חיפוש

dsdsdsd
בחורה מנפחת בלון אדום

למה הבטן שלי נפוחה?

לא רק שזה לא מרגיש נעים בבטן, זה גם גורם לפעמים למצבים מעט מביכים. זה ממש לא קשור בהשמנה, אז מהן הסיבות (התזונתיות והרפואיות) שאתם נראים לפעמים כמו בלון מלא אוויר ואיך אפשר לפוצץ אותו?

יעל דרור, תמי אדיב

בקיצור

01

מהי נפיחות בטנית? מדובר בבטן נפוחה ולא בגלל השמנה. תחושה של אי נוחות בבטן וגזים

02

למה זה קורה? בגלל מזונות מסוימים, הרגלי אכילה בעייתיים ובעיות בתפקוד מערכת העיכול

03

ניסיתם הכל וכלום לא עזר? מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה או לפנות לדיאטנית להתאמת תפריט

אז מה גורם לתחושה המעיקה כל כך של נפיחות בבטן? קבלו את מצעד האשמים.

1. מזונות מנפחים

חלק מהמזונות שאנו אוכלים עלולים לגרום להיווצרות גזים, לחדירת נוזלים לחלל המעי ולתחושת נפיחות כללית. לעתים אכילת המזונות המנפחים תהיה מלווה בכאבי בטן ובאי־נעימות כללית באזור הבטן.

גלוטן. יש אנשים שאכילה של מזון עשיר בגלוטן (לחם, פסטה, פתיתים, קוסקוס, קורנפלקס, שעורה) גורמת להם לתחושת נפיחות או לכאבי בטן.

מה לעשות?
להפחית בצריכת המזונות האלה ולהחליף אותם בדגנים שאין בהם גלוטן, כמו למשל אורז, תירס, תפוחי אדמה, בטטה, כוסמת או קמח כוסמין (שמכיל כמות קטנה של גלוטן). קניתם לחם כוסמין? תציצו ברשימת הרכיבים התזונתיים כדי לוודא שלא הוסיפו גלוטן ללחם שלכם.

מוצרי חלב עשירים בלקטוז. חלב לשתייה, יוגורט, לבן, אשל, שוקו.

מה לעשות?
להפחית בכמויות הלקטוז, כלומר לאכול יותר מזונות שאין בהם לקטוז, כמו למשל טחינה, אבוקדו, ביצה, טונה ומשקאות חלב צמחיים, או מוצרי חלב דלי לקטוז כמו קוטג', גבינה מלוחה, גבינה צהובה וחלב דל־ לקטוז. ניתן גם להשתמש בתוסף שמכיל את האנזים לקטאז (שבעצם משלים את האנזים שחסר בגוף).

ירקות. בצל, שום, כרוב, כרובית, ברוקולי, ארטישוק ירושלמי, צנון, צנונית ועוד.

מה לעשות?
לא כל הירקות גורמים לאותו אפקט מנפח אצל כל האנשים, ולכן מומלץ להוריד בכל פעם משפחת ירקות אחרת.

קטניות. שעועית, עדשים, חומוס, פול, פולי סויה.

מה לעשות?
להשרות (ורצוי גם להנביט) את הקטניות. מ־20 דקות עבור עדשים ועד 10 שעות עבור שעועית. אפשר גם לבשל אותן עם מכסה מעט פתוח, או להוסיף מעט זרעי שומר או כמון בזמן הבישול. ואם גם אחרי הנבטה והשרייה קשה לכם לעכל קטניות, פשוט הפחיתו בכמויות.

ממתיקים מלאכותיים. חלק מהממתיקים המלאכותיים שמשמשים תחליף לסוכר במזונות, עלולים לגרום לתחושת נפיחות רבה של הבטן ולגזים. מדובר בממתיקים בעלי מבנה כוהלי, שניתן לזהות אותם לפי הסיומת "טול" בשמם - מלטיטול, סורביטול וכו'. אז כן, לפעמים דווקא כשמנסים לרדת במשקל ועוברים לאכול רק "דיאט", עלולים לסבול מתחושת נפיחות מוגברת.

מה לעשות? לבחון אם נכון יותר להימנע ממוצרי הדיאט שמכילים התחליפים מלאכותיים האלה, ובמקום זה לאכול מזון רגיל בכמות קטנה יותר שמתאימה לדיאטה.

2. הרגלי אכילה לא נכונים

• ארוחות גדולות מדי. ריכוז כל האוכל בארוחה אחת גדולה ביום או בשתי ארוחות גדולות ביום עלול להכביד על מערכת העיכול ולגרום לעומס יתר על הקיבה ועל מערכת העיכול - וכפועל יוצא לתחושת נפיחות.

• מצב זה יכול לקרות גם אם אוכלים תפריט שהרכבו בריא יחסית, אבל דוחסים את כל האוכל למספר קטן של ארוחות גדולות ביום, במקום לפזר אותו על פני כל היום בארוחות קטנות.

מה לעשות?
לפזר נכון את הארוחות על פני היום. כדאי ליצור תוכנית אכילה יומית שכוללת שלוש ארוחות גדולות ועוד שתיים עד שלוש ארוחות ביניים קטנות.

3. חוסר בשתיית נוזלים

מערכת העיכול שלנו היא צינור ארוך־ארוך. אם לא נפתח את הברז מדי פעם, לא תהיה זרימה ועלולים להצטבר גזים.

מה לעשות?
לשתות. בעיקר מים וחליטות צמחים.

רגע, ומה עם קפה?

עבור רבים מאיתנו 2־3 כוסות קפה ביום זה לא סיפור גדול, אבל חשוב שתדעו: קפאין, כמו גם קקאו, נחשבים למרגיזים ידועים של מערכת העיכול. גם כי הם ממריצים אותה - ופעילות נמרצת מדי של מערכת העיכול עלולה לגרום לעודף גזים - וגם כי הם גורמים להפרשה מוגברת של מיצי עיכול לקיבה ולעודף חומציות בקיבה, שעלולים לגרום לנפיחות ולגזים.

4. משקאות תוססים

שתיית משקאות תוססים המכילים כמות גדולה של גזים יכולה ליצור תחושת נפיחות גדולה. ההסבר פשוט: אתם שותים את הגזים פנימה.

מה לעשות?
גם כמות קטנה יחסית של שתייה (אפילו כוס) יכולה לגרום לתחושת אי־נעימות, אז מומלץ להימנע לגמרי משתייה מוגזת.

מתאי"ם לך שינוי? אנחנו מחכים לך במרפאת תזונה אישית מאוזנת. לכל המידע

5. פגיעה בפלורה של חיידקי המעי

במערכת העיכול נמצאים חיידקים טובים המסייעים לעיכול המזון, לספיגתו בגוף ולמניעת הצטברות מזון לא מעוכל במקומות שונים במעי. פגיעה בכמות החיידקים הטובים במעי עלולה להוביל לשגשוג של אוכלוסיית חיידקים פתוגנים, יוצרי גז CO2  ומתאן. ייצור הגזים על ידי החיידקים האלה יוביל לתחושת נפיחות ואי נוחות, ולגזים.

מתי זה עלול לקרות? למשל בעת לקיחת אנטיביוטיקה, כשיש קלקול קיבה או וירוס במערכת העיכול, ופתוגנים אחרים שעלולים להגיע למערכת העיכול דרך המזון.

מה לעשות?
אם הבעיה נובעת מפגיעה בחיידקים הטובים במעי, המטרה היא לחזק אותם ולהגדיל את כמותם. אפשר לעשות זאת על ידי אכילה של מזונות פרה־ביוטיים, כמו למשל בננות, או כאלה שמכילים חיידקים פרביוטיים - החל מכרוב כבוש ביתי ועד למוצרי חלב מועשרים בחיידקי ביו. אפשר כמובן לקחת גם תוסף של חיידקים פרוביוטים בכדורים או באבקה (1־2 פעמים ביום).

6. בעיות בתפקוד מערכת העיכול

תופעות מסוימות במערכת העיכול עלולות לגרום לתופעות לוואי של נפיחות בבטן. אחת התסמונות המוכרות היא תסמונת המעי הרגיז.

לתסמונת הזאת פנים רבות, ולעתים מתחלפות - למשל, ימים של שלשולים לעומת ימים של עצירות. השינויים האלה עלולים להיות מלווים בתחושות לא נוחות של נפיחות בבטן.

מה לעשות?
השיטה המובילה לשיפור תפקוד מערכת העיכול במקרה של מעי רגיז היא שיטת FOOD MAP's (ממש פה למטה תוכלו לקרוא על זה לעומק), ומומלץ להשתמש גם בטכניקות הרגעה כמו יוגה, מדיטציה והרפיה עמוקה.

7. עצירות

גם מצב של עצירות יהיה מלווה ברוב המקרים בתחושה של נפיחות באזור הבטן התחתונה. הסיבה היא המלאות של המעי הגס. ככל שהעצירות נמשכת יותר ימים, כך תחושת הנפיחות תגדל ותהיה מלווה באי־ נעימות כללית באזור הבטן ובנפיחות גדלה יותר.

מה לעשות?
להרבות בשתיית מים, לאכול בצורה מפוזרת לאורך היום במנות קטנות, לשלב הרבה סיבים תזונתיים ולהקפיד על פעילות גופנית.

8. צליאק

מחלת צליאק מתבטאת באלרגיה לחלבון הגלוטן הנמצא בחלק מהדגנים (חיטה, שיבולת שועל, שיפון, ועוד). אם יש בעיה עם חלבון הגלוטן, גם כמות קטנה במזון תגרום לפגיעה בדופן המעי אשר תוביל לבעיות בספיגת המזון, הוויטמינים ומינרלים חיוניים. בחלק מהמקרים הפגיעה במעי תהיה מלווה בנפיחות של הבטן, גזים, עצירות או שלשולים.

מה לעשות?
חובה להימנע לחלוטין מכל מזון המכיל גלוטן. אין כאן קיצורי דרך או אפשרות לעגל פינות, ויש צורך בשינוי התזונה.

9. המחזור החודשי

שינויים הורמונליים לקראת המחזור החודשי מלווים אצל חלק גדול מהנשים בצבירת נוזלים, המתבטאת בנפיחות של הבטן התחתונה ובעלייה במשקל. מדובר בעלייה של קילוגרם עד שלושה בלבד, מכאן שהנפיחות באזור הבטן לא מעידה על השמנה אלא על צבירת נוזלים.

מה לעשות?
בפועל אין הרבה מה לעשות, פשוט לחכות לקבלת המחזור. תוך שלושה עד ארבעה ימים מקבלת המחזור, צבירת הנוזלים תיעלם ואיתה גם הנפיחות. לכן גם כפיפות בטן רבות בתקופה הזאת של החודש, או עיסוק מוגבר בספורט, לא ישנו את המצב.

ניסית הכול ולא עזר כלום? תוכלי להתייעץ עם רופא או עם רופאת המשפחה האם ישנה בעיה בריאותית. גם התייעצות עם דיאטנית קלינית בקופה לבניית תפריט אישי בריא יכולה לעזור לאתר הרגלי תזונה לא נכונים, שעלולים לגרום לך לנפיחות מיותרת ולא נעימה.

מדריך: טיפולים משלימים לכאב בטן


תמי אדיב היא תזונאית קלינית בכללית, מתמחה בסוכרת, בהשמנה, בניתוחים בריאטריים ובטבעונות

יעל דרור היא דיאטנית קלינית וספורט בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש