פורסם בראשונה: 06.04.2011
עדכון אחרון: 29.05.2017

כשהאנטיביוטיקה כבר לא עובדת

לקריאה נוחה
כ־700 אלף אנשים מתים בכל שנה בגלל חיידקים שאי אפשר להרוג באנטיביוטיקה - והמספרים עלולים להיות גרועים הרבה יותר. מה החלק שלכם בעמידות חיידקים לאנטיביוטיקה (רמז: גדול), ומה ניתן לעשות כדי למנוע מהמגפה להתפשט?
חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

בקיצור

1.

חלק מהחיידקים פיתחו מנגנוני הישרדות כנגד חלק מהתרופות האנטיביוטיות, וכתוצאה מכך התרופות כבר לא פועלות נגדם ולא מסייעות לריפוי המחלה.

2.

בין הסיבות לעמידות: נטילת טיפול אנטיביוטי שלא לצורך, הפסקה של הטיפול האנטיביוטי לפני סיומו, ונטילת טיפול במינון לא מתאים.

3.

העמידות עלולה להחזיר אותנו לעידן שלפני תקופת האנטיביוטיקה: זיהומים בלתי ניתנים לשליטה היו שכיחים, ופעמים רבות היו מסתיימים במוות.

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה מדאיגה: האנטיביוטיקה כבר לא יעילה נגד רבים מסוגי החיידקים שאותם הצליחה לחסל בעבר. זוהי הסיבה שארגון הבריאות העולמי שם על סדר היום את המאבק בעמידות האנטי־מיקרוביאלית. גם מדינות רבות, ביניהן ישראל וארה"ב, מקדמות את המאבק החשוב הזה, מאבק על החיים של כולנו. 

מהי עמידות אנטי־מיקרוביאלית?

אנטיביוטיקה בדרך־כלל קוטלת חיידקים או מונעת מהם להתרבות.  חלק מהחיידקים פיתחו מנגנוני הישרדות כנגד חלק מהתרופות האנטיביוטיות, וכתוצאה מכך התרופות לא פועלות נגדם ולא מסייעות לריפוי המחלה. בשל העמידות לתרופות, הטיפול הרגיל איננו יעיל, הזיהום מתמשך, ובמקרים של מחלה מידבקת - אנשים נוספים חשופים להדבקה בזן של חיידק עמיד.

לא רק חיידקים מפתחים עמידות שכזו: קיימת דאגה גם מעמידות של נגיפים (וירוסים) וטפילים לתכשירים שבעבר הם היו רגישים להם.

​מתי לקחת אנטיביוטיקה ומתי לא

ועוד דברים שחשוב לדעת על התרופות שלך
מתי לקחת אנטיביוטיקה ומתי לא

מהי הסיבה לעמידות נגד התרופות?

העמידות האנטי־מיקרוביאלית היא תוצאה של שימוש־יתר או שימוש לא מושכל בתרופות אנטיביוטיות. העמידות מתפתחת כאשר מיקרואורגניזם עובר מוטציה (שינוי גנטי) או רוכש גן שגורם לעמידות לתרופה.

שימוש לא מושכל באנטיביוטיקה הוא סיבה מרכזית להתפתחות של עמידות בחיידקים. לדוגמה, כאשר נוטלים טיפול אנטיביוטי שלא לצורך, כאשר חולים לא מסיימים את מספר ימי הטיפול האנטיביוטי במלואם במקרים שבהם כן נדרש טיפול, או כשלוקחים טיפול במינון לא מתאים. 

דוגמה נפוצה לשימוש לא ראוי היא טיפול אנטיביוטי למחלות נגיפיות (ויראליות), למשל שפעת או הצטננות, שאנטיביוטיקה כלל לא משפיעה עליהן. טיפול כזה לא מועיל כלל ומאידך תורם להתפתחות של עמידויות, ועלול לגרום לתופעות לוואי.

זה מסוכן?

מאוד! כתוצאה מהעמידות של חיידקים, נגיפים וטפילים לתרופות, נגרמת תחלואה מוגברת עם אפשרויות ריפוי מצומצמות בהרבה בקרב מאושפזים, הארכה של משכי האשפוז, ועלייה במקרי תמותה עקב זיהום בחיידקים עמידים.

העמידות האנטי־מיקרוביאלית עלולה להחזיר אותנו לעידן שלפני תקופת האנטיביוטיקה, כאשר זיהומים בלתי ניתנים לשליטה היו שכיחים, ואף מסתיימים פעמים רבות במוות.

העמידות הזו מעמידה בסכנה הישגים רבים של הרפואה המודרנית. ללא טיפול אנטי־מיקרוביאלי יעיל לא ניתן יהיה לבצע טיפולים כמו השתלת איברים, כימותרפיה נגד מחלות סרטן ולטפל בסיבוכי ניתוחים.

העמידות הזו פוגעת גם בבריאות הציבור העולמית. כיוון שטיולים חוצי יבשות נפוצים מאי פעם, מעבר חיידקים עמידים מיבשת ליבשת מתבצע כעת בקלות, וכך החיידקים העמידים מתפשטים במהירות בעולם.

עובדות ומספרים

לפי הערכות, כיום מתים כ־700 אלף איש ברחבי העולם מדי שנה לאחר שנדבקו בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. מדו"ח בריטי בנושא עמידות לאנטיביוטיקה שפורסם ב־2016, עולה כי אם לא ניתן יהיה למצוא תרופות אנטיביוטיות יעילות ולייצר אותן בכמויות מספקות, עד שנת 2050 מספר המתים מחיידקים עמידים יצמח ל־10 מיליון בשנה.

הדו"ח הוזמן ב־2014 על־ידי ראש ממשלת בריטניה דאז, דייויד קמרון.

​במדריך התרופות שלנו כבר גלשתם?

יש בו את כל מה שאתם צריכים
מדריך התרופות של כללית

בארה"ב - חצי עד שליש מהטיפולים באנטיביוטיקה בקהילה הם מיותרים.

בשנה נעשות כ־140 אלף פניות לחדרי מיון בשל תופעות לוואי של אנטיביוטיקה.

כחלק מהמאבק לבלימת ההתפשטות של חיידקים עמידים, הבית הלבן ייסד תכנית להפחתת השימוש באנטיביוטיקה ב־50% עד 2020.

בהודו, מדינה שבה השימוש באנטיביוטיקה נטול פיקוח ואינו מבוקר,  מתו בשנה אחת 58 אלף תינוקות מחיידקים עמידים, אשר הועברו לתינוקות מאימותיהם.

באירופה מדווחות בשנה 25 אלף פטירות המיוחסות לחיידקים עמידים, ועוד 2.5 מיליון ימי אשפוז ברחבי היבשת מסיבה זו.

חיידק הגונוריאה הגורם לזיבה (מחלה המועברת במגע מיני) פיתח עמידות בחלקים נרחבים בעולם. טיפולים בכדורים שניתן היה להשתמש בהם עד לא מזמן כבר לא יעילים, והטיפולים כיום מסתמכים על מתן זריקה או לתוך הווריד. זיהום בלתי מטופל בזיבה עלול לגרום הדבקה חוזרת בזיהומים המועברים במגע מיני, עם פגיעה משמעותית בבריאות ובפריון

איך אני יכול לתרום להגנה על העולם מפני עמידות לאנטיביוטיקה?

• אין לקחת אנטיביוטיקה לזיהום ויראלי כמו הצטננות או שפעת
• אין להלחיץ את הרופא לרשום אנטיביוטיקה
• אין לשמור אנטיביוטיקה לפעם הבאה שתחלו
• אין לקחת אנטיביוטיקה שנרשמה למישהו אחר
• יש ליטול את האנטיביוטיקה בדיוק לפי המינון ופרק הזמן שנרשמו על־ידי הרופא
• בדקו עם רופא המשפחה בנוגע לחיסונים המומלצים לכם ולמשפחתכם כדי למנוע זיהומים שעלולים להצריך אנטיביוטיקה
• אין לדלג על מנות או להפסיק לקחת אנטיביוטיקה מוקדם, אלא בהוראת הרופא

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל