חיפוש

dsdsdsd
זיהומים בהריון

זיהומים בהריון: איך לטפל?

זיהומים במהלך הריון, גם אם הם קלים יחסית (כמו זיהום ממזון), עלולים להפוך למסוכנים לא רק לך, אלא גם לתינוק שלך. מהם הזיהומים השכיחים ביותר בתקופת ההריון, איך תזהי אותם בזמן וכיצד תתמודדי איתם?

פרופ

פרופ' אייל שיינר

בקיצור

01

זיהומים בהריון הם בעיה שכיחה. לרוב הם קלים ולא מסוכנים, אבל לפעמים אלו זיהומים שעלולים לסכן את חיי האם והעובר.

02

זיהום בדרכי השתן: לעיתים מופיעים כאבי בטן תחתונה ובשיפולי הבטן המלווים בדחיפות ובתכיפות במתן שתן. במצבים אלה חשוב להגיע לבדיקת רופא.

03

זיהום ממזון: למעשה לא קשור להריון, אבל עלול לגרום לאיבוד נוזלים. מצורפת רשימת המזונות שכדאי להימנע מהם בהריון.

זיהומים בהריון הם בעיה לא נדירה. לרוב מדובר בזיהומים קלים ולא מסוכנים, אבל לפעמים אלו זיהומים שעלולים לסכן את חיי האם והעובר. חשוב לזהות ולטפל בכל זיהום, קל ככל שיהיה, משום שבהריון גם זיהומים קלים (כמו דלקת בדרכי השתן) עלולים להפוך למסוכנים לאם ולעובר.

אלה הזיהומים אפשריים:

1. זיהום בדרכי השתן

זיהום בדרכי השתן מהווה את אחת הבעיות השכיחות ביותר בתקופת הריון.

מהי הסיבה לשכיחות?
השכיחות לזיהום בדרכי השתן עולה בהריון בגלל גורמים פיזיולוגיים שאופייניים להריון: רמת הפרוגסטרון בהריון עולה ובנוסף מתחולל שינוי אנטומי עם גדילת הרחם והגברת הלחץ שהוא יוצר על השלפוחית. עמידה ממושכת של שתן בשלפוחית מהווה כר פורה להתרבותם של חיידקים.

מהם התסמינים?
לעתים מופיעים כאבי בטן תחתונה ובשיפולי הבטן המלווים בדחיפות ובתכיפות במתן שתן. במצבים אלה חשוב להגיע לבדיקת רופא ולשליחת תרבית שתן על מנת לאבחן את הזיהום, אם הוא קיים. אם מופיע כאב במותניים גם יש להיבדק כדי לשלול זיהום בדרכי השתן שהתפשט לכליות.

במקרים מסוימים התסמינים לא מורגשים, אבל חשוב לציין שגם דלקת ללא תסמינים היא בעייתית. אם הבעייה לא מטופלת, היא עלולה להוביל לזיהום של הכליות והדם. דלקת בדרכי השתן אף עלולה להוביל לצירים מוקדמים וללידה מוקדמת.

מחקר שבוצע בבית החולים סורוקה בחן כ־5,000 לידות עם דלקת לא תסמינית בדרכי השתן (כלומר, דלקת שאובחנה על סמך תרבית שתן חיובית וללא כל תלונות או ממצאים). צוות המחקר מצא שהריונות עם דלקת לא תסמינית שלא טופלה קשורים באופן מובהק ביותר ללידות מוקדמות (שיעור של 13.3% מול 7.6% בקבוצת הביקורת ללא דלקת בדרכי השתן), וביותר לידות של ילודים עם משקלי לידה נמוכים.

מה את יכולה לעשות?
מומלץ להגיע לבדיקות ולשלוח תרביות שתן בהתאם להמלצת הגינקולוג כדי לבדוק שאין זיהום בדרכי השתן. בדרך כלל כבר בתחילת ההריון ימליצו על בדיקת שתן שגרתית. כמו כן רצוי להקפיד בהריון על שתייה מרובה שמפחיתה לעתים את הדלקות. אם יש נטייה לדלקות חוזרות, חמוציות עשויות לסייע במניעה.

אם הרופא רשם טיפול אנטיביוטי - יש להקפיד לקחת את הטיפול לפי ההנחיות ולמשך התקופה המומלצת, גם אם חלפו הכאבים.

במקרים קיצוניים של דלקות חוזרות בדרכי השתן ימליץ הרופא על טיפול אנטיביוטי קבוע יומיומי לצורך מניעה.

2. זיהום מי שפיר

זיהום מי שפיר (כוריואמניוניטיס) הוא תופעה נדירה ביותר אך מסוכנת מאוד, הקשורה בתחלואה עוברית קשה הכוללת נכות ואף מוות.

מהם הגורמים לזיהום?
הגורם העיקרי לבעיה זו הוא חדירת מזהמים (חיידקים או נגיפים) למי השפיר, שבאופן תקין מהווים סביבה סטרילית.

זיהום מי השפיר עלול לגרום לירידת מים מוקדמת ובעקבותיה לידה מוקדמת, ולהיפך - זיהום עלול להיגרם גם לאחר ירידת מים. חיידקים אלה עלולים לחדור למי השפיר בעקבות מחלת חום שלא טופלה או בעקבות זיהום וגינלי קשה, ולכן יש לעקוב אחרי מחלות חום בהריון ולטפל בהן.

דליפת מי שפיר שאינה מטופלת עלולה להוביל אף היא לזיהום מי שפיר. לכן, אם ישנה רטיבות חריגה בנרתיק - ותמיד כאשר קיים חשש לדליפת מי שפיר - יש לברר את העניין לעומק. במקרים רבים מקורה של רטיבות חריגה בדליפת שתן שנפוצה בהריון ואין בה כל סכנה.

מה את יכולה לעשות?
אם יש ספק לגבי ירידת מי שפיר יש לפנות לבדיקת רופא. ניתן לבצע בדיקה ראשונית לרטיבות בלתי מזוהה באופן עצמאי על ידי פד לבדיקה ביתית או בבדיקה בקופת החולים, הבדיקה מאבחנת רטיבות שמקורה בדליפת מי שפיר המצריכה טיפול. בכל אופן, אם יש חשש לירידת מים, יש להגיע מיד לבית החולים.

3. זיהום נרתיקי

זיהום נרתיקי שכיח לא נדיר בהריון. במהלך ההריון ישנן הפרשות נרתיקיות מוגברות ויחסית ניתן לראות עלייה בשיעור הזיהומים, בעיקר הפטרייתיים.

מהם הגורמים לזיהום?
פטריה (המזהם השכיח בהריון כמו שלא בהריון) או חיידק.

זיהום פטרייתי לא מסוכן להריון ולעובר אלא משבש בעיקר את איכות החיים של האישה בשל ההפרשות הנרתיקיות התכופות והגרד. הזיהום מאופיין בהפרשה מרובה, לעתים דמוית קוטג' ובעיקר גרד מטריד ולעתים התנפחות עזה של השפתיים וצריבה מקומית.

עם זאת, כאשר מדובר בזיהום חיידקי, זה עלול להיות גורם סיכון ללידה מוקדמת. לעתים נזהה זיהום חיידקי לפי הריח החריף שיש להפרשות הנרתיקיות (כמו ריח דגים), בתוספת גרד או צריבה בנרתיק. יש לבדוק ולטפל בכל סוגי הזיהומים הנרתיקיים החיידקים, משום שבלא טיפול הם עלולים להסתבך ולגרום לסיבוכים בהריון.

מה את יכולה לעשות?
לשים לב אם יש לך אחד או יותר מהתסמינים האופייניים לזיהום פטרייתי (הפרשה מרובה דמוית קוטג', גרד מטריד, צריבה, התנפחות השפתיים) או חיידקי (ריח חריף, צריבה, גרד).

כאשר יש חשש לזיהום פטרייתי ניתן לטפל בתכשירי נרות וגינלים או משחה (ניתן לרכוש תרופות כמו אגיסטן ללא מרשם רופא). טבליות אגיסטן מאושרות לשימוש בהריון, טבליה בלילה במשך שלושה לילות מטפלת היטב בפטרייה. יש לזכור כי בזמן הטיפול באמצעות טבליות וגינליות יש להימנע מקיום יחסי מין. אם הגרד הינו גם חיצוני ניתן למרוח משחת פוליקוטן או אגיסטן.

אם יש פטרת חוזרת רצוי להמנע מפחמימות מרובות, וללבוש תחתוני כותנה. שילוב של טיפול פרוביוטי (חיידקים ששומרים על חומציות הנרתיק), או טיפול ששומר על חומציות הנרתיק כמו אינטימה C, במקביל לטיפול התרופתי, יכול לזרז את ההחלמה. בקרב נשים עם נטייה לזיהומים או לפטרת וגינלית טיפול פרוביוטי יכול למנוע הופעת זיהומים עתידיים.

הפרשה מוגלתית מחייבת אף היא בדיקת רופא נשים. ובכלל, כדאי לזכור שבכל מקרה שיש ספק - אין ספק שכדאי לגשת לבדיקה.

4. זיהום ממזון

זיהום ממזון הוא בעיה שלמעשה לא קשורה להריון, ועלולה לגרום לכאבי בטן, לשלשולים ולהקאות - עם או בלי עליית חום. במקרים אלה חשוב להחזיר מיד את הנוזלים לגוף, למרות ההקאה, בייחוד בהריון.

מהם הגורמים לזיהום?
הרעלה ממזון מקולקל או זיהום (חיידקי או נגיפי). במקרים של חשש לזיהום יש לדווח לרופא המטפל אם יש עוד בני משפחה חולים, אכילה במקום זר וכדומה.

מה את יכולה לעשות?
להרבות בשתיית נוזלים ולשמור על מנוחה כדי לאפשר לגוף להתאושש מהזיהום במהירות.

במהלך ההריון יש להימנע ממזונות שיש בהם סכנה גדולה יותר לזיהום: סושי או בשר ודגים נאים, ביצים לא מבושלות, מזונות שלא עברו חימום או פסטור.

בנוסף למזונות אלה ה־FDA (ארגון הבריאות האמריקאי) ממליץ להימנע בהריון מממרחי כבד לא משומרים, ממאכלי ים שלא עברו בישול כמו צדפות, ממוצרי חלב לא מפוסטרים ומביצים לא מבושלות, כולל ביצים רכות.

כמובן שיש להימנע בהריון גם מאלכוהול וכן יש הגורסים כי רצוי להגביל את צריכת הקפה לשלוש כוסות ביום.

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקות נשים ב' ויולדות ד׳, וסגן מנהל המרכז הרפואי־אוניברסיטאי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש