חיפוש

dsdsdsd
אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס: כאילו לא מספיק המחזור החודשי...

המחזור שלך בא לבקר עם כאבי תופת מהגיהינום? יש מצב שאת אחת מעשר: 10% מהנשים סובלות מאנדומטריוזיס, המחלה הכי מושתקת שנטפלת לנשים צעירות. לרגל חודש המודעות למחלה: המדריך שיבטיח שלא תשמעי יותר "כולה מחזור, מה את עושה עניין"

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר אלעד ברקוביץ

אנדומטריוזיס (אנדו = פנים, מטריום = רחם) היא תסמונת שבה רירית הרחם - הרקמה שמצפה את הרחם מבפנים - גדלה באזורים שמחוץ לרחם, כמו החצוצרות, השחלות או באזורים אחרים בחלל הבטן ובאגן הנשי.

אנדומטריוזיס (Endometriosis) יכולה להופיע בגיל הפוריות, החל מקבלת הווסת הראשונה. הגילים השכיחים להופעתה הם בין 20 ל־40 שנים. מעריכים שכ־10% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מצורה מסוימת של הבעיה.

רוצה למצוא רופאה או נותני שירות אחרים?
רוצה לקבוע תור? עשי את זה בקליק

• כאבים קשים יותר וחריפים יותר מכאבי המחזור "הרגילים" לפני המחזור החודשי ובמהלכו.

• דימום וסתי רב או ארוך יותר מהנורמה (או ממה שאת רגילה לו).

• כאבים בזמן שמקיימים יחסי מין ולאחריהם. 

• הפרעות במערכת העיכול כמו עצירות, כאבים בזמן היציאה, כאבי גב תחתון ותנועתיות מעיים כואבת עם צואה רכה בזמן הדימום הווסתי. 

• רגישות וכאב עמום באגן. 

• כאבים בעת ההשתנה או דחיפות במתן שתן, בעיקר בזמן המחזור החודשי.

קושי להרות.

​תור לכירורג שד בלחיצת כפתור - ובלי הפניה!

לחצי כאן לזימון תור

לזימון תור לכירורג שד

איך עושים את זה?

פשוט מאד!
1. נכנסים לכללית און־ליין
2. בוחרים בזימון תורים ל"רופאים יועצים".
3. בשדה תחום ייעוץ בוחרים ב"כירורג שד"
4. מקישים את העיר אליה רוצים להגיע. ניתן גם לחפש את הרופא אליו רוצים לפנות
5. לוחצים "חיפוש" וקובעים תור

הרחם מורכב מרקמת שריר (הנקראת מיומטריום ובאנגלית: Myometrium) ומרקמה רירית הנקראת אנדומטריום (באנגלית: Endometrium).

כאשר רקמת האנדומטריום גדלה מחוץ לרחם נקראת התסמונת אנדומטריוזיס. המקומות השכיחים שבהם ניתן למצוא מוקדים של רקמת אנדומטריום אצל מי שסובלת מאנדומטריוזיס הם לרוב איברי הרבייה הכוללים את הרקמה החיצונית של הרחם, השחלות והחצוצרות. לעיתים ניתן למצוא רקמת אנדומטריום גם באיברים קרובים אחרים בבטן: חלל האגן, שלפוחית השתן, המעיים והמרווח שבין הנרתיק לבין פי הטבעת. במקרים נדירים יימצאו נגעים גם במקומות מרוחקים יותר.

בזמן המחזור החודשי, כאשר יש דימום משכבת האנדומטריום שברחם, ייתכן גם דימום מרקמת האנדומטריום שמחוץ לרחם.

כאשר הרקמה המדממת לא נמצאת בתוך הרחם, אין לדימום מוצא מהגוף החוצה, כפי שקורה לדם של המחזור החודשי, ולכן הדימום עלול לגרום להיווצרות הידבקויות בין הרקמה המדממת שאינה במקומה לבין איברים סמוכים. הדימום עלול לגרום גם לציסטות (חללים המלאים בנוזל) בשחלות, המכונות גם "ציסטות שוקולד", ולרקמת צלקת מסביב לרקמת האנדומטריום.

הנה תיאור של אחד המנגנונים שיכול להסביר את הכאבים: רקמת האנדומטריום, גם אם היא מאוד קטנה, מייצרת בזמן הדימום חומר הקרוי פרוסטגלנדין. הפרוסטגלנדינים נוצרים באופן טבעי ברקמת האנדומטריום המצפה את הרחם, והם אלה שגורמים לכיווץ של חלל הרחם, האופייני למחזור הנשי ואחראי לחלק מכאבי המחזור. כאשר החומר הזה נוצר מחוץ לחלל הרחם, הוא גורם לכאבים האופייניים לתסמונת.

יש הרבה תיאוריות הקשורות לאנדומטריוזיס, אבל אף אחת מהן לא הוכחה בוודאות.

לפי אחת מהתיאוריות הרווחות ביותר, בזמן המחזור חלק קטן מהדימום הווסתי - וביחד איתו תאים של רירית הרחם שאמורים להיפלט מהגוף דרך הנרתיק בצורת המחזור החודשי - לא נפלט, אלא "בורח" לחלל האגן דרך החצוצרות ומתנחל שם.

בהמשך, תאי רירית הרחם ש"התנחלו" מחוץ לרחם מתחילים להגיב לכל השינויים ההורמונליים הטבעיים בגוף - ולדמם בזמן המחזור. הבעיה היא שהדימום הוא מקומי, בחלל הבטן, ולא ברחם כפי שהטבע תיכנן אותנו.

לפי תיאוריה אחרת, תסמונת האנדומטריוזיס היא, בעצם, מצב שכיח אצל הרבה נשים, אלא שהמערכת החיסונית שלנו, כאשר היא במצב תקין, "מגיעה" אל הרקמה הסוררת ומשמידה אותה לפני שהיא מספיקה "להתנחל" במקום שהיא לא שייכת אליו, או לפני שהיא מתחילה לדמם. לפי התיאוריה הזאת, אצל נשים המפתחות אנדומטריוזיס יש כשל חיסוני: המערכת החיסונית לא מזהה משום מה את הרקמה ולא הורסת אותה כמו אצל נשים שאינן לוקות בתסמונת.

ככל שידוע לנו, לא מדובר בגורם יחיד אלא במספר רב של גורמים שמצטרפים יחד וגורמים לתופעה.

טיפולים בדיקור סיני, הומאופתיה ורפלקסולוגיה, יכולים לעזור מאוד במקרים של בעיות סדירות מחזור, בכאבים חריגים ובתופעות נוספות הקשורות לפריון האישה. רוצה לדעת עוד?

קיימת שכיחות גבוהה יותר של אנדומטריוזיס במשפחות שבהן אובחנה התסמונת אצל כמה נשים.

בדיוק, ולכן זוהי אחת מהתסמונות הנחקרות ביותר בתחום הגינקולוגיה ואולי ברפואה בכלל.

החשד של הרופא או של הרופאה שלך אמור להתעורר אם את סובלת מכמה מהתסמינים שתוארו למעלה.

האבחנה מתבססת על הליך כירורגי שנקרא לפרוסקופיה. זהו הליך שבמהלכו מוחדר לחלל הבטן סיב אופטי קטן דרך חתך זעיר של 5 עד 10 מילימטר בטבור. הסיב מעביר תמונות למסך, והרופא יכול לבדוק כך את איברי הבטן והאגן.

מדובר בהליך כירורגי פשוט הנעשה בהרדמה מלאה בחדר ניתוח ומשמש לאבחנה ודאית. אם מגלים נגע שחושדים כי הוא רקמה הגורמת לאנדומטריוזיס, נוטלים חתיכה זעירה ממנה לביופסיה כדי לאשר את האבחנה. אם האבחנה היא אכן אנדומטריוזיס, ההליך הלפרוסקופי מסייע לקבוע כמה רקמה גדלה מחוץ לרחם והיכן.

כי זה יסייע לך ולרופא או לרופאה שלך לקבל החלטה בנוגע לטיפול ארוך טווח ויסייע לך ולצוות הרפואי להיערך בעתיד לקראת הריון.

הטיפול נקבע לפי חומרת הכאב או לפי חומרת התסמינים וכן בהתאם לרצון להרות, והוא מבוסס על תרופות או על ניתוח או על שילוב של השניים. בכל מקרה, הטיפול שיוצע לאישה ייקבע לאחר בחינת כל השיקולים הרלוונטיים ובהתאמה ספציפית למצבה.

לטיפול ראשוני עשוי הרופא לתת לך עם הופעת המחזור החודשי תרופות שכיחות נגד כאבים וכן תרופות נוגדות דלקת.

טיפול הורמונלי הוא מקובל - בתנאי שאין מגבלה (התוויית־נגד) לקבל טיפול כזה. ההיגיון שעומד מאחורי הטיפול הוא דיכוי של הציר ההורמונלי ומניעת האפשרות לקבל את המחזור במשך זמן רב. כיוון שרקמת האנדומטריום מגיבה לשינויים הורמונליים, הרי שאם נוריד את רמת ההורמונים בגוף, הרקמה תהיה פעילה פחות. בעקבות כך יש הקלה בתסמינים הקשורים למחזור (כיוון שאין יותר מחזור), וכן מושגת האטה בקצב ההתקדמות של התסמונת. אל דאגה, אין שום בעיה בכך שלא מקבלים מחזור, והגוף לא צריך "להתנקות".

הטיפולים ההורמונליים המקובלים הם: גלולות משולבות למניעת הריון שאותן נוטלים ברצף, גלולות על בסיס פרוגסטרון בלבד והתקן תוך־רחמי המפריש פרוגסטרון. תרופה יחסית חדשה על בסיס פרוגסטרון, שהוכח בעבודות שונות שהיא יעילה לאנדומטריוזיס, נקראת ויזבל. ניתן גם לתת תרופות בעלות פוטנטיות גבוהה יותר (תרופות המעוררות תגובה רצויה במינונים נמוכים יותר), למשל ממשפחת ה־GNRH, אבל יש להן יותר תופעות לוואי. חשוב להדגיש שתרופות חדשות לטיפול באנדומטריוזיס נבחנות כל הזמן.

טיפול ניתוחי מקובל לעשות בגישה לפרוסקופית. את הניתוחים עושים רופאים מיומנים מאוד שצברו ניסיון בניתוחי אנדומטריוזיס. המטרה בניתוח היא לסלק את כל המוקדים (עד כמה שניתן), להפריד הידבקויות ולנייד את איברי האגן (דהיינו להחזיר את כושר התנועה לרחם ולשחלות לאחר שהיו מקובעים בגלל ההידבקויות). בניתוח ניתן גם לבדוק את תקינות החצוצרות לקראת הריונות עתידיים. במקרים מסוימים, כאשר ישנם מוקדים עמוקים במעי או במערכת השתן, עושים את הניתוח בשילוב עם כירורג או עם אורולוג.

את לא לבד: שליש מהנשים מעל גיל 40 סובלות מבריחת שתן. למה הוא בורח ומה אפשר לעשות? כל התשובות כאן
דליפת שתן: המדריך המלא

קיים מגוון רחב של טיפולים משלימים שהמכנה המשותף שלהם הוא שינוי באורח החיים והתאמתו לתסמונת. בין השאר מדובר בטיפולים הבאים: תזונה שמותאמת לאנדומטריוזיס, פיזיותרפיה של רצפת האגן, דיקור סיני, יוגה, פילאטיס וארויגו.

כיוון שרקמת האנדומטריום מגיבה לשינויים הורמונליים, הרי עם גיל הבלות הבעיה לרוב חולפת. זה בוודאי לא ממש מעודד אותך אם את בת 20 או 30, אך החדשות הטובות הן שבמהלך ההריון התסמונת לרוב אינה פעילה. מאחר שהריון מביא בדרך כלל לנסיגה (גם אם זמנית) בתסמינים של אנדומטריוזיס, הרי לנשים הסובלות מהתסמונת מוצע לא לדחות הריון.

דרך אגב, לפעמים התסמונת דועכת מעצמה כעבור כמה שנים.

כדי להיות בטוחה שאת מקבלת את הטיפול הנכון והמיטבי אם התסמונת אובחנה אצלך, מומלץ לך מאוד להיבדק ולהיות במעקב של רופא נשים מומחה בתחום המכיר את דרכי הטיפול בתסמונת. לחצי כאן להזמנת תור לרופא נשים או לרופאת נשים.

בהחלט כן:

מרפאת אנדומטריוזיס במרכז הרפואי העמק

המרכז הרב־תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז הרפואי כרמל

מרפאת אנדומטריוזיס במרכז הרפואי מאיר

אתר המרכז מידע לנשים שסובלות מאנדומטריוזיס ובו גם פורום תמיכה אפשר למצוא בקהילות "תפוז" (כללית אינה קשורה לתכנים הנמצאים בפורום הזה).

הארגון האמריקני לאנדומטריוזיס נוסד ב־1980 במילווקי, ויסקונסין, ואתר הארגון מספק מידע נרחב (באנגלית) והפניות לקריאה נוספת. האתר מכוון לנשים, לציבור וגם לקהילה הרפואית.

כמו כן ראוי לציין אתר שהקימה חולת אנדומטריוזיס ישראלית שכולל מידע רב בעברית ושנקרא "אנדומטריוזיס - הזדמנות להירפא" (כללית אינה אחראית לתכנים הנמצאים באתר הזה).

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר אלעד ברקוביץ הוא מנהל המרכז לאנדומטריוזיס במרכז הרפואי העמק ובמחוז צפון של כללית. הוא מומחה בגינקולוגיה ובמיילדות, בכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת ובניתוחים לאנדומטריוזיס. נוסף על כך הוא יועץ ומנתח בכללית מושלם

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש