חיפוש

dsdsdsd
אמא מחבקת תינוק

קורונה, היריון והנקה

מה אנחנו יודעים בשלב הזה על השפעתו של נגיף הקורונה על אישה בהיריון ועל העובר? האם החיסון בטוח לנשים הרות ומיניקות ולנשים שמתכננות היריון? מהן ההנחיות הניתנות להן היום?

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן


עדיין לא התחסנת נגד קורונה? תוכלי להזמין תור בקלות.

אני בהיריון ונדבקתי בנגיף הקורונה. מה צפוי לי?

ככל שחולף הזמן מצטבר יותר ויותר מידע בנוגע למחלת הקורונה, ובכלל זה מצטבר גם יותר ויותר מידע בנוגע להשפעת המחלה על נשים הרות ועל יילודים. נכון להיום נראה שמהלך המחלה בנשים הרות עלול להיות קשה יותר מאשר בנשים שאינן הרות.

המרכז האמריקאי לבקרת מחלות (CDC) דיווח בנובמבר 2020 על תוצאות מעקב שנערך אחר יותר מ־8,000 נשים הרות שחלו בקורונה במהלך ההיריון. הנשים האלה חלו בעיקר במהלך השליש השני והשלישי להיריון, ולכן אין די נתונים בנוגע למהלך ההיריון בנשים שנדבקו בשלב מוקדם יותר של ההיריון.

ממעקב ה־CDC עולה כי לנשים הרות שחלו בקורונה יש סיכון גבוה יותר (פי 1.6) להתאשפז בטיפול נמרץ ולהיות מונשמות בהשוואה לנשים חולות שאינן בהיריון. עם זאת יש לציין כי מכיוון שנשים הרות הן צעירות, הרי שיעור החולות במחלה קשה בקרב האוכלוסייה הזאת היה בסך הכול נמוך: כ־1%.

ממחקר אחר שנערך בארצות־הברית, ושבו עקבו אחרי 400 אלף נשים הרות מאושפזות, עלה שנשים חולות קורונה סבלו יותר מסיבוכים של קרישיות־יתר בהשוואה לנשים הרות שאושפזו ללא קורונה. גם התמותה בקרב חולות הקורונה ההרות הייתה גבוהה יותר בהשוואה לנשים ההרות שלא היו חולות קורונה, אם כי שיעור התמותה היה בסך הכול נמוך.

מהמעקב האמריקאי גם עולה שהסיכון ללידה מוקדמת (לפני השבוע ה־37) היה גדול יותר בקרב חולות קורונה בהיריון (כ־13%), לעומת הממוצע בנשים שאינן חולות בקורונה (כ־10%). עם זאת יש לציין שהממצאים האלה לא חזרו על עצמם במחקרים שנעשו במדינות אחרות. גם אין עדויות לעלייה בשיעור ההפלות בקרב נשים הרות שחולות בקורונה.

מסיכום של כמה מחקרים עולה שלנשים הרות חולות קורונה היה סיכון מוגבר ללדת בניתוח קיסרי, אך לא ברור אם יש לייחס את המספר הרב יותר של ניתוחים קיסריים למצב קשה יותר של היולדות או לרצונם של הצוותים הרפואיים לנקוט אמצעי בטיחות מחמירים.

יש להדגיש כי כל הנתונים שהובאו לעיל נאספו בעיקר בתקופה שלפני הופעת המוטציות, וייתכן שהנתונים האלה אינם משקפים את המצב הנוכחי או העתידי.

ומהי השפעת הקורונה על העוברים?

בינתיים אין מידע בנוגע לעלייה בסיכון למומים אצל תינוקות שאימהותיהם חלו בקורונה במהלך ההיריון.  ישנם דיווחים על הימצאות של קרישי דם ושל נזק לכלי הדם בשליה, אך לא ברור מהי משמעות הממצאים האלה.

האם תיתכן הדבקה של יילודים לאחר הלידה? 

ישנם דיווחים, אם כי לא רבים, על תינוקות שאצלם נמצא נגיף הקורונה שעות ספורות לאחר הלידה. יש לציין שמחלת הקורונה של יילודים היא לרוב קלה. ההמלצה היא לאפשר ליולדת החולה בקורונה להניק את התינוק - ובתנאי שהיא מקפידה על היגיינה. במילים אחרות: אין צורך לבודד את האם מתינוקה.

ומה בישראל?

נכון ל־4 במרס 2021 אובחנו בישראל יותר מ־9,800 נשים הרות שנדבקו בקורונה. המצב של הרוב המוחלט מתוכן הוגדר "קל". המצב של כ־100 מתוכן הוגדר "קשה" או "קריטי" ו־3 מהן נפטרו.

כ־1000 נשים הגיעו ללידה בהיותן חולות קורונה; יילודים מעטים מאוד נולדו במצב קשה (בעיקר עקב פגוּת), והיו שני מקרים שבהם עוברים שנפטרו היו חיוביים, ואמהותיהם היו חיוביות.

האם לנשים בהיריון מותר לקבל את החיסון נגד קורונה?

בשורה התחתונה, משרד הבריאות קובע כי "אין מניעה להתחסן בכל שלבי ההיריון". העמדה הזאת תואמת את עמדותיהם של ארגון הבריאות העולמי ושל המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ולמניעתן (CDC).

החיסון נגד קורונה אומנם לא נוסה על נשים הרות, אך משרד הבריאות מציין כי אין כל הוכחה לנזק כלשהו שנגרם לעובר כתוצאה מהחיסון - בכל שלבי ההיריון. יתר על כן, משרד הבריאות מדגיש כי לא ידוע על מנגנון ביולוגי כלשהו בחיסון שעלול לפגוע בהיריון או בעובר.

אלה הן ההמלצות המעודכנות של משרד הבריאות מ־4 במרס 2021:

• נשים שמתכננות היריון

לנשים שמתכננות היריון או נמצאות בטיפולי פוריות מומלץ להשלים לפני ההיריון את שתי מנות החיסון.

• אישה שגילתה שהיא הרה לאחר שקיבלה את מנת החיסון הראשונה

ההמלצה היא שתשלים את מנת החיסון השנייה לפי לוח הזמנים המקובל.

• נשים הרות שנמצאות בקבוצת סיכון

אם האישה ההרה מצויה בסביבה שבה קיים סיכון שהיא חשופה לחולי קורונה (למשל עובדת במערכת הבריאות) או שהיא עלולה לסבול ממחלה קשה אם תידבק (למשל בגלל השמנת־יתר או סוכרת טרום־היריונית או לחץ דם גבוה) - ההמלצה היא להתחסן.

• נשים בשליש הראשון של ההיריון

משרד הבריאות כותב שבדומה לזיהומים נגיפיים אחרים, גם נגיף הקורונה עלול לגרום לנזק שלייתי בתחילת ההיריון - נזק שעלולות להיות לו השלכות על העובר, על מהלך ההיריון ועל היילוד. משרד הבריאות מציין שהאמצעי להפחתת הסיכונים מהמחלה הוא באמצעות "התחסנות מוקדמת".

עוד מציין משרד הבריאות שהשליש הראשון להיריון מתאפיין - ללא קשר לקורונה - בשיעור גבוה יחסית של דימומים ושל הפלות ספונטניות. כמו כן, זוהי התקופה שבה נוצרים מרבית המומים העובריים.  

לכן, כדי למנוע חשד לקשר, אפילו מקרי, בין החיסון לבין התופעות האלה, כותב משרד הבריאות, כי "ניתן להתחסן החל מהשליש השני". 

נשים שנמצאות בשליש השני או השלישי של ההיריון
המלצת משרד הבריאות היא להתחסן.

איך מתחסנים לקורונה בכללית?

מי יכולים להתחסן? איך קובעים תור? איפה מתחסנים? המדריך המלא

אחות של כללית מחסנת איש צוות רפואי נגד קורונה

האם אישה מיניקה יכולה להתחסן?

משרד הבריאות ממליץ לנשים מיניקות להתחסן.

חיסון נגד קורונה לא נוסה על נשים מיניקות, אך המומחים בנושא מעריכים כי אין שום סיכון ליילוד מחיסון האם המיניקה, וזאת על סמך הנתונים הבאים: הניסיון שהצטבר מהשימוש בחיסונים נגד נגיפים אחרים, מנגנון הפעולה של החיסון, העובדה שאין שום חלקיקי נגיף בחיסון והעובדה שקיים סיכון קלוש בלבד שהחיסון יוכל להגיע אחרי הזרקתו (לשריר) גם לחלב האם.

יתר על כן, מאחר שהחיסון גורם לייצור נוגדנים למחלה אצל האם, הרי אם וכאשר יגיעו הנוגדנים האלה ליילוד מחלב האם, עשוי גם הוא להיות מוגן מפני המחלה.

האם אישה מאומתת לקורונה יכולה להניק את תינוקה?

על פי הידוע כיום, המחלה אינה מועברת בחלב האם. משרד הבריאות וארגוני בריאות בעולם ממליצים לאפשר לחולת קורונה להניק ולאפשר ליילוד לשהות ליד האם - אלא אם היא אינה מעוניינת בכך. אמא חולת קורונה שמניקה את בנה או את בתה צריכה להקפיד על רחיצת ידיים לפני ההנקה ולעטות מסכה.

יולדת חולת קורונה שמאושפזת בבית חולים ומעוניינת לשאוב חלב תעשה זאת בחדרה באמצעות משאבה אישית ולא בחדר ההנקה המשותף. יש להקפיד על רחיצת ידיים לפני השאיבה והנגיעה בבקבוק ובמשאבה. במידת האפשר רצוי לתת לאדם אחר להאכיל את התינוק.

ומה בנוגע למעקב היריון?

ארגוני בריאות ממליצים להתייחס למחלת הקורונה במהלך ההיריון במשנה זהירות - הן על סמך נתונים שכבר ידועים לנו בנוגע לקורונה והן על סמך ידע שנצבר מזיהומים נגיפיים אחרים כמו שפעת, שבהם נשים הרות סובלות מתחלואה שהיא קשה יותר באופן משמעותי מאשר מחלתן של נשים שאינן הרות.

לכן מומלץ לנשים הרות להקפיד באופן מיוחד על ההנחיות הקיימות: בראש ובראשונה להתחסן וכן לשמור על ריחוק חברתי, על עטיית מסכה ועל היגיינה אישית.

על אישה הרה לעשות את כל הבדיקות החיוניות ואת כל המעקבים, אך עליה להקפיד שלא להגיע למרפאות לבדיקות השגרה כשהיא חולה. במקרה שמחמיצים בדיקת שגרה בגלל הידבקות בקורונה או בגלל חשד להידבקות בקורונה מומלץ להתקשר למרפאה ולתאם מועד לביקור חלופי.

לעומת זאת, אם מדובר במצב חירום, אסור לאישה ההרה לדחות הגעה לחדר מיון גם אם היא חולת קורונה. בתי החולים - ובהם חדרי הלידה - ערוכים לטפל בנשים הרות שחלו בקורונה בלי לסכן נשים הרות שאינן חולות. עם זאת, אם הדבר מתאפשר, רצוי תמיד להודיע מראש לבית החולים על הגעת מטופל/ת חולה קורונה.

ד"ר בת שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במחלקה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש