פורסם בראשונה: 24.05.2006
עדכון אחרון: 18.02.2015

האמא, התרופות והעובר

לקריאה נוחה
כמעט כל התרופות שאת לוקחת בזמן ההריון חודרות דרך השליה ומגיעות לעובר שלך, חלקן עלולות לגרום לו למומים או בעיות התפתחותיות. אז מה מותר לקחת ומה אסור (גם בזמן ההנקה)? במרכז המידע התרופתי יענו לך על כל שאלה, ללא תשלום
תרופות בזמן ההריון

"אני מרגישה לא טוב, אבל אני חוששת שאם אקח את התרופה הזאת היא תזיק לעובר". אצל לא מעט נשים בהריון חולפת המחשבה הזו – ובצדק רב.

אחרי שגילית כי את בהריון, חשוב שלא ליטול תרופות ללא אישור רפואי, כולל תרופות הומאופטיות למיניהן, וגם תרופות שנמכרות ללא מרשם.

מסקרים שונים עולה כי 95%-65% מהנשים ההרות, נוטלות תרופה אחת לפחות במהלך ההריון, בנוסף לתוספי מזון וצמחי רפואה שונים. לפי הערכות של חוקרים אמריקנים, קרוב למחצית מהנשים ההרות מקבלות מרשמים לתרופות שאין עדות קלינית שהן בטוחות לשימוש בהריון.

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

40barcode.jpg 

התרופות שאני לוקחת מגיעות לעובר?

העובר קשור למערכת הדם של האם וניזון ממנה, וכמעט כל התרופות חודרות דרך מרקם השליה ומגיעות אליו. תרופות רבות נחשבות לבטוחות, אבל יש כאלו שנמצא קשר בינן לבין התפתחות של מומים בעובר. בטיחות התרופה תלויה במנגנון הפעולה שלה ובשבוע ההריון בו היא נלקחת.

רופא המשפחה או רופא הנשים שלי יכול לענות לי על כל שאלה בנושא?

חשוב שתיידעי כל רופא שאת פונה אליו שאת בהריון, לפני שהוא ממליץ לך על טיפול תרופתי. אם את נוטלת תרופות באופן קבוע בשל מחלות כרוניות או בשל מצבים אחרים - חשוב שתיידעי את הרופא המטפל, על מנת לשקול את המשך הטיפול.

עם זאת, מכיוון שעל חלק גדול מהתרופות אין מספיק מידע בספרות המקצועית, חייבים לאסוף מידע ממקורות אחרים. לרוב הרופאים אין גישה קלה למידע כזה.

אז מי יכול לתת לי תשובה מדויקת לגבי שימוש בתרופות?

ניתן להתקשר למרכז הארצי לייעוץ טרטולוגי של משרד הבריאות ולקבל ייעוץ בחינם בנושא נטילת תרופות בעת ההריון ובעת ההנקה, והשפעתן על העובר או על התינוק.

השירות פעיל בימים ראשון עד חמישי בשעות 14:00-9:00 בטלפון: 02-5082825.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת בפורום בריאות המשפחה של אתר כללית​

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל