חיפוש

dsdsdsd
מאפים שמכילים גלוטן

גלוטן: החלבון שמוסיף המון

האם באמת יש צורך בגמילה מגלוטן, והאם אכן מדובר במרכיב המסוכן לבריאותנו? אם אין לכם צליאק ואם אתם לא מאמצים כפייתיים של אופנות חדשות, התשובה לשתי השאלות האלה היא חד־משמעית: לא

אורלי ויסייד

אורלי וייסיד

תחילה ניסו לשכנע אותנו שחלב הוא רעל. אחר כך אמרו לנו שפחמימות הן האויב הגדול ביותר של החיים המודרניים. ועכשיו סימנו בעבורנו גורם חדש שעלול לשבש לנו את הבריאות: קבלו את הגלוטן, שיש הטוענים כי הוא יוצר דבק במעיים, ובעקבותיהם ישנם המבטיחים טיפולי גמילה מוצלחים.

מהו גלוטן?

גלוטן הוא חלבון שמצוי באופן טבעי בדגנים מסוימים, בחיטה, בשעורה, בשיפון ובשיבולת שועל. הגלוטן מקנה לבצק את גמישותו ונמצא במאכלים כמו לחם, פסטה, עוגות, עוגיות וחטיפים מסוימים. גלוטן נמצא בשימוש גם בתעשיית המזון והתרופות.

מהי אי־סבילות לגלוטן?

ישנם אנשים שגופם רואה בגלוטן גוף זר ותוקף אותו. מדובר במחלה אוטואימונית הידועה בשם צליאק או כרסת. המחלה מתאפיינת בתופעות שונות ובהן: הפרעה בהתפתחות אצל ילדים, חוסרים תזונתיים, בעיות במערכת העיכול ובמקרים מסוימים אף נשירת שיער. 

מהי דיאטה ללא גלוטן?

דיאטה ללא גלוטן מומלצת לחולי צליאק. מי שאובחנה אצלו המחלה חייב להימנע לחלוטין ממזונות המכילים גלוטן.

האם דיאטה ללא גלוטן מומלצת לכולם?

אין שום הוכחה רצינית הנסמכת על מחקר מדעי שתפריט ללא גלוטן משפר את בריאות האוכלוסייה כולה ותורם לאורח חיים בריא יותר.

האם ויתור על גלוטן יכול להביא לירידה במשקל?

הימנעות מגלוטן מורידה מהתפריט היומי מזונות רבים, ובהם מזונות עתירי קלוריות כמו חטיפים, רטבים שמנים, מאפים ועוגות. באופן טבעי, הימנעות ממאכלים כאלה מביאה לירידה במשקל.

אז למה לא לוותר על גלוטן?

מצד אחד, תזונתם של אנשים הנמנעים מגלוטן מבוססת בעיקר על פחמימות שבאות מתפוחי אדמה, מאורז ומתירס; מצד אחר, הם נמנעים מדגנים מלאים, טעימים וזמינים כמו חיטה מלאה, שיפון מלא, שיבולת שועל וכוסמת. לדגנים האלה יתרונות תזונתיים כיוון שהם מכילים סיבים, ויטמינים ומינרלים התורמים לתחושת השובע וחשובים לתזונה מאוזנת.

ועוד דבר שנכון לכל דיאטה: אם אתם נמשכים למאפים וללחם טרי, תיאלצו לוותר עליהם בתפריט נטול גלוטן. אם תנהגו כך,  ייתכן שתרדו במשקל בעקבות צמצום הקלוריות היומי, אבל האם לנצח תוכלו להימנע מהמזונות האהובים עליכם? כמה זמן תוכלו להקפיד על דיאטה כזאת? מה יקרה כאשר תשתמשו בפריבילגיה של היותכם אנשים בריאים ותחזרו לאכול כרגיל?

ללא ספק יש לצפות לעלייה בלתי נמנעת במשקל, וקיים סיכוי סביר שתגיעו למשקל גבוה יותר מזה שהיה לכם בתחילת הדיאטה. בדיוק כמו בכל דיאטת הרזיה אחרת הדורשת הימנעות ממזונות רבים.

דיאטה ללא גלוטן דורשת השקעה של זמן ושל כסף. הכנת המאפים בבית או רכישתם יקרה בהרבה מרכישת מזון רגיל. הביאו בחשבון שלא תמיד תמצאו את המאכלים האלה בסופר השכונתי, ולעיתים תיאלצו להרחיק לכת כדי להשיגו.

כדי לרדת במשקל אין צורך לסבול. התהליך צריך להיות נוח ופשוט. המזון שאתם צורכים בעת דיאטה צריך להיות דומה ככל האפשר לתזונה הנוכחית שלכם - עם שינויים קלים ובריאותיים המותאמים לכם באופן אישי. אל תתפתו לטרנדים, אל תיפלו בפח השיווקי של דיאטות מהירות, תחשבו על עתידכם. הצלחה משמעה לשמור על משקל בריא לטווח הרחוק. אין קסמים ואין קיצורי דרך: תאכלו בריא ומגוון, תעשו ספורט, תיהנו מהתהליך, תגיעו למשקל הנכון עבורכם ושימרו עליו.

אורלי וייסיד היא דיאטנית קלינית בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש