חיפוש

dsdsdsd
בחורה שוכבת במיטה ומחזיקה את הצוואר

פיברומיאלגיה (דאבת השרירים)

פיברומיאלגיה היא כאב כרוני מפושט וברגישות עזה על פני מקומות רבים בגוף בצירוף עייפות. ממה היא נגרמת? אילו עוד תסמינים יש לה? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר אנדרה מטלון, ד"ר דנה פלורנטין

מה זה פיברומיאלגיה?

המשמעות המילולית של פיברומיאלגיה (באנגלית: Fibromyalgia) היא כאב ברקמת החיבור ובשרירים, ושם המחלה בעברית הוא דאבת השרירים. מדובר בכאב כרוני מפושט וברגישות עזה על פני מקומות רבים בגוף בצירוף עיייפות.

התסמונת פוגעת קשות ברמת התפקוד המקצועי, החברתי והמשפחתי של הלוקים בה. בתסמונת מטפלים בדרך כלל ריאומטולוגים, אף שבניגוד למחלות ריאומטולוגיות אחרות, אין בפיברומיאלגיה עדות לדלקת. את המחלה יכולים לאבחן גם רופאים למחלות פנימיות ורופאי משפחה. 

ממה נגרמת פיברומיאלגיה?

נראה שלתסמונת יש רקע גנטי, שכן הסיכון ללקות בה גדל אם במשפחה הקרובה יש מישהו שסבל ממנה או שעדיין סובל ממנה. כמו כן ידוע שאירועים טראומתיים שונים - כמו חבלות פיזיות, טראומות ולחץ נפשי - עלולים להביא להתפרצות התסמונת. נמצא גם קשר בין זיהומים שונים - ובהם זיהומים ויראליים קשים - לבין התפרצות פיברומיאלגיה.

מהם התסמינים של פיברומיאלגיה?

• כאב כרוני (שנמשך יותר משלושה חודשים) ומפושט (בכל הגוף) הוא התסמין הקליני המרכזי של פיברומיאלגיה. את הכאבים חשים בכל מערכת השרירים, המפרקים והשלד, ובמיוחד בצוואר ובגב, ברגליים ובידיים.

• אין הקלה בכאבי השרירים בעת מנוחה, והכאבים אפילו מחמירים בשעות הלילה והבוקר.

• רגישות ניכרת ללחיצות קלות על פני נקודות רבות בגוף (הוגדרו 18 נקודות כאב כאלה).

• הפרעות שינה הכוללות קשיי הירדמות ויקיצות מרובות. כתוצאה מכך השינה אינה מרעננת, וישנה עייפות ניכרת במשך היום.

• כאבי ראש וסחרחורות.

• תסמיני חרדה ו/או דיכאון.

• לעיתים יש קשיי ריכוז וזיכרון.

• לעיתים יש תלונות הקשורות למערכת העיכול כמו כאבי בטן ותופעות של מעי רגיז (כאבי בטן, שלשול ועצירות לסירוגין ונפיחות בבטן). תלונה שכיחה נוספת היא הצורך להטיל שתן לעיתים קרובות.

איך אני לעומת האחרים?

בין 2% ל־8% מהאוכלוסייה סובלים מפיברומיאלגיה. שיעור הנשים הסובל מהתסמונת גדול פי 7 עד פי 9 משיעור הגברים. המחלה מאובחנת בדרך כלל בין גיל 20 לגיל 50, אך היא יכולה לתקוף גם ילדים. הנתון המדהים ביותר הוא שהתסמונת אינה מאובחנת אצל 75% מהאנשים שסובלים ממנה.

כמה זמן זה נמשך?

מדובר בתסמונת כרונית שנמשכת שנים רבות. עם זאת בדרך כלל קיימות תקופות טובות יותר וטובות פחות, ובעזרת טיפול נכון אפשר להפחית מאוד את הכאבים ולשפר את ההרגשה הכללית ואת התפקוד היומיומי.

איך מאבחנים?

נכון להיום לא קיימת בדיקת מעבדה ספציפית שבאמצעותה ניתן לאבחן את התסמונת. גם בדיקות הדמיה (רנטגןMRI ,CT) לא יכולות לסייע באבחון התסמונת. האבחנה מתבססת על התלונות האופייניות ועל תגובת כאב בלחיצה על 11 נקודות לפחות מתוך 18 נקודות מוגדרות.

18 הנקודות הרגישות בגוף לאבחון פיברומיאלגיה

 18 הנקודות הרגישות בגוף

הקושי הגדול הוא להבדיל בין פיברומיאלגיה לבין מחלות ריאומטולוגיות אחרות, ולכן ברוב המקרים כדי לבסס את האבחנה עושים גם בדיקות דם לגילוי נוגדנים למחלות ריאומטולוגיות ודלקתיות. במקרה של פיברומיאלגיה מתקבלות תוצאות תקינות בכל הבדיקות האלה. בביופסיה של העור ניתן לעיתים למצוא פגיעה בסיבי עצב קטנים (נוירופתיה), אך היא לא ספציפית לפיברומיאלגיה ולא ברורה משמעותה.

מהו הטיפול בפיברומיאלגיה?

מטרת הטיפולים היא לשמור על יכולת התפקוד, לשפר את איכות החיים ולהפחית את התסמינים. את המטרות האלה ניתן להשיג באמצעות טיפולים תרופתיים ולא תרופתיים.

טיפולים בלתי תרופתיים
• פעילות גופנית היא נדבך מרכזי בכל תוכנית טיפול. ההמלצה היא לקיים פעילות גופנית סדירה בעלת אופי אירובי כמו הליכה, שחייה ורכיבה על אופניים. חשוב לבנות תוכנית הדרגתית (שרמת הקושי שלה הולכת וגדלה בהדרגה), וחשוב עוד יותר להתמיד בה מדי יום ביומו.

• הידרותרפיה. יש מגוון של טיפולים פיזיותרפיים הנעשים במים - לרוב בטמפרטורה גבוהה יחסית.

• טיפול קוגניטיבי־התנהגותי (CBT). הטיפול הזה מתבסס על ההנחה שחלק מתהליך העיבוד של הכאב במערכת העצבים המרכזית נעשה באזורים קוגניטיביים, ולכן ניתן לשלוט בו. בטיפול מנסים לשנות את דפוסי החשיבה השליליים ואת תחושות החרדה והדיכאון שמתלוות לעיתים קרובות לתסמונת.

קשיבות (מיינדפולנס). הוכח ששיטת התרגול הפסיכולוגית הזאת שמבוססת, בין היתר, על מדיטציה, מסייעת למטופלים להתמודד טוב יותר עם כאבים ומשפרת את איכות החיים שלהם.

• היפנוזה. בעזרת טכניקות של סוגסטיה ניתן להשפיע על תחושת הכאב, על המחשבות ועל ההתנהגות.

• דמיון מודרך. במהלך ההדרכה מדמיינים מציאות פנימית שאינה קשורה לעולם החיצוני.

דיקור סיני. מהניסיון ידוע שלדיקור סיני יש במקרים רבים השפעה מיטיבה על תחושת הכאב.

טאי־צ'י, כך התברר, יעיל גם הוא לטיפול בפיברומיאלגיה.

היפנוזה, דיקור סיני ועוד, למגוון הפתרונות בכללית רפואה משלימה ולקביעת פגישת ייעוץ לחץ/י כאן>>

טיפולים תרופתיים

• ניתן לתת תרופות נוגדות דיכאון וחרדה שהתברר כי יש להן השפעה מיטיבה על הכאב. מדובר בתרופות כמו אלטרול (אמיטריפטילין), סימבלטה (דולוקסטין), איקסל (מילנציפרם), ונלה, ויאפקס ואפקסור (ונלפקסין), לוסטרל וסרנדה (סרטרלין), ציפרלקס, אסטו (אסציטלופרם), ציפרמיל, רסיטל (ציטלופרם) סרוקסט, פקסט (פרוקסטין), פרוזק, פלוטין, פריזמה (פלואוקסטין).

יש לשים לב: התרופות האלה אינן רשומות בארץ לטיפול בכאבים או בפיברומיאלגיה. עם זאת, מאחר שרבים מהחולים בפיברומיאלגיה סובלים גם מחרדה ומדיכאון, ניתן לתת להם את התרופות האלה ולהרוויח רווח כפול: גם טיפול בחרדה ובדיכאון וגם טיפול בכאבים.

• תרופות נוגדות אפילפסיה כמו ליריקה (פרגבלין) וגבפנטין - כך התברר - יעילות אף לטיפול בפיברומיאלגיה. אולם בעוד שפרגבלין רשומה בארץ לטיפול בפיברומיאלגיה, גבפנטין אינה רשומה לטיפול במחלה הזאת.

• ניתן להיעזר במשככי כאבים שונים. אין מחקרים המוכיחים את יעילותו של קנביס רפואי לטיפול בפיברומיאלגיה, והשימוש בו להתוויה הזאת אינו מוכר במשרד הבריאות.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

מדובר במצב כרוני שבו יש תקופות טובות והחמרות. בעזרת אורח חיים נכון אפשר להפחית את הכאבים ואפילו למנוע אותם לגמרי. עם זאת, החמרה במצב עלולה להתרחש לעיתים בעקבות חשיפה לגורמי דחק (כמו חבלה או זיהום או אירוע מלחיץ אחר) ולעיתים גם ללא סיבה נראית לעין.

עלולים להיות סיבוכים?

פיברומיאלגיה, בניגוד למחלות ריאומטולוגיות אחרות, אינה גורמת לעיוות של המפרקים ואינה מובילה לניוון שרירים. פיברומיאלגיה היא גם לא מחלה פרוגרסיבית שהולכת ומידרדרת עם השנים. היא גם לא מקצרת את תוחלת החיים. עם זאת, הלוקים בתסמונת הזאת עלולים לסבול מכאבים קשים ומגבילים בתפקוד היומיומי ומסבל נפשי רב.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה לרופא?

מאחר שהתסמונת כוללת כל כך הרבה תסמינים, ישנה נטייה לייחס כל תלונה לתסמונת, ובכך טמונה סכנה, מאחר שעלולים כתוצאה מכך "לפספס" סימני אזהרה חשובים למחלות אחרות. לכן אם, למשל, מופיעים נפיחות או אודם במפרקים, ירידה במשקל או בדיקות דם לא תקינות - יש צורך לעשות הערכה רפואית מחודשת.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

כל החמרה נמשכת בדרך כלל מכמה ימים או שבועות ועד כמה חודשים. ככל שיודעים יותר על התסמונת, כך אפשר לטפל בה בצורה נכונה יותר ולחזור לתפקוד מלא ותקין מהר יותר.

איך לומדים לחיות עם פיברומיאלגיה?

במקרים רבים עצם הידיעה שפיברומיאלגיה אינה תהליך שמוביל לפגיעה גופנית קבועה גורמת לאנשים לא להמשיך לעבור בדיקות חוזרות ומכאיבות ולפתח גישה חיובית יותר בנוגע למצבם.

טכניקות הרפיה (כמו מדיטציה, דמיון מודרך, יוגה, הרפיית שרירים או ביופידבק) יכולות גם הן לעזור.

דמיון מודרך, ביופידבק ועוד, למגוון הפתרונות בכללית רפואה משלימה ולקביעת פגישת ייעוץ לחץ/י כאן>>

קבוצות תמיכה, כמו עמותת אס"ף, הן מקור עזרה להרבה חולי פיברומיאלגיה. עצם הידיעה שאתן ואתם לא לבד היא גורם מעודד ומחזק.

ד"ר אנדרה מטלון הוא מנהל המחלקה לרפואת המשפחה במרכז הרפואי רבין ובמחוז דן־פ"ת של כללית ומומחה לפיברומיאלגיה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר של כללית בפתח־תקוה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש