חיפוש

dsdsdsd
זבוב החול (שושנת יריחו)

שושנת יריחו (לישמניה): הצרה שמועברת מזבוב החול

שושנת יריחו היא מחלת עור. גורם לה טפיל הלישמניה, שמועבר באמצעות עקיצה של זבוב החול. מהם התסמינים של שושנת יריחו? האם זה מסוכן? איך מטפלים?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

מה זה?

שושנת יריחו היא מחלת עור שבאה לידי ביטוי בנגע בודד או בכמה נגעים בעור. גודלו של כל נגע הוא כמה סנטימטרים, ויש לו מראה אופייני כשל פרח, ומכאן שמו "שושנת יריחו".

אם הנגע מטופל כראוי הוא חולף בתוך כמה שבועות, ואם אינו מטופל הוא עלול לחלוף רק לאחר כמה חודשים. אם הנגע אינו מטופל, הוא גם עלול להתכייב ולהכאיב, ואז גם קיים הסיכון שתיוותר צלקת.

מהו הגורם לשושנת יריחו?

טפיל בשם לישמניה (באנגלית: Leishmania) המועבר באמצעות עקיצה של זבוב החול הוא שגורם למחלה. מאחר שיש כמה סוגים של טפילי לישמניה, יכולות להופיע צורות שונות של נגעי עור.

כמה בעלי חיים - ובעיקר שפני סלע, נברני שדה, פסמונים וגרבילים - הם מאכסנים טבעיים של טפיל הלישמניה. הטפיל מתפתח בהם אך אינו פוגע בהם.

כשזבוב החול עוקץ את בעלי החיים האלה, עוברים אליו הטפילים (גם כן בלי לפגוע בו), וכשהוא עוקץ בני אדם, עוברים הטפילים לנעקצים ומחוללים את המחלה.

מהם התסמינים לשושנת יריחו ואיך זה נראה בהתחלה?

לאחר העקיצה מופיע נגע עורי שנראה בהתחלה כמו עקיצה רגילה של חרק, אך הנגע גדל באופן הדרגתי, ולבסוף מופיעה קשרית (גוש) בקוטר של עד כמה סנטימטרים. זה לא כואב בדרך כלל, אבל במקרים שבהם לא ניתן טיפול מתאים, עלולה להופיע התכייבות בעור באזור העקיצה. הכיב לרוב מכאיב.

תסמינים של לישמניה לאחר עקיצת זבוב החול

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

כל פגיעה של לישמניה באיברי פנים מחייבת פנייה דחופה לרופא.

התסמינים של פגיעה כזאת הם כמו התסמינים של כל מחלה מערכתית אחרת: חום גבוה, הרגשה לא טובה, כאבי בטן, בחילות, צמרמורת, ירידה במשקל וכדומה.

במקרים שבהם יש פגיעה בריריות - ובעיקר באף - סימני המחלה בולטים ביותר וניכרים לעין. גם במקרה כזה רצוי לפנות בהקדם לרופא עור כדי למנוע הצטלקות והתפשטות של המחלה.

איך מבדילים בין עקיצה רגילה לעקיצה של שושנת יריחו?

עקיצה רגילה מגרדת וחולפת בתוך כמה ימים. לעומת זאת שושנת יריחו באה לידי ביטוי בהופעת קשריות (גושים) נוקשות. הקשריות האלה נותרות על פני העור במשך חודשים ארוכים.

​לישמניה בישראל

בישראל נפגעים מהמחלה מדי שנה כמה מאות בני אדם, והתחלואה בה נמצאת במגמת עלייה. בעולם נפגעים מהמחלה בכל שנה מיליונים.

מהם סוגי הלישמניה הנפוצים בישראל?

הלישמניה מייג'ור (Leishmania major) היא זן הלישמניה הנפוץ ביותר בישראל. הזן הזה מצוי בעיקר בנגב ובבקעת בית־שאן.

הטפיל לישמניה טרופיקה (Leishmania tropica) מצוי בעיקר באזור ירושלים ומעלה אדומים, בשומרון, בגליל (במיוחד בטבריה, בכרמיאל ובצפון הכינרת) וברמת־הגולן.

נוסף על הזנים המקומיים האלה קיים "יבוא" של שושנת יריחו מחו"ל. למשל, תרמילאים שחוזרים מדרום־אמריקה מביאים איתם לפעמים את הטפיל לישמניה ברזיליאנזיס (Leishmania braziliensis).

יש לציין שרבים מזני הלישמניה שקיימים בחו"ל, ובכלל זה הלישמניה ברזיליאנזיס, אלימים יותר מהזנים המוכרים לנו מארץ ישראל. הזנים האלה עלולים לגרום לפגיעה של המחלה גם באיברי גוף פנימיים ובריריות - בפה, בלוע ובדרכי הנשימה העליונות.

איך מאבחנים?

אם קיים נגע עור שאינו נרפא, והוא הופיע לאחר שהייה באחד האזורים שבהם נפוץ זבוב החול, יש להגיע לבדיקה אצל רופא עור. זה יכול לאבחן את המחלה בבדיקה קלינית או על ידי הפניית המטופל ללקיחת משטח מהנגע. המשטח נשלח למעבדה.

מהו הטיפול בשושנת יריחו?

לאחר העקיצה נכנסת מערכת החיסון של הגוף לפעולה כדי להשמיד את הטפיל. כפי שצוין, היא יכולה לעשות זאת בכוחות עצמה, אך זמן ההחלמה הוא ארוך: בין חצי שנה לשנתיים.

יש כמה אפשרויות טיפול בשושנת יריחו. את הטיפולים האלה נותן רופא עור, והם כוללים משחה בשם לשקוטן למריחה על הנגע. את המשחה יש למרוח פעמיים ביום במשך 10 עד 21 יום. אצל חלק מהמטופלים גורמת המשחה לגירוי חזק בעור, ולכן הטיפול אינו מומלץ בדרך כלל בנגעים המופיעים באזור הפנים.

ניתן לטפל בנגעים גם באמצעות צריבתם בחנקן נוזלי. הצריבות נעשות אחת לשבוע או אחת לשבועיים, ונדרשים כמה טיפולים בהתאם למיקום הנגעים ולגודלם. יש לציין שהצריבות עלולות לגרום להופעת שלפוחיות או כתמי פיגמנטציה בהירים או כהים.

במקרים קשים יותר קיימות חלופות טיפול נוספות כמו טיפול פוטודינמי (PDT), זריקות של התרופה סודיום סטיבוגלוקונט (פנטוסטם) שאותן נותן רופא עור לתוך הנגעים עצמם, טיפול באמצעות עירויי תרופות או באמצעות מתן כדורים: סודיום סטיבוגלוקונט (פנטוסטם), מילטפוסין (אימפווידו), ואמפוטריצין B ליפוזומי (אמביזום).

בתוך כמה זמו אחלים?

אם המחלה מטופלת כראוי, הנגעים חולפים בתוך כמה שבועות. עם זאת, הנגעים יכולים לחלוף גם מעצמם, ללא כל טיפול, אך במקרה כזה הם נשארים הרבה יותר זמן.

הנגעים שנגרמים מלישמניה מייג'ור עשויים להתרפא ללא טיפול בתוך 6 עד 12 חודשים, ואילו נגעים שנגרמים מלישמניה טרופיקה עשויים להתרפא מעצמם בתוך 24 חודשים.

כאמור, בחולים לא מטופלים עלול להופיע כיב באזור הנגע, והמחלה אף עלולה להתפשט למקומות נוספים בעור או בגוף. גם לאחר טיפול עלולה לעיתים להישאר צלקת במקום העקיצה.

במקרים קלים ביותר, שבהם מופיעים הנגעים באזורים שמוסתרים על ידי בגדים, ניתן לשקול את האפשרות להמתין לריפוי עצמי, ללא טיפול רפואי. במקרים שבהם הנגעים גדולים או מופיעים באזורים חשופים, כמו הפנים, מומלץ על טיפול רפואי שיכול להחיש את ההחלמה ולהקטין את ההצטלקות.

עלולים להיות סיבוכים?

במקרים של הדבקה בטפיל הלישמניה מהזנים הקיימים בחו"ל עלולה להופיע מחלה מסכנת חיים שבה יש לטפל באמצעות מתן תרופות בעירוי לתוך הווריד או בכדורים.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

מי שחולה בשושנת יריחו מפתח בדרך כלל חיסון טבעי נגדה. ישנה אגדת עם לא מבוססת שלפיה אנשים שגרו באזורי מדבר הנגועים בטפיל הלישמניה נהגו לעטוף היטב את תינוקותיהם, חוץ מאשר בעכוז. הסיבה: העקיצה מחסנת את התינוק לכל חייו במחיר של צלקת בעכוז בלבד... 

איך חיים באזור מוכה לישמניה?

באזורים הנגועים בלישמניה יש להקפיד על לבישת בגדים ארוכים ועל שימוש בתכשירים דוחי חרקים כדי שזבובי החול הנושאים את הטפיל לא יוכלו לעקוץ.

מומלץ להתקין בבית רשתות צפופות המונעות את כניסת הזבובים. כמו כן מומלץ להתקין מאוורר תקרה שמעיף את הזבובים ומקשה עליהם לנחות ולעקוץ. יש גם מי שמשתמשים בשני מאווררים - אחד בתקרה ואחד רצפתי כדי להגביר את זרימת האוויר בתוך הבית.

צעד נוסף שמומלץ לנקוט הוא הדברת המכרסמים ביישובים נגועים, שכן אלה משמשים - כפי שכבר הודגש - מאכסנים טבעיים של טפיל הלישמניה. אמצעי נוסף הוא ריסוס שטחים שבהם מתרבים זבובי חול וכן פיזור מלכודות זבובים, שהם אמצעי יותר ידידותי לסביבה מריסוס.

ממחקרים שנעשו בשנים האחרונות עולה שבוגנוויליה חלקה (צמח גינה נפוץ מאוד בארץ) עשוי להגן מפני זבוב החול.

במהלך מעקב אחרי הרגלי התזונה של זבובי החול התברר שהם נמשכים לצמח הזה וכי הוא רעיל להם: תוחלת החיים של זבובי חול שאכלו ממנו התקצרה באופן ניכר, ולעיתים הם מתו עוד לפני שיכלו להפיץ את הטפילים שהם נושאים.

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה לרפואת עור בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש