חיפוש

dsdsdsd
רופאה עושה בדיקת אוזניים לילדה

דלקת אוזן חיצונית

מהי דלקת של האוזן החיצונית? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב, ד"ר סלים מזאוי

שם האבחנה בעברית: דלקת של האוזן החיצונית
שם האבחנה באנגלית:
Otitis Externa, External Otitis, Swimmer’s Ear
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Otitis Externa

 תוכן העניינים
מה זה?
ממה נגרמת דלקת אוזן חיצונית?
מהם התסמינים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות עם דלקות חוזרות של האוזן החיצונית?

מה זה?

מדובר בדלקת שמתפתחת בתעלת האוזן (ולא מאחורי עור התוף כפי שקורה בדלקת האוזן התיכונה). הדלקת מתחילה בדרך כלל בגירוי של העור שמצפה את תעלת האוזן. הגירוי הזה יכול להיגרם, למשל, מכלור (שמצוי במי בריכות) ממלח (שמצוי במי הים) ומחול (שמצוי בשפע על שפת הים).

על הגירוי הזה עלולים "להתלבש" חיידקים ולחולל דלקת. זו מכאיבה מאוד משום שתעלת האוזן אינה יכולה להגמיש את עצמה ולכן רגישה מאוד לכל לחץ.

ממה נגרמת דלקת של האוזן החיצונית?

לדלקת גורמים בדרך כלל חיידקים כמו פסאודומונס וסטפילוקוקוס. במקרים נדירים יותר עלולה פטרייה לגרום לזיהום.

לאוזן החיצונית יש מנגנונים ייחודיים שנועדו להגן עליה בפני חיידקים, כולל הפרשה של צרומן (שעווה). ישנם גורמים שונים שעלולים לפגוע במנגנוני ההגנה האלה: חשיפה למים, ניקוי האוזניים באמצעות מקלוני צמר גפן, מחלות שונות של העור בתעלת השמע כמו פריחה אלרגית, פסוריאזיס או אטופיק דרמטיטיס (''אסתמה של העור''), שימוש במכשירי שמיעה או באטמים. כל פגיעה במנגנוני ההגנה של האוזן - ואין זה משנה מה מקורה - מעלה את הסיכון ללקות בדלקת של האוזן החיצונית.
בחזרה למעלה

מהם התסמינים?

כאב או גרד באוזן, ירידה בשמיעה, הפרשה מהאוזן.
בחזרה למעלה

איך אני לעומת האחרים?

דלקת של האוזן החיצונית נפוצה מאוד, במיוחד בחודשי הקיץ, כשרבים מחפשים מפלט מהחום בבריכות ובים.
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?

לרוב צפוי להופיע שיפור בתוך 36 עד 48 שעות לאחר התחלת הטיפול. כל תסמיני המחלה נעלמים בתוך כשישה ימים.
בחזרה למעלה

איך מאבחנים?

האבחנה נעשית בבדיקה של האוזן באמצעות אוטוסקופ (מכשיר לבדיקת אוזניים שמכיל מקור אור ועדשה מגדילה) או באמצעות מיקרוסקופ מיוחד שבו משתמשים רופאי אף־אוזן־גרון.
בחזרה למעלה

איך מטפלים?

הטיפול תלוי בחומרת הממצאים וכולל כמה מרכיבים:
• ניקוי האוזן החיצונית מההפרשות שהצטברו - פעולה שעושה רופא אף־אוזן־גרון. הפעולה הזאת חשובה במיוחד במקרים שבהם קיימת בצקת ניכרת של תעלת השמע יחד עם הצטברות של הפרשות.

• הימנעות מחשיפה למים בשלב החריף של המחלה באמצעות שימוש באטמים או בצמר גפן מרוח בווזלין בעת שמתקלחים. רצוי מאוד להימנע משחייה במשך שבוע לפחות. מי שעוסקים בשחייה באופן מקצועי יכולים לחזור לשחות לאחר יומיים־שלושה - בתנאי שהם משתמשים באטמי אוזניים מותאמים היטב. חשוב לא לנקות את האוזניים באמצעות מקלוני צמר גפן.

• טיפות אוזניים. בארץ נפוץ השימוש בטיפות אנטיביוטיות בתוספת סטרואידים שמפחיתים כאבים ובצקות. במקרים קלים ניתן להסתפק בחומרים חומציים או בחומרי חיטוי שמדכאים התרבות של חיידקים. חשוב להקפיד על שימוש נכון בטיפות: יש להטות את הראש לצד  ולטפטף לאוזן שפונה כלפי מעלה כמות מספקת של טיפות - עד שתתמלא תעלת השמע החיצונית. חשוב להשאיר את הראש נטוי במשך כ־20 דקות או, לחלופין, לאטום את האוזן באמצעות צמר גפן למשך אותו פרק זמן כדי למנוע יציאה של הטיפות החוצה.

• אם קיימת חסימה של תעלת השמע בגלל בצקת משמעותית, יש לפנות לרופא אף־אוזן־גרון. זה עשוי להחליט על החדרת פתיל לתעלת השמע כדי שיספוג את הטיפות ויאפשר להן להגיע לאזורים הפנימיים יותר.

• כאבים ניתן לשכך לפי הצורך באמצעות תרופות שנמכרות ללא מרשם. במקרים קשים במיוחד יש לעיתים צורך בתרופות חזקות יותר שאותן ניתן לקבל רק באמצעות מרשם רופא.

• במקרים קשים במיוחד או לחולים שמצויים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים (כמו חולי סוכרת), לחולים שמקבלים תרופות שמדכאות את מערכת החיסון ולחולים במחלות שפוגעות בכדוריות הדם הלבנות (כמו לויקמיה, לימפומה ו־HIV) מוסיפים לעיתים גם טיפול אנטיביוטי דרך הפה או דרך הווריד.

יש גם טיפולים משלימים לדלקת אוזניים
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

ייתכן שמדובר באירוע חד־פעמי. עם זאת מי שחשופים לגורמי סיכון עלולים לסבול מאירועים חוזרים של דלקת באוזן החיצונית. גורמי הסיכון הנפוצים ביותר הם:

• הנוהג לנקות את האוזניים בעזרת מקלוני צמר גפן.

• שימוש קבוע במכשירי שמיעה או באטמי אוזניים.

• שחייה.

• מחלות עור כמו פסוריאזיס ואטופיק דרמטיטיס - במיוחד אם אלה באות לידי ביטוי בתעלת השמע החיצונית.
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?

הסיבוכים נדירים - במיוחד בקרב מי שהם בריאים בדרך כלל - וכוללים, בין היתר, התפשטות של הזיהום מהאוזן החיצונית לרקמות הסמוכות (למשל לאפרכסת. זו הופכת במקרה כזה לאדומה מאוד ולזקורה, והכאבים הם עזים). סיבוך אפשרי נוסף הוא התפתחות של תגובה אלרגית לטיפות האוזניים.

במבוגרים שסובלים מסוכרת עלולה להתפתח דלקת קשה שנקראת malignant otitis externa שפוגעת בעצמות הגולגולת הסמוכות ואף בעצבים הסמוכים. זהו מצב מסוכן שמחייב טיפול באשפוז.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

עלייה פתאומית של החום, החמרה במצב או היעדר שיפור לאחר יומיים־שלושה של טיפול אנטיביוטי, הופעה של אודם, של נפיחות ושל חום מקומי באפרכסת או מסביבה, אסימטריה בפנים, ראייה כפולה, כאבי ראש קשים.
בחזרה למעלה

​שומעים? ניתוח הצמדת אוזניים בכללית אסתטיקה

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

הדלקת חולפת בדרך כלל בתוך כשבוע.
בחזרה למעלה

איך לומדים לחיות עם דלקות חוזרות של האוזן החיצונית?

במקרים של דלקות חוזרות חשוב לשמור על אוזניים יבשות ולהימנע מניקוין באמצעות מקלוני צמר גפן. שחיינים יכולים להיעזר באטמים, בטיפות אוזניים מיוחדות ואף לייבש את האוזניים באמצעות מייבש שיער לאחר כל אימון.
בחזרה למעלה

ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה

ד"ר סלים מזאוי הוא מנהל תחום אוזניים במחלקת אף־אוזן־גרון במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש