חיפוש

dsdsdsd
בדיקת אולטרסאונד אשכים

אולטרסאונד אשכים

מהי בדיקת אולטרסאונד אשכים? מתי יש צורך לעשות אותה? איך עושים אותה? איך ארגיש במהלך הבדיקה? מהי המשמעות של ממצאי הבדיקה? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב

ד"ר מאשה קרופניקוב

שמות נוספים של הבדיקה:
Ultrasound Imaging of the Scrotum

מהי בדיקת אולטרסאונד של האשכים?

בדיקת אולטרסאונד היא בדיקה לא פולשנית שמאפשרת הדמיה של איברי הגוף הפנימיים ללא חשיפה לקרינה מייננת וללא חומר ניגוד. במהלך הבדיקה מוצמדת זרוע של מכשיר האולטרסאונד - המתמר - לאזור הנבדק לאחר מריחה של ג'ל על בסיס מים. המתמר משדר גלים על־קוליים וגם קולט אותם כאשר הם מוחזרים אליו מרקמות הגוף השונות, ואילו הג'ל מאפשר מגע מלא יותר של המכשיר עם העור.

עיבוד ממוחשב של הנתונים מאפשר לקבל על צג תמונה של פנים האיבר שנבדק. באמצעות אולטרסאונד ניתן לבדוק לא רק את מבנה האיבר אלא גם את זרימת הדם בכלי הדם שמזינים אותו.

אולטרסאונד אשכים מאפשר לבדוק את תקינות האשכים ולאבחן ציסטות, גושים או הפרעות בזרימת הדם. הבדיקה היא מדויקת, זמינה ובטוחה לבירור בעיות שקשורות לאשכים ולפוריות הגבר.

מתי צריך לעשות את הבדיקה?

• לבירור כאבים כרוניים או חריפים באשכים.

• כאשר נימוש גוש באחד האשכים או בשניהם.

• במסגרת בירור בעיות פוריות אצל הגבר.

• במצב של אשך טמיר.

• לאחר חבלה בשק האשכים.

• לבירור של נפיחות בשק האשכים.

צריך הכנה מוקדמת?

אין צורך בהכנה מוקדמת.

לתשומת ליבך
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה. בעת זימון התור במוקד 2700* או ישירות במרפאה יתנו לך את ההנחיות הנהוגות במרפאה שבה יבדקו אותך.

 

איך עושים את הבדיקה?

הבדיקה נעשית בעת שהנבדק שוכב על הגב לאחר שנחשף אזור המפשעה שלו. עורך הבדיקה (רופא או טכנאי) מורח את הג'ל ולאחר מכן מצמיד את המתמר לאשכים בלחיצה קלה ומעביר אותו מאזור לאזור. הבודק סורק את המבנים האנטומיים של שני האשכים ובוחן את זרימת הדם בהם בשיטת דופלר.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

כ־20 דקות.

ירדימו אותי?

לא.

זה כואב? איך ארגיש במהלך הבדיקה?

תיתכן תחושת אי־נוחות קלה עקב המגע בין המכשיר לאשכים. אם הנבדק סובל מתהליך דלקתי ומרגישות מוגברת בשק האשכים, עלולה האי־נוחות להיות משמעותית יותר במהלך הבדיקה.

איך ארגיש אחרי הבדיקה?

האי־נוחות הקלה שחשים בבדיקה חולפת מיד לאחר סיומה. 

יש לבדיקה תופעות לוואי או סיכונים?

מדובר בבדיקה לא מסוכנת ולא פולשנית. 

מותר לי לנהוג אחרי הבדיקה?

כן.

מתי אקבל את תוצאות הבדיקה?

רופא רדיולוג (מומחה לבדיקות הדמיה) יפענח את התוצאות וישלח בתוך כמה ימים דו"ח לרופא המטפל שהפנה אותך לעשות את הבדיקה. לכן עליך לחזור אל הרופא המטפל כדי לשוחח איתו על התוצאות ועל משמעותן. לעיתים עשוי הרופא הרדיולוג לשוחח איתך מיד לאחר הבדיקה על תוצאותיה.

סימני אזהרה לאחר הבדיקה שמחייבים התייחסות רפואית

לא ידוע על סיבוכים של בדיקת אולטרסאונד אשכים. 

איך מפרשים את תוצאות הבדיקה שקיבלתי?

התוצאות מתארות את המבנים האנטומיים הנמצאים בשק האשכים ואת הממצאים החריגים – אם אלה ישנם. ממצאים של ציסטה או של ספרמטוצלה לרוב אינם דורשים התייחסות רפואית.

נוסף על כך ייתכנו ממצאים כמו הידרוצלה (נוזלים בשק האשכים) או וריקוצלה (הרחבה של הוורידים באשך). גם הממצאים האלה אינם מחייבים בהכרח טיפול מיוחד.

אם נמצא גוש חשוד באחד האשכים, יתוארו מיקומו המדויק ומרקמו. נוסף על כך עושים בדרך כלל גם בדיקת דופלר אשר מציגה את זרימת הדם בכלי הדם המזינים את האשך. גם גושים באשכים נבדקים לרוב בשיטה הזאת כדי לסייע לאבחנה.

אילו טיפולי המשך צפויים לי לאחר הבדיקה?

אם נמצא גוש חשוד, לרוב שולחים את הנבדק לניתוח לכריתת האשך הנגוע, ורק לאחר הכריתה מבררים אם אכן מדובר היה בגידול סרטני. יש שתי סיבות לכך שהרופאים נוקטים מדיניות של "קודם יורים ואחר כך מבררים": הסיבה הראשונה היא שבשיעור גבוה מאוד מהמקרים הגושים החשודים הם אכן סרטניים. הסיבה השנייה היא שכל ניסיון לעשות ביופסיה לגוש החשוד עלול לגרום לפיזור של תאים סרטניים - אם אכן מדובר בגידול סרטני.

אם לאחר כריתת האשך אכן מתברר שהגוש החשוד שנמצא בו הוא סרטני, על המנותח לעשות סדרה של בדיקות - כולל בדיקות דם ובדיקות הדמיה של הבטן ושל החזה. בסיום הבירור ייקבע השלב שבו נמצאת המחלה, ויוחלט אם יש צורך גם בטיפולי קרינה ובכימותרפיה.

זה המקום לציין שגבר עם אשך אחד מסוגל לתפקד מהבחינה המינית כמו גבר בעל שני אשכים ולהביא צאצאים לעולם וכי את הסוגיה האסתטית פותרים הרופאים באמצעות השתלת אשך מסיליקון בשק האשכים במקום האשך שהוצא.

אם האבחנה היא שמדובר בהידרוצלה (נוזלים בשק האשכים) - לרוב אין צורך בטיפול. אך אם ההידרוצלה מפריעה בחיי היום־יום - ניתן לפתור את הבעיה באמצעות ניתוח.

אם האבחנה היא שמדובר בווריקוצלה (הרחבה של הוורידים באשך), ניתן לשקול את האפשרות לפתור את הבעיה באמצעות ניתוח. אופציית הניתוח נבחרת כמעט תמיד אם הווריקוצלה גורמת לאי־נוחות או לכאבים או אם הנבדק סובל מבעיות פוריות.

אם האבחנה היא שמדובר בדלקת, עשוי הרופא להמליץ על טיפול אנטיביוטי.

ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה במרפאת אהרונוב של כללית בתל־אביב. היא בוגרת בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש