פורסם בראשונה: 20.08.2006
עדכון אחרון: 27.06.2011

הכול על היפוגליקמיה

לקריאה נוחה
זיעה קרה, טשטוש ראייה, רעב, חולשה ודפיקות לב מאפיינים רמת סוכר נמוכה בדם (היפוגליקמיה). זה הזמן לשתות משקה ממותק או לאכול מזון עשיר בסוכר כדי למנוע הידרדרות מהירה
היפוגליקמיה

היפוגליקמיה היא מצב שבו רמת סוכר הדם נמוכה (פחות מ־­60 מ"ג/אחוז). המצב הזה נוצר כתוצאה מעודף אינסולין, מיתר פעילות או ממחסור במזון.  

זיעה קרה, טשטוש ראייה, רעב, חולשה ודפיקות לב. אם לא מטפלים במהירות וביעילות בבעיה, מופיעים גם בלבול חושים, התנהגות בלתי רגילה, חוסר יכולת לחשוב בבהירות ודיבור בלתי ברור. הדברים עלולים להגיע עד לאובדן הכרה ולעוויתות ואף לסכנת מוות.

היפוגליקמיה עלולה להופיע בעיקר בקרב סוכרתיים המטופלים באינסולין. בקרב סוכרתיים המטופלים בכדורים מסוג סולפונילאוריאה (גלובן, גליבטיק, גלוקו־רייט, אורסינון ואמריל) או רפגליניד עלולה להתפתח היפוגליקמיה בעיקר כשהם נמנעים מאכילה וממשיכים לקחת את התרופות לסוכרת.  

אם הסוכרתי בהכרה, מצבו ישתפר במהירות לאחר שיאכל סוכר, פרי, משקה מומתק או דברי מתיקה אחרים ובהמשך פחמימה מורכבת כמו פרוסת לחם עם גבינה או עם חומוס.

אם הסוכרתי מאבד את הכרתו, יש לתת לו זריקת גלוקגון, ואסור לתת לו שתייה או אוכל, כי אלה עלולים לגרום לו לחנק בהיותו מחוסר הכרה.

אם הכרתו אינה שבה בתוך זמן קצר, יש להעבירו בדחיפות לבית חולים. מהסיבה הזאת מומלץ שסוכרתי יישא איתו תמיד סוכר או ממתק כלשהו או פחית משקה מומתק כדי שיוכל לטפל מיד בכל תופעה של היפוגליקמיה.

לא פחות חשוב שכל סוכרתי יישא עימו כרטיס או אמצעי זיהוי אחר, כדי שאחרים יוכלו לתת לו טיפול מתאים בעת הצורך.

מקפידים על אכילה בכמויות נכונות ובזמנים מתאימים, במיוחד לאחר הזרקת אינסולין או נטילת כדורים. גם חשוב להקפיד על מינון נכון של אינסולין לפי מדידות סוכר עצמיות מהאצבע. לא מומלץ לעשות פעילות גופנית מאומצת באופן לא מבוקר ולא מתוכנן. אם יש הכרח לעשות פעילות גופנית הדורשת מאמץ מיוחד, חשוב לדאוג לתוספת פחמימות לפני הפעילות, ואם אין הדבר אפשרי, יש לעשות זאת לפחות בזמן הפעילות או מיד לאחריה. כך תפחת הסכנה להיפוגליקמיה. 

יש להודיע לרופא המטפל על אירועי היפוגליקמיה כדי שיבדוק את התאמת הטיפול התרופתי לסוכרתי. היפוגליקמיה עלולה להופיע גם בסוכרתיים המטופלים באינסולין וגם בסוכרתיים המטופלים בכדורים (גלובן, גליבטיק, גלוקו־רייט אורסינון, אמריל ונובונורם). 

במקרה כזה עדיף לקחת סוכר או ממתק או משקה מומתק. אחד מאלה ייטיב במהירות את המצב במקרה של היפוגליקמיה ולא יחמיר את המצב במקרה של היפרגליקמיה. עם זאת, חשוב ביותר שכל סוכרתי, וגם בני משפחתו, יכירו את הסימנים של היפוגליקמיה ושל היפרגליקמיה ויידעו כיצד להגיש עזרה ראשונה ומה לעשות במצבים כאלה.

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​סדנת אורח חיים בריא - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל