פורסם בראשונה: 15.11.2006
עדכון אחרון: 12.07.2010
  • ד"ר מוטי פופקו ד"ר מוטי פופקו

טיפולי שיניים בהריון: לשמור על החיוך

לקריאה נוחה
למה חשוב לצחצח שיניים אחרי ההקאות בשליש הראשון להריון, על איזה טיפולי שיניים כדאי לוותר בשליש השני ומה ההורמונים עושים לרקמות בחניכיים. ד"ר מוטי פופקו נותן לך טיפים לשמירת בריאות הפה
אישה בהריון מצחצחת שיניים

​את מתכננת להיכנס להריון? כדאי לך להזמין ביקור אצל רופא או רופאת השיניים. הסיבה: טיפולי שיניים בהריון עלולים להיות בעייתים בחלק מחודשי ההריון.

בתקופת ההריון חלים בגוף האישה בין היתר שינויים הורמונליים, שינויים בנפח הדם ושינויים בחלל הפה. הם לא זהים בכל שלבי ההריון ולכל תקופה השינויים הייחודיים שלה. 

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

אפליקציית ההריון 40 שבועות

מה קורה לשיניים בשליש הראשון?

בשליש הראשון מתפתחים איברי העובר והשינויים ההורמונליים בגוף האישה גורמים לעתים קרובות לבחילות והקאות. אם לא מצחצחים שיניים לאחר כל הקאה או שטיפה של הפה במי פה, נוצרת בפה סביבה חומצית, אשר פוגעת באמאייל (זגוגית) של השיניים. בתקופה זו, עדיף להימנע מטיפולים מתוכננים במרפאת השיניים, אלא אם את זקוקה לטיפולי עזרה ראשונה.

האם ניתן לבצע טיפולי שיניים בשליש השני?

השליש השני, במהלכו העובר הולך וגדל, מאופיין על ידי פרק זמן של יציבות שבו חולפות בחילות הבוקר. בתקופה זו ניתן לבצע את כל טיפולי השיניים הנחוצים לפני הלידה.

האם ניתן לבצע טיפולי שיניים בשליש האחרון?

בשליש השלישי האישה עולה במשקל ובטנה תופחת למימדים המקשים עליה לשבת בכיסא הטיפולים. עם זאת, אין מניעה עקרונית לבצע בתקופה זו טיפול שיניים כלשהו.

לא עדיף להימנע מצילומים, זריקות הרדמה ואנטיביוטיקה?

בטיפול שיניים במהלך ההריון מבוצעת הרדמה מקומית בחומרי הרדמה רגילים, המקובלים בכל טיפול שיניים רגיל. בצילום שיניים, הקרינה מזערית ואם מכסים את גוף האישה בסינר עופרת, אין כל חשש שייגרם נזק לעובר.

תרופות בה ממשתמשים רופאי השיניים עלולות לעבור את השליה ולהגיע לעובר, לכן חייבים להשתמש רק בתרופות בטוחות בזמן הריון. אסור להשתמש בגז צחוק ובאנטיביוטיקות מקבוצת הטטרציקלין. אלו עלולות לגרום לצביעת השיניים ולעכב את התפתחות העצמות של העובר.  

רצוי להתייעץ עם רופא השיניים ורופא הנשים לפני שמתחילים בטיפול בתרופה כלשהי, ואפשר לפנות גם למרכז לייעוץ תרופתי, שם תוכלי לקבל ייעוץ טלפוני בחינם לגבי התרופות שבטוח לקחת בזמן ההריון. 

אני בהריון והחניכיים שלי מאוד רגישות. מה הסיבה לכך?

השינויים ההורמונליים ורמות גבוהות של אסטרוגן ופרוגסטרון מגבירים את  זרימת הדם בריקמת החניכיים ומעלים את מספר הדלקות. החניכיים נראים בצבע אדום ומדממים בקלות. במצב זה מומלץ לגשת לטיפול אצל השיננית. במרפאות של כללית סמייל אפשר לקבל הסבר על צחצוח נכון ושמירת ההיגיינה בזמן ההריון.

ד"ר מוטי פופפקו אחראי על היחידה לטיפול בחולים בסיכון גבוה במרכז הרפואי רמב"ם  בחיפה ועובד במרפאת כללית סמייל בעפולה, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל