חיפוש

dsdsdsd
השפעת הקורונה על הריון והנקה

קורונה, הריון והנקה

מה אנחנו יודעים בשלב זה על השפעתו של נגיף הקורונה על אישה בהריון ועל העובר, האם הנגיף עובר בחלב אם ומהן ההנחיות לנשים מיניקות?

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

אני בהריון ונדבקתי בנגיף הקורונה. מה צפוי לי ולעובר?

נכון להיום אין מידע על פגיעה בעוברים וביילודים בטווח הקצר או הארוך כתוצאה מהידבקות של האם בנגיף במהלך ההריון: אין עדות להפלות רבות יותר בשליש הראשון ובשליש השני של ההריון, אין עדות לכך שהעובר נדבק בנגיף, וככל הידוע אין עלייה בסיכון למומים. התקבל דיווח על מקרה אחד בלבד של יילוד שנדבק בקורונה, אך נראה שהוא נדבק לאחר הלידה בעקבות מגע קרוב עם האם. עם זאת נראה שאישה הרה שחלתה בקורונה מצויה בסיכון מסוים ללידה מוקדמת.

מסקנות נוספות מהניסיון שנצבר עד כה: נראה שנשים בהריון אינן רגישות יותר לנגיף הקורונה מבנות גילן שאינן בהריון. עד כה אין דיווחים על מקרי תמותה של נשים הרות שנדבקו בנגיף הקורונה.

יתר על כן, נשים הרות שנדבקות בנגיף הקורונה מפתחות בדרך כלל מחלה קלה. עד כה תועד רק מקרה אחד של אישה הרה (בשבוע ה־30) שנדבקה בקורונה ונזקקה להנשמה. לאחר טיפול אינטנסיבי היא החלימה וילדה בניתוח קיסרי.

ומה בנוגע להנקה?

עד עתה לא בודד נגיף הקורונה מחלב אם ולכן נראה שהוא אינו מועבר בהנקה. יש לציין שהנקה היא מגע קרוב שעלול להעביר את הנגיף בחשיפה להפרשות מדרכי הנשימה או במגע. אישה מניקה יכולה להמשיך להניק את תינוקה כל עוד לא הופיעו תסמינים. עליה להקפיד על רחיצת ידיים יסודית לפני ההנקה ועל כיסוי הפה והאף במסכה או בבד זמין אחר בעת ההנקה. אישה המעוניינת לשאוב חלב אם צריכה להקפיד על רחיצת ידיים לפני השאיבה והנגיעה בבקבוק ובמשאבה ובמידת האפשר לתת לאדם אחר להאכיל את התינוק.

קישורים לעוד מידע שיעזור לכם

ד"ר בת שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במחלקה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית


הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש