חיפוש

dsdsdsd
בחורה עם פצעי בגרות שמכוסים במשחה לבנה

בחינת בגרות: המדריך לטיפול באקנה

פצעי בגרות כואבים, מציקים ובעיקר מביכים. למה זה קורה? איך אפשר למנוע את הפצעים המציקים? איך מטפלים בהם אם הם כבר מופיעים, ומה זה בכלל רואקוטן?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

פצעי בגרות מופיעים כאשר זקיקי השערות נסתמים על־ידי תאי עור ועל־ידי שומן של העור.

02

אפשר לקנות מוצרים לטיפול באקנה בדרגת חומרה קלה ללא מרשם רופא (קלירקס, בנזאק).

03

טיפול ברואקוטן ניתן כאשר אקנה עמידה לטיפול תרופתי או גורמת להצטלקות, בין היתר.

אין כמעט אדם שלא יביט בשלב כלשהו בחייו במראה ויגלה חצ'קונים, או בשמם הרפואי: אקנה. למרות שהם נקראים גם פצעי בגרות, החצ'קונים המציקים והמביכים האלו מופיעים גם בשלבים מאוחרים יותר בחיים. לרוב אצל נשים, אבל גם בגברים, עלולה אקנה לפגוע בביטחון העצמי ולגרום להרגשת נחיתות. הבשורות הטובות: יש דרכים יעילות לטיפול בבעיה.

למה זה קורה?

פצעי בגרות מופיעים כאשר זקיקי השערות נסתמים על־ידי תאי עור ועל־ידי שומן של העור. אקנה מאופיינת בנגעים המכונים קומדונים ("ראש שחור" או "ראש לבן"). בהמשך מופיע זיהום חיידקי משני, ואז פצעי האקנה הופכים אדומים, דלקתיים ומוגלתיים. במקרים קשים עלול עור הפנים להצטלק - הצטלקות שנשארת כל החיים.

איך מונעים אקנה?

כדי למנוע אקנה ולשמור על עור פנים בריא ויפה יש כמה כללים פשוטים שכדאי להקפיד עליהם:

• עדיף להשתמש בקרם לחות לא קומדוגני - ללא חומרי בושם או צבע.

• עדיף להימנע משימוש באיפור או בתכשירים לעור המבוססים על שמן. התכשירים האלה עלולים לגרום לאקנה.

• יש לשטוף את הפנים עד פעמיים ביום (ולא יותר). יש להשתמש במים פושרים (ולא חמים מאוד), וכדאי מאוד להשתמש באל־סבון עדין או בסבון לתינוקות.

• אסור לשפשף את הפנים חזק - הדבר עשוי להחמיר את האקנה ולהזיק לעור.

• אין "לפוצץ" את הפצעונים, ואסור לחטט או לגרד את הפנים. הפעולות האלה עלולות לגרום להופעת זיהום משני ולצלקות.

רופא עור און־ליין 

ואם כבר יש לי אקנה, מה עושים?

אפשר לקנות מוצרים לטיפול באקנה בדרגת חומרה קלה ללא מרשם רופא. תכשירים מקובלים בשימוש ללא מרשם רופא הם קלירקס או בנזאק.

הטיפול הרפואי באקנה הוא טיפול מקומי או טיפול בכדורים.

1. אנטיביוטיקה מקומית
מדובר בתכשירים יעילים וזולים הניתנים על־ידי רופא עור ומשמשים כאופציה ראשונה לטיפול רפואי באקנה. תכשירים אלה (למשל אקנמיצין) פועלים נגד החיידקים הגורמים לפצעים.

ההשפעה של אנטיביוטיקה מקומית מתחילה להיראות לאחר שבועיים לפחות מרגע הטיפול, ולעיתים לאחר חודש. יש להשתמש באנטיביוטיקה במשך מספר חודשים. התכשירים מגיעים בתמיסה או בקרם. הנוזל עלול לגרום ליובש של עור הפנים, ואז מומלץ על מריחת קרם לחות פעמיים ביום. החיסרון העיקרי של שימוש באנטיביוטיקה מקומית: יצירת עמידות לחיידקים. 

2. רטינואידים
רטינואידים (כמו אדפרין או רטאביט) מונעים את סתימת הזקיקים של בלוטות השיער. הם יעילים בדרך־כלל נגד אקנה המאופיינת בריבוי של קומדונים. היתרון העיקרי של אדפרין (Adaferine) הוא שהתכשיר גורם לפחות גירוי בעור בהשוואה לרטינואידים אחרים. כמו כן, בנוסף לטיפול באקנה, אדפרין מסייע להפחתה של פיגמנטציה בעור הפנים ולשיפור במרקם העור, כאשר התרופה ניתנת לזמן ממושך. רטינואידים יעילים גם לשימור המצב התקין של הפנים לאחר הצלחת טיפול דרך הפה ברואקוטן.

רטינואידים עלולים לגרום לגירוי מקומי, ולכן יש להשתמש בהם באופן הדרגתי. במילים אחרות: אין להתחיל בטיפול פעם ביום מיד עם קבלת המרשם, אפילו אם רוצים לקבל תגובה מהירה לטיפול. בשבוע הראשון יש להשתמש בתכשירים רק אחת לשלושה ימים בערב, בשבוע השני של הטיפול פעמיים ביום, ובשבוע השלישי ניתן להשתמש פעם כל יום, בשעות הערב. התגובה לטיפול מופיעה לאחר חודש לפחות, ויש להשתמש ברטינואידים במשך כמה חודשים.

אסור לטפל ברטינואידים מקומיים בזמן הריון או הנקה. אם את בהריון  או רוצה להיכנס להריון, עדיף להשתמש בטיפול מקומי אחר לאקנה.

3. שילוב של תכשירים מקומיים
השימוש במספר תכשירים מקומיים הוא יעיל, ולכן מומלץ במרבית החולים עם אקנה. אחת הדוגמאות לכך היא שילוב של רטינואיד מקומי (אדפלין) עם בנזואיל פראוקסיד. 

לתרופה זו יש מספר יתרונות: היא פועלת במנגנון משולב, הן כנגד הקומדונים, והן כנגד החיידקים הגורמים לאקנה; היא לא גורמת לעמידות חיידקים; והיא מאפשרת טיפול ארוך־טווח בחולי אקנה.

במהלך 2016 אושרה למכירה בישראל התרופה אפידו (Epiduo), המכילה את השילוב הנ"ל. ניתן להשתמש באפידו בבני 9 שנים ומעלה.

​אקנה - המדריך המלא

רוצים לדעת עוד? לחצו כאן
אקנה

ומה בעניין כדורים?

ניתן להשתמש באנטיביוטיקה מסוגים שונים לטיפול באקנה - הנפוצה ביותר היא מינוצין. האנטיביוטיקה פוגעת בחיידקים הגורמים לפצעים.

כדורי מינוצין

התרופה מינוצין יעילה וגורמת לשיפור של האקנה, אך יש להמתין לפחות שבועיים ואפילו חודש או יותר כדי שהשיפור יהיה משמעותי. הטיפול בתרופה ניתן למשך כמה חודשים.

יש לכדורים תופעות לוואי?
בדרך־כלל לא מופיעות תופעות לוואי כלשהן, והטיפול בתרופה בטוח. במקרים נדירים מופיעות תופעות לוואי כמו פריחה, כאבי בטן, שלשול או הפרעה זמנית בתפקודי כבד. אלה חולפים מיד עם הפסקת הטיפול. תופעות לוואי נדירות כמו פגיעה בכבד או תופעות אחרות עלולות להופיע בשימוש בכל תרופה וגם בשימוש בתרופות האלה.

אילו בדיקות יש לעשות לפני הטיפול במינוצין?
ספירת דם, תפקודי כבד ובדיקת ANA (בדיקה אנטי גרעינית לנוגדנים). במהלך הטיפול יש לערוך בדיקות תפקודי כבד ולוודא שהבדיקות תקינות. ניתן לצפות בתוצאות בדיקות באתר כללית און־ליין.

האם מותר להיכנס להריון במהלך הטיפול?
אין לטפל במינוצין בזמן הריון או הנקה. אם את בהריון או רוצה להיכנס להריון, עדיף להשתמש בטיפול מקומי לאקנה.

כדורי רואקוטן

שם גנרי: איזוטרטינואין (Isotretinoin), תכשירים: רואקוטן, קורטן

טיפול באקנה בפנים באמצעות איזוטרטינואין יעיל ביותר באקנה וגורם לריפוי הפצעים במרבית המקרים. התרופה גורמת להפחתה של הפרשת החלב, לירידה ביצירת הקומדונים ולפגיעה בחיידקים הגורמים לאקנה. הטיפול באיזוטרטינואין ניתן במקרים של אקנה שעמידה לטיפול תרופתי, במקרים של אקנה הגורמת להצטלקות, ובמקרים של אקנה הגורמת להשפעות פסיכולוגיות קשות.

מתי אסור להשתמש בתרופות מסוג איזוטרטינואין?
אסור להשתמש במקרים הבאים:

• אם המטופל היה או נמצא בטיפול פסיכיאטרי או כאשר המטופל לוקח תרופות נוגדות דיכאון או נוגדות חרדה, אין להשתמש בתרופה אלא אם מקבלים אישור מפורש ובכתב מפסיכיאטר.

• במהלך הריון, הנקה, ובנשים בגיל הפוריות המתכננות הריון.

• ספורטאים המשתתפים בספורט תחרותי.

• אנשים שנחשפים הרבה לשמש.

• אנשים המשתמשים באופן קבוע בעדשות מגע.

• אנשים המסירים שיער בלייזר או בשעווה.

• אם קיימת מחלת מעי דלקתית כמו קרוהן וקוליטיס.

איך משתמשים בתרופה?
איזוטרטינואין ניתן במינון שבין 60-20 מיליגרם ליום. ככל שהמינון גבוה יותר כך עולה האפקטיביות של הטיפול, אך גוברות גם תופעות הלוואי המקומיות. גובה המינון נקבע בשיחה בין הרופא למטופל. בדרך־כלל מתחילים את הטיפול במינון של 40 מיליגרם ביום.
מומלץ לקחת את התרופה עם מזון שומני, שמשפר את ספיגת התרופה. הטיפול ניתן לתקופה של 6-3 חודשים.

​חושבים שאתם יודעים איך להתקלח?

לחצו כאן ותגלו
איך מתקלחים נכון

מהן תופעות הלוואי של רוקאטן?
ברוב המכריע של המקרים מופיעות תופעות לוואי של רואקטן כמו יובש של העור והשפתיים, אך הן חולפות ולא מחייבות את הפסקת הטיפול.

1. יובש בעור
כיוון שהטיפול גורם להפחתת ההפרשה מבלוטות החלב, נוצר יובש בעור הפנים, בעיניים, בשפתיים ובריריות. לעתים נגרם אפילו דימום מהאף עקב יובש ברירית האף. מומלץ להשתמש בקרם לחות מסוג אקווה קרם פעם עד פעמיים ביום, ובווזלין פשוט לשפתיים.

2. שינויים במצב הרוח
קיימים דיווחים על שינויים במצב הרוח ואפילו על מקרי התאבדות בזמן טיפול באקנה בפנים באמצעות איזוטרטינואין. לא ברור האם השינויים במצב הרוח מופיעים עקב השימוש בתרופה או כיוון שרוב המשתמשים בה הם מתבגרים - הנתונים בכל מקרה לשינויים במצב הרוח. בכל מקרה, בזמן השימוש חשוב לשים לב היטב לשינויים במצב הרוח. יש לדווח  לרופא המטפל באופן מיידי על כל הופעה של שינויים במצב הרוח, של דיכאון או של מחשבות אובדניות.

3. החמרה של אקנה
תופעה זו נדירה מאוד בזמן טיפול באקנה בפנים באמצעות איזוטרטינואין. במקרים אלו יש לפנות לרופא, ובמקרים חריגים ניתן לטפל באמצעות סטרואידים סיסטמיים. אין צורך להפסיק את הטיפול בשל החמרה של האקנה.

4. עלייה ברמת השומנים בדם
תופעה המופיעה בשליש עד מחצית מהחולים, וחולפת מעצמה בסוף הטיפול. רק במקרים נדירים ביותר יש צורך בהפסקת הטיפול.

5. עלייה בלחץ התוך־גולגלתי
התופעה הזאת מתבטאת בכאבי ראש או בתסמינים נוירולוגיים דומים. לכן, אין לקחת טטראציקלינים או ויטמינים בזמן הטיפול.

במקרים נדירים מופיעות תופעות לוואי כמו פריחה, כאבי בטן, שלשול או הפרעה זמנית בתפקודי כבד, אך אלה חולפות מיד עם הפסקת הטיפול. תופעות לוואי נוספות הן כאבי ראש או כאבי שרירים.  יש לציין כי תופעות לוואי נדירות מאוד עשויות להופיע בשימוש בכל תרופה.

אילו בדיקות יש לבצע?
• לפני הטיפול יש לבצע בדיקה לתפקודי כבד (ייתכן כי הרופא יחליט שאין צורך בבדיקה, בהתאם למועד ולתוצאות של הבדיקה הקודמת)  נשים בגיל הפוריות צריכות לעשות בדיקת הריון לפני תחילת הטיפול ובמהלך הטיפול.

• במהלך הטיפול יש לעשות בדיקת תפקודי כבד ובדיקת CPK באופן שגרתי ולוודא שהבדיקות תקינות. הטיפול בתרופה גורם לעלייה בשומני הדם, ולכן כדאי לעקוב גם אחרי הבדיקות האלה.

האם מותר להיכנס להריון במהלך הטיפול?
אסור לטפל באיזוטרטינואין בזמן הריון או הנקה. יש להימנע מכניסה להריון בזמן השימוש בתרופה וחודש לאחר הפסקת הנטילה. אם את בהריון או רוצה להיכנס להריון, יש להשתמש בטיפול מקומי לאקנה.

האם מותר לשתות אלכוהול בזמן הטיפול?
מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן הטיפול. עם זאת, שתייה של כוס בירה אחת או של מנת אלכוהול אחת מדי פעם אינה מסוכנת בזמן הטיפול.

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה ומנהל המחלקה למדידת איכות בהנהלה הראשית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש