חיפוש

dsdsdsd
אמא מחבקת תינוק

קורונה, הריון והנקה

מה אנחנו יודעים בשלב זה על השפעתו של נגיף הקורונה על אישה בהריון ועל העובר, האם הנגיף עובר בחלב אם ומהן ההנחיות לנשים מיניקות?

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

אני בהריון ונדבקתי בנגיף הקורונה. מה צפוי לי ולעובר?

ככל שחולף הזמן מצטבר יותר ויותר מידע בנוגע למחלת הקורונה, ובכלל זה מצטבר גם יותר מידע בנוגע להשפעת המחלה על נשים הרות ועל יילודים. נכון להיום נראה שמהלך המחלה בנשים הרות עלול להיות קשה יותר מאשר בנשים שאינן הרות.

המרכז האמריקאי לבקרת מחלות דיווח ביוני 2020 על תוצאות מעקב אחר כ־90 אלף נשים חולות קורונה בגיל הפריון, שכ־8,000 מהן היו בהריון בעודן חולות. מהמעקב עולה כי לנשים הרות שחלו בקורונה יש סיכון גבוה יותר (פי 1.6) להתאשפז בטיפול נמרץ ולהיות מונשמות בהשוואה לנשים חולות שאינן בהריון. עם זאת, לא נמצא הבדל בשיעור התמותה בין נשים הרות לנשים שאינן הרות.

יש לציין, כי מכיוון שמדובר בנשים צעירות, שיעור החולות במחלה קשה היה נמוך יחסית - כ־1%. גם בישראל רוב הנשים ההרות שחלו בקורונה - כ־770 (נכון לאוגוסט 2020) - חלו במחלה קלה.

מכמה מחקרים עולה האפשרות שקורונה מעלה את הסיכון ללידה מוקדמת, אך מדובר בסוגיה שעדיין לא הוכרעה. החוקרים אינם משוכנעים שניתן לייחס לנגיף את הלידות המוקדמות שקרו ליולדות חולות קורונה. בישראל נולדו עד כה (נכון לסוף יולי 2020) כ־100 תינוקות לאמהות מאומתות, וכולן - חוץ מאחת - ילדו במועד, ומהלך הלידה היה תקין.

בינתיים אין מידע בנוגע לעלייה בסיכון למומים אצל תינוקות שאמהותיהם חלו בקורונה במהלך ההריון.

אשר לסכנת ההדבקה של יילודים - כבר יש דיווחים, אם כי לא רבים, על תינוקות שאצלם נמצא נגיף הקורונה שעות ספורות לאחר הלידה. את התחלואה הזאת נוטים לייחס להדבקה תוך־רחמית. מחלת הקורונה של יילודים היא לרוב קלה.

האם יש הנחיות מיוחדות לנשים בהריון?

ארגוני בריאות ממליצים להתייחס למחלת הקורונה במהלך הריון במשנה זהירות - בעיקר על סמך ידע שנצבר מזיהומים נגיפיים אחרים, בראש ובראשונה שפעת, שבהם נשים הרות סובלות מתחלואה שהיא קשה יותר באופן משמעותי מאשר מחלתם של נשים שאינן הרות.

לכן מומלץ לנשים הרות להקפיד באופן מיוחד על ההנחיות הקיימות: שמירה על ריחוק חברתי, עטיית מסכה והקפדה על היגיינה אישית. 

על אישה הרה לעשות את כל הבדיקות החיוניות ואת כל המעקבים, אך עליה להקפיד שלא להגיע למרפאות לבדיקות השגרה כשהיא חולה. במקרה שמחמיצים בדיקת שגרה בגלל קורונה או חשד לקורונה מומלץ להתקשר למרפאה ולתאם מועד ביקור חלופי. 

לעומת זאת, אם מדובר במצב חירום, אסור לאישה ההרה לדחות הגעה לחדר מיון גם אם היא חולת קורונה. בתי החולים - ובהם חדרי הלידה - ערוכים לטפל בנשים הרות שחלו בקורונה - בלי לסכן נשים הרות שאינן חולות. עם זאת, אם הדבר מתאפשר, רצוי תמיד להודיע מראש לבית החולים על הגעת מטופל/ת חולה קורונה.

האם אישה מאומתת לקורונה יכולה להיניק את תינוקה? 

על פי הידוע כיום המחלה אינה מועברת בחלב. משרד הבריאות וארגוני בריאות בעולם ממליצים לאפשר לחולת קורונה להיניק ולאפשר ליילוד לשהות ליד האם - אלא אם היא אינה מעוניינת בכך. אם חולת קורונה שמיניקה את בנה או את בתה צריכה להקפיד על רחיצת ידיים לפני ההנקה ולעטות מסכה.

יולדת חולת קורונה שמאושפזת בבית חולים ומעוניינת לשאוב חלב תעשה זאת בחדרה באמצעות משאבה אישית ולא בחדר ההנקה המשותף. יש להקפיד על רחיצת ידיים לפני השאיבה והנגיעה בבקבוק ובמשאבה. במידת האפשר רצוי לתת לאדם אחר להאכיל את התינוק.

ד"ר בת שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במחלקה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש