חיפוש

dsdsdsd
אוקסיטוצין

אוקסיטוצין: ההורמון שמוסיף המון

הוא ידיד קרוב המעורב במערכות היחסים שלנו: החל מהמשיכה הרומנטית, דרך היווצרות זוגיות מונוגמית ועד להריון ולידה, והעובדה שלא זכינו לפגוש בו פנים מול פנים נעוצה בעובדה שמדובר בהורמון. אבל איזה הורמון!

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

רמות ההורמון אוקסיטוצין דומות בגברים ובנשים, אבל במהלך ההריון הן עולות בקרב הנשים.

02

הוא מחבר בין בני הזוג, תורם לנאמנות בקשר, לפריון ויש לו תפקיד חשוב גם בלידה ובהנקה.

03

יתרונותיו הרבים של האוקסיטוצין הביאו חוקרים להכניס אותו למעבדה ולראות מהי השפעתו בטיפול באנשים.

​מהו האוקסיטוצין?
הורמון המיוצר במוח ומופרש לדם מבלוטת יותרת המוח האחורית, מסבירה ד"ר ליאורה אברמוב, רופאת נשים בכירה ומומחית לטיפול מיני.

האוקסיטוצין אחראי לפעילות במערכות רבות בגוף וגם במוח עצמו. משמעות שמו המוזר ביוונית, אגב, היא "לידה מהירה", עניין המעיד על אחד התחומים אליו הוא שולח ידו. אמנם רמות ההורמון בגברים ובנשים דומות, אבל במהלך ההריון הן עולות בקרב נשים בשיעורים משתנים. ועל כך מיד.

האוקסיטוצין ידוע במיגוון תפקידיו:

"הורמון האהבה": בעת האורגזמה, למשל, רמת האוקסיטוצין בדם עולה פי ארבעה ומשתמרת במשך כמה דקות (אחר כך זה כבר סיפור אחר, כידוע). נסיקה זו מגבירה את תחושת החיבור (Bonding) בין בני זוג, ומלווה בתחושות של שלווה, ביטחון ואמון. נפשית, ההורמון מתפקד כמרגיעון, כשהוא מפחית לחץ וחששות ותורם לתחושת הרוגע.

זוגיות מונוגמית: מחקרים מצביעים על כך שהוא יוצר תחושות של משיכה רומנטית בין בני זוג ואף יעיל בשמירה על קשר מונוגמי. גברים ונשים אצלם נמדדו רמות גבוהות של ההורמון נטו יותר לנאמנות בתוך הקשר.

תחושת שייכות: מעניין לציין שפעולה דומה של האוקסיטוצין ניכרה בתחושת השייכות של בני אדם לקבוצה ובדחייה של זרים. בשתי מילים, הורמון הביחד.

פריון: אל תראו את האוקסיטוצין כשדכן שהמניע היחיד שלו הוא רומנטי. ההורמון הזה חושב קדימה, על הדור הבא. ולא, הוא לא לוחץ, מה פתאום. הוא רק מסייע. זה מתחיל כבר ברגע שגמרתם: אחרי אורגזמה, גורמות הרמות הגבוהות של האוקסיטוצין להתכווצות הרחם ולמעבר יעיל יותר של הזרע לחצוצרות, מה שעשוי להגביר את הפריון.

הריון ולידה: אם נכנסתם להריון אחרי האקט, ידידנו פועל להחשת תהליך הלידה על ידי כיווץ שרירי הרחם החלקים והפעלת צירים. בזמן הלידה עצמה הוא לא צועק "לדחוף, לדחוף", אלא פשוט מרחיב את צוואר הרחם.

הנקה: לאחר הלידה, בשעה טובה, הוא לא נוטש ולוקח אחריות על פונקציה חשובה - הוצאת החלב מהשד בזמן ההנקה. כשפעולת היניקה מגרה את הפטמות, ההורמון גורם לכיווץ שרירים בבלוטות החלב ולהזרקת החלב החוצה.

וגם בתגובה הרגשית סביב ההנקה הוא שותף: כשהאם שומעת את התינוק הרעב שלה בוכה, תתחיל הפרשת חלב ספונטנית מפטמותיה. ומי גרם לזה? נכון. בכך, האוקסיטוצין גם חוזר לתפקידו כיוצר תחושת חיבור – הפעם בין האם לבין התינוק.

האוקסיטוצין בחדר הטיפולים

בגלל סגולותיו הרבות, התבצעו מחקרים וניסויים בהם ניתן טיפול באמצעות אוקסיטוצין, לרוב בריסוס אל תוך האף (ומשם, לתאי המוח). בעבודות אלה התברר שהאוקסיטוצין לא רק מגביר אמון ושיתוף פעולה בין בני אדם, אלא מעלה מודעות חברתית, את היכולת לזכור ולזהות פני אנשים, ואף את היכולת "לקרוא" את מחשבותיהם של אנשים מתוך התבוננות בעיניהם.

עם זאת, לא תמיד הניסויים עלו יפה (לדוגמה, בחלק מהניסיונות לטפל באוטיסטים באמצעות תרסיס אוקסיטוצין, בתקווה להגביר את תחושת השייכות החברתית שלהם). 

לדברי ד"ר אברמוב, רוב החוקרים סבורים שלפני הסקת מסקנות מרחיקות לכת לגבי טיפולים באוקסיטוצין, עלינו להבין היטב את מנגנון הפעולה הפיזיולוגי של התרסיס האפי ולבחון עד כמה גורמת שיטה זו להורמון להגיע לקולטנים הפיזיולוגיים שלו במוח.

כמו כן, לא ברור עדיין מהן השפעות הטיפול באוקסיטוצין לאורך זמן ולכן אין כיום טיפול מוכר באוקסיטוצין, אלא בניסיונות קליניים בלבד. אבל אין ספק שמדובר בהורמון מרתק ורב פעלים, ונראה שאנחנו רק בתחילת הדרך להבנתו ולשימוש בו וביתרונותיו.

ייעוץ מקצועי: ד"ר ליאורה אברמוב, רופאת נשים בכירה ומומחית לטיפול מיני

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש