פורסם בראשונה: 01.04.2003
עדכון אחרון: 09.03.2017

קנדידה: פטרייה בנרתיק שמגרדת עד שבא לך לצרוח

לקריאה נוחה
היא מגרדת, די מעצבנת ונראית לעיתים קרובות ממש כמו גבינת קוטג'. הקנדידה מאד נפוצה ולמעשה היא חיה באופן טבעי בנרתיק ומתפרצת כתוצאה ממגוון סיבות, נטילת אנטיביוטיקה היא המוכרת שבהן, אבל לא רק. ואל תדאגו - בעזרת טיפול מתאים אפשר להתגבר עליה
קנדידה: פטרייה בנרתיק שמגרדת עד שבא לך לצרוח

בקיצור

1.

היא נמצאת בנרתיק של האישה כחלק מאוכלוסיית החיידקים הקיימת, ועלולה להתעורר בעקבות סוכרת לא מאוזנת, נטילת אנטיביוטיקה ועוד.

2.

הפטרייה יכולה לחלוף לבד ויכולה לחלוף הרבה יותר מהר עם טיפול פשוט ויעיל. ללא טיפול הפטרת עלולה להפוך לכרונית ואז הטיפול קשה יותר וממושך יותר.

3.

בזוגיות? אין מה לדאוג. נדיר שהפטרייה עוברת בין בני הזוג. במקרים חוזרים כדאי לשלוח למעבדה תרבית שעשויה לגלות זנים העמידים לטיפול ומחייבים טיפול אחר.

​האם פטרייה בנרתיק שכיחה?

מאוד מאוד.

איך נראית פטרייה בנרתיק?

הפרשה לבנה צמיגית, הדומה לעיתים (בהיעדר דימוי נגיש יותר טוב) לגבינת קוטג'.

מה אני מרגישה?

במקרים הקלים - גירוד בלבד. כשזה מתפשט יותר ומחמיר, מופיעים צריבה והגרד הופך קשה יותר, כאב במגע מיני ואפילו בעת ניגוב פשוט. יכולות להופיע גם נפיחות ואדמומיות בנרתיק.

איך אני יודעת שזו פטרייה?

על סמך המראה האופייני של ההפרשה וסיפור רפואי מתאים (כמו נטילה מקדימה של אנטיביוטיקה וכדומה). ניתן להוכיח את קיומה של הפטרייה ואת הזן הספציפי על ידי שליחת דגימה מההפרשה לתרבית.

מה זה אומר?

הפטרייה הווגינאלית חיה בעצם באופן טבעי בגוף האשה, כלומר מהווה חלק טבעי מסך כל אוכלוסיית החיידקים הנרתיקית (הנרתיק מטבעו הוא לא מקום סטרילי ויש בו גם חידקים מסוגים שונים). במצבים מסוימים, כמו לקיחת אנטיביוטיקה, ירידה בהתנגדות החיסונית של הגוף, הריון, סוכרת, או נטילת תרופות מסוימות, הפטרייה שחיה באופן טבעי בנרתיק מתחילה להתרבות מעבר למקובל ואז הופכת להיות תסמינית. יש בנות שהפטרייה מתפרצת אצלן באופן די קבוע לפני המחזור בגלל השינויים ההורמונלים ברירית הנרתיק.

ממה נגרמת הפטרייה?

הפטרת נגרמת על ידי פטריית השמרים, שנקראת גם "מוניליה" או "קנדידה אלביקנס". הקנדידה שוכנת באופן טבעי אצל כל הנשים, ויש כמה גורמים המסייעים להתרבותה בנרתיק ולגרימת ההפרשות והסימפטומים.

לקיחת אנטיביוטיקה מחסלת את החיידקים הטובים הלקטובציליים בפלורה הנורמלית של הנרתיק. הלקטובציליים מתחרים עם הפטריות וכשהם נעלמים - הפטרייה יכולה להתפתח בקלות ולהפוך לתסמינית.

הריון ושימוש בגלולות למניעת הריון גורמים לעלייה בכמות הגליקוגן בתאי האפיתל של הנרתיק (שכבת העור העליונה בנרתיק). הגליקוגן משמש מצע מזון המאפשר את צמיחת הפטרייה, את התרבותה, ובעיקר את ההידבקות שלה לתאי האפיתל. יש ימים מסוימים לפני המחזור שבהם יש עלייה בכמות הגליקוגן באפיתל הנרתיק, ודווקא בימים האלה שכיחה יותר הופעת פטרת תסמינית.

סוכרת בלתי מאוזנת ונטילת תרופות כמו סטרואידים עלולה להתבטא בצמיחת יתר של קנדידה.

גם ביגוד הדוק, עד כמה שזה נשמע מוזר, עלול לסייע בהתרבות הפטרייה. הסיבה: הגברת הלחות והחום בנרתיק.

כמה זמן זה נמשך החולירע הזה?

הפטרייה יכולה לחלוף לבד ויכולה לחלוף הרבה יותר מהר עם טיפול פשוט ויעיל. לפעמים ללא טיפול הפטרת יכולה להפוך למצב כרוני ואז הטיפול קשה יותר וממושך יותר.

להיכנס לפאניקה?

ממש לא. אולם רצוי לקבל טיפול מתאים מוקדם על מנת לקצר את הסבל.

נניח שאני מחליטה להתעלם מהפטרייה, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכול לבד...

כן, לרוב הפטרייה חולפת לבד לבסוף ללא נזק, אבל לפעמים היא מתפשטת וגורמת לגרד נוראי ואפילו לכאבים, ולפעמים ללא טיפול היא גם יכולה להפוך לכרונית ואז יותר קשה לטפל בה. אז למה לסבול?

פטרייה והחבר שלי? זה מדבק? הדבקתי אותו?

ברוב המקרים הפטרייה הנרתיקית לא עוברת לבן הזוג ולכן לא מקובל לטפל בשני בני הזוג יחדיו. מה שכן, צריך להיות בטוחים שאכן מדובר בפטרייה ולא במחלות אחרות עם תסמינים דומים ושהן כן יכולות לעבור במהלך יחסי מין בן בני הזוג.

​מה קורה אחרי שמפסיקים לקחת גלולות?

כל מה שרצית לדעת
מה קורה אחרי שמפסיקים לקחת גלולות?

בינינו, אפשר לקנות משהו נגד פטרייה בבית מרקחת בלי מרשם ולסגור עניין?

כן. אפשר לקנות נרות אנטי פטרייתיים, למשל נרות אגיסטן ואגינליים. אם מדובר במקרה קשה שלא עובר, או אם תדירות ההתפרצויות גבוהה, כדאי ללכת לרופא להיבדק.

לידיעתך במקרים רבים טיפולים בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י כאן

למה?

כי לפעמים מדובר בדלקות שנגרמות על ידי חיידקים ולא על ידי פטרייה, ואז הטיפול הוא אחר. הרופא גם יתרשם מעומצת הדלקת ויתכן וירשום טיפולים אחרים לפי שיקול דעתן.

ונניח שאני צריכה ללכת בשביל זה לרופא. צריך רופא מיוחד וכל הווג'ראס הזה, או שרופא המשפחה שלי מספיק?

אם הדלקת לא עוברת רצוי לפנות לרופא נשים על מנת שיאבחן במדויק את הסיבה לתלונות וירשום לך את הטיפול הדרוש (לזימון תור לחצי כאן).

ומה אני עושה אם אני בחו"ל, על החוף בקוסאמוי או ב"ריינבו פסטיבל" באמצע שומקום, והפטרייה מופיעה?

הולכת לבית מרקחת וקונה נרות אגיסטן ואגינליים או משחה וגינלית אנטי פטרייתית אחרת הדומה לאגיסטן ומורחת על פי ההוראות במשך שלושה ימים.

קונדומים עוזרים?

הפטרייה לא נחשבת ל"מחלה" ולכן גם לא ל"מחלה המועברת במגע מיני". היא חיה בגוף במסגרת הפלורה הטבעית ומתפרצת כשתנאי הסביבה מאפשרים לה. אבל אם אתם מקיימים כבר מין מזדמן, תמיד רצוי להשתמש בקונדום שמגן מהרבה מחלות מין אחרות.

הפטרייה תחזור?

מתישהו היא כנראה תחזור. סביר להניח שלאחר הטיפול תחזור הפטרייה להיות רדומה. ובפעם הבאה שהנסיבות יאפשרו, היא תתפרץ שוב.

במקרים חוזרים או עקשניים כדאי לשלוח למעבדה תרבית שעשויה לגלות זנים העמידים לטיפול ומחייבים טיפול אחר, אבל זה לא שכיח.

לאחר הטיפול כדאי להימנע מגורמים המעודדים את צמיחת הפטרייה.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

פרופ' יואב פלד הוא רופא בכיר במחלקת נשים במרכז רפואי רבין ומנהל את מרפאת גיל המעבר במקום. הוא מנהל את המרכז לבריאת האישה של כללית בהוד השרון וחבר בסגל האקדמי של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל־אביב

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל