חיפוש

dsdsdsd
אישה שוכבת מכווצת מכאבים ואוחזת את בטנה

וולוודיניה (כאב כרוני בפות)

וולוודיניה (Vulvodynia) היא תופעה של כאבים בפות (ובייחוד בזמן יחסי מין) הנמשכים יותר מ־3 חודשים בלי שמצליחים לזהות את הסיבה לכך. מהן הסיבות, התסמינים והטיפולים האפשריים?

ד"ר פינחס אהרוני

בקיצור

01

לכאבים בפות יכולות להיות סיבות שונות, ובהן מחלות זיהומיות כמו פטרת של הפות והרפס, מחלות דלקתיות ועוד.

02

אם יש כאבים (ובייחוד ביחסי מין) במשך יותר מ־3 חודשים בלי שמזהים את הסיבה לכך מכונה התופעה וולוודיניה.

03

יש להימנע בין היתר משימוש בסבונים, בתחתוניות ובתכשירים קוסמטיים ולהימנע משטיפות בנרתיק.

כ־10% מהנשים סובלות מכאבים בפות - במיוחד בעת קיום יחסי מין, אך לא רק אז.

מהן הסיבות לכאבים בפות (בעת יחסי מין וללא קשר ליחסי מין)?

לכאבים בפות יכולות להיות סיבות שונות, ובהן:

• מחלות זיהומיות כמו פטרת של הפות והרפס.

• מחלות דלקתיות לא זיהומיות כמו ליכן סקלרוזוס וליכן פלאנוס.

• מחלות ממאירות.

• מחלות נוירולוגיות כמו פגיעה בעצב הפודנדל המעצבב את הפות.

• טראומה לפות, למשל כתוצאה מחתכים ומקרעים בלידה.

• נזקים לפות, למשל כתוצאה מניתוח או מכימותרפיה או מהקרנות.

• אטרופיה (התנוונות) של רקמת הפות כתוצאה ממחסור באסטרוגן, למשל בעקבות הפסקת המחזור החודשי (מנופאוזה) או לאחר לידה ובהנקה ולעיתים גם כתוצאה משימוש בגלולות למניעת היריון.

מהי וולוודיניה?

כאשר יש כאבים בפות (ובייחוד בזמן יחסי מין) הנמשכים יותר מ־3 חודשים בלי שמצליחים לזהות את הסיבה לכך מכונה התופעה וולוודיניה (Vulvodynia).

בעבר רווחו שמות אחרים לתופעה הזאת, כמו וסטיבוליטיס, אולם אלה נזנחו ואינם מצויים כיום בשימוש.

המדריך הזה מתמקד בוולוודיניה, כלומר כאב בפות שלא מצליחים למצוא ממה הוא נגרם.

מה גורם לוולוודיניה?

מקובל לחשוב שוולוודיניה נובעת מרגישות עצבית מוגברת המלוּוה בכיווץ מוגבר של שרירי רצפת האגן. הרגישות העצבית המוגברת באה לידי ביטוי בכך שגירוי שאמור להיות נחווה כתחושה של מגע נחווה אצל אותן נשים כתחושה לא נעימה כמו כאב או גרד או אי־נוחות.

לרגישות העצבית המוגברת הזאת ולכיווץ המוגבר של שרירי רצפת האגן יכולות להיות סיבות רבות ובהן דלקות כרוניות, זיהומים חוזרים, אלרגיות ורגישויות של העור, השפעות גנטיות, השפעות הורמונליות, השפעות נפשיות ועוד. 

לוולוודיניה מתלוות במקרים רבים הפרעות אחרות כמו תסמונות אחרות של כאב כרוני (כמו תסמונת השלפוחית הכאובה, פיברומיאלגיה, תסמונת המעי הרגיז, אנדומטריוזיס), דלקות חוזרות, פטרת, אטרופיה נרתיקית, בעיות נוירולוגית וכן קשיים נפשיים.

לעיתים מתברר שלכאבים בפות יש יותר מאשר סיבה אחת לצד סיבות שאינן ידועות. לכן גם במקרה שהאבחנה היא וולוודיניה (שכאמור, ההגדרה שלה היא כאב ממקור לא ידוע) חשוב לנסות לברר מהן הסיבות לכאבים האלה.

מהם התסמינים?

הכאב בפות יכול להיגרם כתוצאה ממגע, למשל בעת יחסי מין, או ממגע עם ביגוד הדוק או באופן ספונטני, ללא כל גירוי חיצוני.

הכאב יכול להיות ממוקד במקום ספציפי (לרוב הוא מתמקד בווסטיביול, החלק הפנימי של השפתיים הקטנות, סביב השאריות של קרום הבתולין), אך הוא גם יכול להיות מפושט בכל הפות.

הכאב יכול להיות ראשוני, כלומר הוא יכול להופיע כבר בפעם הראשונה שבה האישה מנסה לקיים יחסי מין, והוא יכול להיות שניוני, כלומר הוא יכול להופיע מאוחר יותר בחיים.

לפעמים ההתבטאות היא לאו דווקא בתחושה של כאב בפות אלא בתחושות לא נעימות אחרות כמו שריפה, צריבה, גרד, אי־נוחות וכדומה.

כיצד מאבחנים וולוודיניה?

האבחון של וולוודיניה אינו תמיד קל ומבוסס על שלושה מרכיבים:

• תיאור הסימפטומים.

• בדיקה גופנית.

• שלילה של גורמים אחרים לכאב.

בתיאור הסימפטומים חשוב לאפיין את הכאב (או את אי־הנוחות): להבין מה גורם לו ומה מקל עליו. בייחוד יש לשים לב לתלונות על כאבים ביחסי מין. חשוב להבין האם ישנן הפרעות אחרות המלוּות בכאב כרוני, האם היו בעבר זיהומים חוזרים כמו פטרת הנרתיק, האם היו בעבר טיפולים שהשפיעו על המצב לטובה או לרעה, האם ישנו שימוש בגלולות שיכול להסביר את הכאבים.

כמו כן חשוב לשים לב להשפעה של הוולוודיניה על מצב הזוגיות ועל מצבה הנפשי של האישה.

מקובל לכמת את הכאב באמצעות שימוש בסולם VAS (ראשי תיבות של visual analog scale) המדרג את עוצמת הכאב מ 0 עד 10.

חשוב לברר מהו המיקום המדויק של הכאב.

חייבים לזכור שנשים רבות אינן פונות מיוזמתן לטיפול בוולוודיניה, ולפעמים, כשהרופא או מטפל אחר חושדים שהאישה סובלת מוולוודיניה, כדאי שיעלו את הנושא בזהירות ובעדינות.

מהי מטרת הבדיקה הגופנית?

בבדיקה חשוב לחפש את הגורמים לכאב כמו עדויות למחלה זיהומית או דלקתית בעור וכן שינויים אנטומיים או כיבים.

הבדיקה הספציפית לאבחון וולוודיניה נקראת QTIP, ובמהלכה משתמשים במטוש כדי לגעת בנקודות שונות בפות ולראות האם המגע הזה גורם לכאבים. כאמור, הכאבים האופייניים בוולוודיניה מתמקדים לרוב באזור הווסטיביול, שנמצא מסביב לשאריות קרום הבתולין, אך הם יכולים להיות גם באזור הדגדגן ובאזורים אחרים בפות.

גם חשוב לעשות בדיקה ידנית בתוך הנרתיק כדי להתרשם מטונוס השרירים (טונוס מוגבר אופייני לוולוודיניה).

בדיקה נוספת שעל הגינקולוג לעשות היא באמצעות ספקולום כדי להתרשם מצוואר הרחם ומההפרשות הנרתיקיות. במידת הצורך גם יש לשלוח תרביות ולעשות בדיקה מיקרוסקופית להפרשות הנרתיקיות.

כיצד מטפלים בוולוודיניה?

את הטיפול בוולודיניה נותן בדרך כלל צוות רב מקצועי שכולל רופא נשים, פיזיותרפיסיטית של רצפת האגן ולעיתים גם מומחים לכאב ומטפל מיני.

לטיפול יש בדרך כלל 3 מרכיבים: שינוי הרגלים, פיזיותרפיה לרצפת האגן וטיפול תרופתי.

• שינוי הרגלים. יש להימנע משימוש בסבונים, במגבונים, בתחתוניות ובתכשירים קוסמטיים ולהימנע משטיפות בתוך הנרתיק. יש להשתמש בתחתוני כותנה בלבד, עדיף רחבים, ולהימנע ממכנסיים הדוקים, מרכיבה על סוסים ומרכיבה על אופניים.

אם משתמשים בחומרי סיכה בעת קיום יחסי מין ולא משתמשים בקונדום, רצוי שאלה יהיו שמנים טבעיים כמו שמן קוקוס ושמן שקדים. אם משתמשים בקונדום, אז עדיף להשתמש בחומר סיכה על בסיס סיליקון. אם חשים כאבים או גירוי ניתן להקל עליהם באמצעות הנחת קרח עטוף במגבת.

• פיזיותרפיה לרצפת האגן מפחיתה את כיווץ השרירים ואת הטונוס המוגבר של שרירי הנרתיק. בדרך כלל נעזרות הפיזיותרפיסטיות במאמני נרתיק שהם למעשה גליליות בקטרים שונים המוחדרים לנרתיק. האישה מתרגלת כיצד להרפות את שרירי הנרתיק באמצעות שימוש בקטרים הולכים וגדלים.

• הטיפול התרופתי מיועד להפחית את הרגישות העצבית המוגברת. קיימים תכשירים שונים המיועדים לכך, כמו תכשירים המשמשים לאלחוש מקומי, הניתנים לרוב במקרים הקלים יותר של וולוודיניה, וכן תרופות ממשפחת הטריציקליים המשמשות לטיפול בכאבים כרוניים.

התרופות האלה משוּוקות בכדורים ללקיחה דרך הפה, אך גם בג'ל לטיפול מקומי. הג'ל מיוצר ברקיחה מיוחדת ואינו משוּוק בתכשיר מסחרי מוכן. ישנם גם תכשירים נוספים הניתנים במקרים שבהם לא ניתן לתת תרופות טריציקליות או שהשימוש בהן לא היה יעיל במידה מספקת.

ואם כל אלה לא עוזרים?

במקרים קשים או עמידים לטיפול ניתן להפנות את האישה למרפאת כאב ואף לטיפול ניתוחי שבו מסירים את הרקמה שבה ישנה הרגישות העצבית המוגברת.

לעיתים יש צורך לשלב גם טיפול רגשי או טיפול מיני וכן טיפול זוגי. חשוב להימנע מיחסי מין כל עוד יש כאבים כדי לא להעצים את הבעיה.

יש לזכור שמדובר לרוב בטיפולים לטווח ארוך הדורשים סבלנות והתמדה. אלה נמשכים לעיתים שבועות וחודשים לפני שמבחינים בשיפור. אין טיפולי קסם, ולעיתים הכאב אינו נעלם לחלוטין אלא נשאר ברמה נמוכה.

מה לגבי טיפולים כמו בוטוקס או שימוש בקנאביס?

כמו בכל שטח ברפואה, ובמיוחד ברפואת כאב, קיימים טיפולים נוספים שעדיין לא הוכחו במידה מספקת ולכן מוגדרים "טיפולים מחקריים". הטיפולים האלה כוללים שימוש בתכשירים כמו בוטוקס וקנאביס רפואי וכן טיפולי לייזר. כמו כן קיימים טיפולים משלימים, כמו דיקור סיני, אך גם יעילותם של אלה עדיין לא הוכחה במידה מספקת.

בשורה התחתונה

לסיכום ניתן לומר שהאבחון והטיפול במקרים של כאבים בפות, ובמיוחד של כאבים בעת קיום יחסי מין, הם תחום מאתגר גם ברמה האבחונית וגם ברמה הטיפולית גם למטופלות וגם למטפלים, אולם באמצעות נחישות, התמדה ופנייה למטפלים מנוסים ומיומנים ניתן להגיע לרוב לשיפור ולהקלה גם אם לא להעלים את התופעה לגמרי.

ד"ר פינחס אהרוני עומד בראש מרפאת העריה במרכז לבריאות האישה של כללית בלב תל אביב

המרפאה, שנמצאת ברחוב נירים 3 בתל־אביב, מטפלת בבעיות הקשורות לפות ולנרתיק כמו הפרשות, גרד, צריבות, מחלות עור של אזור הפות, כאבים (ביחסי מין ובכלל) ונגעים שונים באזור הפות.

שימי לב: מרפאת העריה פעילה רק בימי ראשון ורביעי. תורים ניתן לקבוע רק דרך משרד המרפאה בטלפון 03-7503140.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש