חיפוש

dsdsdsd
אלופציה אראטה

אלופציה אראטה

סובלים מהתקרחויות - לרוב על הקרקפת אך לעיתים על הפנים ובמקומות אחרים בגוף? קרוב לוודאי שמדובר באלופציה אראטה. מהו הגורם למחלת העור הזאת וכיצד מטפלים בה?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

אלופציה אראטה מופיעה באופן פתאומי ומתבטאת בהופעת אזורי הקרחה עגולים - בעיקר באזור הקרקפת או הפנים, אך היא יכולה להופיע בכל הגוף.

02

אלופציה אראטה היא למעשה "גול עצמי" של מערכת החיסון. תאי מערכת החיסון תוקפים את זקיקי השערות וגורמים לנשירת השערות.

03

לרוב מחדש השיער את צמיחתו באופן ספונטני בתוך כחצי שנה עד שנה. מי שאין לו סבלנות, יכול להיעזר בטיפולים רפואיים שמחישים את הצמיחה.

מהי אלופציה אראטה?

אלופציה אראטה (Alopecia areata) היא מחלה המופיעה באופן פתאומי ומתבטאת בהופעת אזורי הקרחה עגולים, שיכולים להופיע בכל מקום בגוף - בעיקר באזור הקרקפת או הפנים. המחלה אינה מסוכנת ואינה משפיעה על הבריאות הכללית אלא פוגעת "רק" בשיער.

מדוע זה קורה?

אלופציה אראטה היא למעשה "גול עצמי" של מערכת החיסון. תאי מערכת החיסון (לימפוציטים ותאים מסוגים אחרים) תוקפים את זקיקי השערות וגורמים לנשירת השערות.

האם זה מידבק?

לא. וגם הקשר בין המחלה לבין מתח נפשי אינו כל כך חזק כפי שסברו בעבר.

מהי שכיחות התופעה?

אלופציה אראטה מופיעה אצל 2% מהאוכלוסייה. אין הבדל בין גברים לנשים בשיעור התחלואה במחלה הזאת.

האם זה גנטי?

לקרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים באלופציה אראטה יש סיכוי גבוה יותר (בשיעור של 20%) לחלות במחלה.

מהם התסמינים?

אלופציה אראטה באה לידי ביטוי בקרחות עגולות בעיקר בקרקפת, אך היא יכולה להופיע בכל אזור שבו יש שיער, כמו גבות, ריסים וזקן.

במקרים נדירים עלולה המחלה להיות חמורה וקשה: אלופציה אראטה טוטליס היא מחלה שבה נושר כל שיער הקרקפת, ואילו אלופציה אראטה אוניברסליס היא מחלה שבה נושר כל שיער הגוף, כולל הריסים והגבות.

עם זאת, חוץ מאשר אובדן השיער, אין לאלופציה אראטה תסמינים פיזיים נוספים כמו כאבים, תחושת גירוד, קשקשים או פריחה כלשהי.

האם יכול להיות שהנשירה היא סימפטום למחלה רצינית?

אלופציה אראטה מופיעה אצל אנשים בריאים בדרך כלל. עם זאת, בכל מקרה שבו מאבחנים אלופציה אראטה יש לברר אם אין לכך קשר למחלה פנימית כלשהי.

לשם כך יש צורך בבדיקות דם הכוללות ספירת דם ובדיקת רמתו של הורמון בלוטת התריס (תירוקסין). הסיבה: אלופציה אראטה יכולה להיות קשורה למחלות של בלוטת התריס וכן לוויטיליגו (מחלת עור אוטואימונית שבה מאבדים אזורים מסוימים של העור את צבעם, והעור הופך להיות בהיר) או למחלת מעי דלקתית (מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית).

בכמה מחקרים נמצא קשר בין אלופציה אראטה לבין מצב אטופי (תגובה דלקתית של העור שבאה לידי ביטוי במצבים כמו נזלת אלרגית, דלקת עור אטופית או אסתמה). אצל קרובי משפחה של חולי אלופציה אראטה קיימת שכיחות־יתר של סוכרת נעורים.

ומה בנוגע למחיר הנפשי של אלופציה אראטה?

לאובדן שיער - גם אם מדובר באובדן מקומי בלבד - עלולות להיות השפעות נפשיות קשות.

בעולם שלנו מקובל לראות בשיער סימן לבריאות טובה ולנעורים. חולים במחלה עלולים להגיב בהסתגרות בבית - מה שעלול לפגוע ביכולתם לממש את הפוטנציאל שלהם להגיע להישגים אישיים, אף שמדובר במחלה שאין לה שום השפעה על מצב הבריאות הכללי. 

אין שום סיבה שאלופציה אראטה תמנע מאדם להגשים את שאיפותיו ולהצליח בלימודים, בעבודה ואפילו בחיי החברה.

באיזה גיל מופיעה המחלה?

אלופציה אראטה עלולה להופיע בכל גיל, אך ההופעה הראשונה שלה היא לרוב לפני גיל 30.

איך מאבחנים?

את האבחנה שמדובר באלופציה אראטה עושה רופא עור. הוא בודק את אזור ההקרחה ומוודא שאין סימנים למחלת עור אחרת שיכולה להופיע בקרקפת כמו סבוריאה או גזזת. ברוב המקרים אין צורך בבדיקות מעבדה או בביופסיה לאישור האבחנה.

בדיקת הציפורניים עוזרת לרופא העור לאבחן של אלופציה אראטה: אצל חולי אלופציה אראטה ניתן לראות שקעים זעירים וכתמים לבנים בציפורניים. נוסף על כך אצל חולים באלופציה אראטה הופכות לעיתים הציפורניים למחוספסות.

איך מטפלים?

החדשות הרעות הן שאין תרופה שמרפאת אלופציה אראטה. החדשות הטובות הן שאצל רוב האנשים השיער מחדש את צמיחתו באופן ספונטני באזור שהקריח.

מי שאין לו סבלנות להמתין, יכול להיעזר בטיפולים שונים שמחישים את קצב ההתאוששות של השיער.

רופא עור יכול לרשום את אחד מהטיפולים הבאים:

• סטרואידים מקומיים. אפשר למרוח תכשיר סטרואידלי על אזור ההקרחה או להזריק בו סטרואידים.

• מינוקסידיל - המשחה הזאת למניעת התקרחות גנטית יכולה להחיש את התאוששות השיער באזור ההקרחה. יש למרוח את המשחה פעמיים ביום.

• במקרים קשים ניתן להשתמש במשחות הגורמות לשפעול (הפעלה מחדש) של מערכת החיסון. מדובר במשחות כמו אנתרלין (המיועדת במקור לפסוריאזיס) או DPCP.

כשמורחים את המשחות האלה, נגרמת תגובה דלקתית מקומית באזור מריחת התרופה, ומופיעים אודם, נפיחות וגרד. התגובה הזאת לטיפול באנתרלין או ב־DPCP משפעלת את מערכת החיסון, היא מפסיקה לתקוף את זקיקי השיער, ואלה יכולים להתאושש ולחדש את צמיחת השיער.

זאת אומרת שבכל מקרה השיער שלי יגדל בחזרה?

כן, אבל אף אחד אינו יכול לדעת מתי זה יקרה. אצל 50% מהאנשים המחלה חולפת בתוך שנה. חוסר הידיעה מתי תחלוף המחלה עלול לגרום תסכול רב אצל החולים ולדרבן אותם להיעזר באחד הטיפולים נגדה.

מאילו פעולות כדאי להימנע כדי למנוע את החרפת התופעה?

אין שום דרך שבה ניתן למנוע את הופעת המחלה או את החמרתה. ניתן רק לטפל בה לאחר התפרצותה.

האם יש קבוצות שנמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה?

אנשים עם היסטוריה משפחתית של אלופציה אראטה נמצאים בסיכון מוגבר למחלה.

בסיכון מוגבר נמצאים גם אנשים בעלי רקע אטופי (שסובלים מאלרגיות) או חולים במחלות של מערכת החיסון (למשל, מחלות של בלוטת התריס, ויטיליגו או מחלת מעי דלקתית).

מידע נוסף תוכלו למצוא באתר של עמותת בראש מורם, המסייעת לחולי אלופציה אראטה 

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש