חיפוש

dsdsdsd
מוצרי הנקה

מוצרי הנקה: מה צריך ועל מה אפשר לוותר?

סביב ההנקה יש תעשיה משגשגת המציעה מוצרים שיקלו עלייך את המשימה וגם ישפרו את החוויה המשותפת לך ולתינוק: כרית הנקה, כורסת הנקה, חזיות הנקה, סינר הנקה ועוד. סקרנו עבורך את המרכזיים שבהם והוספנו גם טיפים שיעזרו לך להחליט: צריך או לא צריך?

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

חזיית הנקה מומלצת, אבל אפשר להסתפק גם בגוזיה או חזיה רגילה. מה שחשוב זה שהחזיה מאפשרת תמיכה לשד מבלי ללחוץ על צינורות החלב.

02

כרית הנקה מעניקה תמיכה לגב של האם ועוזרת לתינוק להתקרב לשד. שימושים נוספים: מכשול לתינוק ללמידת זחילה ותמיכה לאישה ההרה בזמן השינה.

03

לשדיים רבים יש נטייה לנזילות בין ההנקות, במיוחד בחודשים הראשונים. להסתובב עם כתמים רטובים של חלב על החולצה זה די מביך. מה עושים? שמים רפידות!

בשביל להיניק לא צריך הרבה, רק אמא ותינוק, אבל אם רוצים להקל על התהליך ולהפוך אותו לנעים וקל יותר - בשוק יש מוצרים בשפע. הכנו עבורכן את הרשימה האולטימטיבית של כל המוצרים שצריך (ולא צריך) כדי לשפר את חוויית ההנקה.

חזיות הנקה

חזיות עם אפשרות לחשיפת שד אחד בכל פעם. בעבר היה ניתן להשיג אותן רק בכותנה לבנה, היום יש אותן במגוון בדים וצבעים. כך אפשר  לספק חלב לתינוק וגם להישאר עם הלבשה תחתונה אופנתית.

האם אישה חייבת חזיית הנקה? ממש לא. אפשר גם ללבוש גוזיה או חזיה רגילה, לפי הנוחות האישית. מה שחשוב זה לוודא שהחזיה מאפשרת תמיכה לשד מבלי ללחוץ על צינורות החלב.

מסקנת המומחים: כדאי מאוד, אבל אפשר גם להסתדר בלי. בכל מקרה, לא לקנות מוקדם מדי (בטח לא לפני סוף ההיריון), כי השדיים משתנים במהלך ההריון וגם אחרי הלידה.

כורסת הנקה

אם מיניקה תבלה מאות עד אלפי שעות במלאכה, וחשוב שזה יהיה נוח. מומלץ לבנות "קן" הנקה קבוע בבית, עם כיסא נוח וכריות מתאימות, כדי שאפשר יהיה להתארגן מהר כשהתינוק רעב ובוכה.

כורסת הנקה משלבת בדרך־כלל כיסא נדנדה, פריט שימושי מאוד בעת השכבה והרגעה של תינוקות וגם לפעוטות בהמשך הדרך.

מסקנת המומחים: הכורסה שימושית מאוד להרבה שנים, אבל היא דורשת תקציב ומקום בבית. בגלל שהיא לא זולה, אפשר להוסיף אותה לרשימת מתנות הלידה.

כרית הנקה

בדרך־כלל מדובר בכרית בצורת ח' התומכת בגב של האם ועל צידה שוכב התינוק, מה שעוזר לו להתקרב לגובה השד. לכרית שימושים נוספים כמו תמיכה לתינוק על הרצפה, מכשול ללמידת זחילה וגם תמיכה לאישה ההרה בזמן השינה.

אפשר לקבל את אותם האפקטים עם כריות רגילות.

מסקנות המומחים: כרית הנקה שימושית ומשפרת את חוויית ההנקה, אבל היא לא חובה. לפעמים מדובר בהצואה יקרה, אז אפשר לבקש כמתנה.

משאבת חלב

פריט שימושי מאוד לאישה שרוצה שהתינוק ימשיך ליהנות מהחלב שלה גם כשהיא לא באזור, למשל עם החזרה לעבודה אחרי סיום חופשת הלידה או כשהיא רוצה או צריכה לצאת מהבית מדי פעם.

ניתן לקנות משאבות חלב בבתי מרקחת או בחנויות לציוד לתינוק או לשכור - מיד שרה או מגופים פרטים. חשוב לוודא שמשאבה לשימוש חוזר על־ידי נשים שונות מגיעה עם ערכה חד־פעמית. זאת כדי למנוע מצב של מעבר של חלב בין המשתמשות.

את סוג המשאבה כדאי לבחור בהתאם לצרכי השימוש: יומיומי או מדי פעם, לתקופה קצרה או ארוכה.

מסקנת המומחים: חשוב מאוד לאישה שרוצה או צריכה להיפרד מתינוק יונק למספר שעות ביום בחודשים הראשונים.

סינר הנקה

המטרה של חשיפת השדיים אצל נשים מיניקות היא יצירת חלב להזנת התינוק, אבל בחברה שלנו השדיים מקבלים גם פירושים נוספים הקשורים למיניות. כתוצאה מכך לא כל אישה שמניקה ליד אחרים רוצה לחשוף את שדיה בציבור.

אז מה עושים? מוצאים דרכים שונות לכיסוי, בעזרת חיתול בד, שמיכה או סינר הנקה. היתרון בסינר: הוא בדרך־כלל מתחבר עם לולאה סביב הצוואר של האם ולכן לא נופל כשהתינוק מושך את הבד.

מסקנת המומחים: שימושי ונחמד, אבל מי שמסתדרת עם שמיכה לא חייבת.

בגדי הנקה

כמו סינר וחזיית הנקה, בגדי הנקה מאפשרים להניק מבלי לחשוף יותר מדי. בבגדי הנקה יש פתחים ייחודים, לפעמים נסתרים, המאפשרים לחשוף את השד בקלות מבלי להרים או לפתוח את כל החולצה.

יש בגדים אופנתיים שיכולים להיות שימושיים גם לאחר סיום ההנקה, אך לא כולם זולים. ניתן בהחלט לשלב מלתחה של בגדי הנקה ליציאות מחוץ לבית עם התינוק או לעבודה כשצריך לשאוב, יחד עם בגדים רגילים כאשר נמצאים בבית.

מסקנת המומחים: לא חובה אבל יכול להיות שימושי מאוד. במידה שהתקציב מוגבל, קני מספר פריטים ליציאות מהבית.

רפידות הנקה

עיגולים רכים ששמים בין החזיה לשד לספיגה של נזילות חלב. 

לשדיים רבים יש נטייה לנזילות בין ההנקות, במיוחד בחודשים הראשונים או כאשר הן שומועת את בכי התינוק. יש אמהות שעבורן מספיק להריח את התינוק על מנת להתחיל את הזרימה. 

אין דבר מביך יותר מלהסתובב עם כתמים רטובים של חלב על החולצה והרפידות עוזרות מאוד. ניתן לקנות רפידות חד־פעמיות או רב־פעמיות לכביסה ושימוש חוזר.

מסקנת המומחים: כמעט כולן צריכות. 

משאבת הנקה

פטמות סיליקון

יש הטוענים כי פטמות סיליקון עוזרות להוציא פטמות שקועות או להגן על פטמות פצועות עד לריפוי הפצע. פטמות פצועות נובעות בדרך־כלל מבעיה בתפיסת הפטמה בפה של התינוק ופטמת סיליקון לא בהכרח תשפר את התפיסה. בנוסף, כיסוי סיליקון יכול לעכב את תהליך הריפוי.

לפטמות סיליקון יכול להיות תפקיד בהנקת פגים או עם צורות מסוימות של פטמות, אבל חשוב מאוד לקבל על כך הדרכה לשימוש מיועצת הנקה מוסמכת. וגם אז, השימוש יהיה בדרך־כלל זמני בלבד.

מסקנת המומחים: רק בהמלצה והדרכה של יועצת הנקה.

טיפולים לפטמות פצועות

זה נכון שיש בשוק מגוון משחות וחבישות לפטמות סדוקות ופצועות. עם זאת, חשוב להזכיר שוב: פצע הוא כמעט תמיד סימן לבעיה בתפיסת השד, לכן חשוב קודם כל לוודא שהתינוק אוחז נכון את השד בפיו. לשם כך כדאי לפנות ליועצת הנקה לבדיקה והדרכה.

פעם היה נהוג לדבר על אוורור פטמות פצועות כשיטה לייבוש של הפצע. היום אנחנו יודעים שפצעים נרפאים הכי טוב בסביבה לחה. הטיפולים הראשונים לסביבה לחה היו משחות על בסיס לנולין שלא צריך לשטוף לפני ההנקה. הבעיה היא שדרושה כמות גדולה של משחה כדי לשמור על הלחות קבועה.

היום ניתן לקנות בבית מרקחת דרך הרוקח חבישות מיוחדות לפטמות על בסיס ספוג, המשחררות חומרים שמסייעים לריפוי. ניתן להשתמש בחבישה במשך מספר ימים או עד שמתמלא בחלב. החבישות שומרות על סביבה לחה כל עוד משתמשים בהן.

מסקנת המומחים: אם יש פצע, קודם כל פני ליועצת לבדיקה והדרכה בנושא תפיסת השד על־ידי התינוק. אפשר לסייע לריפוי על־ידי שמירת סביבה לחה, רצוי באמצעות חבישה ייחודית לכך.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון ויועצת הנקה מוסמכת

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש