חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון שוכבת במיטה בחדר הלידה ומתנשפת כשבן זוגה מחזיק לה את היד

מושגים שכדאי לך לקחת לחדר הלידה

מה ההבדל בין פתיחה למחיקה? מה זה סטריפינג? מתי מקבלים פיטוצין? ומה משמעות ציון אפגר? במהלך הלידה ידברו הרופאים, האחיות והמיילדות בהרבה מושגים - הכנו מדריך שיכניס גם אתכן לעניינים

פרופ

פרופ' אדי ויסבוך

הגעתם סוף־סוף לחדר הלידה, לחוצים ומתרגשים. הצוות הרפואי נכנס לחדר ומדבר במושגים שנשמעים לכם כמו סינית מדוברת. כדי להפחית את מד הלחץ וכדי שלא תרגישו אבודים, הכנו בעבורכם מדריך ובו הסברים על המושגים השכיחים ביותר בחדר הלידה.

צוואר הרחם

החלק התחתון ביותר של הרחם, הבולט אל תוך הנרתיק. במהלך ההריון יש לצוואר הרחם תפקיד חשוב בשמירה של העובר בתוך הרחם. צוואר הרחם עובר שינויים משמעותיים של מחיקה ופתיחה לקראת הלידה ובמהלכה, ומטרתם היא לאפשר את היציאה של העובר מהרחם.

פתיחה

ההתכווצויות של הרחם גורמות לפתיחתו של צוואר הרחם על־מנת לאפשר את יציאתו של העובר. הפתיחה נמדדת בסנטימטרים. לידה פעילה מתחילה מפתיחה של כ־5-3 סנטימטר. פתיחה מלאה היא של 10 סנטימטר. 

פתיחה לשוליים

פתיחה כמעט מלאה של צוואר הרחם (בדרך־כלל של 10-9 סנטימטר).

פתיחה גמורה

פתיחה מלאה של צוואר הרחם, כלומר של 10 סנטימטר. זוהי ההתחלה של השלב השני בתהליך הלידה.

מחיקה

מידת ההתקצרות של צוואר הרחם. המחיקה נמדדת באחוזים. מחיקה מלאה היא של 100%, ומשמעותה היא שישנה מוכנות מלאה ללידה.

ספינות

מושג שגור בפי צוות חדר הלידה. ספינות הן שתי בליטות גרמיות הנמצאות משני צדי האזור הצר ביותר בתעלת הלידה. ביחס אליהן מתואר מיקום הראש בתעלת הלידה: כאשר הראש מתואר במינוס יחסית לספינות, הכוונה היא שהוא עדיין גבוה בתעלה; כאשר הראש בפלוס, הכוונה היא שהוא כבר עבר את החלק הצר של התעלה לכיוון היציאה.

פקיעת מים

פקיעה של שק מי השפיר יכולה להיות באופן ספונטני או יזום בעת תהליך הלידה.

מוניטור

מכשיר אליו מחוברת היולדת לצורך מעקב ממושך אחר תדירות הצירים שלה ואחר הדופק של העובר והחיוניות שלו. שינויים מסוימים במוניטור עשויים לרמוז על מהלך לידה לא תקין, שמצריך התערבות רפואית דחופה, כמו לידה מכשירנית או ניתוח קיסרי דחוף.

סקאלפ

רישום קצב הלב של העובר באמצעות אלקטרודה המוצמדת ישירות לראשו, בדרך־כלל במקרים שבהם הניטור החיצוני (מוניטור) לא ברור מספיק, מסיבות טכניות. פעולה זו נעשית רק בעת לידה פעילה ולאחר פקיעה של שק מי השפיר. האלקטרודה מחוברת לראש של העובר באמצעות מחט קטנטנה המוצמדת לעור הקרקפת.

עירוי

צינורית קטנה המוחדרת לאחת מהזרועות של היולדת. באמצעותה ניתן עירוי נוזלים בעת לידה ממושכת או בלידות עם אפידורל, ודרכה ניתן גם להזליף תרופות הניתנות ישירות לווריד.  

זירוז

פעולה של הפעלת לידה. ישנן מספר שיטות של זירוז: בלון, פרוסטגלנדינים (כמו פרופס), פיטוצין, פיקוע מים. קיימות סיבות רבות להמלצה על זירוז, ביניהן: הריון עודף, מחלות אימהיות (למשל רעלת הריון או סוכרת הריונית) או במצבים עובריים שונים (כמו מיעוט מי שפיר או הפרעה בגדילה של העובר ברחם).  

סטריפינג

הפרדה של קרומי שק מי השפיר העוברי מדפנות הרחם במטרה לעודד התחלה של לידה. סטריפינג נעשה על־ידי החדרה של אצבע דרך צוואר הרחם. זוהי פעולה די כואבת אבל קצרה, שאמורה לעודד ייצור של פרוסטגלנדינים - הורמונים המעודדים את הבשלת צוואר הרחם ואת תחילת הצירים. ניתן לבצע סטריפינג רק כאשר יש כבר פתיחה מסוימת של צוואר הרחם.

וזה מה שמחכה לך לאחר הלידה

כל מה שאת צריכה לדעת על תקופת משכב הלידה
משכב לידה

 

פיטוצין

תרופה המדמה את ההורמון אוקסיטוצין המצוי בגוף ושמעודד צירים. הפיטוצין ניתן בהזלפה איטית ומדודה לתוך הווריד כדי לעודד צירים בעת תהליך של זירוז לידה, או כאשר הלידה לא מתקדמת בקצב הרצוי והצירים לא תכופים מספיק. לאחר הלידה, הפיטוצין ניתן בדרך־כלל בזריקה לתוך השריר כדי לעודד את התכנסות הרחם ולמנוע דימום יתר.

פרופס

תכשיר תרופתי המוחדר לנרתיק ומשמש כאמצעי לזירוז לידה, כאשר ישנו צורך בהכנה של צוואר הרחם לתהליך הלידה. התכשיר יכול להישאר בנרתיק עד 24 שעות ויכול לגרום לצירים תכופים וכואבים. 

אפידורל

הרדמה אזורית הניתנת בזמן לידה פעילה לשיכוך הכאבים של הצירים. לחלל האפידורלי (חלל הנמצא בגב התחתון ליד עמוד השדרה) מוכנסת מחט, ועליה מולבשת צינורית דקה שדרכה מוזלפים חומרי הרדמה הגורמים לאובדן תחושה בפלג הגוף התחתון.

פטידין

או בשמו השגור בחדרי הלידה "טשטוש", הוא חומר מרדים המשמש להקלה על כאבי צירי הלידה. ניתן לתת פטידין בזריקה לתוך השריר או בהזלפה איטית וממושכת לתוך הווריד.

גז צחוק

גז המכיל חמצן דו־חנקני ומשמש כחומר "הרדמה" להרגעת כאבים. בחדר הלידה הוא משמש להקלה על כאבי צירי הלידה. הגז ניתן באמצעות מסיכה והוא בטוח לשימוש ליולדת ולעובר.

חתך חיץ (אפיזיוטומיה)

חיתוך של הפרינאום המשמש להקלה על יציאת ראש העובר מתעלת הלידה. בעבר, חיתוך החיץ בוצע כמעט באופן שגרתי בכל לידה ראשונה, אולם כיום הוא מבוצע רק בחלק קטן מהלידות הראשונות, ובייחוד כאשר קיים חשש לעובר גדול או בעת לידות מכשירניות.

חופשת לידה ודמי לידה: כמה מגיע לי?

חשוב שתכירי את הזכויות המגיעות לך
חופשת לידה ודמי לידה

מים מקוניאליים

מקוניום הוא הצואה הראשונית של היילוד. כאשר הצואה נעשית בתוך הרחם ומתערבבת עם מי השפיר נוצרים מים מקוניאליים, שצבעם חום כהה. מים אלו עלולים להיות סימן למצוקה של העובר ברחם. ככל שהמים המקוניאליים סמיכים יותר, כך גובר הסיכון ששאיפתם לריאות של היילוד לאחר הלידה תגרום לו לקשיים בנשימה. במצב כזה, ייתכן כי רופא הילדים יבצע שאיבה של הנוזלים מהריאות.

ניתוח קיסרי

פעולה ניתוחית להוצאה של העובר או העוברים מהרחם דרך חתך בדופן הבטן של היולדת. הניתוח יכול להיעשות בהרדמה אזורית או כללית. הוא יכול להיות מתוכנן מראש (אלקטיבי) או דחוף/בהול בעת שיבוש בתהליך הלידה. ניתוח קיסרי מחייב חתימה על הסכמה מדעת.

לידה מכשירנית

לעיתים, בעת קושי ביציאה של העובר מתעלת הלידה, או כאשר מתרחשים שינויים במוניטור וישנו צורך בחילוץ מהיר של העובר, יכול הרופא להחליט על לידה מכשירנית. כיום מרבית הלידות המכשירניות נעשות באמצעות ואקום (מעין צלחת פלסטיק המוצמדת לראש העובר), אולם ייתכן גם שימוש במלקחיים (מעין כפות המוצמדות לראש העובר).

אפגר

אפגר הוא ציון ניתן לתינוק לאחר לידתו כדי לתאר את החיוניות שלו. הציון ניתן בגילי דקה וחמש דקות. ניקוד מקסימלי: 10.

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש