חיפוש

dsdsdsd
ממאירות (גידולים סרטניים)

ממאירות (גידולים סרטניים)

מהי ממאירות? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? מהם הסיבוכים האפשריים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר דרור לימון

שם האבחנה בעברית: ממאירות, גידול ממאיר, סרטן
שם האבחנה באנגלית: Malignancy, Cancer ,Neoplasm
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Malignancy

 

מה זה?

ממאירות היא מונח כללי לקבוצה של מחלות שונות שבהן תאים בגוף מתחלקים באופן בלתי מבוקר ויוצרים גידול סרטני.

ממה נגרמת ממאירות?

ישנם גורמים שונים לממאירות, ובהם: תורשה, חשיפה לחומרים מסרטנים, בעיקר עשן סיגריות ואלכוהול, וחשיפה לא מבוקרת לקרינה מייננת כמו קרינת שמש. לגורמי הסיכון השונים יש נטייה לגרום לגידולים מסוימים, אך כיום עדיין לא ניתן לדעת מהו הגורם לכל גידול. במילים אחרות: ברגע שאדם חולה בסרטן - לרוב לא ניתן לדעת מהו הגורם הספציפי שגרם לפרוץ המחלה.

מהם התסמינים?

לכל גידול יש תסמינים שונים. אופי התסמינים תלוי בגורמים רבים ובהם דרגת הממאירות של הגידול, מיקומו והשלב שבו הוא אובחן. למשל: גידול בריאה יכול להתבטא בשיעול בלבד. אולם אם הגידול הספיק לשלוח גרורות לעמוד השדרה, הוא יכול להתבטא גם בכאבי גב.

איך אני לעומת האחרים?

לפי נתוני משרד הבריאות, חיים בישראל 200 אלף חולי סרטן, ומדי שנה מאובחנים 28 אלף חולים חדשים. לדברי רשם הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, ד"ר מיכה ברחנא, שיעורי ההישרדות מסרטן כעבור חמש שנים עומדים בארץ על 67% בקרב הנשים ו־63% בקרב הגברים. לדבריו, סרטן הוא סיבת המוות העיקרית בישראל כבר קרוב לעשור, אך לא בהכרח כתוצאה מהגדלת התמותה מסרטן, אלא כתוצאה מהפחתת התמותה ממחלות לב.

כמה זמן זה נמשך?

ההתמודדות עם גידול סרטני מתחילה ברגע האבחנה ונמשכת במהלך הטיפולים השונים למחלה וגם בשנים שלאחר סיום הטיפולים, שכן יש צורך בהמשך מעקב רפואי מסודר כדי לגלות בזמן מקרים של חזרת הגידול.

איך מאבחנים?

כל אחד מאיתנו צריך להיות ערני ולשים לב לשינויים שיכולים להיות סימן לגידול סרטני. מדובר בסימנים כמו גוש חשוד, שיעול שאינו עובר, ירידה בלתי מוסרת במשקל, דם בשתן, פצע שאינו מחלים.

דרך נוספת לאבחון היא באמצעות בדיקות סקר כמו ממוגרפיה, קולונוסקופיה ובדיקת דם סמוי בצואה.

ברגע שיש חשד שמדובר בגידול סרטני, יש לערוך בירור עד שמגיעים לאבחנה: האם יש גידול או לא, ואם כן באיזה גידול מדובר ובאיזה שלב הוא מצוי: התחלתי או מתקדם. הבירור יכול לכלול בדיקות רבות ומגוונות כמו בדיקות דם, בדיקות הדמיה שונות (צילומי רנטגן, CT או MRI), בדיקת ביופסיה ועוד.

איך מטפלים?

בעשורים האחרונים חלה התפתחות מרשימה בחקר הסרטן ובטיפולים שעומדים לרשותנו במאבק בגידולים. אלה הם כלי הנשק שעומדים לרשות הרופאים שנלחמים בסרטן:

1. טיפולים באמצעות ניתוחים (טיפולים כירורגיים) - לכריתת הגידולים.

2. טיפול באמצעות קרינה שמכוּונת אל אזור הגידול. הקרינה משמידה את התאים הסרטניים, אך עלולה לפגוע גם בתאים סמוכים שאינם ממאירים. כיום מושקע מאמץ רב בפיתוח מכשירי קרינה מדויקים מאוד שמבטיחים פגיעה מינימלית בתאים הבריאים.

3. כימותרפיה - טיפול בתרופות שפוגעות בתאים ממאירים. עם זאת התרופות האלה משפיעות גם על תאים שאינם ממאירים, וזוהי הסיבה שלטיפול הכימותרפי יש תופעות לוואי כמו פצעים בפה, אובדן שיער ובחילות.

4. טיפולים ביולוגיים - טיפולים בתרופות מתוחכמות שמכוּונות באופן ספציפי יותר לתאים הסרטניים ופוגעות פחות בשאר תאי הגוף. התרופות האלה מתבייתות על מרכיבים ספציפיים שקיימים בעיקר בתאים הסרטניים ולכן פוגעות בעיקר בהם. דוגמה לתרופה כזאת היא אווסטין שמונעת התפתחות של כלי הדם שמזינים את הגידול הסרטני. כתוצאה מכך הסרטן אינו יכול להתפתח ולשגשג.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

יש גידולים שהם חד־פעמיים ואינם חוזרים, אך למרבה הצער קורה לא פעם שהגידולים חוזרים.

עלולים להיות סיבוכים?

לגידולים עצמם ולטיפולים השונים בגידולים עלולים להיות סיבוכים רבים מאוד. כך, למשל, עלול טיפול כימותרפי לגרום לתופעות כמו בחילות, הקאות, שלשולים, עצירות, חוסר תיאבון, חולשה, אנמיה ופגיעה במערכת החיסונית. עם זאת יש תרופות שיכולות למתן את תופעות הלוואי.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

לגידולים ממאירים יש סימני אזהרה שונים כמו דם בשתן, שיעול שאינו עובר, פצע שאינו מחלים, ירידה חדה במשקל. לכן חשוב מאוד להתייעץ עם רופא המשפחה בנוגע לכל תסמין כזה שמופיע.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

מרגע האבחנה נכנס המטופל למסלול ארוך וקשה ביותר. לעיתים מדובר במחלה חשוכת מרפא, אולם פעמים רבות ישנו סיכוי רב לנצח את מחלת הסרטן. אצל אנשים שונים ישנה תגובה רגשית וגופנית שונה לבשורה בנוגע לאבחנה ולטיפולים.

בדרך כלל נמשך הטיפול כמה חודשים. גם אם מושגת החלמה מלאה לאחר סיום הטיפולים הקשים, יש צורך במעקב רפואי קבוע כדי לגלות בזמן מקרים של חזרת הגידול. לעיתים יש גם צורך ליטול תרופות באופן קבוע כדי למנוע את חזרת הגידול.

איך לומדים לחיות עם סרטן?

קבלת הידיעה על גילוי סרטן היא תמיד אירוע קשה שדורש התמודדות רגשית לא פשוטה. מומלץ מאוד להיעזר בבני המשפחה, במעגל החברתי הקרוב וכן באפשרויות שמעמידה מערכת הבריאות לקבלת תמיכה. בכל מחלקה אונקולוגית יש עובדת סוציאלית, פסיכולוגית וכן קבוצות תמיכה שונות. מומלץ מאוד להיעזר בהן. כמו כן יש לאגודה למלחמה בסרטן מסגרות שונות של תמיכה. נוסף על כך קיימות עמותות שונות שמטרתן לתמוך בחולי סרטן ובבני משפחותיהם.


ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר דרור לימון הוא רופא בכיר במכון האונקולוגי, מרכז דוידוף, בית החולים בילינסון, המרכז רפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש