חיפוש

dsdsdsd
בחורה בהריון מצחצחת שיניים מול המראה באמבטיה

טיפולי שיניים בהריון: לשמור על החיוך

למה חשוב לצחצח שיניים באופן קבוע גם במהלך ההריון גם אם יש רגישות מוגברת, מתי הכי מומלץ ונוח לך להגיע לרופא שיניים, והאם מותר לעשות צילומי רנטגן וליטול תרופות? התשובות בפנים

ד"ר חגי סלוצקי

פעילות הורמונלית מוגברת במהלך ההריון עשויה לגרום לרגישות יתר בחניכיים.

כיוון שצחצוח נעים פחות ולעיתים מעורר הקאה, נמנעות חלק מהנשים מלצחצח כראוי את השיניים שלהן.

אלא שבתקופת ההריון, הגוף מגיב באופן חריף יותר לרובד החיידקי, וככל שממתינות יותר שהרגישות תעבור - הנפיחות והאודם יתגברו ועלולים לגרור למחלת חניכיים ולעששת.

לכן, גם אם זה רגיש, מומלץ לנשים בהריון לצחצח את השיניים שלהן באופן קבוע, להשתמש
בשטיפות פה עם פלואוריד, ולבצע מעקב קבוע אצל רופא שיניים ואצל שיננית.

חשוב לטפל לפני ההריון

בשל הרגישות בחניכיים וכיוון שבהריון עדיף להמעיט בשליש הראשון בצילומי רנטגן ובעקירות או בטיפולים מורכבים, כדאי לטפל בשיניים לפני תחילת ההריון.

מצד שני, אם במהלך ההריון עולה צורך, חשוב מאוד לטפל ולא להניח לזיהום להתפשט, כיוון שהיגיינת פה ירודה עלולה לאפשר חדירה של חיידקים ומזהמים למערכת הדם ולגרום לדלקות, לחום ואף ללידה מוקדמת ולמשקל ולד נמוך. זיהום מסוכן לעובר הרבה יותר מכל טיפול שיניים.

האם מותר לעשות צילומי רנטגן?

בשליש הראשון להריון משתדלים להימנע עד כמה שאפשר מצילומי רנטגן, אבל במקרי חירום כמו זיהום שעלול לגרור חום ודלקת חריפה, אפשר להניח בשליש הראשון להיריון שכבת מגן (לעיתים כפולה) על בטנה של האם ולבצע צילום שיניים ללא חשש.

בשלישים הבאים אין כל מניעה לצלם בעזרת המיגון השגרתי.

מתי הכי נוח ומומלץ לטפל?

השליש הראשון להריון הוא הרגיש מכולם כיוון שבמהלכו "מתבסס" ההריון ומתפתח. אם אין בעיה דחופה, התקופה הנוחה ביותר לטיפולי שיניים היא בשליש השני והשלישי בין החודשים 4 ל־7 להריון (מהחודש השמיני לעיתים קשה לאם המיועדת הישיבה באופן שמאפשר טיפול נוח).

ומה בנוגע לטיפולים מיוחדים, כמו כתר?

טיפולים מורכבים כמו כתרים, שתלים וכירורגיית פה ולסת, עדיף לעשות לפני או אחרי ההריון, בשל רגישות ומורכבות הטיפול. טיפולים משמרים כטיפול שורש, סתימה או סילוק אבנית, אפשר לעבור במהלך ההריון ללא חשש.

האם מותר לקבל תרופות?

כאשר האישה ההרה צריכה לעבור טיפול אינטנסיבי הכולל נטילת אנטיביוטיקה, יש להיוועץ ברופא הנשים וברופא השיניים והם ימליצו על התרופות המתאימות לה.

ד"ר חגי סלוצקי הוא מומחה לרפואת שיניים ציבורית והרופא הראשי של רשת מרפאות השיניים כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש