חיפוש

dsdsdsd
בחורה הסובלת מאנדומטריוזיס שוכבת על ספה ומתקפלת מכאב

אנדומטריוזיס: כאילו לא מספיק המחזור החודשי...

הווסת שלך באה לבקר עם כאבי תופת מהגיהינום? יש מצב שאת אחת מעשר: 10% מהנשים סובלות מאנדומטריוזיס, המחלה הכי מושתקת שנטפלת לנשים צעירות. להלן המדריך שיבטיח שלא תשמעי יותר את המשפט המעצבן: "כולה מחזור, מה את עושה מזה עניין"

ד"ר אלעד ברקוביץ

ד"ר אלעד ברקוביץ

אנדומטריוזיס (אנדו = פנים, מטריום = רחם) היא מחלה גינקולוגית כרונית, דלקתית, תלוית אסטרוגן שבה תאים הדומים לתאים של רירית הרחם - הרקמה שמצפה את הרחם מבפנים - גדלים באזורים שמחוץ לרחם, כמו החצוצרות, השחלות או באזורים אחרים בחלל הבטן ובאגן הנשי.

לעיתים הם עלולים לגדול אף באזורים מרוחקים יותר.

אנדומטריוזיס (באנגלית: Endometriosis) היא בעיקר מחלה של נשים צעירות בכל הטווח של גיל הפוריות. לעיתים רחוקות היא פוגעת בנערות לפני קבלת הווסת הראשונה ובנשים לאחר המנופאוזה.

קבוצת הגיל השכיחה להופעתה היא בין 20 ל־40 שנים. ההערכה המקובלת היא שכ־10% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מאנדומטריוזיס.

התפשטות נגעים של אנדומטריוזיס

התפשטות נגעים של אנדומטריוזיס

אלה הם התסמינים האופייניים לאנדומטריוזיס:

• כאבים קשים יותר, חריפים יותר וחזקים יותר מכאבי המחזור "הרגילים" - לפני שמתחיל הדימום החודשי ובמהלכו. הכאבים האלה מקרינים לגב התחתון ולרגליים.

• דימום וסתי רב יותר או ארוך יותר מהנורמה (או ממה שהאישה רגילה לו).

• כאבים בזמן שמקיימים יחסי מין ולאחריהם. 

• הפרעות במערכת העיכול כמו עצירות, צואה רכה עד שלשולים, נפיחות בבטן, כאבים בזמן היציאות, דם ביציאות, כאבים או לחץ על פי הטבעת (בעיקר בתקופת הווסת ובסמוך לה, אך לא רק אז).

• כאבים כרוניים - רגישות וכאב עמום באגן. 

• כאבים בעת ההשתנה, תכיפות ודחיפות במתן שתן, בעיקר בזמן הווסת.

• עייפות כרונית.

• מצב רוח ירוד, דיכאון.

• קושי להרות.

תור לכירורג שד בלחיצת כפתור - ובלי הפניה!

איך את עושה את זה? פשוט מאוד!

1. נכנסת לכללית און־ליין.

2. בוחרת בזימון תורים ל"רופאים יועצים".

3. בוחרת "כירורג שד" בשדה תחום ייעוץ.

4. מקישה את שם העיר שאליה את רוצה להגיע
(ניתן גם לחפש את הרופאה שאליה את רוצה לפנות).

5. לוחצת "חיפוש" וקובעת תור.

הרחם מורכב מרקמת שריר (הנקראת מיומטריום ובאנגלית: Myometrium) ומרקמה רירית הנקראת אנדומטריום (באנגלית: Endometrium).

כאשר רקמת האנדומטריום גדלה מחוץ לרחם נקראת המחלה אנדומטריוזיס. המקומות השכיחים שבהם ניתן למצוא מוקדים של רקמת אנדומטריום אצל מי שסובלת מאנדומטריוזיס הם לרוב איברי הרבייה הכוללים את הרקמה החיצונית של הרחם, השחלות והחצוצרות.

לעיתים ניתן למצוא רקמת אנדומטריום גם באיברים קרובים אחרים בבטן: חלל האגן, שלפוחית השתן, המעיים וכן המרווח שבין הנרתיק לבין הרקטום. במקרים פחות שכיחים יימצאו נגעים גם במקומות מרוחקים יותר.

בזמן הווסת, כאשר יש דימום משכבת האנדומטריום שברחם, ייתכן גם דימום מרקמת האנדומטריום שמחוץ לרחם.

כאשר הרקמה המדממת לא נמצאת בתוך הרחם, אין לדימום מוצא מהגוף החוצה, כפי שקורה לדם הווסת, ולכן הדימום עלול לגרום להיווצרות הידבקויות בין הרקמה המדממת שאינה במקומה לבין איברים סמוכים.

הדימום עלול לגרום גם להופעה של ציסטות (חללים מלאים בנוזל) בשחלות וכן להיווצרותה של רקמת צלקת מסביב לרקמת האנדומטריום. הציסטות בשחלות מכילות נוזל דמוי שוקולד ולכן מכונות "ציסטות שוקולד". שם אחר שלהן הוא אנדומטריומות.

הנה תיאור של אחד המנגנונים שיכול להסביר את הכאבים: רקמת האנדומטריום, גם אם היא מאוד קטנה, מייצרת בזמן הדימום חומר הקרוי פרוסטגלנדין.

הפרוסטגלנדינים נוצרים באופן טבעי ברקמת האנדומטריום המצפה את הרחם, והם אלה שגורמים לכיווץ של חלל הרחם, האופייני לתקופת הווסת ואחראי לחלק מכאבי הווסת. כאשר החומר הזה נוצר מחוץ לחלל הרחם, הוא גורם לכאבים האופייניים למחלה.

נוסף על כך, אנדומטריוזיס היא מחלה דלקתית. התהליך הדלקתי המתפתח סביב הנגעים באגן גורם לכאבים ולהידבקויות.

מנגנון נוסף להיווצרות כאבים הוא מעורבות עצבית שטחית ועמוקה.

יש לציין שאין הלימה בין חומרת הכאב לבין חומרת המחלה ורמת המפושטות שלה. תיתכן מחלה מפושטת ללא תסמינים או מחלה עם מעט נגעים שטחיים המלוּוים בכאבים עזים.

יש הרבה תיאוריות הקשורות לאנדומטריוזיס, אבל אף אחת מהן לא הוכחה בוודאות.

לפי אחת התיאוריות הרווחות ביותר, בזמן הווסת חלק קטן מהדימום הווסתי - ויחד איתו תאים של רירית הרחם שאמורים להיפלט מהגוף דרך הנרתיק יחד עם דם הווסת - אינו נפלט, אלא "בורח" לחלל האגן דרך החצוצרות ומתנחל שם. על התאים האלה עוברים תהליכים שונים שגורמים להם להפוך שונים במעט מהתאים שבתוך חלל הרחם.

בהמשך, תאי רירית הרחם ש"התנחלו" מחוץ לרחם מתחילים להגיב לכל השינויים ההורמונליים הטבעיים בגוף - ולדמם בעת שיש וסת. הבעיה היא שהדימום הוא מקומי, בחלל הבטן, ולא ברחם כפי שהטבע תיכנן. בעקבות זאת מתפתחת המחלה.

עם זאת זוהו גורמים רבים נוספים שקשורים להיווצרות המחלה ובהם גורמים הקשורים למערכת החיסון, גורמים סביבתיים וגורמים גנטיים. ניתן אפוא להעריך שלא מדובר בגורם יחיד אלא במספר רב של גורמים שמצטרפים יחד ואחראים לפרוץ המחלה.

טיפולים בדיקור סיני, הומאופתיה ורפלקסולוגיה, יכולים לעזור מאוד במקרים של בעיות סדירות במחזור, בכאבים חריגים ובתופעות נוספות הקשורות לפריון האישה. רוצה לדעת עוד?

קיימת שכיחות גבוהה יותר - עד פי שבעה - של אנדומטריוזיס במשפחות שבהן אובחנה המחלה אצל כמה נשים.

בדיוק, ולכן זוהי אחת המחלות החידתיות ביותר והנחקרות ביותר בתחום הגינקולוגיה בפרט ואולי ברפואה בכלל.

החשד של הרופא אמור להתעורר אם המטופלת סובלת מכמה מהתסמינים שתוארו למעלה.

אם עולה החשד לאנדומטריוזיס, מפנה רופא המשפחה או הגינקולוג את המטופלת למומחה לאנדומטריוזיס או למרכז המתמחה במחלה הזאת. שם - נוסף על תשאול יסודי - נעשית בדיקה גופנית מקיפה הכוללת אולטרסאונד גינקולוגי כדי להעריך את המצב באגן. במידת הצורך נעשית גם בדיקת MRI של האגן.

מומחה לאנדומטריוזיס יידע - בסבירות גבוהה - לאבחן את המחלה על פי התשאול והבדיקות הנלוות. עם זאת, האבחנה הסופית מתבססת על הליך כירורגי שנקרא לפרוסקופיה. זהו הליך כירורגי בהרדמה מלאה, שבמהלכו מוחדר לחלל הבטן סיב אופטי קטן דרך חתך זעיר של 5 עד 10 מילימטרים בטבור. הסיב מעביר תמונות למסך, והרופא יכול לבדוק כך את איברי הבטן והאגן.

ניתן לסרוק בצורה יסודית את כל אברי האגן והבטן ולהעריך את מיקום הנגעים ואת חומרת המחלה. אם נצפים נגעים חשודים, ניתן - בעזרת כמה חתכים קטנים נוספים בבטן התחתונה - להסירם ולשלוח אותם לבדיקה פתולוגית כדי לאשר או לשלול את החשד.

היתרון של ההליך הכירורגי הוא שניתן באמצעותו גם לטפל במחלה ולהסיר חלק גדול מהנגעים, וכך לשפר את איכות החיים ולהגביר את הסיכויים לפוריות בעתיד.

יש לציין שחשד לאנדומטריוזיס אינו מחייב בהכרח לגשת מיד לאבחון באמצעות ההליך הכירורגי. במקרים רבים ניתן לנסות קודם כול טיפול שמרני בשילוב עם רפואה משלימה ותזונה שמותאמת לאנדומטריוזיס (ראו בהמשך).

מדוע האבחון חשוב?

מאחר שאנדומזיס היא מחלה שלרוב מתקדמת עם השנים, הרי אבחון וטיפול מוקדם ככל האפשר יסייעו בחלק גדול מהמקרים למנוע את התפשטותה וכן יסייעו להפחית בעיות פוריות בעתיד.

ומטריוזיס נקבע לפי חומרת הכאב או לפי חומרת התסמינים וכן בהתאם לרצון להרות, והוא מבוסס על תרופות או על ניתוח או על שילוב של השניים. בכל מקרה, הטיפול שמוצע לאישה נקבע לאחר בחינת כל השיקולים הרלוונטיים ובהתאמה ספציפית למצבה.

הטיפול באנדומטריוזיס נחלק לשלושה חלקים: טיפול נגד כאבים, טיפול הורמונלי, טיפול ניתוחי.

לטיפול ראשוני, עם הופעת הווסת, עשוי הרופא לתת תרופות שכיחות נגד כאבים וכן תרופות נוגדות דלקת.

טיפול הורמונלי הוא מקובל - בתנאי שאין מגבלה (התוויית־נגד) לקבל טיפול כזה. ההיגיון שעומד מאחורי הטיפול הזה הוא ברור: אם מונעים את האפשרות לקבל את הווסת במשך זמן רב, מונעים גם את כאבי האנדומטריוזיס. כיוון שרקמת האנדומטריום מגיבה לשינויים הורמונליים, הרי שאם נפחית את רמת ההורמונים בגוף, הרקמה תהיה פעילה פחות. 

בעקבות הטיפול ההורמונלי אכן יש הקלה בתסמינים הקשורים לווסת (כיוון שאין יותר וסת), וכן מושגת האטה בקצב ההתקדמות של המחלה. אל דאגה, אין שום בעיה בכך שלא מקבלים וסת, והגוף לא צריך "להתנקות" מדי פעם מההורמונים שמקבלים.

ישנם כמה טיפולים הורמונליים מקובלים: גלולות משולבות למניעת הריון שאותן נוטלים ברצף; גלולות על בסיס פרוגסטרון בלבד; התקן תוך־רחמי המפריש פרוגסטרון.

תרופה יחסית חדשה על בסיס פרוגסטרון, שהוכח במחקרים שונים שהיא יעילה לאנדומטריוזיס, נקראת ויזבל. ניתן גם לתת תרופות בעלות פוטנטיות גבוהה יותר (תרופות המעוררות תגובה רצויה במינונים נמוכים יותר), למשל ממשפחת ה־GNRH, אבל יש להן יותר תופעות לוואי. יש להדגיש שכל הזמן נבחנות תרופות חדשות לטיפול באנדומטריוזיס.

טיפול ניתוחי מקובל לעשות בגישה הלפרוסקופית. את הניתוחים עושים רופאים מיומנים מאוד שצברו ניסיון בניתוחי אנדומטריוזיס. המטרה בניתוח היא לסלק את כל המוקדים (עד כמה שניתן), להפריד הידבקויות ולנייד את איברי האגן (דהיינו להחזיר את כושר התנועה לרחם ולשחלות לאחר שהיו מקובעים בגלל ההידבקויות). 

בניתוח ניתן גם לבדוק את תקינות החצוצרות לקראת הריונות עתידיים. במקרים מסוימים, כאשר ישנם מוקדים עמוקים במעי או במערכת השתן, עושים את הניתוח בשילוב עם כירורג או עם אורולוג.

אופס, ברח לי!

את לא לבד: שליש מהנשים מעל גיל 40 סובלות מבריחת שתן. למה הוא בורח ומה אפשר לעשות? כל התשובות כאן
דליפת שתן: המדריך המלא

קיים מגוון רחב של טיפולים משלימים שהמכנה המשותף שלהם הוא שינוי באורח החיים והתאמתו למחלה. בין השאר מדובר בטיפולים הבאים: תזונה שמותאמת לאנדומטריוזיס, פיזיותרפיה של רצפת האגן, דיקור סיני, יוגה, פילאטיס וארויגו.

תזונה שמותאמת לאנדומטריוזיס מיועדת להפחית את שיעור הדלקות בגוף (שהרי אנדומטריוזיס היא בסופו של דבר תהליך דלקתי). למשל, שמן זית, שום, ברוקולי, כורכום, ג'ינגר, תה ירוק ומזונות המכילים אומגה 3 נחשבים לנוגדי דלקת יעילים. לעומת זאת סוכר לבן, בשר אדום, קמח לבן ואלכוהול נחשבים למזונות מעודדי דלקת. עם זאת יש לציין שאין דיאטה אחת שמתאימה לכל מקרה של אנדומטריוזיס. יש צורך להתאים דיאטה ספציפית לכל חולה בהתאם לנתוניה. ניתן להיעזר בדיאטניות שהתמחו בכך.

כיוון שרקמת האנדומטריום מגיבה לשינויים הורמונליים, הרי עם ההגעה לגיל הפסקת הווסת (מנופאוזה) יש לרוב שיפור בתסמינים. זה בוודאי לא ממש מעודד את מי שהיא היום בת 20 או בת 30. לרוב המחלה הולכת ומתקדמת עם השנים, אך ישנם גם מקרים של נסיגה. 

ומה בנוגע להריון?

בהריון יש בדרך כלל החמרה בשליש הראשון והקלה בשליש השני והשלישי. בכל מקרה אם אפשר, עדיף לא לדחות הריון. כמו כן קיימת כיום האפשרות לשמר פריון באמצעות הקפאת ביציות ו/או עוברים, וזה בהחלט מומלץ לנשים שסובלות מהמחלה ואינן מתכננות הריון בעתיד הקרוב.

כדי לקבל את הטיפול הטוב ביותר לאחר אבחון המחלה מומלץ מאוד להיבדק ולהיות במעקב אצל רופא נשים מומחה בתחום המכיר את דרכי הטיפול במחלה. לקביעת תור לרופא נשים.

בהחלט כן:

המרכז המשולב לטיפול באנדומטריוזיס במרכז הרפואי העמק ובמחוז צפון.

המרכז הרב־תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכז הרפואי כרמל.

מרפאת אנדומטריוזיס במרכז הרפואי מאיר.

מרפאת אנדומטריוזיס במרכז הרפואי קפלן.

מרפאת אנדומטריוזיס במרכז הרפואי רבין.

הארגון האמריקאי לאנדומטריוזיס נוסד ב־1980 במילווקי, ויסקונסין, ואתר הארגון מספק מידע נרחב (באנגלית) והפניות לקריאה נוספת. האתר מכוון לנשים, לציבור וגם לקהילה הרפואית.

ראוי לציין אתר שהקימה חולת אנדומטריוזיס ישראלית שכולל מידע רב בעברית ושנקרא "אנדומטריוזיס - כל מה שרצית לדעת" (כללית אינה אחראית לתכנים הנמצאים באתר הזה).

כמו כן יש בפייסבוק קבוצות תמיכה גדולות של נשים שחולות באנדומטריוזיס. 

ד"ר אלעד ברקוביץ הוא מומחה בגינקולוגיה ובמיילדות, בכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת ובניתוחים לאנדומטריוזיס

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש