אבחנות
פורסם בראשונה: 19.04.2015
עדכון אחרון: 29.04.2015
  • פרופ' ארנון כהן פרופ' ארנון כהן

שושנת יריחו

לקריאה נוחה
מהי שושנת יריחו? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים? כמה זמן זה נמשך? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? מדריך
זבוב החול. עקיצה שלו גורמת לשושנת יריחו

מה זה?

שושנת יריחו היא נגע עורי גדול ולעיתים מכאיב.

מהו הגורם לשושנת יריחו?

טפיל בשם לישמניה המועבר באמצעות עקיצה של זבוב החול. מאחר שיש כמה סוגים של טפילי לישמניה, יכולות להופיע צורות שונות של נגעי עור.

המחלה פוגעת בדרך כלל במכרסמים, ובמיוחד בפסמון. בני האדם נדבקים במחלה באופן אקראי כאשר זבול החול, הנגוע בטפיל הלישמניה, עוקץ אותם.

מהם התסמינים?

לאחר העקיצה מופיע נגע עורי שנראה בהתחלה כמו עקיצה רגילה של חרק, אך הנגע גדל באופן הדרגתי, ולבסוף מופיעה קשרית (גוש) בקוטר של עד כמה סנטימטרים. זה לא כואב בדרך כלל, אבל במקרים שבהם לא ניתן טיפול מתאים, עלולה להופיע התכייבות בעור באזור העקיצה. הכיב עלול להכאיב.

עם מי אפשר להתייעץ באינטרנט?

ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).

איך אני לעומת האחרים?

בארץ נפגעים מהמחלה מדי שנה כמה עשרות בני אדם, והתחלואה בה נמצאת במגמת עלייה. בעולם נפגעים ממנה בכל שנה מיליונים.

מהם סוגי הלישמניה הנפוצים בישראל?

הלישמניה מייג'ור (Leishmania major) היא זן הלישמניה הנפוץ ביותר בישראל. הזן הזה מצוי בעיקר בערבה, בנגב המזרחי, ברמת הנגב ובבקעת בית־שאן.

הטפיל לישמניה טרופיקה (Leishmania tropica) מצוי בעיקר באזור ירושלים, במרכז השומרון, בגליל, ובייחוד בטבריה, באזור כרמיאל ובצפון הכינרת.

נוסף על הזנים המקומיים האלה קיים "יבוא" של שושנת יריחו מחו"ל. למשל, תרמילאים שחוזרים מדרום־אמריקה מביאים איתם לפעמים את הטפיל לישמניה ברזיליאנזיס (Leishmania braziliensis).

יש לציין שרבים מזני הלישמניה שקיימים בחו"ל, ובכלל זה הלישמניה ברזיליאנזיס, אלימים יותר מהזנים המוכרים לנו מארץ ישראל. הזנים האלה עלולים לגרום לפגיעה של המחלה גם באיברי גוף פנימיים ובריריות - בפה, בלוע ובדרכי הנשימה העליונות.

כמה זמן זה נמשך?

אם המחלה מטופלת כראוי, הנגעים חולפים בתוך כמה שבועות. עם זאת, הנגעים יכולים לחלוף גם מעצמם, ללא כל טיפול. הנגעים שנגרמים מלישמניה מייג'ור עשויים להתרפא ללא טיפול בתוך 12-6 חודשים, ואילו נגעים שנגרמים מלישמניה טרופיקה עשויים להתרפא מעצמם בתוך 24 חודשים.

כאמור, במקרים לא מטופלים עלול להופיע כיב באזור הנגע, והמחלה אף עלולה להתפשט למקומות נוספים בעור או בגוף. גם לאחר טיפול עלולה לעיתים להישאר צלקת במקום העקיצה.

במקרים קלים ביותר, שבהם מופיעים הנגעים באזורים שמוסתרים על ידי בגדים, ניתן להמתין לריפוי עצמי, ללא טיפול רפואי. במקרים שבהם הנגעים גדולים או מופיעים באזורים חשופים, כמו הפנים, מומלץ על טיפול רפואי שיכול להחיש את ההחלמה ולהקטין את ההצטלקות.

איך מאבחנים?

אם קיים נגע עור שאינו נרפא, והוא הופיע לאחר שהייה באחד האזורים הנגועים, יש להגיע לבדיקה אצל רופא עור. זה יכול לאבחן את המחלה בבדיקה קלינית או על ידי הפניית המטופל ללקיחת משטח מהנגע. המשטח נשלח למעבדה.

איך מבדילים בין עקיצה רגילה לעקיצה של שושנת יריחו?

עקיצה רגילה מגרדת וחולפת בתוך כמה ימים. לעומת זאת שושנת יריחו באה לידי ביטוי בהופעת קשריות (גושים) נוקשות. הקשריות האלה נותרות על פני העור במשך חודשים ארוכים.

איך מטפלים?

לאחר העקיצה נכנסת מערכת החיסון של הגוף לפעולה כדי להשמיד את הטפיל. כפי שצוין, היא יכולה לעשות זאת בכוחות עצמה, אך זמן ההחלמה הוא ארוך: בין חצי שנה לשנתיים.

יש כמה אפשרויות טיפול בשושנת יריחו. את הטיפולים האלה נותן רופא עור, והם כוללים משחה בשם לשקוטן למריחה על הנגע. את המשחה יש למרוח פעמיים ביום במשך 21-10 יום. אצל חלק מהמטופלים גורמת המשחה לגירוי חזק בעור, ולכן הטיפול אינו מומלץ בדרך כלל בנגעים המופיעים באזור הפנים.

ניתן לטפל בנגעים גם באמצעות צריבתם בחנקן נוזלי. הצריבות נעשות אחת לשבוע או אחת לשבועיים, ונדרשים כמה טיפולים בהתאם למיקום הנגעים ולגודלם. יש לציין שהצריבות עלולות לגרום להופעת שלפוחיות או כתמי פיגמנטציה בהירים או כהים.

במקרים קשים יותר קיימות חלופות טיפול נוספות כמו טיפול פוטודינמי (PDT), זריקות של פנטוסטם הניתנות על ידי רופא עור לתוך הנגעים עצמם, טיפול באמצעות עירויי תרופות או באמצעות מתן כדורים: סודיום סטיבוגלוקונט (פנטוסטם), מילטפוסין (מילטקס), ואמפוטריצין B ליפוזומי (אמביזום).

זה חד־פעמי? זה יחזור?

מי שחולה בשושנת יריחו מפתח בדרך כלל חיסון טבעי נגדה. ישנה אגדת עם לא מבוססת שלפיה אנשים שגרו באזורי מדבר הנגועים בטפיל הלישמניה נהגו לעטוף היטב את תינוקותיהם, חוץ מאשר בעכוז. הסיבה: העקיצה מחסנת את התינוק לכל חייו במחיר של צלקת בעכוז בלבד... 

עלולים להיות סיבוכים?

במקרים של הדבקה בטפיל הלישמניה מהזנים הקיימים בחו"ל עלולה להופיע מחלה מסכנת חיים שבה יש לטפל באמצעות מתן תרופות בעירוי לתוך הווריד או בכדורים.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

כל פגיעה של לישמניה באיברי פנים מחייבת פנייה דחופה לרופא. התסמינים של פגיעה כזאת הם כמו התסמינים של כל מחלה מערכתית אחרת: חום גבוה, הרגשה לא טובה, כאבי בטן, בחילות, צמרמורת, ירידה במשקל וכד'.

במקרים שבהם יש פגיעה בריריות - ובעיקר באף - סימני המחלה בולטים ביותר וניכרים לעין. גם במקרה כזה רצוי לפנות בהקדם לרופא עור כדי למנוע הצטלקות והתפשטות של המחלה.

איך חיים באזור מוכה לישמניה?

באזורים הנגועים בלישמניה יש להקפיד על לבישת בגדים ארוכים ועל שימוש בתכשירים דוחי חרקים כדי שזבובי החול הנושאים את הטפיל לא יוכלו לעקוץ.


פרופ' ארנון כהן הוא מומחה לרפואת עור ומנהל מחלקת מדידת איכות ומחקר במשרד הרופא הראשי בהנהלה הראשית של שירותי בריאות כללית.

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים חוות דעת שנייה?

​כללית מושלם מאפשרת לכם להתייעץ עם רופא מומחה בהנחה משמעותית

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל