חיפוש

dsdsdsd
אמא מיניקה תינוק

מישהו מחפש אותך: חשיבות ההנקה לאחר הלידה

התינוק מחפש אותך מיד לאחר הלידה – כן, כן, ממש אותך. או יותר נכון - שד ליניקה. אם תשתפי עמו פעולה מיד בהתחלה, ההנקה בחודשים הקרובים תהיה קלה יותר לו ולך

דינה גורגוב, טל צים בן־ארי

בקיצור

01

להנקה הראשונה לאחר הלידה יש השפעה גדולה לאם ולתינוק ועל הצלחת ההנקה בהמשך

02

הנקה לא תמיד קלה בהתחלה: חשוב להתייעץ עם האחיות בבית החולים במקרה הצורך

03

מספר ימים לאחר הלידה נצפה לראות כ־3 יציאות וכ־6 טיטולים רטובים ביום

להנקה הראשונה, בתוך כשעתיים מהלידה, יש השפעה גדולה על האם, על התינוק ועל הצלחת ההנקה בהמשך הדרך. אחרי הלידה התינוק ערני, פותח את העיניים, ואם נאפשר לו הוא "יזחל" באופן עצמאי אל השד ויחפש את השד ליניקה.

ההנקה המוקדמת מסייעת לביסוס ייצור החלב והצלחת הנקה לאורך זמן על ידי גירוי להפרשת ההורמונים שאחראים ליצירה של החלב ושחרורו - פרולקטין ואוקסיטוצין. האחרון אחראי גם להתכווצות של הרחם ולחזרתו למצב שלפני הכניסה להריון.  

עם מי אוכל להתייעץ בנושא הנקה בבית החולים?

מומלץ ורצוי להניק את תינוקך מוקדם ככל שתוכלי לאחר הלידה – תוכלי לשוחח על כך עם המיילדת.

כל יולדת זכאית לקבל הדרכה להנקה במהלך האשפוז במחלקת היולדות. אנחנו מדגישים שוב כי יש חשיבות גדולה לתחילת ההנקה, לכן אם את מרגישה שאת זקוקה לעזרה כלשהי, אל תהססי לבקש!

בקשי מהאחות או מיועצת ההנקה במחלקה לסייע לך למצוא את התנוחה המתאימה לך, לוודא שתפיסת השד על ידי התינוק נכונה, וגם לתת לך הדרכה כוללת על הנקה.

לאחר הלידה מומלץ לבחור במחלקת ביות, שם האם והתינוק שוהים ביחד במשך רוב או כל שעות היממה. בררי בבית החולים שבו את מתכננת ללדת כיצד מאורגנת מחלקת האשפוז לאחר לידה.

החשיבות של מגע עור בעור - Skin to skin

מחקרים מוכיחים כי נשים שחוו מגע עור בעור עם התינוק (כשהתינוק עירום, לא עטוף בשמיכה), ואפשרו לתינוק לנסות לינוק בתוך שעתיים מהלידה, מצליחות להיניק בצורה טובה ולאורך זמן.

בזמן מגע של עור לעור התינוק רגוע יותר, חום גופו יציב יותר ותקין יותר, קצב הלב והנשימה שלו יציבים ותקינים יותר.

בנוסף, מגע עור בעור מיד אחרי הלידה מבטיח שגוף התינוק יאוכלס בחיידקים של האם. מנגנון זה ביחד עם ההנקה נחשב כמרכזי במניעת מחלות אלרגיות.

מומלץ גם שבן או בת הזוג ישהו עם התינוק במגע עור בעור במהלך היממה.

האם יש לי חלב מיד לאחר הלידה?

כן. קולוסטרום, החלב הראשוני – "טיפות הזהב" נוצר כבר במהלך ההיריון ובימים הראשונים לאחר הלידה. הוא בעל מרקם סמיך ומגיע במגוון צבעים . זהו חלב שעשיר בנוגדנים ובתאים לבנים המגנים על התינוק מפני זיהומים ומפני אלרגיות.

לקולוסטרום יש אפקט משלשל, המסייע בניקוי של הגוף ממקוניום (היציאות הראשונות) ובמניעת צהבת. בנוסף, הוא מכיל גורמי גדילה המסייעים לבשלות של המעי, ועשיר בוויטמין A המחליש זיהומים .

החלב שנוצר מספר ימים לאחר הלידה נקרא חלב בשל. הכמות שלו גדולה ולפיכך מרגישים שהשדיים מלאים, קשים וכבדים. ככל שהתינוק ינק ביעילות כך כמויות החלב יתאזנו ויוצרו בכמות תקינה. תהליך זה מתרחש בתקופה הראשונה לאחר הלידה.

האם יש חשיבות למשך הזמן של כל הנקה?

כן, כי הרכב החלב משתנה בזמן ההנקה עצמה:

בדקות הראשונות להנקה החלב עשיר יותר בנוזלים והוא מרווה צמא.

מספר דקות לאחר תחילת ההנקה הופך החלב לסמיך יותר, עשיר בחלבונים, לקטוז ורכיבים תזונתיים נוספים החיוניים להתפתחות של העצמות ושל המוח.

כעבור זמן מתחילת ההנקה נהיה החלב סמיך ושומני יותר - זה ה"קינוח" שעוזר לתינוק לעלות במשקל.

לכן, חשוב מאוד לתת לתינוק לסיים לינוק מצד אחד, ולא לעבור לצד השני באמצע, כדי שיקבל את כל מה שדרוש לו.

מעבר לכך, משתנה ומותאם הרכב החלב באופן מופלא בהתאם לגיל של התינוק ולצרכיו: הרכב החלב של אם לפג שונה מהרכב החלב של אם לתינוק שנולד בזמן. הרכב החלב גם משתנה במשך היממה - חלב הבוקר שונה מהחלב של הערב. 

האם לתת לתינוק לשתות חלב אם בבקבוק?

השימוש המוקדם בבקבוק או במוצץ עשוי להפריע לתהליך הטבעי של ההנקה ויכול להפחית את היכולת של התינוק לינוק נכון. דבר זה אף יכול לגרום להפחתה ביצירת החלב. הבעיות שיכולות להתעורר כתוצאה מכך הן:

1.  גודש בשד

2.  סירוב התינוק לינוק מהשד

3. חוסר עלייה של התינוק במשקל

4. סתימה בצינוריות החלב של האם ודלקת בשד

לכן מומלץ לדחות את השימוש בבקבוק ובמוצץ עד להתבססות ההנקה וחזרת התינוק למשקל לידתו לפחות. לאחר מכן מומלץ שימוש במוצץ לפי הצורך ובהתאם להמלצות של משרד הבריאות (כל הכתוב כאן מתייחס לתינוק בשל ללא בעיות רפואיות ).

ואם התינוק לא יונק מהשד מכל סיבה או שהוא לא מסוגל לינוק את כל הארוחה?

במקרה כזה ניתן לסחוט חלב ולהאכיל את התינוק בשיטה חלופית כגון כפית או מזרק. אם מצב זה ממשיך ישנן שיטות האכלה חלופיות אך מומלץ להיוועץ ביועצת הנקה שתלווה אתכם בתהליך. בכל מקרה חשוב לזכור כי פינוי החלב מהשד חיוני לצורך המשך ייצור תקין של כמויות החלב.

אם היולדת בוחרת להזין את התינוק בחלב שאוב, חשוב לדאוג לפינוי תקין של חלב במהלך היממה בצורה מסודרת. מומלץ להקפיד על לפחות 8 שאיבות ביממה.

ניתן לתת את הקבוק לתינוק בשיטת האכלה שנקראת האכלה קצובה

התינוק מפסיק לפתע לינוק. האם הוא כבר שבע?

בהתחלה יונק התינוק יניקות קצרות ושטחיות ברצף ומפסיק. כאשר מופעל רפלקס השחרור של החלב, הוא מתחיל ביניקות עמוקות שנמשכות מספר דקות. בהמשך, לאחר מספר יניקות ניתן לשמוע קול בליעה. 

משך היניקה מתקצר בהדרגה עם הזמן, וההפסקות בין ההנקות נעשות ארוכות יותר. לקראת סוף היניקה, נשאר התינוק מחובר לשד ומוצץ מדי פעם באופן נמרץ, ורואים בליעה - ואז הוא משחרר את הפטמה. אפשר להציע לו את השד השני ממנו הוא יונק פחות זמן.

בסוף ההנקה, נרדם התינוק בדרך כלל ולכן עדיף להחליף לו חיתול לפני שמעבירים אותו לשד השני, כדי שלא להפריע לו להירדם בחזרה. (חשוב לעשות זאת בעדינות ללא לחץ על בטנו על מנת שלא יפלוט)

חשוב לדעת כי בימים הראשונים לאחר הלידה, תינוקות נוטים להירדם לאחר מספר יניקות ולכן חשוב להניקם במגע עור לעור ולהפעילם תוך כדי ההנקה לדוגמא על ידי מגע עדין בפנים, לחיצות לתוך השד תוך כדי ההנקה - כך שחלב מוזרם מהשד והתינוק ממשיך ביניקה.

האם אפשר להיניק לאחר ניתוח קיסרי?

מומלץ להיניק מהרגע הראשון שבו הדבר מתאפשר לאחר הניתוח הקיסרי. אימהות רבות שילדו בניתוח קיסרי נמנעות מלהיניק, בגלל החשש שירגישו לחץ וכאב באזור התפרים שבבטן.

הניסיון מלמד שהנקה סמוכה ככל האפשר למועד הלידה בתנוחה מתאימה ליולדת, מאפשרת הנקה מוצלחת.

התנוחה המומלצת לאם לאחר ניתוח קיסרי היא החזקת התינוק באופן שגופו לא ילחץ על הבטן של האם. לשם כך, אפשר להיניק בשכיבה במיטה, או לשבת על כורסה ולהניח כרית על מסעד הכורסה.

על הכרית משכיבים את התינוק ומחבקים את גופו, כך שכף היד תתמוך בכתפיו וראשו מול השד. גופו נמצא כך תחת בית השחי של האם בצד שבו רוצים להיניק. תנוחה זו נקראת תנוחה צדית או "פוטבול".

טיפים להנקה מוצלחת

1. הניקי את תינוקך לעתים קרובות - 8 הנקות או יותר ביממה. 

2. הניקי את תינוקך עד שיפסיק לינוק מרצונו.

3. הקפידי לרוקן את השד בהנקה על מנת לאפשר ולעודד ייצור חלב נוסף בשד.

4. אם התינוק רוצה, כדאי להציע לו את השד השני (במיוחד בימים הראשונים לאחר הלידה) חלק מהתינוקות יסתפקו בשד אחד, אחרים ירצו לינוק משני הצדדים. 

5. התינוק שלך הוא השעון הטוב ביותר: בהנקה מבוססת כבר תוכלי להבחין מתי התינוק שבע משד אחד או רוצה לינוק משני הצדדים. 

6. מומלץ להימנע משימוש במוצצים עד לביסוס ההנקה (משתנה מתינוק לתינוק, בדרך כלל בסביבות גיל חודש).

7. תינוק שיונק, עולה במשקל ומעקב אחר הפרשותיו תקין, אינו זקוק לתוספות כלשהן למעט ויטמין D

8.  למדי לזהות את מאפייני היניקה המצביעים על כך שהתינוק מקבל מספיק חלב, למשל שמיעה של קולות הבליעה 

9. היציאות של התינוק משתנות מיציאות במרקם משחתי בצבע שחור/ירוק כהה עד ליציאה צהובה במרקם דומה לקוטג'. זה אמור לקרות החל מהיום הרביעי לחיי התינוק, 4-3 פעמים ביממה.

9. שתן - החל מגיל 5-4 ימים נרצה לראות טיטולים רטובים 6-5 פעמים ביממה.


דינה גורגוב היא אחות יועצת הנקה במרכז בריאות האישה, חולון

טל צים בן־ארי (RN,MSN) היא רכזת הנקה ארצת, יועצת הנקה ואחות בפגייה במערך הנשים והיולדות במרכז הרפואי כרמל, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש