדיקה פולשנית במהלכה מוחדרת מחט לשק מי השפיר, ולכן כרוכה בסיכון קטן להפלה (כ־0.5%) ולסיבוכים נוספים.

בהליך הבדיקה מוחדרת מחט לשק השפיר, תוך פיקוח של אולטרסאונד, ובאמצעותה נשאבים כ־25 סמ"ק של מי שפיר. הדיקור והשאיבה אורכים מספר דקות ואין צורך בביצוע הרדמה מקומית.

הבדיקה מתבצעת החל משבוע 16 להריון, לרוב עד שבוע 22 ו־6 ימים. בהתאם לצורך ולאחר המלצת יועץ גנטי, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשלב מאוחר יותר, אפילו בשליש האחרון של ההריון.

משרד הבריאות מממן את הבדיקה לכל הנשים בנות 35 או יותר בזמן הכניסה להריון, גם אם אין סיבה רפואית לבדיקה. יש להתייעץ עם רופא נשים מומחה לגבי הצורך בבדיקת מי שפיר. לחצי כאן לכתבת שאלות ותשובות על בדיקת מי שפיר.

שימי לב: כללית מושלם משתתפת בעלות של בדיקת מי שפיר או של בדיקת סיסי שליה לנשים עד גיל 35 בזמן הכניסה להריון. איזו הנחה מגיעה לך? באילו מקומות ניתן להיבדק? איך מזמינים תור? לחצי כאן לכל המידע.

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש