חיפוש

dsdsdsd
קנדידה

קנדידה: פטריה בנרתיק שמגרדת עד שבא לך לצרוח

היא מגרדת, די מעצבנת ונראית לעיתים קרובות ממש כמו גבינת קוטג'. הקנדידה נפוצה מאוד ולמעשה חיה באופן טבעי בנרתיק ומתפרצת בגלל מגוון סיבות, נטילת אנטיביוטיקה המוכרת שבהן. אבל אל תדאגי - בעזרת טיפול מתאים תוכלי להתגבר עליה

ד"ר דנה פלורנטין, פרופ' יואב פלד

בקיצור

01

היא נמצאת בנרתיק של האישה כחלק מאוכלוסיית החיידקים הקיימת, ועלולה להתעורר בעקבות הריון, סוכרת לא מאוזנת, נטילת אנטיביוטיקה וסיבות אחרות.

02

פטריה בנרתיק יכולה לחלוף לבד ויכולה לחלוף הרבה יותר מהר עם טיפול פשוט ויעיל. ללא טיפול הפטרת עלולה להפוך לכרונית ואז הטיפול קשה וממושך יותר.

03

בזוגיות? אין מה לדאוג. נדיר שהפטריה עוברת בין בני הזוג. במקרים חוזרים כדאי לשלוח למעבדה תרבית שעשויה לגלות זנים העמידים לטיפול ומחייבים טיפול אחר.

​האם פטריה בנרתיק שכיחה?

מאוד־מאוד.

איך נראית פטריה בנרתיק?

הפרשה לבנה צמיגית, הדומה לעיתים (בהיעדר דימוי נגיש יותר טוב) לגבינת קוטג'.

מה אני מרגישה?

במקרים הקלים - גירוד בלבד. כשזה מתפשט יותר ומחמיר מופיעים צריבה והגרד הופך קשה יותר, ויש כאב במגע מיני ואפילו בעת ניגוב פשוט. עלולות להופיע גם נפיחות ואדמומיות בנרתיק.

איך אני יודעת שזו פטריה?

על סמך המראה האופייני של ההפרשה וסיפור רפואי מתאים (כמו נטילה מקדימה של אנטיביוטיקה וכדומה). ניתן להוכיח את קיומה של פטריה בנרתיק ואת הזן הספציפי על ידי שליחת דגימה מההפרשה לתרבית.

מה זה אומר?

פטריה ואגינלית חיה בעצם באופן טבעי בגוף האישה, כלומר מהווה חלק טבעי מסך כל אוכלוסיית החיידקים הנרתיקית (הנרתיק מטבעו הוא לא מקום סטרילי ויש בו גם חיידקים מסוגים שונים). במצבים מסוימים, כמו לקיחת אנטיביוטיקה, ירידה בהתנגדות החיסונית של הגוף, הריון, סוכרת, או נטילת תרופות מסוימות, הפטריה שחיה באופן טבעי בנרתיק מתחילה להתרבות מעבר למקובל ואז הופכת להיות תסמינית. יש בנות שהפטריה מתפרצת אצלן באופן די קבוע לפני המחזור בגלל השינויים ההורמונלים ברירית הנרתיק.

ממה נגרמת פטריה בנרתיק?

הפטרת נגרמת על ידי פטריית השמרים, שנקראת גם "מוניליה" או "קנדידה אלביקנס". הקנדידה שוכנת באופן טבעי אצל כל הנשים, ויש כמה גורמים המסייעים להתרבותה בנרתיק ולגרימת ההפרשות והסימפטומים.

לקיחת אנטיביוטיקה מחסלת את החיידקים הטובים (לקטובצילים) בפלורה הנורמלית של הנרתיק. הלקטובצילים מתחרים עם הפטריות וכשהם נעלמים - הפטריה יכולה להתפתח בקלות ולהפוך לתסמינית.

הריון ושימוש בגלולות למניעת הריון גורמים לעלייה בכמות הגליקוגן בתאי האפיתל של הנרתיק (שכבת העור העליונה בנרתיק). הגליקוגן משמש מצע מזון המאפשר את צמיחת הפטריה הואגינלית, את התרבותה, ובעיקר את ההידבקות שלה לתאי האפיתל. יש ימים מסוימים לפני המחזור שבהם יש עלייה בכמות הגליקוגן באפיתל הנרתיק, ודווקא בימים האלה שכיחה יותר הופעת פטרת תסמינית.

סוכרת בלתי־מאוזנת ונטילת תרופות כמו סטרואידים עלולה להתבטא בצמיחת יתר של קנדידה בנרתיק.

גם ביגוד הדוק, עד כמה שזה נשמע מוזר, עלול לסייע בהתרבות הפטריה. הסיבה: הגברת הלחות והחום בנרתיק.

כמה זמן זה נמשך החולירע הזה?

פטריה בנרתיק יכולה לחלוף לבד ויכולה לחלוף הרבה יותר מהר עם טיפול פשוט ויעיל. לפעמים ללא טיפול, הפטרת יכולה להפוך למצב כרוני ואז הטיפול קשה יותר וממושך יותר.

להיכנס לפאניקה?

ממש לא. אולם רצוי לקבל טיפול מתאים מוקדם על מנת לקצר את הסבל.

נניח שאני מחליטה להתעלם מהפטריה, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכול לבד...

כן, לרוב הפטריה חולפת לבד לבסוף ללא נזק, אבל לפעמים היא מתפשטת וגורמת לגרד נוראי ואפילו לכאבים, ולפעמים ללא טיפול היא גם יכולה להפוך לכרונית ואז יותר קשה לטפל בה. אז למה לסבול?

פטריה והחבר שלי? זה מדבק? הדבקתי אותו?

ברוב המקרים הפטריה הנרתיקית לא עוברת לבן הזוג ולכן לא מקובל לטפל בשני בני הזוג יחדיו. מה שכן, צריך להיות בטוחים שאכן מדובר בפטריה ולא במחלות אחרות עם תסמינים דומים ושהן כן יכולות לעבור במהלך יחסי מין בן בני הזוג.

​מה קורה אחרי שמפסיקים לקחת גלולות?

כל מה שרצית לדעת
מה קורה אחרי שמפסיקים לקחת גלולות?

בינינו, אפשר לקנות משהו נגד פטריה בבית מרקחת בלי מרשם ולסגור עניין?

כן. אפשר לקנות נרות אנטי־פטרייתיים, למשל נרות אגיסטן ואגינליים. אם מדובר במקרה קשה שלא עובר, או אם תדירות ההתפרצויות גבוהה, כדאי ללכת לרופא להיבדק.

​הידעת?
לכללית רפואה משלימה מגוון של פתרונות לנשים. לפרטים לחצי כאן

למה?

כי לפעמים מדובר בדלקות שנגרמות על ידי חיידקים ולא על ידי פטריה, ואז הטיפול הוא אחר. הרופא גם יתרשם מעוצמת הדלקת ויתכן וירשום טיפולים אחרים לפי שיקול דעתן.

ונניח שאני צריכה ללכת בשביל זה לרופא. צריך רופא מיוחד וכל הווג'ראס הזה, או שרופא המשפחה שלי מספיק?

אם הדלקת לא עוברת רצוי לפנות לרופא נשים על מנת שיאבחן במדויק את הסיבה לתלונות וירשום לך את הטיפול הדרוש (לזימון תור לחצי כאן).

ומה אני עושה אם אני בחו"ל והפטריה מופיעה?

הולכת לבית מרקחת וקונה נרות אגיסטן ואגינליים או משחה וגינלית אנטי־פטרייתית אחרת הדומה לאגיסטן ומורחת על פי ההוראות במשך שלושה ימים.

קונדומים עוזרים?

הפטריה לא נחשבת ל"מחלה" ולכן גם לא ל"מחלה המועברת במגע מיני". היא חיה בגוף במסגרת הפלורה הטבעית ומתפרצת כשתנאי הסביבה מאפשרים לה. אבל אם אתם מקיימים כבר מין מזדמן, תמיד רצוי להשתמש בקונדום שמגן מהרבה מחלות מין אחרות.

הפטריה תחזור?

מתישהו היא כנראה תחזור. סביר להניח שלאחר הטיפול תחזור הפטריה להיות רדומה ובפעם הבאה שהנסיבות יאפשרו, היא תתפרץ שוב.

במקרים חוזרים או עקשניים כדאי לשלוח למעבדה תרבית שעשויה לגלות זנים העמידים לטיפול ומחייבים טיפול אחר, אבל זה לא שכיח.

לאחר הטיפול כדאי להימנע מגורמים המעודדים את צמיחת הפטריה הואגינלית.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה. היא מנהלת את מרפאת לב העיר בפתח־תקוה

פרופ' יואב פלד הוא רופא בכיר במחלקת נשים במרכז רפואי רבין ומנהל את מרפאת גיל המעבר במקום. הוא מנהל את המרכז לבריאת האישה של כללית בהוד השרון וחבר בסגל האקדמי של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל־אביב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש