חיפוש

dsdsdsd
רופא אוחז בידה של מטופלת

זכויות לחולי סרטן (חולים אונקולוגיים)

אילו זכויות מגיעות לך בכללית אם חלית בסרטן? אילו זכויות מגיעות לך מהמדינה? אילו שירותים עומדים לרשותך בכללית? כיצד מתמודדים עם תופעות הלוואי של המחלה ושל הטיפולים? מדריך

צוות מומחים של כללית

תוכן עניינים

1. זכויות, שירותים והחזרים (סל, מושלם וכלליות)
2. שירותים בכללית 
3. התמודדות רגשית
4. שימור פוריות
5. התמודדות עם תסמינים ותופעות לוואי
6. טיפול תזונתי
7. תהליך ההחלמה
8. מילון מונחים
9. עמותות וארגונים

דעתכם חשובה לנו

ריכזנו עבורכם את מרב המידע שלו אתם עשויים להזדקק במהלך המחלה וההחלמה.

בהיותנו ארגון המשפר באופן קבוע את סטנדרט השירות שלו חשוב לנו לקבל מכם משוב בנוגע לערכה הזאת המתפרסמת במסגרת "כללית לידיעתך כי מגיע לך". שתפו אותנו אילו פרקים היו לכם לעזר, מה עניין אתכם, האם יש נושאים שחיפשתם ולא מצאתם בחוברת הזאת וכדומה. את התייחסותכם אנא שלחו לכתובת המייל: clalit4u@clalit.org.il

כמה מילים על מחלת הסרטן ועל מדריך המידע

סרטן הוא מחלה של תאי הגוף, שהם אבני הבניין המרכיבות את הרקמות. מרבית התאים בגופנו מתחדשים באמצעות חלוקה המתרחשת באופן מסודר ומבוקר, ללא קשר לצורתם ולתפקידם. במקרים מסוימים ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך, וכתוצאה מכך נוצר גוש תאים הקרוי גידול. ישנם גידולים שפירים וישנם גידולים ממאירים.

בגידול שפיר התאים אינם מתפשטים לאיברים אחרים בגוף, אך אם הם ממשיכים לגדול באזור המקורי, הם עלולים לגרום ללחץ על האיברים הסמוכים.

לעומתם, הגידול הממאיר מורכב מתאים בעלי יכולת התפשטות. התאים האלה עלולים להתפשט לאיברים אחרים בגוף באמצעות מחזור הדם או מערכת הלימפה ולהרוס אותם. כאשר התאים האלה מגיעים לאזור חדש, הם עלולים להמשיך להתחלק וליצור גושים חדשים הנקראים גידול משני, שניוני או גרורה.

קיימים יותר מ־200 סוגי סרטן שונים; לכל אחד מהם יש שם, התנהגות וטיפול הייחודיים לו. מנתוני רישום הסרטן במשרד הבריאות עולה שמדי שנה נוספים בארץ כ־30 אלף חולי סרטן חדשים. המספרים האלה מדאיגים ביותר, אך החדשות הטובות הן שבזכות המחקר המתקדם, שיפור אמצעי האבחון המוקדם והעלייה במודעות לחשיבות הרפואה המונעת חל גידול משמעותי במספר האנשים הנרפאים מן המחלה וישנו שיפור ניכר באיכות חייהם של המטופלים.

אנו בכללית מאמינים שחובתנו וזכותנו לעמוד לצדכם ברגעים הקשים שבהם אתם נמצאים ולסייע לכם ככל יכולתנו. אנו יודעים שבמהלך המחלה וההחלמה תיתקלו בשאלות רבות ותזדקקו למידע רב בנושאים שונים. כדי להקל עליכם ולסייע לכם לעבור את המחלה ואת תהליך ההחלמה בצורה הטובה ביותר ריכזנו בעבורכם בחוברת הזאת מידע מקיף ומעמיק שאנו מעריכים שתזדקקו לו בשלבי המחלה השונים.

זכאויות סל

לחולים אונקולוגיים מציעה כללית חופש בחירה, המאפשר להם לקבל את הטיפול המצוי בסל הבריאות למחלתם האונקולוגית בבתי החולים הכלליים הציבוריים בארץ, כמפורט:

בתי חולים של כללית
העמק, כרמל, מאיר, בילינסון, השרון, שניידר, קפלן, סורוקה, יוספטל.

בתי חולים ממשלתיים
זיו, פוריה, נהריה, רמב"ם, בני ציון, הלל יפה, תל השומר, איכילוב, וולפסון, אסף הרופא, ברזילי.

בתי חולים ציבוריים
הדסה, שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה, אסותא אשדוד, האנגלי בנצרת, האיטלקי בנצרת, הצרפתי בנצרת.

לקבלת פרטים נוספים בנוגע למימוש הזכאות יש לפנות למרפאת האם או למרכז שירות הלקוחות בטלפון 2700*. בתום חמש שנים ממועד ההחלמה יש לבדוק במשרד המרפאה את הזכאות לכל ההטבות המצויינות במדריך הזה.

החזר הוצאות

כדי לקבל החזר כספי יש להציג מסמכים רפואיים רלוונטיים כמפורט בכל סעיף. נוסף על כך יש לצרף חשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית.

שהייה במלון

למטופל הנזקק לטיפולי הקרנות ו/או כימותרפיה במסגרת אמבולטורית בבית חולים ציבורי ומתגורר במרחק של 30 קילומטרים ויותר ממקום קבלת הטיפול ניתנת השתתפות בהוצאות שהייה במלון בשיעור של 70% מההוצאה בפועל, אך לא יותר מתעריף ההחזר.

לקבלת החזר יש להציג מכתב רפואי מהמכון האונקולוגי ואישור המנהל הרפואי במחוז. לא ניתן החזר בעבור הוצאות נסיעה בימים שבעבורם קיבל המטופל הוצאות לינה, למעט הנסיעה לקבלת הטיפול הנ"ל ביום הראשון והחזרה לביתו ביום האחרון. 

שהייה במלון למלווה

מטופלים שנזקקים לטיפולי הקרנות ו/או כימותרפיה משוכנים לעיתים בבתי מלון. המלווים של אותם המטופלים זכאים להשתתפות של כללית בהוצאות השהייה שלהם במלון. ההחזר יינתן בכפוף להמלצה של המכון האונקולוגי בנוגע ללנחיצות המלווה ובאישור המנהל הרפואי במחוז.

שיעור ההחזר הוא 50% מההוצאה בפועל שקיבל המטופל ולא יותר מתעריף ההחזר.

לא יינתן החזר בעבור הוצאות נסיעה בימים שבעבורם שולמו הוצאות לינה, למעט הנסיעה לקבלת הטיפול הנ"ל ביום הראשון והחזרה לבית ביום האחרון.

שהייה ולינה

למטופל הנזקק לטיפולי הקרנות ו/או לכימותרפיה במסגרת אמבולטורית בבית חולים ציבורי ומתגורר במרחק של 30 קילומטרים ויותר ממקום קבלת הטיפול ניתנת השתתפות בהוצאות שהייה ולינה שאינם במלון או במעון עד לתעריף של תקרת ההחזר.

לקבלת החזר כספי יש להציג מכתב רפואי מהמכון האונקולוגי, אישור המנהל הרפואי במחוז והצהרה של המטופל. החזרים בעבור הוצאות נסיעה יינתנו רק בעבור הימים שבהם לא ניתנו הוצאות שהייה ולינה, למעט הנסיעה לקבלת הטיפול הנ"ל ביום הראשון והחזרה הביתה ביום האחרון.

שהייה במעון שבהסדר עם כללית

מטופל הנזקק לטיפולי הקרנות או לכימותרפיה במסגרת בית חולים ציבורי ומתגורר במרחק של 30 קילומטרים ויותר ממקום קבלת הטיפול ונמצא בקרבת מעון שבהסדר יקבל טופס התחייבות לשהייה במעון שבהסדר באישור המנהל הרפואי במחוז.

כאשר המעון סגור, יקבל המטופל החזר בעבור הוצאות נסיעה בסופי שבוע לביתו ובחזרה, ובתנאי שהמחוז לא הנפיק טופס התחייבות למעון בעבור הימים שבהם שהה החולה בביתו.

הסעה בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי

• מטופלים (כולל ילדים עד גיל 5 שנים הפטורים מתשלום בתחבורה הציבורית), הנוסעים בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי לקבלת טיפול במסגרת אמבולטורית או במסגרת אשפוז אלקטיבי כדי לקבל טיפולי הקרנות/כימותרפיה, זכאים לקבל החזר בשיעור של 100% על פי תעריף התחבורה ציבורית. לקבלת החזר יש להציג אישור של מכון אונקולוגי ובו ציון של מועדי הטיפול.

• מושתל מוח עצם (כולל ילדים עד גיל 5 הפטורים מתשלום בתחבורה הציבורית), המוסע מביתו לבית חולים לצורך טיפולים הקשורים להשתלה ובחזרה לביתו לאחר קבלת הטיפול, זכאי להחזר כספי במהלך ששת החודשים ממועד ההשתלה. שיעור ההחזר: 100% בהתאם לתעריף התחבורה הציבורית.

• במקרים חריגים, כאשר המושתל מפתח GVHD (מחלת השתל כנגד המאכסן), ניתן להאריך את תקופת ההחזר ב־6 חודשים נוספים - בכפוף לאישור.

• יש להציג אישור של מכון אונקולוגי בציון מועדי הטיפול.

• מטופלים הנוסעים ברכבת לטיפולים הנ"ל יקבלו החזר בסך 100% בהתאם לתעריפי הרכבת. יש להציג אישור של המכון האונקולוגי הכולל את מועדי הטיפול וכן יש להציג את כרטיסי הרכבת. תאריך הנסיעה חייב להיות זהה לתאריך הטיפול שניתן.

הסעה בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי למלווה

במקרים הבאים יינתן החזר בעבור הסעה בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי למלווה של מטופל שמקבל טיפול במסגרת אמבולטורית או במסגרת של אשפוז אלקטיבי (מתוכנן מראש) אם יש אישור של המנהל הרפואי במחוז או מי מטעמו בנוגע לנחיצות הליווי:

• מלווה למטופל המוסע מביתו לבית חולים או למכון אונקולוגי לצורך טיפול כימותרפי ו/או קרינתי ובחזרה לביתו לאחר הטיפול. שיעור ההחזר הוא 50% מההוצאה בפועל של המלווה על פי תעריף התחבורה הציבורית. יש להציג אישור של המכון האונקולוגי שבו מצוינים מועדי הטיפול.

• מלווה למטופל לאחר השתלת מוח עצם המוסע מביתו לבית חולים לצורך קבלת טיפולים הקשורים להשתלה ובחזרה לביתו לאחר הטיפול. שיעור ההחזר הוא 50% מההוצאה בפועל של המלווה על פי תעריף התחבורה הציבורית. יש להציג אישור של המכון האונקולוגי שבו מצוינים מועדי הטיפול.

• מלווה למטופל הנוסע ברכבת לטיפולים הנ"ל יקבל החזר בסך 50% על פי תעריף הרכבת. יש להציג אישור של מכון אונקולוגי שבו מצוינים מועדי הטיפול וכרטיסי נסיעה של הרכבת. תאריך הנסיעה חייב להיות זהה לתאריך הטיפול שבוצע.

הסעה במונית או באמבולנס

במצבים הבאים יינתן החזר נסיעה לקבלת הטיפול במסגרת אמבולטורית או אשפוזית אלקטיבית:

1. אם מדובר במטופל אונקולוגי המוסע מביתו לבית החולים או למכון לצורך קבלת טיפולי הקרנות או כימותרפיה ובחזרה לביתו לאחר קבלת הטיפול.

2. אם מדובר במושתל מוח עצם המוסע מביתו לבית החולים לצורך טיפולים הקשורים להשתלה ובחזרה לביתו לאחר קבלת הטיפול - יינתן החזר עד 6 חודשים ממועד ההשתלה.

3. במקרים חריגים, כאשר המושתל מפתח GVHD, ניתן להאריך את תקופת ההחזר ל־6 חודשים נוספים בכפוף לאישור.

א. החזר בעבור הסעה באמבולנס (על פי תעריף מד"א) לטיפול במסגרת אשפוז אלקטיבי:

• בעבור הסעה באמבולנס מבית המטופל לבית החולים יינתן החזר של 100%, באישור מראש של המנהל הרפואי במחוז (החזר הוא בעבור נסיעת הלוך לבית החולים בלבד).

• בעבור הסעה באמבולנס מבית החולים בחזרה לבית המטופל יינתן החזר של 50%, באישור מנהל המרפאה.

ב. החזר בעבור הסעה במונית לטיפול במסגרת אשפוז אלקטיבי: בעבור הסעה במונית מבית המטופל לבית החולים וחזור לבית המטופל יינתן החזר של 50% מההוצאה בפועל, באישור מנהל המרפאה.

ג. החזר בעבור הסעה במונית או באמבולנס (על פי תעריף מד"א) לטיפול במסגרת אמבולטורית: בעבור הסעה במונית או באמבולנס מבית המטופל לבית החולים וחזור לבית המטופל יינתן החזר של 50% מההוצאה בפועל, באישור מנהל המרפאה.

לצורך קבלת ההחזר כמפורט בסעיפים א עד ג יש לצרף גם חשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית ואישור של המכון האונקולוגי בציון מועדי הטיפול.

הסעה באמבולנס פרטי (לא במד"א) תאושר רק אם האמבולנסים הפרטיים פועלים באישורו ובפיקוחו של משרד הבריאות.

אגרה רבעונית

מטופלים אונקולוגיים פטורים מתשלום אגרה רבעונית בביקור אצל הגורמים האלה: רופא מקצועי, דיאטנית, מכונים ומרפאות חוץ בבתי חולים.

פנייה למיון

מטופל אונקולוגי הפונה למיון בגין טיפול במחלת הסרטן פטור מתשלום בעבור הביקור במיון. לצורך קבלת טופס 17 בעבור הביקור במיון יש לפנות למרפאה־האם עם סיכום הביקור במיון.

פנייה למוקד רפואה דחופה (מר"ם) שבהסדר

מטופל אונקולוגי הפונה למר"ם בגין טיפול במחלת הסרטן פטור מתשלום בעבור הביקור. אם חויב בתשלום, עליו לפנות למרפאה־האם לקבלת החזר. החזר יינתן כנגד חשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית וסיכום הביקור במר"ם. לחצ/י כאן לקבלת הרשימה של מוקדי הרפואה הדחופה (מר"מים) שבהסדר.

פאה

מטופל בטיפול כימותרפי או בטיפול קרינתי זכאי להחזר בעבור רכישת פאה. יש לציין את שם המטופל על חשבונית המס או על הקבלה מקורית. יינתן החזר בשיעור של 33% מההוצאה בפועל ולא יותר מתעריף ההחזר.

מכשיר דיבור אלקטרוני לאתר כריתת גרון שלמה

מכשיר הדיבור אלקטרולרינקס עוזר ביצירת דיבור. המכשיר מיועד למטופלים שעברו כריתת גרון מלאה, ושעל פי קביעת הרופא המטפל אינם מתאימים להשתלת תותב דיבור בשל מצבם הפיזי או בשל טיפול אונקולוגי. יינתן החזר בשיעור של 100% מההוצאה בפועל, אך לא יותר מתעריף ההחזר.

לקבלת החזר יש להציג אישור של קלינאית תקשורת מחוזית וחשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית שבה מצוין שם המטופל ושם המכשיר. הזכאות כוללת את העלות של המכשיר, של הסוללות ושל הציוד המתכלה.

התקנת מערכת תותב דיבור בתוספת לכריתת בית הקול לאחר כריתת גרון שלמה

מטופלים שעברו כריתת גרון שלמה זכאים למערכת תותב. הזכאות כוללת גם את הציוד המתכלה הנלווה ואת שסתום הדיבור. לקבלת הזכאות נדרש אישור מראש של קלינאית תקשורת מחוזית.

ציוד נלווה לאחר כריתת גרון שלמה

אלה הם פרטי הציוד שניתן למטופלים שעברו כריתת גרון שלמה:

• כיסוי למקלחת.

• קנולות מיוחדות לאחר כריתת גרון (רכה ובעלת זווית מתואמת).

• שרוכים לאחיזת קנולה.

• כיסויי סטומה.

• פילטרים לשסתום.

• בית לפילטר קבוע.

• פינצטה ביונט ארוכה.

• מברשת לניקוי קנולה.

• פנס ראש.

• גזות גדולות עם שוליים מהודקים.

• מראה מגדילה.

• מתמרי חום ולחות.

• שסתום דיבור לדיבור ללא אחיזה.

יינתן החזר בשיעור של 100% מההוצאה בפועל ולא יותר מתעריף ההחזר. יש להגיש אישור של קלינאית תקשורת מחוזית, חשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית שבה מצוינים שם המטופל ופרטי הציוד.

אלקטרולרינקס, קנולה לדיבור/נשימה - למצבים אחרים

מדובר במכשיר המיועד למטופלים שלא עברו כריתת גרון שלמה, לנושמי צוואר דרך טרכאוסטומיה - מטופלים הסובלים ממחלות נוירומוסקולריות, נוירולוגיות, מחלות ריאה ומחלות צוואריות חסימתיות, מונשמים או שאינם מונשמים באמצעות טרכאוסטומיה.

לשירות הזה ניתן החזר בשיעור של 50% מההוצאה בפועל ולא יותר מתעריף ההחזר. לקבלת הזכאות נדרש אישור של רופא אא"ג מומחה. יש לציין את שם המטופל ואת שם המכשיר על חשבונית המס־קבלה מקורית או על הקבלה המקורית.

החזר לטיפול שיניים למטופל אונקלוגי לפני טיפול כימותרפיה או קרינה

מדובר בטיפול משמר ומשקם בשרף (אקריל) הניתן למטופלים אונקולוגיים לפני טיפול כימותרפי או טיפול בקרינה. הטיפול ניתן מתאריך גילוי המחלה האונקולוגית ועד שמתחילים לקבל את הטיפול הכימותרפי או את הטיפול בקרינה.

• הטיפולים המשמרים כוללים צילומים, עקירות, סתימות, הסרת אבנית.

• הטיפולים המשקמים כוללים תותבות, כתרים משרף (כתרי אקריל זמניים).

• הטיפול המשקם אינו כולל כתרי חרסינה.

• את הטיפולים ניתן לקבל במסגרת מרפאות "כללית סמייל" בהנחה של 50% ממחירון "כללית סמייל" לטיפולים הכלולים בסל.

• אם מטופל עושה טיפולי שיניים באופן פרטי הוא זכאי להחזר של 50% מההוצאה לפי תעריפי "כללית סמייל".

• אם מטופל עושה טיפולי שיניים בבית חולים ציבורי הוא זכאי להחזר של 50% מההוצאה בפועל ולא יותר מהתעריף של משרד הבריאות.

• לקבלת ההחזר יש לפנות למרפאה־האם בצירוף סיכום מחלה, תוכנית לטיפול שיניים, אישור רופא מוסמך של כללית וחשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית.

טיפול שיניים לאחר טיפול כימותרפי או קרינתי

• מדובר בטיפול משמר ומשקם בשרף (אקריל) הניתן למטופלים אונקולוגיים אחרי טיפול כימותרפי או קרינתי.

• הטיפולים המשמרים כוללים צילומים, עקירות, סתימות, הסרת אבנית.

• הטיפולים המשקמים כוללים תותבות, כתרים משרף (כתרי אקריל זמניים).

• הטיפול המשקם אינו כולל כתרי חרסינה.

• יינתן החזר של 100% מההוצאה לפי התעריף של "כללית סמייל".

• ניתן לקבל את הטיפולים במסגרת מרפאות "כללית סמייל" ללא תשלום לטיפולים הכלולים בסל (אלה שאינם בסל הם בתשלום).

• אם מטופל עושה טיפולי שיניים באופן פרטי, הוא זכאי להחזר ההוצאה בפועל, אך לא יותר מתעריף "כללית סמייל".

• אם מטופל עושה טיפולי שיניים בבית חולים ציבורי, הוא זכאי להחזר ההוצאה בפועל, אך לא יותר מתעריף משרד הבריאות.

אלה המצבים המזכים לקבל החזר על טיפול שיניים:
1. מטופלים לאחר טיפול כימותרפי ו/או קרינתי זכאים לטיפול משקם ומשמר בשרף עד שנתיים מתום הטיפולים.

2. מטופלים לאחר טיפול קרינתי לאזור הראש ו/או הצוואר זכאים לטיפול משמר ומשקם ללא הגבלת זמן מתום הטיפולים.

3. מטופלים לאחר כריתה של גידול באזור הלסתות זכאים לטיפול משמר ומשקם.

לקבלת ההחזר יש לפנות למרפאה־האם בצירוף המסמכים הבאים: סיכום מחלה, תוכנית טיפול שיניים, אישור רופא מוסמך של כללית וחשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית.

טיפול שיניים לפני טיפול בביספוספונטים או ב־Denosumab

טיפולי שיניים מונעים, משמרים ומשקמים (טיפול מקדים בלבד) יינתנו לחולים אונקולוגיים לפני תחילת הטיפול בביספוספונטים או ב־Denosumab בשל מיאלומה נפוצה או בגלל גרורות לעצמות. הטיפול יינתן בהשתתפות עצמית של 50%.

החזרים לחולים אונקולוגיים לפני טיפול בביספוספונטים או ב־Denosumab

1. בעבור טיפולי שיניים הניתנים במרפאות כללית סמייל או באופן פרטי יינתן החזר של 50% מההוצאה לפי תעריפי "כללית סמייל".

2. בעבור טיפולי שיניים הניתנים בבתי חולים של כללית או בבתי חולים ציבוריים יינתן החזר של 50% מההוצאה בפועל ולא יותר מהתעריף של משרד הבריאות.

לקבלת ההחזר יש לפנות למרפאה־האם בצירוף המסמכים הבאים: סיכום מחלה, תוכנית טיפול שיניים, אישור רופא אונקולוג המפנה לטיפול השיניים, אישור בקר שיניים ארצי בתיאום עם ממונה הסל במחוז וחשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית.

שימור הפוריות

השירותים ניתנים כאשר יש חשש לפגיעה בפוריות עתידית כתוצאה ממחלה ממארת, מניתוח או מטיפולים כימותרפיים.

שאיבה והקפאה של ביציות, למשל בשיטת הוויטריפיקציה

השירות ניתן לנשים, לילדות או לנערות המיועדות לקבל טיפול בכימותרפיה או בהקרנות שעלול לפגוע בפוריות הטבעית העתידית - עד הולדת שני ילדים.

כללית תממן את השירות עד שהמטופלת תגיע לגיל 42 או עד שתלד שני ילדים (הראשון מביניהם).

השירות ניתן באישור מראש של המנהל הרפואי במחוז או של מישהו מטעמו.

שמירת ביציות מוקפאות ל־5 שנים

השירות ניתן לנשים, לילדות או לנערות המיועדות לקבל טיפול בכימותרפיה או בהקרנות - טיפול שעלול לפגוע בפוריות הטבעית העתידית - עד להולדת שני ילדים.

כללית תממן את השירות עד שהמטופלת תגיע לגיל 42 או עד שהיא תלד שני ילדים - הראשון מביניהם.

השירות ניתן באישור מראש של המנהל הרפואי במחוז או של מישהו מטעמו.

החדרת ביציות שנשמרו בהקפאה לחלל הרחם, לרבות הפשרה

השירות ניתן לנשים, לילדות או לנערות המיועדות לקבל טיפול בכימותרפיה או בהקרנות - טיפול שעלול לפגוע בפוריות הטבעית העתידית - עד להולדת שני ילדים.

כללית תממן את השירות עד שהמטופלת תגיע לגיל 42 או עד שהיא תלד שני ילדים - הראשון מביניהם.

השירות ניתן באישור מראש של המנהל הרפואי במחוז או של מישהו מטעמו.

נטילת רקמת שחלה לפרוסקופית

השירות ניתן לנשים, לילדות או לנערות המיועדות לקבל טיפול בכימותרפיה או בהקרנות - טיפול שעלול לפגוע בפוריות הטבעית העתידית - עד להולדת שני ילדים. השירות ניתן באישור המנהל הרפואי במחוז. לא תתאפשר גם נטילה של רקמת שחלה וגם שאיבת ביציות מאותה האישה.

אם ניטלה רקמת שחלה, ויש אפשרות לבודד מתוכה ביציות - תהיה האישה זכאית הן להקפאה של רקמת השחלה והן להקפאת הביציות (מופרות, לא מופרות או שילוב של מופרות ושל לא מופרות).

משך המימון של תקופת ההקפאה יהיה ל־10 שנים או עד להולדת שני ילדים או עד הגעת האישה לגיל 42 - המוקדם מביניהם.

הקפאה של רקמת שחלה

השירות ניתן לנשים, לילדות או לנערות המיועדות לקבל טיפול בכימותרפיה או בהקרנות - טיפול שעלול לפגוע בפוריות הטבעית העתידית - עד להולדת שני ילדים. השירות ניתן באישור המנהל הרפואי במחוז.

לא תתאפשר גם נטילה של רקמת שחלה וגם שאיבת ביציות מאותה האישה.

אם ניטלה רקמת שחלה, ויש אפשרות לבודד מתוכה ביציות - תהיה האישה זכאית הן להקפאה של רקמת השחלה והן להקפאת הביציות (מופרות, לא מופרות או שילוב של מופרות ושל לא מופרות).

משך המימון של תקופת ההקפאה יהיה ל־10 שנים או עד להולדת שני ילדים או עד הגעת האישה לגיל 42 - המוקדם מביניהם.

השתלת רקמת שחלה שנשמרה בהקפאה

השירות הזה יינתן בהתקיים כל התנאים הבאים:

1. לנשים שהקפיאו רקמת שחלה בהתאם להתוויות הכלולות בסל.

2. ההשתלה מיועדת לצורך הולדת ילד ראשון ושני לבני זוג שלהם אין ילדים בנישואיהם הנוכחיים וכן לאישה ללא ילדים המעוניינת להקים משפחה חד־הורית.

3. בתנאי שהבדיקה לגילוי התאים הממאירים יצאה תקינה (דהיינו לא התגלו תאים ממאירים).

משך המימון של תקופת ההקפאה יהיה ל־10 שנים או עד להולדת שני ילדים או עד הגעת האישה לגיל 42 - המוקדם מביניהם.

הקפאת זרע - עד 5 מנות/קשיות ושמירתו למשך שנה אחת

השירות ניתן למטופל כאשר יש חשש לפגיעה באיכות הזרע (טיפול כימותרפי, הקרנות, ניתוח), בהמלצת רופא מטפל ובכפוף לשיקול דעתו של מנהל בנק הזרע. השירות ניתן לצורך הולדת ילד ראשון וילד שני.

ההגדרה של מנת זרע היא פליטת זרע אחת (אף שהכמות הזאת מחולקת טכנית לכמה מבחנות לפני ההקפאה) שגדולה מ־2 סמ"ק. במקרים שבהם הפליטה קטנה מ־2 סמ"ק, איכות הזרע ירודה, מספר תאי זרע נמוך (פחות מ־20 מיליון) או שהתנועתיות שלהם ירודה (פחות מ־60%), תכלול המנה שתי פליטות.

במקרים חריגים של ירידה קיצונית בריכוז הזרע ובאיכותו יש צורך לקבל אישור להקפאה. את האישור נותן רכז פוריות מחוזי.

טופס התחייבות יינתן בעבור שמירה של עד 5 מבחנות/קשיות.

שמירה של מנת זרע למשך כל שנה נוספת, עד 5 מבחנות/קשיות

השירות ניתן למטופל כאשר יש חשש לפגיעה באיכות הזרע (בעקבות טיפול כימותרפי או הקרנות או ניתוח וכדומה) בהמלצת רופא מטפל ובכפוף לשיקול דעתו של מנהל בנק הזרע. השירות ניתן לצורך הולדת ילד ראשון וילד שני.

ההגדרה של מנת זרע היא פליטת זרע אחת (אף שהכמות הזאת מחולקת טכנית לכמה מבחנות לפני ההקפאה) שגדולה מ־2 סמ"ק. במקרים שבהם הפליטה קטנה מ־2 סמ"ק, איכות הזרע ירודה, מספר תאי זרע נמוך (פחות מ־20 מיליון) או שהתנועתיות שלהם ירודה (פחות מ־60%), תכלול המנה שתי פליטות.

אישור לשמירת זרע לתקופה העולה על 5 שנים יינתן בכפוף לבדיקה מחודשת של איכות הזרע במטופל. השמירה תאושר לתקופה של 5 שנים נוספות במקרים שבהם קיימת פגיעה באיכות הזרע.

יש לחדש את האישור מדי 5 שנים. במקרים הרשומים בהנחיות הרפואיות ניתן להנפיק טופס 17 לשמירה של עד 5 מבחנות/קשיות לתקופה של עד 5 שנים. לתקופה העולה על 5 שנים יש צורך באישורה של ועדת פריון מחוזית.

שירותים וטיפולים

לימפה־פרס

הטיפול במכשיר לימפה פרס מיועד לשיפור הניקוז הלימפתי למטופלים הסובלים מבעיה כרונית הפוגעת בניקוז הלימפתי.

בעבור המכשיר הזה קיימת השתתפות חד־פעמית בשיעור של 33% מההוצאה בפועל ולא יותר מתעריף ההחזר. לקבלת ההחזר יש להציג אישור של גורם מקצועי מוסמך במחוז בצירוף חשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית שבה צוין שם המטופל ושם המכשיר.

מטופל שקיבל החזר בעבור רכישת המכשיר הזה לא יהיה זכאי לטיפולים של ניקוז לימפתי מכל סוג שהוא או להחזר בעבור טיפולים כאלה.

מטופל שקיבל טיפול בניקוז לימפתי מכל סוג שהוא לא יהיה זכאי להשתתפות הקופה בעבור רכישת המכשיר.

פיזיותרפיה בלימפאדמה

הפיזיותרפיה נעשית במקרים של הפרעה קבועה בניקוז הלימפתי. הזכאות היא עד 25 טיפולים בשנה קלנדרית באישור גורם מקצועי מוסמך בכללית.

מטופל שמקבל טיפול בעזרת מכשיר לימפה־פרס אינו זכאי לקבל במקביל טיפול בניקוז לימפתי, ולהיפך.

מטופל שקיבל השתתפות ברכישת לימפה־פרס אינו זכאי לקבל נוסף על כך טיפול באמצעות ניקוז לימפתי מכל סוג שהוא.

השירות ניתן באישורו של גורם מקצועי מוסמך במחוז.

ייעוץ אונקולוגי גנטי

המטרה: גילוי מוטציה הגורמת לתסמונת סרטן תורשתית העלולה להשפיע בצורה מכרעת על האפשרות למנוע ו/או לגלות מוקדם מחלות סרטן העלולות להופיע בבן משפחה נבדק ובקרוביו. השירות ניתן באישור המנהל הרפואי במחוז או מישהו מטעמו.

בדיקות נוכחות למוטציות סרטניות לצורך התאמת טיפול

1. מוטציות KRAS ו־NRAS
מדובר בבדיקה מולקולרית לזיהוי מוטציות בגן KRAS ובגן NRAS לאבחון חולים בסרטן המעי הגס המועמדים לטיפול ב־Cetuximab  או ב־Panitumumab. כמו כן מיועדת הבדיקה למטופלים שמועמדים לקבל טיפול ראשון למחלות גרורתיות. הגורם הממליץ לעשות את הבדיקה הוא מנהל המרכז האונקולוגי לחולים בסרטן המעי. השירות ניתן באישור גורם מקצועי מוסמך בכללית.

2. בדיקה מולקולרית לזיהוי מוטציות בגן BRAF
מדובר בבדיקה מולקולרית לזיהוי מוטציות בגן BRAF כדי להתאים טיפול ב־Vemurafenib לחולים במלנומה מתקדמת - גרורתית או שאינה נתיחה.

הגורם הממליץ על ביצוע הבדיקה הוא האונקולוג המטפל. השירות ניתן באישור גורם מקצועי מוסמך בכללית.

3. בדיקות מולקולריות לזיהוי מוטציות בגן EGFR
מדובר בבדיקה מולקולרית לזיהוי מוטציות בגן EGFR לצורך אבחון סרטן ריאה מתקדם מקומי או גרורתי מסוג NSCLC בקרב מועמדים לקבל טיפול של קו ראשון ב־Gefitiniv או ב־Erlotiniv. הגורם הממליץ לעשות את הבדיקה הוא האונקולוג המטפל.

השירות ניתן באישור גורם מקצועי מוסמך של הכללית.

4. מוטציות ALK ו־ROS1

בדיקות מולקולריות לזיהוי מוטציות בגן ALK (קיצור של Anaplastic Lymphoma Kinase), בגן ROS1 (קיצור של ROS Protooncogene 1) ובגן Receptor Tyrosine Kinase. השירות הזה ניתן לחולים בסרטן ריאה מתקדם מסוג NSCLC בתנאי שלא נמצאה מוטציה ב־EGFR.

השירות ניתן באישורו של גורם מקצועי בכללית.

PD-L1 .5 אימונוהיסטוכימיה
קביעת הרמה של PD-L1 (קיצור של Programmed Death-Ligand1) בתאי גידול באמצעות אימונוהיסטוכימיה.

השירות הזה ניתן למטופלים הבאים:

א. חולים בסרטן ריאה מתקדם מסוג NSCLC - בתנאי שהגנים EGFR ,ALK ו־ROS שליליים.

ב. חולי סרטן Urothelial מתקדם שקיבלו טיפול כימותרפי קודם ומועמדים לטיפול ב־Durvalumab.

השירות ניתן באישור של גורם מקצועי בכללית.

6. אי־יציבות גנומית בגידול DMMR ,MSI

בדיקת אי־יציבות גנומית ברקמת גידול Deficient DMMR Mismatch Repair
ו־MSI - Microsatellite Instability באמצעות אימונוהיסטוכימיה או PCR.

השירות ניתן באישורו של גורם מקצועי בכללית.

HER 2/NEU .7 אימונוהיסטוכימיה

בדיקה אימונו־היסטוכימית שמטרתה לקבוע אם יש מקום להשתמש בטיפול בהרצפטין במצבים הבאים:

א. סרטן שד מוקדם ללא פיזור גרורתי.

ב. סרטן שד גרורתי.

ג. אנדוקרצינומה גרורתית של של הקיבה או של ה־Gastroesophageal Junction

בדיקות Oncotype

1. בדיקת Oncotype DX colon מספקת לרופא המטפל כלי לתכנון הטיפול התרופתי בחולי סרטן המעי הגס שלב שני שמצויים בסיכון נמוך להישנות מחלתם. הגורם הממליץ לעשות את הבדיקה הוא מנהל המרכז האונקולוגי לחולי סרטן המעי. הגורם המאשר הוא ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה.

2. בדיקת Oncotype DX. הבדיקה מאושרת בהתקיים כל הקריטריונים הבאים:

• סרטן השד שאובחן הוא פולשני וגודלו פחות מ־5 סנטימטרים.

• הגידול מבטא קולטנים לאסטרוגן ו/או לפרוגסטרון.

• ללא גרורות בקשריות הלימפה.

• נשים שצפויות לקבל טיפול באמצעים הורמונליים (טמוקסיפן).

הגורם הממליץ לעשות את הבדיקה הוא מנהל המרכז האונקולוגי המטפל בחולות סרטן השד או רופא בכיר מטעמו.

הגורם המאשר הוא ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה, לאחר שקיבל את ההמלצה של הגורם הממליץ.

3. בדיקת Prosigna. הבדיקה מאושרת בהתקיים כל הקריטריונים הבאים:
• נשים בגיל הבלות עם סרטן שד פולשני בשלב I, II. גודל הגידול: פחות מ־5 סנטימטרים.

• הגידול מבטא קולטנים לאסטרוגן ו/או לפרוגסטרון.

• הגידול אינו מבטא קולטנים להר־2 (HER-2).

• 0 עד 3 בלוטות לימפה מעורבות

• מטופלת תהיה זכאית לעשות או בדיקת Prosigna או בדיקת Oncotype (רק בדיקה אחת מבין השתיים).

הגורם הממליץ לעשות את הבדיקה הוא מנהל המרכז האונקולוגי המטפל בחולות סרטן שד או רופא בכיר מטעמו.

הגורם המאשר הוא ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה, לאחר שקיבל את ההמלצה של הגורם הממליץ.

מעקב אחר נשאיות סרטן שד

השירות כולל:

1. בדיקת כירורג שד ככל הנדרש.

2. בדיקת גינקולוג פעמיים בשנה לשלילת התפתחותו של סרטן השחלות (Peritoneal Cancer).

3. ממוגרפיה ו־US (אולטרסאונד) שד פעם בשנה לפחות.

4. MRI פעם בשנה.

5. אולטרסאונד וגינלי פעמיים בשנה.

6. בדיקת סימני סרטן על פי שיקול דעתו של הרופא המטפל העוקב אחר המטופלת.

השירות ניתן בבית החולים שיבא (תל־השומר) במרכז מירב לנשים בסיכון גבוה שהן נשאיות של הגן BRCA. טופס התחייבות מופק במוקד הבקרה בבית החולים שיבא.

מזון ייעודי (רפואי)

מזון ייעודי (רפואי) ניתן לחולים אונקולוגיים במקרים הבאים:

1. למועמדים לניתוח (במשך 7 ימים לפני הניתוח) במערכת העיכול או באזור הראש והצוואר.

2. לילדים חולי סרטן שטרם מלאו להם 13 שנים ושמצויים בסיכון לתת־תזונה.

מנהל המרפאה יבדוק ויאשר את התאמת המזון הנדרש לאבחנה ולגיל המטופל.

את המזון ניתן לרכוש בבית המרקחת בהתאם למרשם שנותן הרופא ובתשלום של תקרה חודשית (משרד הבריאות מעדכן מעת לעת את סכום התקרה החודשית).

דיאטנית

לטיפול דיאטני שמקורו בבעיה רפואית נחוצה הפניית רופא. במקרים שבהם המצב הרפואי דורש זאת, תינתן הפניה לדיאטנית מרופא המשפחה או מרופא יועץ. הטיפול הדיאטני נכלל בסל השירותים, ומטופלים אונקולוגיים אינם צריכים לשלם בעבורו תשלום רבעוני.

הזכאות לטיפול דיאטני מותנית בהפניית רופא ובצורך רפואי שאותו הגדיר הרופא. מדובר במקרים הבאים:

1. במהלך טיפול כימותרפי או רדיותרפי אינטנסיבי.

2. ללא טיפול כימותרפי או רדיותרפי, כאשר ה־BMI נמוך מ־22.

לאחר שהתקבלה הפניה לדיאטנית יש לגשת למרפאה או להתקשר למרכז שירות הלקוחות בטלפון 2700* מכל טלפון ולתאם פגישת אבחון.

הערכה פסיכולוגית לטיפול תומך

מדובר בקבלת הערכה פסיכולוגית ראשונית שמיועדת לבניית תוכנית לטיפול תומך עקב מחלה גופנית קשה או כרונית.

• בתחום הפסיכולוגיה השיקומית: האבחון ניתן לצורך הערכה של ההתמודדות הפסיכולוגית הנלווית לנכות הפיזית של המטופל. נבדקים נושאים כמו תפיסת הנכות, מידת ההיענות לטיפול, קיומם של משאבים פסיכולוגיים, קבלת מקורות תמיכה.

• בתחום הפסיכולוגיה הרפואית: האבחון ניתן לצורך הערכה של ההתמודדות הפסיכולוגית הנלווית למצב הרפואי הפיזי של המטופל. נבדקים נושאים כמו תפיסת המחלה והניהול שלה, מידת ההיענות לטיפול, קיומם של משאבים פסיכולוגיים ושל מקורות תמיכה.

לקבלת השירות יש לקבל הפניה מרופא או מפסיכולוג מטפל וכן לקבל אישור מהפסיכולוג הראשי במחוז.

טיפול נפשי תומך פרטני עקב מחלה גופנית

מדובר בקבלת טיפול נפשי תומך שמטרתו לסייע בהתמודדות עם מחלה גופנית קשה או כרונית. מספר הטיפולים נקבע על פי ההמלצה שמופיעה באבחון ולא יותר מהמפורט מטה:
1. עד 6 טיפולים למצבים רפואיים אקוטיים.

2. עד 12 טיפולים למצבים רפואיים כרוניים.

3. עד 15 טיפולים למצבים שיקומיים.

לקבלת השירות יש לקבל הפניה מרופא או מפסיכולוג מטפל וכן לקבל אישור מהפסיכולוג הראשי במחוז.

הוספיס - ללא תשלום

השירות ניתן למטופלים סופניים שזכאים לאשפוז במוסדות הוספיס מוכרים, במצבים שנקבע כי הם דורשים טיפול תומך סופני.

השירות ניתן בבתי החולים הבאים: שיבא ברמת־גן, בית החולים הצרפתי בירושלים, הדסה הר הצופים בירושלים ונוף הדר בחיפה. השירות ניתן על פי הפניה של הרופא המטפל, ללא השתתפות עצמית.

יחידה לטיפולי בית

השירות ניתן למטופלים אשר מפאת מצבם הרפואי מרותקים לביתם או לחולים סופניים המעוניינים לקבל טיפול בביתם על ידי הצוותים של היחידות לטיפולי בית הפרוסים במחוזות כללית. הצוותים כוללים רופא, אחות ועובדת סוציאלית. את ההפניה ליחידה נותנים רופא משפחה או אחיות קשר ובקרה בבתי החולים.

שירותי עבודה סוציאלית בקהילה

העובדות הסוציאליות במרפאות הכללית מסייעות למטופלים ולבני משפחותיהם להתמודד עם ההיבטים הרגשיים, המשפחתיים והחברתיים הנלווים למצב הרפואי, לרבות מתן מידע על זכויות כלליות הקשורות למצב החולי. 

זכאויות כללית מושלם

  

שם השירותמה צריך לדעת על השירות
חבילה תומכת לחולים אונקולוגיים - ניתוח פרטי בארץ

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

חבילה תומכת לחולים אונקולוגיים - ניתוח פרטי במדינות חוץ

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

חבילה תומכת למטופלים אונקולוגיים - שירותי הכוונה לחולה

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

חבילה תומכת לחולים אונקולוגיים - הוצאות אבחון וטיפול

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?חבילת אביזרים לחולים אונקולוגיים במסגרת הכיסוי

קולונסקופיה וירטואלית

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

התייעצות עם רופא מומחה

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

חוות דעת שנייה בחו"ל

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

פאה לחולים אונקולוגיים

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

בדיקת ct ריאות

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

הבראה לאחר טיפולים אונקולוגיים במכוני הסדר

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

הבראה לאחר ניתוח​

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

אחות פרטית לאחר ניתוח

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

רפואה משלימה בכללית רפואה משלימה

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

 רפואה משלימה במרפאות הסדר

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות?

זכויות מטופלים אונקולוגיים על פי החוק

חשוב שתהיו מודעים לזכויות על פי חוק, המגיעות לכם מהמעסיק, ממשרדי ממשלה,

רשויות מקומיות ועוד.

מומלץ לבקש מרופא המשפחה הפנייה לעובד/ת סוציאלי/ת של כללית שתוכל לסייע לכם במיצוי זכויות 

המידע המפורט לעיל אינו תחליף לייעוץ מקצועי.

בסוף מדריך זה, מצורפים קישורים לטפסים רלוונטיים לצורך הגשת הבקשות לגופים השונים.

הזכות לדמי מחלה

חוק דמי מחלה קובע כי עובד שאין ביכולתו לעבוד בשל מצבו הבריאותי הלקוי יהיה זכאי לקבל ממעסיקו תשלום בעבור ימי המחלה, אלא אם נקבע אחרת בהסכם קיבוצי או בצו הרחבה החל עליו.

​יום ההיעדרותדמי מחלה​שיעור התשלום​
ראשון

אין תשלום

שני​

תשלום של מחצית מדמי המחלה​

37.5% משכר יום רגיל​

שלישי​

תשלום  של מחצית מדמי המחלה​

37.5% משכר יום רגיל​

רביעי ואילך​

תשלום של מחצית  מדמי המחלה​

75% משכר יום רגיל​


ניתן לצבור ימי מחלה, לפי הפירוט הבא:
• חודש עבודה מלא מזכה בצבירה של 1.5 ימים לצורך קבלת דמי מחלה.

• חודש עבודה חלקי מזכה בצבירה של החלק היחסי.

• ניתן לצבור לכל היותר עד 90 ימי מחלה.
אם מחסירים ימי עבודה בשל מחלה, יש ליידע על כך את המעסיק בתוך שלושה ימים מהיום הראשון להיעדרות. כמו כן יש ליידע אותו על התקופה המשוערת שבה לא ניתן יהיה לעבוד.

כדי לקבל דמי מחלה מהמעסיק בעבור ימי ההיעדרות עקב המחלה יש להציג בפניו תעודת מחלה חתומה על ידי רופא ובה הפרטים הבאים:

• שם ומספר תעודת הזהות.

• משך התקופה שבה לא ניתן לעבוד עקב המחלה ומהי תקופת ההיעדרות המשוערת (אם עדיין אי־אפשר לחזור לעבודה).

• שם הרופא ומענו.

• התאריך שבו הוצאה התעודה.

ימי המחלה ישולמו ביום המשכורת, בתנאי שהוגשה למעסיק תעודת המחלה לפחות שבעה ימים קודם לכן.

אם בתקופת המחלה נעשתה עבודה תמורת שכר או בתמורה אחרת, לא תהיה זכאות לדמי מחלה. דין דמי המחלה כדין שכר עבודה לכל דבר.

פנסיית נכות

עובדים שהפרישו כספים לקרן פנסיה זכאים ברובם גם לגמלת נכות במקרה של אובדן כושר עבודה, וזאת לאחר שמיצו את ימי המחלה הצבורים לטובתם במקום העבודה.

הגמלה החודשית המקסימלית היא בשיעור של 70% מהשכר בקרנות הפנסיה הישנות, ובקרנות הפנסיה החדשות יכולה הגמלה להגיע ל־75% מהשכר.

פנסיית נכות משולמת לנכה אשר טרם הגיע לגיל הפרישה, ובזמן קבלת הפנסיה הוא ממשיך לצבור את זכויותיו לפנסיית הזקנה.

חולי סרטן שמפסיקים לעבוד עקב התפרצות המחלה וכן במהלך הטיפולים ואף אחריהם יכולים להגיש בקשה לפנסיית נכות.

בתקופת המחלה והטיפולים השונים צפויה ירידה בכושר התפקוד הכללי בעבודה המקצועית ובעבודות הבית.

יש לדעת שעל פי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, על המעסיקים במקומות העבודה לקבל את חולי הסרטן חזרה לעבודה, להעסיקם ולקדמם על פי כישוריהם, יכולתם וניסיונם ולא לדחותם בגלל מחלתם.

עובד שחלה במחלה קשה זכאי לקבל מתוקף חקיקת המגן במדינת ישראל את כל הזכויות המגיעות לו, את מלוא ההתחשבות ואת התנאים הראויים על פי חוק. נאסר על המעסיק להפלות עובד בשל מחלתו, כל עוד הוא כשיר למלא את תפקידו.

התפטרות ופיטורים

סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים קובע כי עובד שהתפטר בעקבות מצבו הבריאותי הלקוי והביא הוכחות לכך כי לאור הממצאים הרפואיים, תנאי העבודה ושאר נסיבות העניין יש סיבה מספקת להתפטרותו - יראו לעניין פיצויי הפיטורים את התפטרותו כפיטורים ויהיה זכאי לפיצויי פיטורים.

הסעיף מעניק זכות גם לאחד מבני המשפחה להתפטר לאור מצבו הרפואי הלקוי, וזאת לאחר שיביא לכך הוכחות וממצאים רפואיים. עליו להראות כי לאור מצבו הבריאותי יש סיבה מספקת להתפטרותו של בן המשפחה לצורך הטיפול בו. התפטרות מהסיבה הזאת תזכה אף היא את בן המשפחה בפיצויי פיטורים. תקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים והתפטרות שרואים בה פיטורים) מגדירות את מי שנחשב לבן משפחה:

1. בן זוג, לרבות ידוע בציבור.

2. ילד, לרבות ילד מאומץ או חורג.

3. הורה.

4. נכד, סב או הורה של בן הזוג.

כדי לזכות בפיצויי פיטורים יש להצביע על קשר ישיר בין המחלה להתפטרות מהעבודה. הקשר לא צריך להיות כזה שבהכרח ימנע את המשך העבודה, אלא יש להוכיח קשר ישיר למחלה - קשר שהוא המניע להתפטרות. האחריות להוכיח כי ההתפטרות היא עקב המחלה חלה על העובד. ניתן לעשות זאת באמצעות הצגת תעודות רפואיות המעידות כי המצב הבריאותי אינו מאפשר להמשיך לעבוד באותו מקום עבודה. אם עצם המחלה או השפעתה על כושר העבודה אינן שנויות במחלוקת, אין צורך להמציא תעודה רפואית.

פיטורים בזמן מחלה

בחוק הישראלי אין הוראות ספציפיות האוסרות על פיטורים בשל מחלה, אולם אם המעסיק מחליט לפטר עובד בזמן מחלתו, עליו לעשות זאת בתום לב, דהיינו כך שלא יהיה כל קשר בין הפיטורים למחלה, וזאת על פי חוק החוזים.

פיטורים מפלים על רקע המחלה

אם עובד פוטר מעבודתו או לא קודם רק בשל מחלתו, הוא רשאי לתבוע על פי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. על פי החוק הזה אסור להפלות עובד בתנאי העבודה/הקבלה לעבודה/הפיטורים בגלל מוגבלות. לכן ניתן לומר שפיטורים שנעשו עקב המחלה הם אסורים.

פיטורים בשל מחלה ו/או בשל טיפולים הם מפלים ולכן אסורים על פי סעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה ולפי סעיף 8 לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. במקרה של פיטורים כאלה על המפוטר להוכיח קשר ישיר בין הפיטורים ו/או האי־קידום לבין המחלה. אם נעשתה אפליה על הרקע הזה, ואם ישנה כוונה להגיש תביעה בשל כך, מומלץ לאסוף ראיות כדי לבסס את התביעה בבית הדין לעבודה.

הזכויות במוסד לביטוח לאומי

נכות כללית

מי זכאי?
1. גיל ותושבות - תושב ישראל שמלאו לו 18 שנה ועדיין לא הגיע לגיל פרישה.

2. הכנסה - מי שהכנסתו ממשרת שכיר או ממשרת עצמאי נמוכה מ־60% מהשכר הממוצע או מ־45% מהשכר הממוצע (תלוי בסוג הליקוי).

3. נכות רפואית - מי שרופא מטעם הביטוח הלאומי קבע לו נכות רפואית בשיעור של 60% לפחות או בשיעור של 40% לפחות, אם לאחד הליקויים נקבעה נכות רפואית בשיעור של 25% לפחות.

4. דרגת אי־כושר - אם נקבע שעקב הנכות לא ניתן לעבוד או היכולת להשתכר פחתה לפחות ב־50%, ונקבעה דרגת אי־כושר באחד מהשיעורים הבאים: 60%, 65%, 74% או 100%.

הגשת תביעה
ניתן להגיש תביעה לקביעת נכות כללית באחת מהדרכים הבאות:

מילוי טופס תביעה באופן ידני ושליחתו בצירוף המסמכים הנוספים באמצעות אתר האינטרנט. נציג שירות בטלפון 3928* מסייע במילוי התביעה ובשליחת המסמכים.

מילוי טופס תביעה מקוון באתר הביטוח הלאומי ושליחתו בצירוף המסמכים הנוספים אונליין.

• הגשת התביעה והמסמכים בדואר, בפקס או בתיבת השירות של הסניף לפי מקום המגורים.

במרכזי "יד מכוונת" ניתן לקבל ייעוץ חינם לפני הגשת התביעה או לקראת ההתייצבות בפני הוועדה הרפואית. השירות ניתן בחיפה, בבאר־שבע, בירושלים ובפתח־תקווה וכן בשיחת וידאו אונליין. לפרטים נוספים יש להתקשר ל־2496*.

שלבי בירור התביעה
1. פקיד התביעות ורופא הביטוח הלאומי בודקים את התביעה (אם חסר מידע, יש להשלים אותו). כדי להקל על אנשים עם מוגבלות קשה המגישים תביעה לקצבת נכות כללית וכדי להחיש את הטיפול בעניינם נקבע "מסלול מהיר" לאוכלוסיות שונות ובהן חולים במחלה ממארת הנמצאים בשלבי טיפול אקטיבי במחלה או נמצאים במצב סופני. הרופא בסניף קובע אם מדובר במקרה של "מסלול מהיר" ואם נדרשת נוכחות של מבקש הקצבה לצורך קבלת החלטה. התביעות במסלול המהיר מקבלות עדיפות בטיפול, והביטוח הלאומי משתדל לסיים את הטיפול בתביעה כזאת בתוך 30 ימים מיום קבלתה.

2. מגישי התביעה מוזמנים לוועדה רפואית. הוועדה קובעת את אחוזי הנכות לפי רשימת המבחנים הרפואיים שבתקנות הביטוח הלאומי (לכל ליקוי רפואי מוגדר אחוז נכות).

3. מגישי התביעה עשויים להיות מוזמנים לפגישה עם פקיד שיקום (עובד סוציאלי במקצועו), והוא יבחן את יכולתם לעבוד ולהשתכר.

4. פקיד התביעות קובע אם ובאיזו מידה משפיעה הנכות הרפואית על היכולת להשתכר או לתפקד במשק הבית וקובע את דרגת האי־כושר לאחר התייעצות עם רופא מוסמך ועם פקיד שיקום של המוסד לביטוח לאומי. דרגות האי־כושר האפשריות הן: 60%, 65%, 74% ו־100%.

5. בסיום כל הבדיקות נשלחת הודעה בדואר על ההחלטה בעניין התביעה בצירוף דו"ח הוועדה הרפואית. יש לשים לב: גם אם לא נקבעת זכאות לקצבת נכות, ישנה האפשרות לקבל זכאות לזכויות בגין נכות רפואית ללא התניה בקצבת נכות.

ניתן לערער על הקביעות שנקבעו בנוגע לאחוז הנכות הרפואית ובנוגע לדרגת האי־כושר להשתכר. את הערעור מגישים לוועדה רפואית לעררים. החלטת הוועדה הזאת היא סופית. ניתן לערער עליה בסוגיות חוק בלבד בפני בית הדין האזורי לעבודה.

את קצבת הנכות מתחילים לקבל 91 יום לאחר שנקבעה דרגת האי־הכושר. ניתן לקבל תשלום רטרואקטיבי בעבור 12 חודשים לכל היותר מיום הגשת התביעה.

מ־1 במרס 2016 מתחילים לקבל את קצבת הנכות 31 יום לאחר שנקבעה דרגת האי־כושר - אם מתקיימים שני התנאים האלה:

1. נקבעה נכות רפואית בשיעור של 70% ויותר או 40% ויותר עקב נכות נפשית.

2. נקבעה דרגת אי־כושר בשיעור של 100% לתקופה של 6 חודשים לפחות.

מי שעונה על התנאים האלה, יקבל - 91 ימים לאחר שנקבעה דרגת האי־כושר שלו - תשלום רטרואקטיבי שיכלול את פרק הזמן שבין היום ה־31 ליום ה־91 לאחר שנקבעה דרגת האי־כושר.

תיקון על פי חוק לרון
1. אם ניתנה דרגת אי־כושר קבועה, היא לא תיבדק מחדש עם היציאה לעבודה.

2. הסכום הכולל מעבודה ומקצבה יהיה תמיד גבוה יותר מסכום הקצבה בלבד. לכן ככל שההשתכרות מהעבודה תהיה גבוהה יותר, כך יגדלו ההכנסות הכוללות.

3. ההטבות הנלוות ניתנות על פי הכללים שנקבעו.

4. אם הופסקה קצבת הנכות בגלל התחלת עבודה או בגלל עלייה בהכנסה מעבודה, עומדת לזכות המטופל רשת ביטחון. המשמעות: אם הוא ייאלץ להפסיק את עבודתו או אם תירשם ירידה בהכנסותיו במהלך 3 השנים מהיום שבו הופסקה הקצבה שלו, הוא יוכל שוב לקבל אותה בלי לעבור בדיקה מחדש.

5. מי שביולי 2009 קיבל קצבת נכות והיו לו הכנסות מעבודה, יקבל קצבה לפי החוק החדש רק אם יבחר בכך.

6. על פי החוק קיימת קצבה חדשה - "קצבת עידוד". הקצבה הזאת משולמת במקום קצבת הנכות למי שהכנסתו מעבודה עולה על הסכום שנקבע בחוק. בכך נשמר העיקרון שלפיו הסכום הכולל מעבודה ומקצבה יהיה תמיד גבוה יותר מקצבת הנכות בלבד.

קצבת נכות מעבודה

הקצבה ניתנת במקרים שבהם מתפתחת מחלת הסרטן על רקע מקצועי - כתוצאה מחשיפה במהלך העבודה לגורמים שידוע כי הם מסרטנים או שחושדים כי הם מסרטנים. במקרים כאלה חשוב ליזום פנייה למחלקת נפגעי עבודה בביטוח הלאומי כדי להוכיח את הקשר הסיבתי בין המחלה לבין העבודה. בעקבות ההכרה בקשר הסיבתי ניתן לקבל גמלת נכות מהעבודה. גובה הקצבה מחושב בהתאם לשכר לפני גילוי המחלה ובהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו.

עובד שקיבל הכרה בהיותו נפגע עבודה, ונקבעו לו אחוזי נכות, זכאי לטיפול רפואי חינם, לשיקום מקצועי ולפיצוי עקב אובדן כושר השתכרות. אם הוא נפטר כתוצאה מהמחלה המוכרת, יהיו זכאים שאריו לגמלת תלויים בנפגע עבודה. בכל מקרה שבו מתגלית המחלה רצוי לבחון את הקשר שלה לעבודה, כיוון שבדרך כלל הקצבה המתקבלת גבוהה בהרבה מקצבת נכות כללית.

שיקום מקצועי

מטופל שהוגדר בלתי כשיר להשתכרות זכאי לקבל שיקום מקצועי מהמוסד לביטוח לאומי - אם הוא מתאים לכך. מטרת השיקום המקצועי היא להעניק הכשרה מקצועית שתאפשר למטופל לחזור לעבודתו או לעבור לעבודה אחרת התואמת את כישוריו.

קצבת שירותים מיוחדים (שר"ם)

לקצבת שירותים מיוחדים זכאים גברים ונשים עד גיל פרישה המבוטחים בביטוח הלאומי וזקוקים לעזרה רבה של אדם אחר בפעולות היום־יום (להתלבש, לאכול, להתרחץ, להתנייד בבית ולשלוט על ההפרשות) או שזקוקים להשגחה מתמדת כדי למנוע סכנת חיים לעצמם או לאחרים. גובה הקצבה נקבע בהתאם למידת התלות באדם אחר.

להגשת תביעה יש למלא את טופס התביעה לקצבת שירותים מיוחדים (באופן מקוון או באופן ידני). אל טופס התביעה לקצבת שירותים מיוחדים מומלץ לצרף את הטופס של האגודה למלחמה בסרטן וכן מסמכים רפואיים וכל מסמך אחר שקשור לתביעה.

לפני שמתקבלת החלטה בודק רופא מטעם הביטוח הלאומי את תובע הקצבה. לאחר מכן, במקרים מסוימים, יבדוק אותו בביתו איש מקצוע כדי להעריך את מידת תלותו בעזרת הזולת.

כדי להקל על אנשים שסובלים ממוגבלות קשה ומגישים תביעה לקצבת נכות כללית וכדי להחיש את הטיפול בעניינם נקבע "מסלול מהיר" לאוכלוסיות שונות ובהן חולים במחלה ממארת הנמצאים בשלבי טיפול אקטיבי במחלה או נמצאים במצב סופני.

הרופא בסניף קובע אם מדובר במקרה של "מסלול מהיר" ואם נדרשת נוכחותו של מבקש הקצבה כדי לקבל החלטה. התביעות "במסלול המהיר" מקבלות עדיפות בטיפול, והביטוח הלאומי משתדל לסיים את הטיפול בכל תביעה כזאת בתוך 30 ימים מיום קבלתה.

ערעור על החלטת הוועדה
• ערעור לוועדת עררים לשירותים מיוחדים יכול להגיש כל מי שאינו שבע רצון מהחלטת המוסד לביטוח לאומי.

• ערעור לוועדה רפואית לעררים בנושאי נכות כללית יכול להגיש מי שתביעתו נדחתה בשל אחוזי נכות רפואית שאינם מזכים בגמלה.

• ערעור לבית הדין לעבודה ניתן להגיש בשאלות משפטיות בלבד.

מעבר מקצבת נכות לקצבת זקנה

את קצבת הנכות הכללית מקבלים זכאים עד לגיל הפרישה. מגיל הפרישה הם מתחילים לקבל קצבת זקנה בלבד.

מי שקיבלו קצבת נכות כללית בסמוך למועד שנעשו זכאים לקצבת זקנה, לא תפחת קצבת הזקנה שלהם משיעור קצבת הנכות החודשית האחרונה ששולמה להם, והיא תעודכן בשיעורים ובמועדים שבהם מתעדכנת קצבת הנכות הכללית.

מעבר משירותים מיוחדים לגמלת סיעוד

חמישה תנאים קובעים את זכאות המבוטח לגמלת סיעוד:
1. מדובר בתושב ישראל שהגיע לגיל הפרישה.

2. הוא גר בקהילה ולא במוסד. מי שנמצאים במוסד סיעודי או בבית אבות (מוסדות שחייבים ברישוי של משרד הבריאות או של משרד הרווחה) לא יהיו זכאים לגמלה.

3. הכנסותיו אינן עולות על הסכומים המפורטים המעודכנים ל־1 בינואר 2013 (הסכומים משתנים מעת לעת, ויש להתעדכן באתר הביטוח הלאומי).

4. הוא אינו מקבל קצבה לשירותים (לנכה שנפגע בעבודה או לנכה כללי) מהמוסד לביטוח לאומי ואינו מקבל גמלה לטיפול אישי או להשגחה מאוצר המדינה (המקבל גמלה כזאת צריך לבחור בינה לבין גמלת הסיעוד שעל פי חוק ביטוח סיעוד).

5. הוא זקוק במידה רבה לעזרתו של אדם אחר בביצוע פעולות יום־יומיות (להתלבש, להתרחץ, לאכול, לטפל בהפרשות, להתהלך בבית וכדומה) או שהוא זקוק להשגחה בבית למען בטיחותו ובטיחות הסובבים אותו.

יש ללחוץ כאן כדי לקבל מידע על הליך הבקשה לקבלת גמלה ועל אופן הגשת הבקשה וכן טפסים למילוי באופן מקוון או באופן ידני.

זכויות במס הכנסה

פטור ממס הכנסה (למטופלים הממשיכים לעבוד)

שלטונות מס הכנסה עשויים לפטור מתשלום מס על הכנסות בשל המחלה, בתנאי שנקבעו שיעורי נכות רפואית בשיעור של 90% ויותר. הפטור בתוקף כל עוד אין שינוי באחוזי הנכות שאושרו.

זכאים - מי שהכנסתם עד למחלה הייתה חייבת במס והוכרו להם אחוזי נכות רפואית בביטוח הלאומי.

את התביעה למוסד לביטוח לאומי ניתן להגיש בכל עת, אך יש לדעת שהמוסד משלם רטרואקטיבית למשך 12 חודשים בלבד. לכן מומלץ להגיש את התביעה בהקדם האפשרי, ולא יאוחר משנה מהיום שבו אובחנה המחלה. עם זאת מומלץ להגיש את התביעה לאחר שהושגו כל המסמכים הנחוצים להוכחת נכות רפואית בשיעור של 90% ויותר.

יש ללחוץ כאן להדפסת טופס לבקשת פטור ממס הכנסה.

רשות האוכלוסין וההגירה

העסקת מטפל סיעודי 24 שעות

1. היתר העסקה לעובד זר בענף הסיעוד ניתן בדרך כלל על פי הזכאות והמבחנים שנקבעו במסגרת תביעות לגמלאות/קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי.

2. היתרי העסקה לא ניתנים למטופלים השוהים במוסדות (בתי חולים, מרכזי שיקום, בתי אבות וכדומה) בכפוף לחריגים הבאים:

• קשיש הגר במסגרת דיור מוגן שלא ניתנים בו שירותי סיעוד זכאי להיתר העסקה אם הוא עומד בתנאי הזכאות בנוהל הזה.

• מטופל הנמצא באשפוז יום זכאי להיתר העסקה אם הוא עומד בתנאי הזכאות בנוהל הזה.

3. היתר העסקה ניתן למטופל הזקוק לטיפול או להשגחה במשך רוב שעות היממה כאמור בהקדמה לעיל. אי לכך, לא תיתכן העסקת עובד זר במשרה חלקית או במשך כמה שעות או ימים בודדים בשבוע בלבד, ומטופל הזקוק לסיוע במשך כמה שעות בודדות ביום או בשבוע בלבד יכול להיעזר בעובד ישראלי.

4. על המטופל לספק לעובד מגורים הולמים בביתו של המטופל.

5. על העובד הזר להיות מועסק במתן טיפול סיעודי ובמתן עזרה סבירה במשק הבית למטופל שעל שמו ניתן ההיתר. העברת העובד לביצוע עבודה בעבור צד ג', גם אם מדובר בקרוב משפחה של המטופל, היא הפרה של התנאים המפורטים בהיתר ההעסקה.

את תנאי הזכאות, את אופן הגשת הבקשה וטפסים למילוי ניתן למצוא באתר של רשות האוכלוסין וההגירה.

זכאויות במשרדי ממשלה וברשויות מקומיות

משרד הרישוי

תחבורה ציבורית
מי שמקבלים קצבת נכות כללית והם בעלי דרגת אי־כושר השתכרות בשיעור של 75% לפחות זכאים להנחה בתחבורה הציבורית. תעודת זכאות נשלחת לזכאים באופן אוטומטי פעם בשנתיים.

אגרת רישוי לבעלי נכות רפואית בשיעור של 60% ויותר
לקבלת אישור על אגרת רישוי מופחתת לרכב אחד, שהוא בבעלות הנכה או בבעלות בת/בן זוגו, יש לפנות למשרד הרישוי עם האישור על אחוזי הנכות הרפואית שאושרו.

תו חניה לרכב נכה
מי שעדיין לא הגיע לגיל פרישה צריך לפנות קודם כול לקבלת אישור מלשכת הבריאות (לרופא מחוזי האחראי לניידות) לקבלת תו הנכה. לאחר מכן עליו להציג בפני הרופא של אגף הרישוי את תשובתה של לשכת הבריאות, מסמכים רפואיים עדכניים ותדפיס רישיון נהיגה או לציין שאינו בעל רישיון נהיגה.

תו נכה יכול להינתן לשני כלי רכב שאינם חייבים להיות בבעלות הנכה, כל עוד הוא יוכיח לרשות הרישוי כי שני כלי הרכב עומדים לשימושו דרך קבע.

נכה שהגיע לגיל פרישה צריך לפנות ישירות לרופא של אגף הרישוי ולהציג בפניו רישיון נהיגה בתוקף, רישיון רכב שבו רשום כי הוא הבעלים ומסמכים רפואיים עדכניים.

משרדי הרישוי המחוזיים נמצאים בחולון, בחיפה ובירושלים.

רשויות מקומיות

ארנונה
מקבלי קצבת נכות בעלי דרגת אי־כושר השתכרות של 75% ויותר זכאים להנחה של 80% במיסי הארנונה. מקבלי קצבת נכות בעלי דרגת אי־כושר השתכרות של פחות מ־75%, ודרגת נכותם היא בשיעור של 90% ויותר, זכאים להנחה של 40% במיסי הארנונה, ובלבד שאין ברשותם נכס נוסף.

ההנחה ניתנת אוטומטית על פי רשימות המועברות על ידי הביטוח הלאומי. עם זאת כדאי לוודא בעירייה שההנחה מעודכנת.

ברוב אתרי האינטרנט של הרשויות המקומיות ניתן למצוא את טופסי הבקשה הרלוונטיים ולהדפיסם.

משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

שירותי טלפון
ההנחה בשירותי טלפון מוקנית למי שנקבעו לו נכות רפואית בשיעור של 80% ויותר ודרגת אי־כושר השתכרות בשיעור של 75% לתקופה של שישה חודשים ויותר.

את הבקשה יש להפנות לאגף השיקום, משרד העבודה והרווחה, רחוב יד חרוצים 10 ירושלים. לבירורים ניתן לפנות לחברת בזק, טלפון 199.

משרד הבינוי והשיכון

השתתפות בשכר דירה
מקבלי קצבת נכות כללית בעלי דרגת אי־כושר השתכרות בשיעור של 75% לפחות זכאים לסיוע בשכר דירה (ציבורי או פרטי) או לסיוע ברכישת דירת קבע באחת מחברות השיכון הציבוריות. את הבקשה יש להפנות לאחד מהבנקים למשכנתאות.

הקלות והטבות נוספות

בתנאים מסוימים ישנה זכאות להנחות במשרדי ממשלה נוספים. למימושן יש לפנות למשרדי הממשלה הבאים לבדיקת הזכאות:

הנחה במס רכישה: אגף מס הכנסה של רשות המיסים מפעיל קו פתוח בנושאי מיסוי מקרקעין בימים ב' ו־ד' בין 13:00 ל־15:00 בתל־אביב. טלפונים להתקשרות: 1-800-222-337 או 03-7633333.

מנהל מקרקעי ישראל: ניתן לקבל הנחה בדמי ההסכמה המשולמים למנהל מקרקעי ישראל.

עזרה בנושאי דיור לעולים חדשים: החלטה על כך מקבל עובד סוציאלי במשרד הקליטה על פי אזור המגורים.

הסוכנות היהודית: פטור מהחזרת הלוואות שניתנו במסגרת סל הקליטה.

הגורמים המסייעים לקבלת מידע כללי על זכויות

עובדים סוציאליים

בכללית עומדים לרשותכם בקהילה ובבי"ח, עובדים סוציאלים רפואיים.

תפקידם לסייע למטופלים בהתמודדות עם מחלתם ובקידום רווחתם ואיכות החיים שלהם ושל

בני משפחתם, באמצעות טיפול פסיכוסוציאלי באדם ובני משפחתו, הנגשה וסיוע במיצוי זכויות

ותיווך לגורמים מסייעים מחוץ למערכת הבריאות.

במרפאות בקהילה בהן אין עובד/ת סוציאלי/ת, ניתן לבקש במשרד המרפאה את פרטי העובד/ת סוציאלי/ת המחוזי/ת.

באגודה למלחמה בסרטן נמצאות עובדות סוציאליות מחוזיות, וגם אליהן ניתן לפנות כדי לקבל מידע כללי. מידע ניתן לקבל גם בטלמידע 1-800-995-599.

שירות מידע טלפוני של המוסד לביטוח לאומי: 6050* או 04-8812345.

האגודה למלחמה בסרטן ולשכת החשבונאים יועצי המס מציעים לחולי סרטן ייעוץ ללא תשלום בנושאי מס (אך רק בנושאים הקשורים ישירות למחלת הסרטן). הייעוץ ניתן בהתנדבות מיועצי מס חברי הלשכה בתיאום מראש. יש להתקשר לטלפון שמספרו 03-5721642.

סוכן הביטוח שלך

למי שרכשו ביטוח נגד אובדן כושר עבודה (בין אם בביטוח מנהלים ובין אם בביטוח פרטי) או ביטוח רפואי פרטי מומלץ להתייעץ עם סוכן הביטוח מוקדם ככל האפשר לאחר גילוי המחלה כדי לדעת מהן הזכויות על פי הפוליסה, וכיצד יש לנהוג על מנת לממשן.

מקורות מידע נוספים

אתר המוסד לביטוח לאומי: www.btl.gov.il

אתר רשות המיסים (מס הכנסה, מע"מ, מכס): http://www.mof.gov.il/taxes

האגודה מלחמה בסרטן: http://www.cancer.org.il

בחזרה למעלה

השירותים העומדים לרשות המטופלים בכללית

המרפאה הקהילתית

המרפאה־האם

על פי תפיסת השירות בכללית, המרפאה הראשונית היא יחידת הבסיס למתן השירותים השונים למטופלים. לכל מטופל בכללית יש רופא משפחה ומרפאה־אם שאליהם הוא בחר להשתייך. הצוות הרב־מקצועי במרפאה הראשונית כולל רופאים, אחיות, שירותי רוקחות ומינהל. שירותי עבודה סוציאלית, תזונה ורפואה יועצת ניתנים על פי הצורך.

רופא המשפחה

רופא המשפחה, שיושב במרפאה הראשונית, הוא הכתובת הרפואית הראשונה שאליה פונה המטופל. הוא אחראי למכלול הטיפול הרפואי במרפאה או בבית, לפי הצורך. במידת הצורך מפנה רופא המשפחה את המטופל לשירותים נוספים בקהילה.

אחות במרפאה

תפקיד האחות במרפאה הראשונית בתחום האונקולוגי הוא לתת מענה לאוכלוסיית המטופלים האונקולוגיים ולבני משפחותיהם:

1. מתן שירותי סיעוד במהלך תהליכי האבחון והטיפול למטופל ולמשפחתו.

2. מתן ייעוץ ומענה במקרים דחופים.

3. הדרכה לשמירה על אורח חיים בריא, איזון סימפטומים ורפואה מונעת.

4. איתור וזיהוי צרכים ייחודיים והפניה לגורמים מקצועיים כמו אחות אונקולוגית ועובד סוציאלי.

עובדת סוציאלית

עובדים סוציאלים רפואיים, מסייעים למטופלים בהתמודדות עם מחלתם ובקידום רווחתם

ואיכות החיים שלהם ושל בני משפחתם, זאת באמצעות טיפול פסיכו-סוציאלי )הבטים רגשיים,

משפחתיים וחברתיים הנלווים למצב הרפואי( באדם ובני משפחתו, הנגשה וסיוע במיצוי זכויות

ותיווך לגורמים מסייעים מחוץ למערכת הבריאות.

במרפאות בקהילה בהן אין עובד/ת סוציאלי/ת, ניתן לבקש במשרד המרפאה את פרטי העובד/ת הסוציאלי/ת המחוזי/ת.

דיאטנית

לטיפול דיאטני שחיוני בגלל בעיה רפואית יש צורך בהפניית רופא או אחות. במקרים שבהם המצב הרפואי דורש זאת, נותנים את ההפניה רופא המשפחה או רופא יועץ.

טיפול דיאטני למטופלים אונקולוגיים נכלל בסל השירותים ואינו כרוך בתשלום של אגרת שירותים רבעונית.

משרד המרפאה

במשרד המרפאה מקבלים טיפול ומענה לפניות בנושאים השונים וכן הפניה לגורמים מקצועיים במרפאה ומחוצה לה. השירות כולל, בין היתר, זימון ביקורים במרפאה, הפניית בקשות ל"אל תור", טיפול בפניות בנוגע לאישורים, לבירור זכאויות בסל ובמושלם, טיפול בהחזרים למטופלים, טיפול בניפוק טופסי 17, ריכוז הזימונים והביקורים לרפואה היועצת ועוד.

המחוז

המחוז מספק מעטפת שירותים למכלול הצרכים האונקולוגיים.

אחות אונקולוגית אזורית

האחות האונקולוגית מרכזת את הטיפול התומך במטופלים אונקולוגיים המופנים לטיפול ופועלת בשיתוף המטופל ומשפחתו בקבלת ההחלטות. ניתן לפנות אליה באמצעות האחות במרפאה הראשונית.

היחידה להמשך טיפול

היחידות להמשך טיפול פועלות בשני ערוצים מרכזיים:

• מתן שירותים רפואיים, סיעודיים ושיקומיים בבית המטופל.

• מתן שירותי תמיכה מקצועיים וארגוניים לבתי חולים, לצוותי מרפאות ראשוניות, למרפאות יועצות בקהילה, למטופלים ולבני משפחותיהם, לגופים ציבוריים ולגורמים שונים בקהילה.

ההפניה ליחידה להמשך טיפול נעשית דרך רופא המשפחה וצוות המרפאה הראשונית. הצוות מערב את צוות היחידה להמשך טיפול בהתאם למורכבות מצבו הרפואי של המטופל ולצרכים המתעוררים במהלך הטיפול. אפשרות נוספת להפניית מטופלים ליחידות להמשך טיפול היא ישירות ממסגרות אשפוז שונות כמו בתי חולים, מרכזי יום ומכוני שיקום.

אלה הן מטרותיהן של היחידות להמשך טיפול בכללית:

• לאפשר טיפול ביתי מיטבי למטופלים שסובלים ממכלול של בעיות רפואיות, סיעודיות ושיקומיות - בעיות שמחייבות טיפול ומעקב אינטנסיביים או תחזוקתיים של צוות רב־מקצועי שאינו יכול להינתן במסגרת המרפאה. הטיפול הזה הוא חלופה לאשפוז בבתי החולים הכלליים או הסיעודיים.

• להיות מסגרת מקצועית וארגונית המסייעת לצוותים ולמשפחות המטופלים ולגורמים בקהילה בכל ההיבטים הכרוכים בטיפול מורכב בחולים בבתיהם.

• לאפשר למטופלים כרוניים לקבל טיפול פליאטיבי (תומך) בכל שלבי החולי בסביבה הביתית הטבעית. השירות מיועד למטופלים הזקוקים לטיפול רפואי שלא ניתן לספקו באמצעות צוות המרפאה הראשונית לתקופה מוגבלת או למטופלים הזקוקים לייעוץ חד־פעמי.

מרכיבי השירות ביחידות להמשך טיפול

רפואה, סיעוד, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, עבודה סוציאלית, תזונה, קלינאוּת תקשורת.

שירותים נוספים שניתנים למטופלים אונקולוגיים במגוון תחומים:

• שירותי גריאטריה.

• שירותי רפואה.

• שירותי סיעוד.

• שירות עירויים בבית.

• שירות למטופלים מונשמים ומטופלים בחמצן.

• הוספיס בית למטופלים אונקולוגיים וטיפול פליאטיבי.

• אשפוז בית למטופלים הזקוקים להשגחה אינטנסיבית.

• טיפול בפצעים מורכבים וקשי ריפוי.

• בדיקות מעבדה עד הבית למבוטחי כללית מושלם. פרטים בטלפון 2700*

מוקד אחיות אונקולוגי 9585* - מוקד סיוע למתמודדים עם מחלת הסרטן בסיוע האגודה למלחמה בסרטן

השירות מיועד למי שמתמודדים עם מחלת הסרטן או שמחלימים ממנה ולמי שיש להם בן משפחה הנמצא בטיפול וזקוקים לתמיכה, לסיוע ולקבלת מידע. לקבלת השירות יש לפנות למוקד התמיכה 9585*. המוקד הזה הוא שלוחה של מוקד האחיות של כללית, ובו ניתן לקבל סיוע טלפוני מקצועי של אחיות אונקולוגיות במגוון רחב של תחומים ובהם: איזון כאבים ותסמינים, טיפול בתופעות לוואי, סיוע בפנייה לטיפול רפואי דחוף ובפנייה להוספיס בית. המוקד פועל בערבים, בלילות ובסופי השבוע עד חצות, כאשר המרפאות סגורות.

שעות הפעילות:
בימים א' עד ה' מ־18:00 עד 24:00.

בימי ו' ובערבי חג מ־13:00 עד 24:00.

בשבתות ובחגים מ־08:00 עד 24:00.

מרכז מידע ייעודי בנושא הסרטן על שם מאיר ליזר

מרכז המידע למחלות הסרטן על שם מאיר ליזר הוקם במרכז דוידוף שבמרכז הרפואי רבין כדי לספק את הצורך במידע מקצועי, מהימן ועדכני למטופלים בסרטן ולבני משפחותיהם. צוות המרכז עומד לרשותכם, המטופלים, כדי לסייע בחיפוש מידע ספציפי בהתאם לדרישותיכם ובכך לעזור לכם להבין טוב יותר את מצבכם הבריאותי.

במרכז המידע ניתן לקבל מידע ומענה בנושאים כמו מחלות ממאירות, אפשרויות הטיפול הקיימות והשפעתן, דרכי ההתמודדות עם תופעות הלוואי, ניסויים קליניים, התמודדות רגשית, זכויות המטופל ואגודות תמיכה.

המידע ניתן באדיבות מידענית מקצועית וצוות מרכז דוידוף. חוברות המידע הן באדיבות האגודה למלחמה בסרטן ועמותות נוספות.

יש ללחוץ כאן להדפסת טופס לבקשת מידע על מחלת הסרטן למטופלים ולבני משפחותיהם. ניתן למלא את הטופס באופן מקוון או בקישור המצורף. השירות ניתן ללא תשלום למבוטחי כללית ולבני משפחותיהם.

במרכז דוידוף שבמרכז הרפואי רבין וכן במרכז הרפואי לין בחיפה מצוי מרכז לרפואה משלימה לחולי סרטן. לפרטים ניתן לפנות לשירותי כללית מושלם ב־2700* או לקרוא באתר www.cancerinfo-davidoff.co.il או להתקשר ישירות למרכז דוידוף: 03-9378054.

טיפול פליאטיבי (טיפול תומך)

טיפול פליאטיבי הוא גישת טיפול בחולים במחלות חשוכות מרפא וממושכות. מטרתו העיקרית של הטיפול הפליאטיבי היא להקל על הסבל ולשפר עד כמה שניתן את איכות החיים של המטופל באמצעות שליטה בכאבים ובתסמינים גופניים אחרים ובמקביל לתת מענה לצרכים הנפשיים, החברתיים, הפסיכולוגיים והרוחניים של החולה ושל בני משפחתו. הגישה הזאת מאפשרת למטופלים ולבני משפחותיהם להיות שותפים מלאים בקבלת ההחלטות הטיפוליות הנוגעות להם ולקבל טיפול התואם את העדפותיהם ואת ערכיהם. טיפול פליאטיבי ניתן בכל שלבי המחלה ובעיקר בסוף החיים.

בחלק מבתי החולים של כללית פועלת מרפאה פליאטיבית שנותנת מענה למטופלים אונקולוגיים. המרפאה כוללת צוות רב־מקצועי הכולל רופא פליאטיבי, המטולוג, עובדת סוציאלית ואחות כדי לתת תמיכה כוללת לחולה ולבני משפחתו ("מעגל השותפות"). המרפאה לטיפול תומך מיועדת למטופלים הבאים:

• חולים חדשים לאחר אבחון המחלה להיכרות ולהערכה של התסמינים ושל מצוקות רגשיות ופסיכו־סוציאליות.

• חולים במהלך הטיפולים לאיזון תסמינים ולמתן תמיכה נפשית ופסיכו־סוציאלית.

• חולים שסיימו את הטיפולים ועדיין זקוקים למעקב ולתמיכה.

בחלק מבתי החולים קיים שירות לטיפול תומך שוטף למטופלים המאושפזים במחלקות בית החולים. מטרת השירות היא לסייע למטופלים בעת אשפוזם ולשמור על הרצף הטיפולי.

הטיפול ניתן גם במסגרת הקהילה - במרפאות האם (באמצעות הצוותים המטפלים) וכן במצבים מורכבים ובסוף החיים ביחידות לטיפולי בית או לאשפוז בית או להוספיס בית.

בחזרה למעלה

ההתמודדות הרגשית עם סרטן

הפרק הזה נכתב בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן

מחלת הסרטן היא אירוע בריאות משברי של המטופל ובני המשפחה הקרובה והמורחבת.

מרבית האנשים המאובחנים כחולים במחלה קשה עוברים חוויה טראומטית של אובדן, מצוקה

רגשית וזעזוע רב מערכתי בכל תחומי החיים. בכללית עומדים לרשותכם, פסיכולוגים ועובדים

סוציאלים רפואיים, שיסייעו לכם בהתמודדות עם המחלה והשלכותיה. הצוות הרפואי יסייע לך

לקבל פרטים על שירות זה.

תהליך העיבוד של הבשורה הקשה הוא במרבית המקרים מורכב ולרוב כולל כמה שלבים:

שלב ההכחשה - שבו מסרב המטופל להאמין שהדיאגנוזה שקיבל נכונה ומסרב לראות בה אבחנה סופית.

שלב הזעם - שבו הפנים המטופל את האבחנה והוא מגיב כלפיה ברגשות כמו כעס, קנאה, שנאה ופחד. הוא מתייסר בשאלות שאין להן מענה כמו למה זה מגיע לי? איפה הצדק? למה אני? השלב הזה מתאפיין בהתבודדות, בתסכול ובאי־שיתוף פעולה עם הסביבה החיצונית.

שלב המיקוח - זהו שלב ההבטחות וההסכמים שאדם עושה עם עצמו ועם סביבתו.

שלב הדיכאון - שבו המטופל מכיר במחלתו ונכנס לשלב האבל. במקרים רבים קיימת נטייה לאבד עניין בעולם החיצוני ולהתרכז בקשיים האישיים, בכאב, במשמעויות המחלה, בתחושת חוסר האונים וכדומה. בשלב הזה רצוי לקבל סיוע של איש מקצוע - גם למטופל וגם למשפחתו הזקוקה לתמיכה נפשית כדי להתמודד עם המצב בצורה טובה ויעילה.

שלב ההשלמה - בשלב זה קיימת השלמה רגשית וקבלה של המחלה. זהו שלב של התארגנות מול המשימות שיש לעשות אם וכאשר יגיע הרגע וחיפוש הדרך לחיות עם המחלה ועם השלכותיה בצורה הטובה ביותר.

שלב התקווה - שבו לצד החרדות והקשיים מתחילים להתעורר התקווה, החשיבה החיובית, הרצון לנצח, למצוא משמעות ולדבוק בחיים בכל מחיר.

השלבים האלה עשויים להופיע בזמנים שונים, בסדר שונה, בעוצמה שונה ולפרקי זמן שונים. לא כל מטופל עובר את התהליך המלא או אפילו חלק ממנו. הדבר תלוי בסוג המחלה, בסיכויי ההחלמה וכן באופיו ובאישיותו של המטופל.

לאנשים שונים יש סגנונות התמודדות שונים עם משברים, כולל משברי בריאות. כל סגנון התמודדות הוא טוב - אם הוא יעיל לטווח הקצר והארוך.

הספרות המקצועית מאפיינת חמישה סגנונות התמודדות מרכזיים:

הסגנון הקוגניטיבי מתאפיין באיסוף מידע, בפתרון בעיות, בניווט מחשבות עצמי, בבניית תוכניות, בלמידה מניסיון, בחיפוש חלופות ובהכנת רשימות של סדרי עדיפויות.

הסגנון הרגשי מתאפיין בביטויים רגשיים כמו בכי וצחוק, כעס, בקשת תמיכה רגשית אצל הזולת והתבטאות בדרכים לא מילוליות כמו ציור, קריאה וכתיבה.

הסגנון החברתי בא לידי ביטוי בשאיבת תמיכה מהשתייכות לקבוצה או מקבלת תפקידים בקבוצה.

הסגנון היצירתי מתאפיין בהפעלת הדמיון כדי להתמודד עם המציאות הקשה. הפעלה של הדמיון מאפשרת חשיבה יצירתית, הסחת דעת (למשל באמצעות צפייה בתוכניות בידור בטלוויזיה), חלומות בהקיץ, שקיעה במחשבות נעימות, דמיון מודרך, שימוש באלתור, בהומור וביצירתיות, ראייה של העתיד באופן אופטימי.

הסגנון האמוני מתאפיין בהסתמכות על אמונות ועל ערכים שאמורים להנחות את המטופל בעיתות מצוקה ומשבר. האמונה יכולה לעורר תקוות ואופטימיות אך גם פסימיות ופטליזם והיא כוללת לעיתים הישענות על מיסטיקה ועל טקסים.

הסגנון הפיזיולוגי מתאפיין בהתמודדות פיזית עם המשבר, למשל באמצעות תרגילי הרפיה, תרגילי התעמלות שונים, מדיטציה, שינה מרובה, דיאטה ספציפית, נטילת תרופות וסמי הרגעה.

כל מטופל צריך למצוא את הסגנון המתאים לו ביותר ולהיעזר בו לצד ההסתייעות באנשי המקצוע. גם ניתן לחפש ערוצי התמודדות אחרים היכולים לסייע בתקופה הקשה.

ממחקרים שונים עולה שרוב המטופלים מתמודדים היטב עם המחלה בעזרת כוחותיהם שלהם ובסיועה של סביבה תומכת. עם זאת, הצוות המטפל יכול להיות לעזר רב - כל אחד בתחום התמחותו - למטופל ולבני משפחתו.

דרכי ההתמודדות עם מחלת הסרטן

ההתמודדות עם אבחון המחלה

כפי שהגוף זקוק לזמן כדי להחלים לאחר ניתוח או התערבות רפואית אחרת, כך גם דרושים זמן וסבלנות לעצם ההסתגלות למחלה ולהשלכותיה. חשוב לאפשר למטופל את הזמן הדרוש לו כדי שיוכל לעבד את משמעות השינויים שבאו בעקבות האבחנה.

ההתמודדות עם השינויים בשגרת החיים

המטופלים נדרשים לשנות את שגרת יומם בשל הצורך לעשות סדרה ארוכה של בדיקות ולקבל טיפולים כימיים או טיפולים בקרינה. משמעות הדבר: פגיעה ממשית בעבודה, בלימודים, בחיי המשפחה ובבילויים. למרות הפגיעה הקשה בשגרה חשוב לנסות לשמור, ככל האפשר, על שגרת החיים. אפשר ורצוי להתייעץ עם הצוות המטפל בנוגע לפעילויות שחשוב ושניתן להתמיד בהן.

הניסיון להבין את הסיבות למחלה

שאלות כמו למה חליתי? למה דווקא אני? למה דווקא עכשיו? האם יכולתי למנוע את המחלה? עלולות להציק למטופלים רבים. אצל חלק מהמטופלים הרצון להבין את הסיבות להופעת המחלה מוביל ללימוד ולהיכרות טובה יותר עם המחלה ועם הטיפולים ומגביר את תחושת השליטה שלהם בחייהם. אצל מטופלים אחרים עלולות השאלות האלה להוביל לתחושות של אשמה או של האשמה. חשוב לשוחח על התחושות האלה, שכן הן אחד הקשיים המרכזיים בהתמודדות עם המחלה ועם המצב החדש של חוסר ודאות.

חוסר הוודאות

המפתח להתמודדות עם חוסר הוודאות הוא תקווה ושמירה על איכות החיים הקיימת. לעיתים עשויים מפגשים עם מטופלים אחרים או עם אנשים שהבריאו לסייע בהתמודדות ולחזק את תחושת האופטימיות. ישנם מטופלים ששואבים חוזק מהתמיכה ומהאהבה שעוטפות אותם; אחרים פונים ליצירה, לאמנות, ללימודים או לניסיון להגשים משאלות או חלומות ישנים. חלק מהמטופלים מדווחים שהמחלה הובילה אותם לחולל בחייהם שינוי חיובי ושינוי בסדר העדיפויות.

האם לשוחח על המחלה?

הרצון לשוחח על רגשות קשים משתנה מאדם לאדם ומתקופה לתקופה. יש תקופות שבהן הצורך לשוחח גדול יותר, ויש תקופות שבהן המטופלים מעדיפים לשוחח פחות על המחלה כדי להסיח את הדעת ממנה ולעסוק בדברים אחרים. הצוות הפסיכו־אונקולוגי, יחד עם הרופאים והאחיות, יכול לסייע בהתלבטויות האלה ולעזור למצוא את המילים ואת הדרכים לפתוח בשיחה ולקיימה.

למי לספר על המחלה?

מחלת הסרטן מתרחשת בגופו של המטופל, אבל משפיעה על המשפחה כולה. מטופלים ובני משפחה מתמודדים עם השאלה למי צריך לספר על המחלה. האם לספר להורים מבוגרים? האם לספר לילדים קטנים? החל מאיזה גיל? ומה לספר? האם לספר לשכנים או לעמיתים לעבודה? לשאלות האלה אין תשובה אחת ברורה.

האם לספר לילדים?

רוב הילדים מצליחים להתמודד עם המידע על מחלת הסרטן, אם המידע נמסר להם בצורה, במינון ובקצב המתאימים להם. חשוב שהילד יבין מה מתרחש סביבו ממידע שיימסר לו ישירות מהוריו, וחשוב להימנע ככל האפשר מקיומם של סודות העלולים להיחשף בנקל. החוברת "מה אספר לילדי על מחלת הסרטן שלי" של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פירוט בנושא הזה וכוללת עצות.

האם לספר להורים קשישים?

הרצון להגן על הורים קשישים מפני מידע קשה הקשור לילדיהם מוביל חלק מהמטופלים להחלטה שלא לספר כלל להוריהם על מחלתם. יש לכבד החלטה כזאת, אך יחד עם זאת נראה כי הורים, גם אם הם קשישים, מסוגלים להתמודד עם מידע קשה, מצליחים לגייס את ניסיון החיים שלהם ולהושיט עזרה.

האם לספר לשכנים או לעמיתים לעבודה?

ישנם מטופלים החוששים שאם יספרו על מחלתם, תתחיל הסביבה להתייחס אליהם ברחמים. ברוב המקרים החשש הזה מתבדה, ומתברר שלא מדובר ברחמים אלא בדאגה אמיתית וכנה. ישנם מקומות עבודה שבהם מתגייסים העמיתים כדי לסייע למטופל, למשל לוקחים על עצמם משימות שלו שהוא מתקשה להשלים בגלל היעדרויות רבות, משתתפים בתורנות להסיעו לטיפולים, מבקרים אצלו בביתו וכדומה. בכל מקרה יש לכבד את פרטיותו של המטופל ולשמור עליה. אם אין לו עניין לחשוף את מחלתו, אסור להפיץ את המידע הזה.

ההתמודדות עם השינויים הגופניים

בעקבות ניתוח ו/או טיפולים שונים עלולים להופיע שינויים בגוף. המטופל נדרש להתמודד עם השינויים האלה ולהסתגל אליהם. מדובר, בין היתר, בתופעות לוואי כמו נשירת שיער, בחילות, הקאות, ירידה במשקל, עייפות, חולשה וירידה - זמנית או קבועה - בחשק המיני. יש לזכור כי שינויים גופניים עלולים לגרום לדימוי גוף נמוך, לביטחון עצמי ירוד וליכולות פיזיות פחותות. כל אלה עלולים לגרום לתחושת דחייה כלפי הגוף ולהתנכרות לו דווקא כאשר הוא זקוק לטיפול ולבנייה מחודשים. ממחקרים עולה כי הליכות קצרות וקבועות והתעמלות מתאימה מסייעות למטופלים לבנות את הגוף ולקבלו גם אחרי ניתוחים וטיפולים בכימותרפיה ובהקרנות. באגודה למלחמה בסרטן ניתן ייעוץ ללא תשלום בנושאים כמו דימוי הגוף, פוריות, זוגיות ומיניות לחולי סרטן.

הצפה של מידע

קיימים מקורות רבים וזמינים למידע על מחלת הסרטן, על הטיפול בה ועל ההתמודדות עימה - בעיקר באינטרנט, אך גם בספרים ומפי חברים. הקלות הרבה שבה ניתן היום להשיג שפע אדיר של מידע עלולה להיות לחלק מהמטופלים חרב פיפיות. שיטפון של מידע עלול במקרים רבים לגרום לחרדה במקום להגביר את תחושת השליטה. ישנם מטופלים שזקוקים לעזרה בהשגת מידע, ואילו אחרים זקוקים להגנה מפני הצפה של מידע. בכל מקרה חשוב ביותר לבדוק את מהימנות המידע, שכן באינטרנט "מסתובב" הרבה מאוד מידע שגוי ומסולף.

ההתמודדות עם מחשבות על המוות

אף שמחלת סרטן אינה כיום בהכרח גזר דין מוות, הרי מחשבות על המוות מלוות את רוב המטופלים. ישנם מטופלים שמעוניינים לשוחח על המוות, ואילו אחרים מעדיפים להימנע מכך. ישנם מטופלים החוששים מהמוות אך אינם מוצאים את האדם, את הדרך ואת המקום המתאימים כדי לשוחח על החששות האלה. חלק מבני המשפחה או המטופלים עצמם חוששים להעלות את הנושא הזה כדי שלא לגרום כאב, מתוך מחשבה שמה שלא נאמר לא מכאיב. עם זאת יש לזכור כי לעיתים ההחלטה לא לשוחח על רגשות כואבים מגבירה את תחושת הבדידות. עם כאב תמיד כדאי להתמודד ביחד ולא לבד. צוות השירות הסוציאלי, יחד עם הרופאים והאחיות, יכול לסייע בתכנון השיחה או להיות שותף בה. שיחה יכולה לאפשר ביטוי מילולי לפחד ולהגביר את היכולת לחיות איתו, להתמודד עימו ולהתגבר עליו.

בשירותי בריאות כללית פותחה תוכנית "חמש המשאלות" שהיא סוג של צוואה רפואית המתייחסת לצרכים האישיים, הרגשיים והרוחניים של המטופלים. התוכנית מציעה כיווני מחשבה וסיוע בקבלת החלטות לתכנון סוף החיים. מטופלים המעוניינים בייעוץ ובהכוונה באמצעות הכלי הזה יכולים להיעזר בצוות המטפל.

ההתמודדות עם קבלת עזרה ועם תלות

בחברה המערבית, שבה מודגש הצורך להיות עצמאי, יש הרואים במצבי תלות חוויה קשה במיוחד. עם זאת יש לזכור שמצבים של קושי ושל מצוקה מביאים לידי ביטוי תכונות חיוביות של אחריות כלפי הזולת, הידוק של קשרים משפחתיים, חיזוק האהבה והידידות. ברוב המקרים התלות היא זמנית וחולפת עם תום הטיפולים. כדי למצוא את האיזון האופטימלי רצוי לשתף את המטופל ואת בני משפחתו בהתלבטויות בנוגע לנושאים ולתכנים שבהם נכון וראוי לקבל סיוע.

בחזרה למעלה

שימור הפוריות

כפי שכבר צוין, הטיפול במחלת הסרטן כולל בדרך כלל אחד או יותר מהאלמנטים הבאים: הקרנות, תרופות כימותרפיות, ניתוחים והשתלת מוח עצם.

אחת מתופעות הלוואי המאוחרות של הטיפולים האלה היא פגיעה בתפקוד האשך או השחלה עד כדי אי־תפקוד מוחלט, דהיינו עקרוּת. מידת הסיכון לאובדן הפוריות משתנה בהתאם לגיל ובהתאם לסוג הטיפולים. הודות להתקדמות ביעילות הטיפולים אנחנו עדים לעלייה מתמדת בשיעורי ההחלמה, ומאחר שמדובר לעיתים במטופלים (נשים וגברים) שעדיין לא סיימו (ובחלקם אף כלל לא החלו) את תכנון המשפחה, עולה צורך ברור לתת את הדעת לנושאים של איכות חיים כמו שימור הפוריות.

הכרחי להעריך את הסיכון לפגיעה בפוריות מוקדם ככל האפשר - רצוי עוד לפני התחלת הטיפולים.

סרטן ופוריות האישה

פוריות האישה תלויה בתפקוד השחלות, שבהן מצוי מאגר הביציות הנחוצות להשגת הפריה, ומתפקוד הרחם שמשמש מקום דינמי להתפתחותו ולצמיחתו של העובר עד שמגיע זמן הלידה, והרחם מקבל על עצמו את תפקיד "המנוע" של הלידה עצמה. השחלה מתפקדת כל עוד קיים בה מאגר של ביציות השמורות בתוך הזקיקים הראשוניים (primordial follicles). במהלך חיי האישה רק חלק מהזקיקים מתפתחים לביציות בשלות, ואילו רוב מאגר הזקיקים מתנוון. עם העלייה בגיל האישה מאגר הזקיקים מידלדל, עד שמספרם מגיע לרמה קריטית שבה המחזור מפסיק, והאישה נכנסת לגיל המעבר.

בניגוד לזרע, המתחיל להיווצר עם הגעתו של הגבר לבגרות מינית וממשיך להיווצר לכל אורך חייו, הביציות של האישה אינן יכולות להתחלק ולגדול במספרן, ועל כן אין תחליף לביציות שנהרסו. אם בגיל צעיר מאגר הביציות בשחלה נפגע עד לרמה קריטית נמוכה, והמחזור ההורמונלי נפסק, האישה לא תוכל להרות. אולם גם במקרים שבהם הווסת ממשיכה באופן סדיר, קיימת שכיחות מוגברת של אי־פריון מוקדם והפסקה של המחזור בגיל צעיר מהממוצע עקב הידלדלותו של מאגר הזקיקים.

מנגנון הפגיעה עדיין אינו מובן לחלוטין, וההרס אינו "הכול או לא כלום", אולם ידוע שהגורמים המשפיעים על הפגיעה בפוריות הם פרוטוקול הטיפול, סוג התרופה - בעיקר שימוש בכימותרפיה ממשפחת האלקלואידים כמו ציקלופוספמיד, מינון התרופות הכימותרפיות, חשיפה לטיפולים קודמים והגיל בזמן החשיפה לטיפולים.

קרינה ישירה לאזור האגן פוגעת בתפקוד השחלות - מה שעלול להביא להפסקת הפעילות האנדוקרינית (הפרשת הורמונים) - כפי שקורה בניתוח לכריתת שחלות. מידת הפגיעה תלויה במינון הקרינה הישירה ובמידת החשיפה לקרינה המתפזרת בסמוך לשדה הקרינה. במצב של הקרנת הבטן במינון קרינתי גבוה - כפי שנעשה לעיתים במסגרת הכנה לפני השתלת מוח עצם - יתרחש כמעט תמיד כשל שחלתי, גם אם הטיפול נעשה בגיל הילדות.

גם הרחם עלול להיפגע מקרינה. קיימת עדות לירידה בנפח הרחם, פגיעה בכלי הדם הרחמיים

הפוגעת באלסטיות של שריר הרחם, פגיעה בפוטנציאל גדילת הרחם בזמן ההיריון ובזרימות

הדם ברקמה וברירית הרחם ועל כן קיימת הפרעה ביכולת ההשרשה של העובר. בעטיה של

פגיעת הקרינה ברחם קיים שיעור הפלות מוגבר, לידות מוקדמות והפרעות בתפקוד השלייתי.

אחת השאלות שחוזרות ושואלות נשים שהחלימו מסרטן נוגעת לסיכוייהן להרות וללדת תינוק בריא. ממחקרים עולה שאין שכיחות מוגברת של הפלות או של מומים מולדים בנשים שהרו 12 חודשים ויותר לאחר שסיימו טיפול בתרופות כימותרפיות. לכן יש חשיבות עליונה לשמר את הפוריות של הנשים האלה כדי לאפשר להן להרות בבטחה לאחר שישלימו את ההתמודדות עם מחלת הסרטן.

ההחלטה בנוגע לכניסה להריון לאחר טיפול במחלת הסרטן היא מורכבת. הנה כמה מהשיקולים החשובים שיש להביא בחשבון לפני שמחליטים אם להרות לאחר טיפול בסרטן: מהו פרק הזמן הנדרש להגיע לסבירות גבוהה של החלמה? באיזה פרק זמן מתרחשת בדרך כלל חזרה של המחלה? מהן בדיקות המעקב שיש לעשות אחרי חזרת המחלה? האם הריון יפריע לבדיקות המעקב?

סרטן ופוריות הגבר

מחקרים מראים כי בכ־10%- עד 30% מחולי סרטן מדדי איכות הזרע נמוכים, ואף חמור מכך

בגברים המתמודדים עם סרטן האשכים (בכ 50%- מהמקרים נראה בדיקת זרע שאינה תקינה).

נוסף על כך, הטיפול לכשעצמו במחלת הסרטן (כימותרפיה או הקרנות) עלול לגרום פגיעה

נוספת והדרדרות מבחינת מדדי הזרע. קיים קשר ישיר בין איכות הזרע בבדיקה לבין הסיכון

לבעיות פוריות, לכן הדרך הטובה והיעילה לשמר את הפוריות היא לבצע שמירת זרע בהקפאה

בהקדם האפשרי עוד קודם לתחילת הטיפול.

הודות לטיפולים היעילים במחלת הסרטן, גברים רבים מחלימים מהמחלה וחיים שנים רבות

בבריאות טובה ולכן חובה לתת את הדעת לאיכות החיים בכלל ולפריון העתידי של המטופל.

מטרת הכימותרפיה והקרינה היא לפגוע בתהליכי החלוקה וההתרבות של תאי הגידול, אולם לרוע המזל נפגעים גם תאים תקינים, וכתוצאה מכך נפגעת - בין היתר - היצירה של תאי הזרע. משמעות הדבר היא שלמטופלים רבים יש ירידה בייצור של תאי זרע או שיש להם תאי זרע פגומים. במקרים קשים אף ישנה הפסקה מוחלטת בייצור של תאי זרע.

הגורמים המשפיעים על הפוריות של גברים חולי סרטן

• האיכות של ייצור הזרע לפני שאובחנה מחלת הסרטן.

• בעיות רפואיות אחרות שאינן קשורות למחלת הסרטן ושעלולות לפגוע בייצור הזרע.

• גיל הגבר ושלב ההתבגרות בעת שאובחנה המחלה ובעת הטיפול בה.

• סוג הגידול הסרטני, מיקומו ומידת התפשטותו.

• סוג הטיפול המתוכנן (ניתוח, כימותרפיה, קרינה, ביולוגי), המינון ומשך הטיפול.

• משך הזמן שחלף מאז הופסקו הטיפולים במחלה.

חשוב לדעת

מחקרים מראים כי בכ 10%- עד 30% מחולי סרטן מדדי איכות הזרע נמוכים, ואף חמור מכך

בגברים המתמודדים עם סרטן האשכים (בכ 50%- מהמקרים נראה בדיקת זרע שאינה תקינה).

נוסף על כך, הטיפול לכשעצמו במחלת הסרטן (כימותרפיה או הקרנות) עלול לגרום פגיעה

נוספת והדרדרות מבחינת מדדי הזרע. קיים קשר ישיר בין איכות הזרע בבדיקה לבין הסיכון

לבעיות פוריות, לכן הדרך הטובה והיעילה לשמר את הפוריות היא לבצע שמירת זרע בהקפאה

בהקדם האפשרי עוד קודם לתחילת הטיפול.

הודות לטיפולים היעילים במחלת הסרטן, גברים רבים מחלימים מהמחלה וחיים שנים רבות

בבריאות טובה ולכן חובה לתת את הדעת לאיכות החיים בכלל ולפריון העתידי של המטופל.

טיפולים אפשריים לשימור פוריות בנשים וגברים

כיום קיימות כמה שיטות לשימור הפוריות. מטופלים יכולים להיעזר בשיטה אחת או בכמה שיטות בעת ובעונה אחת, אולם קודם כול יש להעריך את מידת הסיכון לפוריות בהתאם לפרמטרים הבאים: גיל המטופל/ת, סוג הטיפול המתוכנן ומשך הזמן שנותר עד לתחילת הטיפולים במחלת הסרטן. על סמך הפרמטרים האלה יקבעו רופא מומחה לשימור פוריות בשיתוף פעולה עם האונקולוג המטפל את התוכנית האישית לכל מטופלת ולכל מטופל. הם ימליצו על שימוש באמצעי הגנה להפחתת הנזק הנגרם מהטיפולים ובמידת הצורך גם יורו על טיפולים אקטיביים.

כמה מהטיפולים המפורטים כאן ניתנים במסגרת סל הבריאות (פירוט הזכאות לטיפולים האלה מצוי בפרק המוקדש לזכאויות).

הפריה חוץ־גופית ושימור עוברים

זהו טיפול ותיק ויעיל שפותח כדי לפתור את בעייתם של זוגות שאינם מצליחים להשיג הריון טבעי. את העוברים שנוצרים בהפריה מלאכותית ניתן לשמור בהקפאה במשך שנים רבות. אפשרות השימור הזאת מומלצת לנשים נשואות במצבים שבהם ניתן לדחות את הטיפול במחלת הסרטן. לא ניתן ליישם את הטיפול הזה בילדות ובנערות. בנשים לא נשואות יש להשתמש בזרע של תורם למטרות ההפריה.

כדי להשיג מספר רב של עוברים יש צורך במתן טיפולים הורמונליים כדי לגרות את השחלות. הטיפול גורם לעלייה ברמת האסטרוגן בדם, ולכן יש צורך בהתייחסות מיוחדת לנשים שחולות בסרטן השד. בעבור נשים כאלה קיימות תוכניות טיפול מיוחדות לגירוי השחלות הכוללות תרופות המפחיתות את השפעת ההורמונים על השד גם במצבים שבהם ישנם קולטנים להורמונים ברקמה הסרטנית.

הקפאת ביציות בשלות

בנשים בוגרות שאינן נשואות ואינן מעוניינות להשתמש בשירותים של בנק הזרע ניתן לשאוב ביציות בשלות מתוך השחלה במחזור הפריה חוץ־גופית ולהקפיאן ללא הפריה. מבחינת הגירוי השחלתי, שאיבת הביציות, הדחייה במתן הטיפול הכימותרפי והסכנות ההורמונליות, הטיפול זהה לטיפול המתואר בהקפאת עוברים.

ניתן גם לשלב הליך של הקפאת עוברים יחד עם הקפאת ביציות בשלות, אולם בכל מקרה שני הטיפולים האלה אפשריים רק בנשים שהגיעו לבגרות מינית. בילדות שטרם הגיעו לבגרות מינית האפשרות היחידה היא הקפאת פיסות שחלה כמפורט בהמשך.

הקפאת פיסות שחלה

אם לא ניתן לגרות שחלות ולשאוב ביציות (כי אין לכך זמן או אם מדובר בילדות ובנערות), אפשר להוציא רקמת שחלה ולשמור אותה בהקפאה עד לאחר הטיפולים. אם מתברר שהתפקוד השחלתי אבד, ומאגר הזקיקים נהרס כתוצאה מהטיפולים, ניתן להשתיל בחזרה את רקמת השחלה שהוקפאה ולהשתמש במאגר הזקיקים הזה לצורכי פריון. ניתן לשמר פוריות בדרך הזאת גם לנשים ולנערות ללא בן זוג, ולמעשה זוהי כיום האפשרות היחידה לשימור פוריות לילדות שלא הגיעו לבגרות מינית.

הוצאתה של רקמת שחלה להקפאה היא פעולה כירורגית לפרוסקופית קצרה שאינה דורשת הכנה מיוחדת, כך שניתן להתחיל את הטיפול הכימותרפי בסמוך לניתוח. השיטה הזאת היא היום הליך קליני שקיבל הכרה ממשרד הבריאות ואינו נחשב לניסיוני כבעבר.

הסטת שחלות

ניתן להגן על השחלות של נשים שעומדות לעבור טיפול קרינה לאגן. הטכניקה שבה נעשה הדבר היא קיבוען מחוץ לשדה הקרינה בלי לפגוע בהספקת הדם אליהן. הסטת השחלות נעשית בניתוח לפרוסקופי, ולעיתים משולבת בהליך הזה גם הקפאת רקמה. בשיטה הזאת מקבעים את שתי השחלות גבוה, בגבול העליון של עצמות האגן, באמצעות תפר או מאחורי הרחם. לפני הפרוצדורה הזאת יש לדעת מהו שדה הקרינה המיועד כדי להוציא את השחלות אל מחוץ לאזור הזה. לאחר הטיפולים ניתן להשיג הריון באמצעות הפריה חוץ־גופית ואף באופן ספונטני, לאחר החזרת השחלות למקומן.

דיכוי השחלות בזמן הטיפולים הכימותרפיים

דיכוי הפעילות של השחלות (בעזרת תכשירים אנלוגיים להורמון GnRh שאחראי לגירוי הפעילות השחלתית) בזמן הטיפולים הכימותרפיים עשוי להגן עליהן מפני ההשפעות הלא רצויות של הטיפולים הכימותרפיים. הטיפולים האלה מיועדים רק למי שהן בוגרות מינית. רצוי להתחיל את הטיפול לפני התחלת הטיפול הכימותרפי. יש לציין שלטיפול הזה יש ערך מוסף: הוא מונע דימום מוגבר או דימום לא סדיר במהלך הכימותרפיה.

שימור זרע בהקפאה

ההמלצה היא לשמר זרע בהקפאה בהקדם האפשרי, עוד לפני שמתחילים טיפול כלשהו. ההליך של הקפאת זרע ישים רק בגברים שהזִרמה שלהם מכילה תאי זרע. ההליך הזה אינו ישים בילדים שעדיין לא התבגרו מינית. כשמדובר בילדים ניתן לשקול אפשרויות מורכבות יותר כמו הקפאה של רקמת אשך (הנחשבת להליך ניסיוני ונעשית במספר קטן של מרכזים רפואיים).

מנות זרע ניתן לשמור בהקפאה במשך עשרות שנים. אומנם הזרע שהוקפא עלול להיות ירוד באיכותו בהשוואה לזרע טרי, אך עיקר הירידה באיכות מתרחשת בתהליכי ההקפאה וההפשרה ואינה קשורה למשך האחסון של הדגימות.

אין מחויבות להשתמש במנות הזרע שהוקפאו, וקיימת האפשרות להעביר מנות זרע מוקפאות לכל מרכז רפואי שבו יבקש המטופל לעשות את הטיפול. הזרע הקפוא מיועד לשימושו הבלעדי של הגבר ששימר את זרעו, ולכן הוא רשאי לפנות לבנק הזרע בכל עת שיחפוץ ולבקש את השמדתן של המנות המוקפאות.

לסיכום, מידת ההשפעה של הטיפול האונקולוגי על פוטנציאל הפריון בעתיד נקבעת על פי משתנים רבים ובהם גיל הגבר או האישה בעת הטיפול, סוג הטיפול, פרוטוקול הטיפול ומשכו. רצוי להגיע לייעוץ במרפאה ייעודית מוקדם ככל האפשר כדי להתאים "חליפה אישית" לכל מטופל/ת שתביא בחשבון את סוג המחלה ואת חלון הזמן שעומד לרשות המטופלים.

בחזרה למעלה

ההתמודדות עם סימפטומים ועם תופעות לוואי

המידע המוגש כאן מסייע להבין טוב יותר את התסמינים ואת תופעות הלוואי של מחלת הסרטן ושל הטיפולים בה וכולל המלצות כיצד להתמודד איתם.

אובדן תיאבון

אובדן תיאבון פירושו שאין חשים רעב או שאין עניין באוכל.

מה אפשר לעשות?

יש לאכול מזונות ולשתות משקאות עשירים בקלוריות
• יש לבחור מאכלים שמספקים הכי הרבה קלוריות ולהימנע מאכילת מזונות דיאתטיים ודלי שומן.

• יש לשתות משקאות עשירים בקלוריות כמו מיצים, נקטר פירות, חלב, שוקו, משקאות מאבקת חלב, שייקים ומשקאות תזונתיים כמו Ensure.

יש לאכול ארוחות קטנות לעיתים קרובות
• יש לאכול 5 עד 6 ארוחות קטנות במהלך היום במקום 3 ארוחות גדולות.

• יש לתכנן מראש את הארוחות ואת המועדים שבהם אוכלים חטיפים.

• יש לאכול מעט גם אם לא חשים רעב.

• יש לאכול מנות קטנות ולהשתמש בצלחות קטנות.

חטיפים
• יש לאכול חטיפים עשירים בקלוריות כמו חטיפי חמאת בוטנים, גלידה, פודינג, אגוזים, חטיפי דגנים, יוגורט, גבינה לבנה, גבינת קוטג' וביצים קשות.

• יש להקפיד שחטיפים יהיו תמיד בהישג יד.

יש לנסות סוגי מזון שונים
• יש לגוון כל הזמן בבחירת המאכלים והמשקאות. משהו שלא מוצא חן ביום מסוים עשוי להיות טעים ביום אחר.

יש לספור קלוריות
• יש לערוך רשימה של כל מה שאוכלים ביום ולסכם את מספר הקלוריות. כך ניתן להיווכח כמה באמת אוכלים ולזהות את המאכלים שמספקים את כמות הקלוריות הגבוהה יותר. תכולת הקלוריות בסוגי המזון השונים מופיעה על האריזות. ניתן למצוא את תכולת הקלוריות גם באינטרנט או בספרים הנמכרים בחנויות הספרים.

יש לאכול כשמרגישים את הרעב הכי גדול
• לעיתים מגלים שקל יותר לאכול בזמן מסוים ביום, למשל בארוחת הבוקר או בארוחת הצהריים. יש להתמקד בארוחות שבהן התיאבון הוא הגדול ביותר. בדרך כלל בזמן הטיפולים התיאבון פוחת במהלך היום.

יש לאכול מאכלים ומשקאות רכים
• כאשר לא מרגישים טוב, קל יותר לאכול ולעכל מזון רך וחלק. יש לבחור מזונות רכים, עתירי קלוריות, כמו תבשילי קדירה, פסטה ברוטב גבינות ושמנת, מרקים עשירים, ביצים, פנקייקים, ופלים, פירה מתפוחי אדמה, פודינג וגלידות.

יש לאכול תחילה את המאכלים העשירים בקלוריות
• בזמן הארוחות יש לאכול תחילה את המאכלים המזינים ביותר. יש לאכול קודם כול את החלבונים (בשר, עוף ודגים), לעבור לעמילנים (תפוחי אדמה, פסטה) ולאכול את הירקות בסוף.

• יש להימנע משתייה מרובה במהלך הארוחה. יש להשתדל לשתות רק בין הארוחות. בארוחה עדיף שהנוזלים יבואו ממרקים סמיכים ועשירים המכילים קלוריות רבות.

הצעות נוספות
• רצוי לעשות פעילות גופנית לפני הארוחות: מתיחות או הליכה קלה.

• מדי פעם מומלץ לצאת למסעדה כדי לשנות את האווירה.

• מומלץ לאכול עם בני משפחה ועם חברים.

• מותר לשתות מעט אלכוהול - אם זה אינו מתנגש בטיפול הכימותרפי.

בחילות והקאות

גורמי הבעיה

חומרים מסוימים הניתנים בכימותרפיה, טיפולי הקרנות וטיפולים ביולוגיים (ביותרפיה) עלולים לגרום לתופעות לוואי כמו בחילות, הקאות, שלשולים ועצירות.

מה אפשר לעשות?

• יש להקפיד על שתייה.

• אם קיים קושי לבלוע נוזלים, מומלץ ללגום כמויות קטנות לעיתים קרובות במשך היום. שימוש בקשית יכול לעזור. מומלץ לשתות בין הארוחות, ורצוי להתחיל בשתייה לכל המוקדם 15 דקות לאחר סיום הארוחה. יש להימנע משתיית כמויות גדולות בזמן האוכל. עדיפה שתייה ללא קפאין כמו מים - נוזליים או קפואים (קוביות קרח) - סודה, לימונדה, מיץ פרי צלול, חליטת פירות או צמחים, תה מנטה או ג'ינג'ר, מרק צח ללא שומן וג'לי.

• יש לאכול 5 או 6 ארוחות קטנות במשך היום במקום 3 ארוחות גדולות. רצוי לאכול את רוב המזון בשעות ובימים שבהם תחושת הבחילה פוחתת או חולפת. לרוב ניתן לאכול טוב יותר בשעות הבוקר.

• מומלץ לשטוף את הפה לפני הארוחות ואחריהן ולמצוץ סוכריות מנטה. לאחר הקאה ניתן לנסות לשתות מעט מים או מיץ פרי צלול (כמו לימונדה) או מרק צח פושר (ללא תיבול, למעט מלח). יש להגדיל בהדרגה את כמות השתייה, למשל באמצעות אכילת קרטיב.

• רצוי לאכול מזונות לא מתובלים (כמו קרקרים, לחם קלוי, דגנים, בייגלה ועוגיות ג'ינג'ר) וקרים (כמו סלטים, בשר קר וקינוחים).

• רצוי שמישהו אחר - ולא המטופל - יכין את הארוחות.

• בשעתיים שלאחר כל ארוחה יש ללבוש בגדים שאינם הדוקים.

• רצוי לאכול בחדר מאוורר שיש בו זרימה של אוויר צח.

• כשמתיישבים לאכול כדאי להקפיד על ישיבה זקופה.

• כשמרגישים בחילה קשה יש לנשום באיטיות דרך הפה.

• דרך נוספת להתמודד עם בחילות היא באמצעות הסחת דעת: צפייה בטלוויזיה, האזנה למוזיקה, משחקים וכדומה.

• ניתן להשתמש בטכניקות הרגעה כמו מדיטציה, דמיון מודרך, היפנוזה ואקופונקטורה (באישור גורם רפואי מוסמך).

• ניתן להיעזר בתרופות נגד בחילות לפני כל טיפול ולאחריו. כמו כן ניתן להיעזר בתרופות נגד חרדה (באישור רופא) שמונעות אף הן בחילות והקאות או מטפלות בהן.

• אם ההקאות גורמות להתייבשות, יש לקבל עירוי.

ממה מומלץ להימנע?

• ממזונות שמנים, מטוגנים או מתובלים.

• מפרי הדר (כולל מיצים) ומעגבניות.

• מריחות וממראות לא נעימים העלולים להחמיר את הבחילות.

• משילוב של מזונות קרים וחמים באותה הארוחה.

• ממזונות אהובים בעת שסובלים מהתקפי בחילה ומהקאות כדי שהם לא יקושרו בתודעה עם בחילות ועם הקאות.

• משתייה במהלך הארוחות.

• מפעילות קיצונית ומתנועות פתאומיות.

במצבים הבאים יש להתייעץ עם גורם רפואי

• קיא עם דם או קיא בצורת "קפה טחון".

• יציאות בצבע שחור.

• חום (יותר מ־38 מעלות צלזיוס).

• שתי הקאות ביממה או יותר.

• כאבי בטן, התכווצויות בבטן או בטן נפוחה.

• קושי לאכול.

• קושי לשתות 6 עד 8 כוסות של נוזלים ביום.

• סחרחורות או חולשה.

• שתן כהה.

• אם אין הקלה אחרי נטילת תרופה נגד בחילות שניתנה באישור רופא.

שלשולים

שלשולים שאינם בשליטה עלולים לגרום לירידה במשקל, להתייבשות, לתיאבון ירוד ולחולשה.

מה אפשר לעשות?

• יש להקפיד על שתיית כמות מספקת של נוזלים במשך היום (לפחות 8 כוסות במהלך היום).

• מומלץ לשתות כוס נוזלים לאחר כל שלשול.

• עדיפה שתייה בטמפרטורת החדר על פני משקאות חמים מאוד או קרים.

• נוסף על מים (שניתן להוסיף להם מעט תרכיז) מומלץ לשתות נוזלים שיחזירו לגוף מינרלים (כמו נתרן ואשלגן) שהולכים לאיבוד בשלשול כמו מיצי פירות מסוננים ומדוללים (תפוחים, אגסים, אפרסקים) ומרק עוף צח (ללא שומן).

• רצוי לאכול ארוחות קטנות במשך היום: ניתן לאכול אורז לבן, רסק תפוחי עץ, לחם לבן או חלה (עדיף קלויים לצנימים או לטוסט), אטריות, פסטה, מזונות עתירי מינרלים כמו נתרן ואשלגן: תפוחי אדמה מבושלים או אפויים (ללא קליפה), בננות, קרקרים, מקלות מלוחים (בלי שומשום). אם חל שיפור בשלשולים מומלץ לשלב עוף מבושל או אפוי וביצה קשה.

• יש להעדיף שיטות בישול כמו אידוי, צלייה ואפייה.

• יש להגביל צריכת מזונות שמכילים תחליפי סוכר כמו סורביטול, מניטול וקסליטול (אלה מצויים, בין היתר, במסטיקים ובסוכריות ללא סוכר).

• אם צורכים מזון רפואי כלשהו (בנוזל או באבקה), יש להפסיק את צריכתו באופן זמני ולהתייעץ עם דיאטנית בנוגע להמשך השימוש בו. יש להתייעץ עם הצוות הרפואי או עם הדיאטנית בנוגע לנטילת מולטיוויטמין.

ממה מומלץ להימנע

רצוי להימנע מהמוצרים הבאים: משקאות מוגזים, חלב ומוצריו, משקאות המכילים קפאין (קולה, קפה, תה, קקאו), משקאות אלכוהוליים, משקאות שמכילים סוכר רב, מזונות חריפים, מתוקים מאוד, מטוגנים, עתירי שומן, עם תכולת סיבים גבוהה כמו ירקות ופירות (חוץ מאלה המותרים), לחם ודברי מאפה מקמח מלא, דגני בוקר מועשרים בסיבים, אורז מלא, תירס, פופקורן, קטניות (עדשים, אפונה, שעועית יבשה, חומוס, פול, פתיתי סויה), פירות יבשים (שזיפים, תאנים, משמשים), אגוזים, שקדים, בוטנים, גרעינים, פרג ושומשום.

פצעים בפה

כימותרפיה פוגעת בריריות, והפגיעה הזאת עלולה לבוא לידי ביטוי בפצעים בפה או בדלקת של הוושט. הנגעים יכולים להיות קלים (אדמומיות וכאבים בפה ו/או בחניכיים), אך גם יכולים להיות קשים (פצעים פתוחים שמכאיבים עד כדי כך שלא ניתן לאכול). מי שמטופלים בהקרנות באזור הראש והצוואר או מקבלים סוגים מסוימים של כימותרפיה מצויים בסיכון מוגבר לסבול מפצעים בפה. וישנם גורמים נוספים להתפתחות של פצעים בפה: דלקות, התייבשות, הזנחת הטיפול בשיניים, טיפול בחמצן, צריכה מוגברת של אלכוהול ו/או של טבק וכן מחסור בחלבונים.

פצעים בפה לא רק מכאיבים מאוד ופוגעים קשות באיכות החיים אלא עלולים לגרום גם לחוסרים תזונתיים בשל אי־היכולת לאכול. חמור מכך: הפצעים עלולים להביא להגבלת המינון של תרופות כימותרפיות בטיפולים המתוכננים.

סימפטומים של פצעים בפה

• פה וחניכיים אדומים, מבריקים או נפוחים, דם בפה, פצעים בפה, בחניכיים או בלשון.

• כאבים בפה ובגרון, קשיים בבליעה או בדיבור, הרגשה של יובש, של צריבה קלה או של כאב בזמן האכילה. מטופלים הנמצאים בסיכון צריכים לטפל בפה כדי למנוע את הבעיה או להביא להחלמה.

מה אפשר לעשות?

• יש לבדוק את כל הפה פעמיים ביום באמצעות פנס ומקלון. בעלי שיניים תותבות צריכים להסיר אותן ולבדוק את החניכיים שמתחתן. על כל שינוי שמגלים יש לדווח לאונקולוג או לאחות.

• יש לשטוף את הפה לפני כל ארוחה ואחריה וכן לפני השינה באמצעות אחד מן החומרים הבאים: תמיסת מלח רגילה (כפית אחת של מלח שולחן ב־100 מיליליטר מים) או תמיסת מלח וסודה לשתייה (חצי כפית מלח שולחן + 2 כפות סודה לשתייה ב־100 מיליליטר של מים חמים).

• יש לצחצח שיניים במברשת בעלת זיפים רכים. טבילת המברשת במים חמים יכולה לרכך את זיפי המברשת עוד יותר. יש להימנע משימוש במשחות שיניים מלבינות.

• יש לשמור על שפתיים לחות באמצעות שפתוני לחות. יש להימנע משימוש בווזלין או בחומרים אחרים על בסיס שמן, שכן אלה עלולים לעודד התפתחות זיהום.

• יש להימנע משימוש בחומרים שמגרים את הפה ואת החניכיים כמו מי פה מסחריים ומי פה המכילים אלכוהול או לימון. כמו כן יש להימנע מאמצעי ניקוי שעלולים לפצוע את החניכיים כמו חוט דנטלי, מברשות שיניים בעלות זיפים נוקשים וספוגיות גליצרין.

יש לאמץ תפריט שמפחית את הכאב ואת האי־נוחות ומעודד החלמה:
• יש לשתות הרבה. מומלץ לנסות לשתות בין 2 ל־2.5 ליטרים של נוזלים ביום ולהיות במעקב של הרופא המטפל.

• רצוי לאכול מזונות עשירים בחלבונים כמו שעועית יבשה, עוף, ביצים, חמאת בוטנים, בשר, דגים, חלב, גבינה ויוגורט.

• מומלץ לאכול משמשים, אגסים ואפרסקים.

• יש לאכול בכל פעם שחשים רעב, גם אם לא הגיעה עדיין שעת הארוחה.

• יש לאכול ארוחות קטנות ותכופות במשך היום במקום 3 ארוחות גדולות. רצוי שהארוחה תהיה באווירה נעימה ש"פותחת" את התיאבון.

ממה מומלץ להימנע

• יש להימנע מאכילת מאכלים מתובלים, שמנים או מטוגנים.

• יש להימנע משתיית אלכוהול ומשקאות מוגזים.

• יש להימנע מאכילת פירות הדר ומשתיית מיצי הדר כמו תפוזים ולימונים. כמו כן יש להימנע מאכילת עגבניות.

• יש להימנע ממאכלים קשים או מחוספסים כמו קרום הלחם, קרקרים, ירקות חיים, צ׳יפס, חטיפים ובייגלה.

הוראות לבעלי שיניים תותבות

• יש לנקות את השיניים בכל יום.

• יש הסיר את השיניים התותבות בלילה ובכל הזדמנות כדי לחשוף את החניכיים לאוויר.

• יש לוודא שהשיניים התותבות מותאמות היטב. שיניים תותבות שאינן מתאימות עלולות לגרות את הפה ואת החניכיים.

• אסור להרכיב את השיניים התותבות אם פצעי הפה חמורים.

• אסור לעשן, אסור ללעוס טבק.

במצבים הבאים יש להתייעץ עם גורם רפואי

אסור להתעלם מפצעים בפה מאחר שהם עלולים להפחית את צריכת הנוזלים והמזון ולהיות מקור לזיהומים, לכאבים ולאי־נוחות. אם מבחינים באחת או יותר מהתופעות הבאות יש ליצור מיד קשר עם הרופא המטפל:

• אודם או ברק בפה הנמשכים יותר מ־48 שעות.

• פצע או חתך בפה מכל סוג שהוא.

• דימום מהחניכיים.

• חום (שנמדד בפה) העולה על 38 מעלות.

• צמרמורת או הזעות.

• ירידה במשקל של 2 קילוגרם או יותר בעקבות הופעת הפצעים בפה.

נוירופתיה - נזק עצבי כתוצאה מטיפול בכימותרפיה

נוירופתיה היא מחלה של העצבים ההיקפיים. העצבים הם סיבים ארוכים דמויי חוט שתפקידם הוא להעביר מידע מאיברי הגוף אל המוח ומהמוח אל האיברים. יש עצבים מוטוריים שמעבירים מידע מהשרירים ואליהם ומורים להם מתי להתכווץ ובאיזו עוצמה. יש עצבים תחושתיים שמאפשרים לגוף לחוש חום וקור, לחץ וכאב ועוזרים גם לזהות את מיקום הידיים והרגליים בחלל.

במחלה של העצבים ההיקפיים הנזק הוא בעיקר בכפות הידיים והרגליים שכן רק קצות העצבים ההיקפיים נפגעים. קצות העצבים התחושתיים שניזוקו אינם חשים נכונה חום, קור, לחץ וכאב.

גורמי הבעיה

ישנן תרופות כימותרפיות שעלולות להזיק לעצבים ההיקפיים, בעיקר כשמדובר במינונים גבוהים או במינונים חוזרים ונשנים.

אצל רוב האנשים התסמינים של הפגיעות העצביות צפויות להיחלש ואף להיעלם בתוך 6 עד 12 חודשים. אולם לעיתים נמשכים תסמיני הפגיעה במשך זמן רב יותר.

תסמיני הפגיעה העצבית

חולשה, כאב (כאב בהבזקים או כמו חשמל, חד מאוד, או תחושת שריפה), חוסר שיווי משקל, רדימוּת (חוסר תחושה), נימול, עקצוץ, סחרחורת. התסמינים האלה עלולים להגביל את היכולת לעסוק בפעילויות יומיומיות כמו הליכה או בפעילות מוטורית עדינה כמו כתיבה ותפירת כפתור.

מה אפשר לעשות?

אם חשים באחת מהתופעות שתוארו לעיל, יש לפנות ללא דיחוי לרופא המטפל או לאחות שכן טיפול מוקדם בנזק שנגרם לעצבים עשוי למנוע החמרה. נגד כאבים עשוי הרופא לרשום תרופות כמו גבפנטין (שם מסחרי: נאורונטין), פרגבלין (שם מסחרי: ליריקה) ודולוקסטין (שם מסחרי: סימבלטה). התרופות האלה עלולות לגרום לתופעות לוואי, והנוטלים אותן צריכים להיות במעקב צמוד של הרופא המטפל.

אימון גופני עשוי לשפר את שיווי המשקל. עזרי הליכה יכולים לסייע במקרים של חולשת שרירים קיצונית הגורמת לאי־יציבות. ריפוי בעיסוק עשוי לשפר כישורי מוטוריקה עדינה כמו כתיבה. מרפאים בעיסוק יכולים לסייע בעצות בנוגע להתאמת הבית למי שמתקשים בהליכה.

מאחר שמחלה של העצבים ההיקפיים עלולה לפגוע בניידוּת וביכולת לחוש חום וקור, חשוב לנקוט כמה צעדים פשוטים להגברת הבטיחות בבית:

• יש לוודא שהבית מואר היטב.

• יש להדליק מנורת לילה בחדר השינה ובמעברים בבית.

• יש לכסות את המדרגות בבית בציפוי נגד החלקה.

• יש לפנות את גרם המדרגות ואת המבואה מחפצים.

• מומלץ לסמן את קצה המדרגה בצבע בוהק כך שניתן להבחין בקלות היכן היא מסתיימת.

• יש להיעזר במעקה.

• מומלץ לקפל את כל השטיחים בבית או לפחות להדביק את קצות השטיחים לרצפה כדי למנוע מעידות.

• יש להניחו משטח מונע החלקה באמבטיה ובמקלחת.

• יש לבדוק את טמפרטורת המים באמבטיה באמצעות איבר בגוף שבו התחושה תקינה.

• יש להקפיד על בדיקה של כפות הרגליים ושל הנעליים בתחילת היום ובסופו כדי לאתר פגיעה מחפצים חדים.

תסמינים שמחייבים להתייעץ עם גורם רפואי

תסמינים תנועתיים: תחושת כבדות בגפיים, נפילות חוזרות ונשנות, קושי להרים חפצים או לאחוז בהם, קושי לתפעל ציוד, קושי לעשות פעולות הכרוכות במוטוריקה עדינה.

תסמינים תחושתיים: דקירות ועקצוצים או רדימוּת (חוסר תחושה) בגפיים, תחושת קור, תחושת צריבה או "חשמל", קשיים בשמיעה, צלצולים באוזניים, שינויים בראייה.

עור וציפורניים

במהלך הטיפולים עלולים להתחולל שינויים בעור ובציפורניים. השינויים האלה תלויים בסוג הטיפול ובמינון של התרופות שמקבלים. אלה הם כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי ההקרנות והכימותרפיה: אדמומיות, פריחה, התקלפות של העור, הפיכת העור לדק ועדין, רגישות מוגברת לאור השמש, שינויים בגוון של העור או פיגמנטציה. אם מבחינים באחת או יותר מהתופעות האלה, יש להראות אותן לצוות האונקולוגי המטפל, שכן הן עלולות להצביע על הצורך לשנות את מינוני ההקרנות או הכימותרפיה.

ציפורני הידיים עלולות להיחלש, להישבר, להתפצל או להיסדק. התופעות האלה נעלמות בדרך כלל עם הזמן, אך יש לשים לב: בציפורניים סדוקות או שבורות עלול להתפתח זיהום פטרייתי. מומלץ להתייעץ עם רופא עור.

מה אפשר לעשות

• יש להתרחץ במים חמימים ולהשתמש בסבון רחצה עדין ולא מבושם.

• אפשר להמשיך להשתמש בדאודורנט שבו רגילים להשתמש, אך אם נראה שתכשיר מסוים גורם לגירוי, יש להפסיק להשתמש בו ולנסות תכשיר דומה של חברה אחרת. כדאי לנסות מוצרים שאינם גורמים לאלרגיה (היפואלרגניים).

• רצוי להשתמש במכשיר גילוח חשמלי כדי להימנע מפציעה בגילוח.

• מומלץ לא ללבוש בגדים הדוקים או בדים הגורמים לגירוי, כגון צמר, שכן אלה עלולים לשפשף את העור.

• יש להגן על העור מפני קרני השמש. כשיוצאים מהבית יש ללבוש בגדים ארוכים ולחבוש כובע - גם בחורף וגם בימים מעוננים - ושטחי עור חשופים יש למרוח במקדם הגנה מספר 30 ויותר.

• יש להגן על העור מפני קור או חום קיצוניים.

המלצות לטיפול בעור יבש

• מומלץ להשתמש בחומרים שמרככים את העור ומעניקים לו לחות. קרמים - כמו Eucerin, Aquaphor, Nivea ו־Cetaphil - יעילים בדרך כלל יותר מתחליבים.

• יש להימנע משימוש בתכשירים מבושמים או ריחניים שעלולים לגרות את העור.

• יש למרוח את תכשיר הלחות לאחר הרחצה, כאשר העור עדיין לח.

• יש לשמור על לחות העור העדין בפנים. ניתן לעשות זאת באמצעות קרם פנים או קרם עיניים. כמו כן יש לשמור על שפתיים לחות באמצעות שפתון מתאים.

• יש לשתות 6 עד 8 כוסות של נוזלים לא אלכוהוליים מדי יום.

המלצות לטיפול בשינויים בציפורניים

• יש להימנע מלחתוך את העור שמסביב לציפורן. במקום לחתוך עדיף להשתמש בקרם מיוחד לריכוך העור. אם חייבים לחתוך את העור, יש לנקות היטב את הקוצץ לפני השימוש.

• ציפורניים מלאכותיות יכולות לשמש כר פורה לחיידקים ולגרום לזיהומים, ולכן אסור להשתמש בהן.

• ציפורניים סופחות מים ומתרחבות, וכשהן מתייבשות הן שוב מתכווצות. ככל שיתרחבו ויתכווצו יותר פעמים, כך הן ייחלשו יותר. לכן יש ללבוש כפפות שיגנו על הציפורניים כאשר עוסקים בעבודות הבית או בגינון.

• יש להקפיד למרוח קרם ידיים ולקצץ ציפורניים.

• ניתן למרוח לק על הציפורניים כדי לחזק אותן ולהסתיר פגמים.

• השריה או עיסוי של הציפורניים בשמן (כמו שמן זית) יכולים לסייע בהשבת הלחות שאבדה כתוצאה ממגע עם מים.

• אם הציפורניים נשברות או מתקלפות, יש להשתדל לשמור על ניקיונן ולהגן עליהן. כיסוי הציפורניים באגד מדבק (פלסטר) יכול להגן עליהן מפני פגיעה. יש לשטוף את הציפורניים במים חמימים ובסבון ולמרוח עליהן משחה אנטיביוטית פעמיים ביום.

• אם נראה שהציפורן או בסיס הציפורן הזדהמו (אדמומיות, נפיחות, חמימות למגע), יש להודיע על כך לצוות הרפואי.

נשירת שיער

נשירת שיער (אלופציה - alopecia) היא תופעת לוואי נפוצה של טיפולי כימותרפיה ושל הקרנות. לא כל התרופות הכימותרפיות גורמות לנשירת שיער. הרכב הטיפול הכימותרפי והמינונים שנקבעו משפיעים על סיכויי הנשירה (לא רק של שיער הראש). טיפולי הקרנות גורמים לנשירת שיער רק באזורים המטופלים.

נשירת השיער מתחילה בדרך כלל בין שבועיים לארבעה שבועות לאחר תחילת הטיפולים. הנשירה יכולה לבוא לידי ביטוי בהידלדלות של השיער או בהתקרחות מלאה. עם זאת, אובדן השיער הנגרם כתוצאה מהקרנות או מכימותרפיה הוא זמני. צמיחת השיער עשויה להתחדש שישה עד שמונה שבועות לאחר השלמת ההקרנות או לאחר כמה מחזורי טיפול כימותרפי. הרופא המטפל צפוי להסביר לפני תחילת הטיפולים מהם הסיכויים לאבד שיער. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם נשירת שיער היא להיערך לקראתה מראש.

מה אפשר לעשות

• כדאי לעשות תספורת קצרה ואופנתית לפני תחילת הטיפולים. תספורת כזאת עשויה להיות הכנה פסיכולוגית לקראת השינוי בהופעה שצפוי בעקבות נשירת השיער.

• אם ישנה כוונה להשתמש בפאה, עדיף להיפגש עם מעצב הפאות לפני תחילת הטיפולים. כך הוא יוכל להתאים את הפאה לצבע ולמראה של השיער הטבעי. יש לבקש מהרופא מרשם לפאה, שכן בכללית זכאים להחזר.

• לאחר תחילת הטיפולים יש להשתמש בשמפו עדין. לאחר מכן יש לייבש את השיער בטפיחות קלות ולסרק אותו בזהירות בלי למשוך בשיער.

• עדיף להימנע משימוש במייבש שיער. אם בכל זאת משתמשים בו, יש להפעילו בחום נמוך.

• יש להימנע מצביעת השיער או מסלסולו בתכשירים כימיים, במכשירי סלסול חשמליים או ב"רולים" (גלגלי סלסול).

• יש לכסות את הכרית שבמיטה בציפית מבד סטן כדי למנוע חיכוך של השיער בקרקפת.

• יש מטופלים שמעדיפים לשלוט במצב ולגלח לגמרי את שיער ראשם כדי שלא יהיה עליהם להתמודד עם הבשורה.

• אפשר להשתמש בצעיפים, בכובעים או בכיסוי ראש אחר לצד הפאה או במקומה.

תשישות

תשישות שמקורה בכימותרפיה יכולה לנוע בין קלה מאוד לכבדה מאוד. יתר על כן, אותו טיפול כימותרפי יכול לגרום לאדם אחד תשישות קשה ולאדם אחר תשישות קלה.

ביטויי התשישות יכולים להיות עייפות, חולשה, לאוּת, כבדוּת. מנוחה אינה עוזרת בהכרח. רבים מעידים על תחושת תשישות במהלך טיפולי הכימותרפיה ואף בשבועות ובחודשים שלאחר תום הטיפולים. התשישות יכולה להופיע בבת אחת או להתפתח בהדרגתיות.

התשישות עלולה להיגרם מהתרופות הכימותרפיות אך גם מתחושות כמו מתח, חרדה ודיכאון. טיפול בו־זמני בכימותרפיה ובהקרנות עלול להחמיר את התשישות. תשישות יכולה לנבוע גם מהגורמים הבאים: אנמיה, כאבים, תרופות לא כימותרפיות, שינויים בתיאבון, קשיי שינה, חוסר פעילות, קשיי נשימה, זיהום, פעילות עמוסה מדי ובעיות רפואיות אחרות.

מה אפשר לעשות?

• ישנן אסטרטגיות רבות להתמודדות עם תשישות: מדיטציה, תפילה, יוגה, דמיון, דמיון מודרך וכל דרך אחרת שמסייעת להירגע ולהפיג את המתח.

• יש לאכול ולשתות היטב. מומלץ לאכול חמש עד שש ארוחות קלות וחטיפים במקום שלוש ארוחות גדולות. יש להחזיק בהישג יד מזון שקל להכין ולהקפיד על שתיית שפע של נוזלים - כשמונה כוסות מים או מיץ ביום.

• יש להקדיש זמן למנוחה. לעיתים ניתן להתגבר על התשישות באמצעות תנומות קצרות במשך היום. רבים מעידים שתנומה או מנוחה קצרה של 10 עד 15 דקות בלבד עדיפות על שינה ממושכת יותר. יתרון נוסף של נמנומים קצרים: הם אינם פוגעים בשנת הלילה.

• יש להיות פעילים. ממחקרים עולה שהתעמלות יכולה להקל על תשישות ולשפר את שנת הלילה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל או עם האחות בנוגע לסוגי הפעילות שניתן לעשות בעת שמקבלים טיפולי כימותרפיה. בכל מקרה הפעילות אינה חייבת להיות אינטנסיבית. גם להליכה של רבע שעה, ליוגה או לרכיבה קצרה על אופני כושר יש השפעה מיטיבה. ניתן להפיק תועלת אפילו מפעילות שקטה כמו קריאה, סריגה או לימוד שפה חדשה. רצוי לתכנן את היום כך שהפעילות הפיזית תיעשה בשעות שבהן רמת האנרגיה היא הגבוהה ביותר.

• רצוי לישון 8 שעות בכל לילה גם אם לפני הטיפולים ניתן היה להסתפק בפחות שעות שינה. שנת הלילה תהיה טובה יותר לאחר יום של פעילות.

• יש לתכנן את סדר היום בעבודה בהתאם ליכולות. ישנם מטופלים שמצליחים לעבוד כרגיל, אך לעיתים אין ברירה אלא לעבוד פחות שעות ביום או רק כמה ימים בשבוע. אם התפקיד מאפשר זאת, ייתכן שהגיעה השעה לדון עם המעסיק על עבודה מהבית או לבקש חופשה מטעמים רפואיים למשך הטיפולים הכימותרפיים.

• אסור להתבייש לבקש עזרה כשמרגישים תשושים. בני משפחה וחברים יכולים לסייע בעבודות הבית, בבישול, בקניות או בהסעות לרופא.

• ניתן ללמוד מחולי סרטן אחרים כיצד להתמודד עם התשישות, למשל באמצעות הצטרפות לקבוצת תמיכה אינטרנטית או לקבוצת תמיכה שמקיימת מפגשים פיזיים. הרופא המטפל או האחות עשויים להכיר קבוצות כאלה.

• כדאי לנהל יומן ולתעד כיצד מרגישים בכל יום. יומן כזה יכול לסייע בתכנון טוב יותר של הזמן. יש לדווח לרופא המטפל או לאחות אם חל שינוי ברמות האנרגיה - לטוב או לרע.

• אם מיידעים את הרופא בנוגע לתשישות הוא עשוי לרשום תרופה שתקל עליה, תשפר את ההרגשה ותגביר את התיאבון. למשל, אם מקור התשישות הוא אנמיה, עשוי הרופא לרשום תוסף ברזל.

דימום

טסיות הדם אחראיות לקרישת הדם בעקבות דימום. תרופות כימותרפיות עלולות להביא לירידה במספר הטסיות, שכן התרופות האלה פוגעות ביכולתו של מוח העצמות לייצר אותן. ספירת טסיות נמוכה נקראת תרומבוציטופניה. מחסור בטסיות עלול לגרום להופעת חבורות (גם אם לא נפצעים ואפילו אם לא מקבלים מכה), לדימום מהאף או בפה ולפריחה בצורת נקודות אדומות קטנטנות.

מה אפשר לעשות?

• יש לצחצח שיניים במברשת רכה מאוד.

• לפני הצחצוח יש לרכך את הזיפים של מברשת השיניים באמצעות זרם מים חמים מהברז.

• אם צריך לקנח את האף, יש לעשות זאת בעדינות.

• יש להשתמש בזהירות רבה בחפצים חדים כמו מספריים וסכינים. יש להעדיף שימוש במכונת גילוח חשמלית על פני שימוש בסכין גילוח.

• במקרה של דימום יש ללחוץ על החתך בעדינות אך בלי להרפות ממנו עד לעצירת הדימום.

• יש לנעול כל הזמן נעליים - גם בבית וגם בבית החולים.

ממה מומלץ להימנע

• שימוש בחוט דנטלי או בקסמי שיניים.

• עיסוק בספורט או בכל פעילות אחרת שבהם אפשר להיפצע.

• שימוש בטמפונים, בחוקן, בפתילות (נרות) או במדחום רקטלי (למדידת החום בפי הטבעת).

• בגדים שבהם הצווארונים, החפתים או החגורות הדוקים.

יש להתייעץ עם גורם רפואי בנוגע לפעולות ולמצבים הבאים

• שתיית משקאות אלכוהוליים, ובהם בירה ויין.

• קיום יחסי מין.

• נטילת ויטמינים, מינרלים, תוספי תזונה, אספירין או תרופות אחרות ללא מרשם. כמה מהמוצרים האלה עלולים להשפיע על התרופות הכימותרפיות.

• עצירות.

• הופעה ספונטנית של חבורות בלי שקדמה לכך מכה כלשהי.

• הופעת נקודות אדומות קטנות על העור.

• שתן אדום או ורוד.

• צואה שחורה או דמית.

• דימום מהחניכיים או מהאף.

• תחושת חום או חמימות בזרוע או ברגל.

• דימום כבד במהלך המחזור או מחזור ארוך מהרגיל.

• דימום מהנרתיק שאינו תוצאה של וסת.

• כאבי ראש או שינויים בראייה.

• תחושת ישנוניות או בלבול.

מי שסובלים ממחסור בטסיות צריכים לעשות לעיתים קרובות בדיקת דם כדי לעמוד על מספר הטסיות בדמם. במקרה של ספירה נמוכה עשוי הרופא לרשום תרופות או לתת עירוי של טסיות דם או לדחות את הטיפול הכימותרפי.

מחסור בתאי דם לבנים (נויטרופניה)

תאי הדם הלבנים הם חלק ממערכת החיסון שתפקידה הוא להגן על הגוף מפני זיהומים. הנויטרופילים הם קבוצת התאים הגדולה ביותר מבין תאי הדם הלבנים (בין 40% ל־70% מסך כל תאי הדם הלבנים). הם הראשונים להגיע לאתר הזיהום כדי לבלוע ולהשמיד גורמים זרים כמו חיידקים ונגיפים. ניתן למצוא אותם, בין היתר, במוגלה של פצעים, והם אחראים ליצירתה של התגובה הדלקתית שכוללת ארבעה מרכיבים: אדמומיות, התחממות, נפיחות וכאב.

במילימטר מעוקב של דם צריכים להיות בין 2,500 ל־5,000 נויטרופילים. אם קיים מחסור בנויטרופילים (מצב שנקרא נויטרופניה) גדל הסיכון ללקות בזיהום. ככל שספירת הנויטרופילים נמוכה יותר, כך עולה הסיכון ללקות בזיהום.

נויטרופניה נגרמת בעיקר כתוצאה מטיפולי כימותרפיה, ורק לעיתים נדירות היא נגרמת מהקרנות. יש לברר עם הצוות הרפואי מתי ספירות הנויטרופילים צפויות להיות הנמוכות ביותר (מצב המכונה "נקודת השפל"). בדרך כלל הספירות הנמוכות ביותר הן 7 עד 10 ימים לאחר טיפול כימותרפי.

מה אפשר לעשות?

• יש לרחוץ ידיים לעיתים קרובות. צריכים להקפיד על כך גם המטופל וגם הסובבים אותו.

• יש להימנע מהתקהלויות וממקומות המוניים סגורים.

• יש להימנע ממגע עם אנשים חולים ועם אנשים שגרים במחיצת חולים. אם לא ניתן להימנע מכך יש להקפיד שבחלל שבו נמצאים ביחד החלונות פתוחים.

• יש להתרחק מילדים או ממבוגרים שחוסנו באחרונה בחיסון חי כמו חיסון משולש (נגד חצבת, חזרת ואדמת), חיסון מרובע (נגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח) וחיסון חי נגד שיתוק ילדים (פוליו).

• אם הותקן בגוף צנתר (קתטר) מרכזי (מסוג PICC, פורט או היקמן), יש להקפיד מאוד לשמור שיהיה נקי. יש לבדוק מדי יום את מקום הכניסה של הצנתר אל הגוף ולשים לב אם מתפתחים שם אדמומיות או רגישות או כאב.

• יש לשמור על היגיינת הפה.

• כדי להימנע מחתכים (שעלולים להזדהם) יש להשתמש רק במכשירי גילוח חשמליים, להימנע מספורט הכרוך במגע (כדורגל, כדורסל, אמנויות לחימה ועוד), ולנקוט אמצעי זהירות כשעוסקים במלאכות הבית (למשל ללבוש כפפות).

• אסור להשתמש בפתילות (נרות) רקטליות. אם נדמה שאין חלופה לנרות יש להתייעץ עם הרופא.

• אסור לעבור טיפולי שיניים או לקבל חיסונים בלי ליידע קודם לכן את הצוות הרפואי.

• לנשים שאובחנה אצלן נויטרופניה אסור להשתמש בטמפונים אלא רק בתחבושות היגייניות.

• טיפול אפשרי שניתן לעיתים למי שסובלים מנויטרופניה הוא הזרקה של הורמון מלאכותי שממריץ ייצור של נויטרופילים.

גם מטופלים שמקפידים על היגיינה עלולים ללקות בזיהום. יש לזכור: זיהום אצל מי שסובל מנויטרופניה הוא מקרה חירום. אם חולה נויטרופניה מבחין בסימפטום כלשהו המרמז על זיהום כמו חום או צמרמורת, עליו להתקשר מיד לרופא המטפל או להגיע ללא דיחוי לחדר מיון - גם באמצע הלילה. יש לוודא שתהיה אפשרות ליצור קשר עם מישהו גם בשעות שבהן המרפאה או המשרד סגורים. בכל מקרה, לרשות המטופלים של כללית עומד מוקד אחיות אונקולוגי שפעיל מ־6 בערב ועד חצות (ביום שישי מ־1 בצהריים ועד חצות וביום שבת מ־8 בבוקר ועד חצות). מספרו: 9585*.

במצבים הבאים יש להתייעץ עם גורם רפואי

• חום של 38 מעלות ויותר. במקרה כזה יש להתקשר מיד לרופא.

• צמרמורות קור.

• שיעול, כאב גרון, קוצר נשימה.

 • שלשול חריף או שינוי בריח הצואה.

• פריחה, אדמומיות או נפיחות בעור.

• אדמומיות או גירוי באזור שמסביב לצנתר הראשי, לצינור ההזנה או לפצע.

יש להדגיש: לכל מרכז לטיפול בסרטן יש הנחיות תזונה משלו למי שאובחנה אצלם נויטרופניה. יש לשאול את הצוות הרפואי בנוגע להנחיות הספציפיות של המרכז שאליו הם משויכים. הנחיה אחת משותפת לכל המרכזים, ויש להקפיד עליה: לפני שמכינים מזון חייבים לרחוץ היטב ידיים. כמו כן יש להקפיד על ניקיונו של משטח העבודה.

מטופלים המיועדים להשתלת מוח עצם או תאי גזע חייבים במשטר תזונה קפדני עוד יותר. עם זאת יש לזכור שמדובר בדיאטה זמנית בלבד, לתקופות שבהן ספירת הדם נמוכה.

ההשפעות על חיי המין

הגורמים לבעיה

תרופות כימותרפיות מסוימות עלולות לפגוע הן באפשרות והן ברצון לקיים יחסי מין. אצל נשים עלולה הכימותרפיה להזיק לשחלות, וכתוצאה מכך עלולים להתרחש שינויים ברמת ההורמונים. שינויים הורמונליים עלולים לגרום לבעיות כמו יובש בנרתיק ובלות מוקדמת.

אצל גברים עלולה כימותרפיה לגרום לשינויים ברמות ההורמונים, לירידה בהספקת הדם לאיבר המין ולנזק לעצבים השולטים בו. התוצאה של כל אלה עלולה להיות אין־אונות. מידת הפגיעה של התרופות הכימותרפיות בחיי המין תלויה בגורמים משתנים כמו מצב הבריאות לפני התחלת הטיפול, קיומן של בעיות בחיי המין עוד לפני שהתפרצה המחלה, סוג הטיפול שמקבלים, הגיל ומחלות נוספות שמהן סובלים. סביר להניח שהבעיות בחיי המין, כמו חוסר עניין במין, ייעלמו או לפחות מידת חומרתן תפחת ברגע שיסתיימו הטיפולים הכימותרפיים.

התסמינים אצל נשים

תסמיני גיל הבלות אצל נשים שעדיין לא הגיעו לגיל הבלות: גלי חום, יובש בנרתיק, רגזנות, מחזור לא סדיר או הפסקת המחזור, זיהומים בשלפוחית השתן או בנרתיק, הפרשה או גירוד בנרתיק, עייפות רבה שמונעת את האפשרות לקיים יחסי מין, חוסר עניין במין, בין היתר בשל דאגות, מתח, חרדה ודיכאון.

מה אפשר לעשות?

• מין: יש לשאול את הרופא המטפל או את האחות אם מותר לקיים יחסי מין במהלך טיפולי הכימותרפיה. בדרך כלל התשובה תהיה חיובית.

• מניעת הריון: אסור להיכנס להריון במהלך טיפולי הכימותרפיה שכן תרופות כימותרפיות עלולות להזיק לעובר, במיוחד בשלושת החודשים הראשונים של ההריון. יש להתייעץ עם רופא או עם אחות בנוגע לאמצעים שיש לנקוט כדי למנוע הריון.

• תרופות: מומלץ לשוחח עם הרופא המטפל או עם האחות או עם הרוקח על תרופות שמסייעות לפתור בעיות מין. מדובר, בין היתר, בתכשירים שמקילים על היובש בנרתיק וכן במשחה או בפתילה (נר) וגינלית שמפחיתות את הסיכון ללקות בזיהום.

• מומלץ ללבוש בגדים תחתונים מכותנה (תחתוני כותנה וגרביונים בעלי בטנה פנימית שעשויה כותנה). אסור ללבוש מכנסיים צמודים מכל סוג שהוא.

• בעת שמקיימים יחסי מין רצוי להשתמש בחומר סיכה וגינלי על בסיס מים כמו K-Y Jelly או Astroglide. אם יחסי מין עדיין מכאיבים בשל היובש בנרתיק, יש להתייעץ עם הרופא המטפל או עם האחות בנוגע לתרופות שמסייעות להשיב את הלחות לנרתיק.

התסמינים אצל גברים

אי־יכולת להגיע לפורקן, אין־אונות (חוסר יכולת להגיע לזקפה או חוסר יכולת לשמר אותה לאורך זמן), עייפות רבה שמונעת את האפשרות לקיים יחסי מין, חוסר עניין במין, בין היתר בשל דאגות, מתח, חרדה ודיכאון.

מה אפשר לעשות?

• מין: יש לשאול את הרופא המטפל או את האחות אם מותר לקיים יחסי מין במהלך טיפולי הכימותרפיה. בדרך כלל התשובה תהיה חיובית. יש להשתמש בקונדום בעת שמקיימים יחסי מין שכן הזרע עלול להכיל שרידים של החומר הכימותרפי.

• מניעת הריון: גבר שמקבל טיפול כימותרפי צריך להקפיד שבת הזוג שלו לא תיכנס להריון. הסיבה: הכימותרפיה עלולה לפגוע בזרע ולגרום למומים מולדים בעובר.

המלצות כלליות

• יש להפגין פתיחות וכנות כלפי בן/בת הזוג. מומלץ לשוחח על הרגשות ועל הדברים המעיקים.

• יש לחפש דרכים חדשות להפגין אהבה. אם מצליחים לקיים יחסי מין רק לעיתים רחוקות, אפשר להרבות בחיבוקים ובליטופים, להתרחץ יחד או לעשות דברים אחרים שגורמים לחוש קרבה זה לזה.

• ניתן לשוחח על בעיות בחיי המין עם אנשי מקצוע רבים ובהם הרופא המטפל, האחות, עובדת סוציאלית, פסיכיאטר, פסיכולוג, יועץ נישואים, מטפל מין, איש דת.

• לשיפור יחסי המין ניתן להיעזר בתרופות לטיפול בהפרעות זקפה: סילדנפיל (ויאגרה), טדלפיל (סיאליס), ורדנפיל (לוויטרה).

אנמיה

אנמיה היא מצב שבו יש מחסור בתאי דם אדומים. מאחר שתאי הדם האדומים נושאים את החמצן אל תאי הגוף, הרי מחסור בתאי הדם האדומים משמעותו מחסור בחמצן. כאשר הגוף אינו מקבל די חמצן, הלב מתאמץ יותר - מה שבא לידי ביטוי בתחושה שהלב פועם במהירות רבה. תסמינים נוספים של אנמיה הם קוצר נשימה, חולשה, סחרחורת, תשישות ועייפות רבה. טיפולי כימותרפיה מסוימים גורמים לאנמיה, שכן הם מקשים על מוח העצם לייצר תאי דם אדומים חדשים.

מה אפשר לעשות

• מנוחה רבה. יש לנסות לישון לפחות 8 שעות בלילה. לעיתים גם נזקקים לתנומה קצרה או שתיים במהלך היום.

• יש להגביל את הפעילויות. משמעות הדבר: יש לעשות רק את הפעילויות החשובות ביותר. למשל, אפשר להחליט שהעבודה היא בראש סדר העדיפויות ולוותר על ניקוי הבית ועל בישולים - פעולות שאותן ניתן להעביר לבני בית אחרים. לחלופין אפשר להסתייע בעזרה חיצונית (עוזרת במשק הבית).

• לא לדחות הצעות עזרה. כאשר בני משפחה או חברים מציעים לעזור, יש להיענות להצעותיהם. הם יכולים לטפל בילדים, לערוך קניות, לעשות סידורים שונים וכדומה.

• יש להקפיד על תזונה מאוזנת. יש לבחור במשטר תזונה שמכיל את כל הקלוריות ואת כל החלבונים שלהם נזקק הגוף. כמות מספקת של קלוריות מסייעת לשמור על המשקל; תוספת חלבון יכולה לשקם רקמות שניזוקו במהלך הטיפולים. ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל או עם האחות או עם התזונאית בנוגע למשטר התזונה המתאים.

• כשעוברים מישיבה לעמידה יש לעשות זאת לאט. אם קמים מהר מדי, עלולים לחוש סחרחורת. כאשר רוצים לעבור משכיבה לעמידה רצוי לעשות זאת עם שלב ביניים: קודם לעבור לישיבה ורק לאחר מכן לעבור לעמידה.

• במהלך טיפולי הכימותרפיה יש לעשות מדי פעם ספירת דם. אם מתברר שיש מחסור חמור בתאי דם אדומים ייתכן שהרופא יורה על עירוי דם. כמו כן עשוי הרופא לרשום תרופה שמחישה את הייצור של תאי הדם האדומים. נוסף על כך הוא עשוי לרשום ברזל וּויטמינים שונים.

במקרים הבאים יש להתייעץ עם גורם רפואי

• אם חשים שהעייפות הולכת ומחריפה או שלא מסוגלים לעסוק בפעילויות הרגילות.

• אם סובלים מסחרחורת או חשים שעומדים להתעלף.

• אם חשים קוצר נשימה.

• אם מרגישים שהלב הולם בחוזקה או פועם במהירות רבה.

בחזרה למעלה

הטיפול התזונתי לקראת הטיפולים ובמהלכם

טיפול תזונתי הוא חלק מהטיפול הרפואי הכולל במחלת הסרטן ומסייע לשפר את איכות חייו של המטופל. המידע התזונתי המובא להלן מיועד לשתי מטרות: לסייע למטופלים ללמוד על הצרכים התזונתיים שלהם וכן לסייע להם להתמודד עם תופעות הלוואי של הטיפולים השונים. לתופעות הלוואי האלה יש השפעה רבה על איכות האכילה שלהם. עם זאת, המידע המובא כאן אינו תחליף לקבלת ייעוץ תזונתי מדיאטנית.

אדם בריא אינו מתקשה בדרך כלל לאכול מזון בכמות שתספק לו את כל החומרים המזינים שגופו נזקק להם לשם תפקודו התקין. למעשה יש קונסנזוס בין התזונאים בנוגע לעקרונות התזונה הנכונה: זו צריכה לכלול שפע של פירות, של ירקות, של קטניות ושל דגנים מלאים (כמו לחם ופסטה מחיטה מלאה). לעומת זאת, על פי העקרונות האלה יש להמעיט בצריכת בשר אדום (בעיקר בשר אדום מעובד או עתיר שומן), שומן, סוכר, אלכוהול ומלח. כמו כן יש קונסנזוס בנוגע לצורך לשמור על משקל גוף תקין.

אולם בזמן הטיפולים עלולים המטופלים לגלות שקשה להם לספק לגוף את כל צורכי המזון שלו. השילוב של המחלה ושל הטיפולים השונים בה פוגע גם בתיאבון וגם ביכולתו של הגוף לקלוט מהמזון את כל הדרוש לו. אחת הדרכים להתמודד עם המצב הזה היא לשנות את התזונה כך שתתאים יותר להתמודדות עם ההשפעות של המחלה ושל הטיפולים.

חשיבות התזונה

כאמור, תזונה נכונה חשובה במיוחד למטופלים במחלת הסרטן שכן גם המחלה וגם הטיפולים בה עלולים להשפיע על התיאבון ועל יכולתו של הגוף לקלוט מזונות מסוימים ולנצל חומרים מזינים. הצרכים התזונתיים של חולי סרטן משתנים מאדם לאדם. אלה התועלות שניתן להשיג מאכילה נכונה לפני הטיפולים, במהלכם ואחריהם:

• שיפור ההרגשה.

• חיזוק הכוח והעלאה של רמות האנרגיה.

• הגדלת המלאי של החומרים המזינים בגוף והעלאת המשקל (אם יש בכך צורך).

• התמודדות קלה יותר עם תופעות הלוואי של הטיפולים.

• הקטנת הסיכון ללקות בזיהומים.

• התאוששות מהירה לאחר תום הטיפולים.

התזונה לקראת הטיפולים

תזונה נכונה לפני שמתחילים את ההקרנות ואת הכימותרפיה מבטיחה שעם התחלת הטיפולים יש בגוף מאגרים שמסייעים לשמור על הכוח, מונעים פירוק רקמות, משמשים חומרי גלם לבנייה מחדש של רקמות גוף, מחזקים את מערכת החיסון הנלחמת בזיהומים ומקילים - במקרה הצורך - להתמודד עם מינונים גבוהים של תרופות. נוסף על כך, אנשים שתזונתם טובה מצליחים להתמודד טוב יותר עם תופעות הלוואי של הטיפולים. למעשה, טיפולים רבים יעילים יותר כשהם ניתנים למטופלים שאוכלים טוב וצורכים כמות מספקת של קלוריות ושל חלבונים.

אם התיאבון בריא, המשקל תקין ויציב ואין תופעות לוואי שונות, סביר להניח שלא תהיה בעיה לאכול כמות שתספק לגוף את הקלוריות ואת החלבונים הדרושים לו - בתנאי שמקפידים לשמור על תזונה נכונה.

אם הנחיות התזונה קשות לביצוע - בגלל תופעות לוואי (בעיקר במערכת העיכול), בגלל תיאבון ירוד או בגלל הרגשה רעה - יש לשנות את הרגלי התזונה ולעבור לתזונה עשירה יותר שתחזק את הגוף ותאפשר התמודדות טובה יותר עם השפעות המחלה ועם הטיפולים הצפויים. את תוכנית התזונה המשופרת יש לגבש עם דיאטנית.

אחת הדרכים להתכונן לטיפולים הצפויים היא לתכנן את הארוחות מראש:

• מומלץ לבשל מזון מראש, לחלק אותו למנות (כל מנה צריכה להספיק לארוחה אחת) ולהקפיא אותן.

• יש לאחסן בבית די מזון כדי לחסוך את הצורך לצאת לקניות לעיתים קרובות.

• מומלץ להצטייד במאכלים שאוהבים לאכול גם כשלא מרגישים טוב.

• כדאי לנסות מזונות חדשים. דווקא מזונות בלתי מוכרים עשויים לערוב לחך בזמן הטיפולים.

• רצוי לשוחח עם בני משפחה ועם חברים על הדרכים שבהן יוכלו לסייע בקניות ובבישולים.

תזונה נכונה

אכילה נכונה משמעותה שמספקים לגוף את כל החומרים המזינים שלהם הוא זקוק. החומרים האלה כוללים חלבונים, פחמימות, שומנים, מים, ויטמינים ומינרלים.

חלבון

אנו זקוקים לחלבון לגדילה ולהתפתחות (בגיל הילדות וההתבגרות), לשיקום רקמות הגוף ולשמירה על מערכת חיסון בריאה. אדם שאינו מקבל די חלבון יזדקק לזמן רב יותר כדי להחלים ממחלה, ועמידותו בפני זיהום תהיה נמוכה יותר. חולי סרטן זקוקים על פי רוב ליותר חלבון מהרגיל. לאחר ניתוח, כימותרפיה או הקרנות יש בדרך כלל צורך בתוספת חלבון להגלדת הרקמות ולמניעת זיהומים.

מקורות טובים לחלבון ניתן למצוא הן בצומח (קטניות, אגוזים, שקדים, דגנים מלאים) והן בחי (עוף, הודו, בשר בקר רזה, דגים, ביצים, מוצרי חלב).

פחמימות

פחמימות מספקות לגוף את הדלק שהוא זקוק לו לפעילות גופנית ולתפקוד תקין של האיברים. המקורות הטובים ביותר לפחמימות הם פירות, ירקות ודגנים מלאים. אלה גם מספקים לגוף גם את הוויטמינים, את המינרלים, את הסיבים ואת הפיטונוטריינטים (חומרים מזינים המצויים בצמחים) הנחוצים לתאים.

הפחמימות מתחלקות למלאות ולריקות. פחמימות מלאות כוללות לא רק דלק (סוכרים) לגוף אלא גם ויטמינים ומינרלים. לדוגמה: לחם מלא, פסטה מלאה, דגנים מלאים, קטניות (אפונה, עדשים, שעועית, חומוס, פול, סויה) ותירס. פחמימות ריקות כוללות בעיקר סוכרים. לדוגמה: ממתקים ומשאות ממותקים. מובן שיש להעדיף פחמימות מלאות על פני פחמימות ריקות.

ויטמינים ומינרלים

ויטמינים ומינרלים דרושים לתהליכים חיוניים רבים בגוף. לילדים ולבני נוער הם חיוניים לגדילה ולהתפתחות תקינה. מי שמקפיד על תזונה מאוזנת שכוללת שפע של פירות, של ירקות, של דגנים מלאים ושל קטניות מקבל בדרך כלל שפע של ויטמינים ושל מינרלים. אולם לפעמים קשה לשמור על תזונה מאוזנת, בעיקר בתקופות שבהן עוברים טיפולים נגד סרטן וסובלים מתופעות לוואי ממושכות. במקרה כזה עשויים הרופא המטפל או הדיאטנית להציע תוספי תזונה המכילים מולטיוויטמינים ומינרלים.

ישנם חולי סרטן שנוטלים כמויות גדולות של ויטמינים, של מינרלים ושל תוספי מזון אחרים בתקווה שאלה ימריצו את המערכת החיסונית ויהרסו את התאים הסרטניים. אסור לעשות זאת בלי לבקש מהרופא המטפל אישור מראש. הסיבה: התוספים האלה עלולים להזיק, במיוחד אם הם נלקחים במינונים גבוהים. בין היתר הם עלולים לפגוע ביעילותם של טיפולי הכימותרפיה וההקרנות.

שומנים

השומנים והשמנים הם מקור אנרגיה לגוף וחיוניים להעברת ויטמינים מסוגים מסוימים דרך הדם. הם ממלאים תפקיד חשוב גם בהכנת המזון: משפרים את טעם האוכל, מרככים מזונות אפויים ומובילים חום במהלך הבישול.

שומנים חד בלתי רוויים נמצאים בעיקר בשמנים צמחיים כמו שמן קנולה, שמן זית, אבוקדו וטחינה. מצב הצבירה של השמנים האלה בטמפרטורת החדר הוא נוזלי.

שומנים רב בלתי רוויים נמצאים אף הם בעיקר בשמנים צמחיים כמו שמן חריע, שמן חמניות, שמן תירס ושמן זרעי פשתן. הם נוזליים או רכים בטמפרטורת החדר.

חומצות שומן חיוניות מסוימות, כמו חומצה לינולאית וחומצה אלפא־לינולאית נקראות חומצות שומן חיוניות, שכן הגוף אינו מסוגל לייצר אותן. הן נחוצות לבניית תאים ולייצור הורמונים. חומצות השומן החיוניות חייבות להתקבל מהמזון שאנחנו אוכלים.

שומנים רוויים (או חומצות שומן רוויות) נמצאים בעיקר במזונות שמקורם מהחי כמו עוף ובשר, חלב וחמאה. ישנם גם שמנים רוויים מהצומח, למשל שמן קוקוס ושמן דקלים. שמנים רוויים נוטים להיות מוצקים בטמפרטורת החדר.

חומצות שומן טראנס נוצרות כאשר מעבדים שמנים מהצומח למרגרינה או לשומן מוצק אחר. המקורות של שומן טראנס בתזונה כוללים, בין היתר, חטיפים ודברי מאפה שהוכנו בעזרת שמן צמחי מעובד או שומן צמחי מוצק. שומני טראנס מצויים גם באופן טבעי בכמה מוצרים מהחי כמו מוצרי חלב.

מים

כל תאי הגוף זקוקים למים כדי לתפקד. אם לא שותים די נוזלים או אם מקיאים או משלשלים, עלול הגוף להתייבש. בדרך כלל צריך לשתות מדי יום כ־8 כוסות של 250 מיליליטר מים או נוזל צח כדי להבטיח שכל תאי הגוף מקבלים את הנוזלים הנחוצים להם. מדד ספציפי יותר לצריכה מספקת של נוזלים הוא צבע השתן: אם הוא בהיר כמו מים מעיד הדבר שהגוף מקבל די נוזלים.

נוגדי חמצון

נוגדי חמצון הם חומרים המגינים על תאי הגוף מפני נזק הנגרם להם מרדיקלים חופשיים (שהם תוצרי לוואי של תהליכים תקינים המתרחשים בגוף). נוגדי החמצון המוכרים ביותר הם ויטמין C, ויטמין E, ויטמין A (בטא־קרוטן) וסלניום. פירות וירקות הם מקור טוב לנוגדי חמצון, וזו סיבה נוספת לצרוך אותם. עם זאת, בעת שמקבלים טיפולי כימותרפיה והקרנות לא מומלץ ליטול תוספי תזונה המכילים כמויות גדולות של נוגדי חמצון.

בטיחות המוצר

רבים סבורים שאם תוסף מזון מסוים נמכר בחנויות, מעיד הדבר שהוא יעיל ובטוח לשימוש. זוהי תפיסה שגויה, ולכן יש לדווח לצוות הרפואי על כל תוסף שלוקחים או שמתכננים לקחת. יש להביא את בקבוקי המוצרים לרופא המטפל ולקבל ממנו הנחיות אם ניתן לקחת אותם ובאיזה מינון. מטרת ההליך הזה היא לוודא שלא לוקחים תוספים שעלולים לפגוע ביעילות הטיפולים או שמזיקים כשלעצמם, בלי שום קשר לטיפולים נגד הסרטן. אם לתוסף מזון כלשהו יש תופעות לוואי כמו צפצופים בנשימה, גירוד, חוסר תחושה או דקירות בגפיים או כל תחושה אחרת שאינה רגילה, יש להפסיק מיד את נטילתו ולפנות לרופא המטפל.

דרכי ההזנה

הזנה דרך הפה

הדרך הטבעית, המוכרת לכולם, להזנה היא באמצעות אכילת מאכלים ושתיית נוזלים. אם התיאבון תקין, אפשר לקבל בדרך הזאת את כל החומרים המזינים שזקוקים להם. הדרך הנכונה לעשות זאת, כפי שכבר הוסבר במדריך הזה, היא באמצעות צריכת ארוחות תכופות, עתירות חלבונים וקלוריות, במהלך היום. דיאטנית יכולה להמליץ על מזונות מתאימים, להרכיב תפריט מועשר ולהמליץ במידת הצורך על תוספת מזון ייעודי בצורה נוזלית (אנשור, גלוצרנה, נוטרן וכדומה) או בצורה של אבקה (סופרשייק וכדומה).

אם בגלל המחלה קשה לאכול ולשתות או אם יש צורך בכמות גדולה מאוד של קלוריות ושל חומרים מזינים שאותה קשה לקבל רק באמצעות אכילה ושתייה, ייתכן שיש צורך להיעזר בצינור הזנה.

הזנה באמצעות צנתר (צינור הזנה)

הזנה דרך צנתר (צינור הזנה) מיועדת בדרך כלל להבטיח תזונה נאותה או כדי להוסיף משקל לאנשים שתיאבונם מועט. האכלה באמצעות צנתר יכולה להיעשות בבית בסיוע בני משפחה, חברים או מטפלים. בדרך כלל, ברגע שמתחילים להשתמש בצנתר להזנה, משתפרת ההרגשה שכן הגוף מקבל את התזונה שהוא זקוק לה.

לשם האכלה באמצעות צנתר מחדירים צינורית דקה וגמישה דרך האף עד לקיבה. כשהצינורית מונחת במקומה, ניתן להעביר דרכה מזון רפואי נוזלי שמגיע בפחית. אם יש צורך, יכולים המזונות הנוזליים לספק את כל הקלוריות, החלבונים, הוויטמינים והמינרלים שהגוף נזקק להם. מטופלים המוזנים באמצעות צנתר יכולים בדרך כלל להמשיך לאכול גם בדרך הרגילה, דרך הפה, שכן הצינורית קטנה ואינה מפריעה לבליעה.

הזנת־יתר דרך הווריד (TPN - Total Parenteral Nutrition)

ישנם מקרים שבהם הזנה דרך צנתר אינה מסוגלת לספק את כל הנוזלים והחומרים המזינים למי שסובלים מבעיות עיכול חמורות. במקרים כאלה ניתן לתת תמיסות מזינות היישר לווריד. טיפול כזה נקרא הזנת־יתר תוך־ורידית, והוא ניתן במקרים הבאים: לאחר ניתוח במערכת העיכול, כאשר יש סתימה מוחלטת של המעי, כאשר המטופל סובל מהקאות או משלשולים חמורים או כאשר סיבוכים הנובעים מהסרטן או מהטיפולים מונעים ממנו לאכול או להשתמש בצנתר הזנה. גם הזנה תוך־ורידית, כמו הזנה בעזרת צנתר, ניתן לקבל בבית.

תזונה בזמן הטיפולים השונים

ניתוח

לאחר ניתוח זקוק הגוף לתוספת של קלוריות ושל חלבונים לריפוי ולהחלמה, אולם דווקא אז קורה לעיתים שאי־אפשר לאכול כרגיל בשל תופעות לוואי של הניתוח. לחלופין יכול לקרות שאפשר לאכול, אבל הגוף אינו מצליח להשתמש בחומרים המזינים שהוא מקבל. זה קורה בעיקר לאחר ניתוח במערכת העיכול.

כימותרפיה והקרנות

בעת שמקבלים טיפולים (כימיים או הקרנות) יש להקפיד על תזונה מאוזנת שכוללת חלבונים. אם מתקשים לאכול בעקבות הטיפולים, יש לנסות לאכול ארוחות קלות ותכופות במקום שלוש ארוחות כבדות. אם התיאבון מתעורר בשעות מסוימות ביום, כדאי לכוון את הארוחה העיקרית לאותן השעות. רצוי להמעיט בצריכת מאכלים מטוגנים או שמנים מאחר שאלה עלולים להיות קשים לעיכול. בימים שבהם מרגישים טוב ויש תיאבון, יש לנסות לאכול באופן מסודר.

לפני שמגיעים לטיפול יש להשתדל לאכול ארוחה קלה. אם הטיפולים נמשכים זמן רב או מתקיימים במקום שמרוחק ממקום המגורים, מומלץ לדאוג לקחת צידה לדרך: מזון ושתייה. יש לשים לב לכל תופעת לוואי של הטיפולים הקשורה לתזונה. כך ניתן לשמור על המשקל ועל רמת האנרגיה ולשפר את את ההרגשה הכללית.

סיכום

מאחר שמחלת הסרטן ותופעות הלוואי של הטיפולים השונים נגדה עלולות לגרום לירידה בצריכת המזון והשתייה, מומלץ להתייעץ עם צוות המחלקה או המרפאה כיצד ניתן למנוע תת־תזונה. כמו כן ניתן להתייעץ עם דיאטנית. זו יכולה לתת המלצות תזונה ולהכין תפריט אישי בהתאם לפרמטרים הבאים: סוג המחלה, אופי הטיפולים שמקבלים, המצב הרפואי הכללי, כמות המזון שצורכים וההעדפות האישיות.

בחזרה למעלה

תהליך ההחלמה

יש גם חדשות מעודדות הקשורות למחלת הסרטן: שיעור ההחלמה מסרטן בישראל הוא מהגבוהים בעולם. עם זאת, תהליך ההחלמה אינו פשוט. ממחקר שנערך במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה עולה כי לפחות מחצית מהמחלימים מדווחים על קשיים לחזור לשגרת חיים רגילה. בפרק הזה נסקרים חלק מהקשיים האלה והגורמים המקצועיים שיכולים לסייע בהתמודדות איתם.

סיכויי החלמה גבוהים

על פי הנתונים שבידי האגודה למלחמה בסרטן, מאובחנים בישראל מדי שנה כ־30 אלף חולי סרטן חדשים. מהנתונים עולה שהם ישרדו ברובם את המחלה. במילים אחרות: יש סיכוי גבוה להחלים מסרטן. עם זאת יש להיות מודעים לכך שהקשיים אינם מסתיימים עם ההחלמה מהמחלה. החברה אומנם מתייחסת אל המחלימים כאל בריאים ומצפה מהם לחזור לשגרה, אך מתברר שלעיתים קרובות מדובר בציפייה לא סבירה ולא מציאותית.

מחקר על מחלימים מסרטן

במחקר שנערך במרכז הרפואי הממשלתי רמב"ם בחיפה השתתפו 104 מחלימים ממחלת הסרטן. 79% מהם היו נשים ו־21% גברים. אצל כ־45% מהמשתתפים הייתה היסטוריה משפחתית של המחלה, וכ־45% היו מחלימים ותיקים, דהיינו הטיפולים שלהם הסתיימו זמן רב לפני שהחל המחקר, או שהסרטן אצלם הפך להיות מחלה כרונית. הגיל הממוצע של המשתתפים במחקר היה 60. המשתתפים במחקר התבקשו להשיב על שאלות שעסקו במצבם, בהתמודדות שלהם ובציפיותיהם לעתיד.

מהמחקר עולה התמונה הבאה:
• 51% מבין המחלימים הגדירו את מצבם הבריאותי "טוב" עד "מצוין".

• 20% מהנשאלים הגדירו את מצבם "חלש" או "מתחת לממוצע".

• יותר ממחצית מהמחלימים דיווחו על קשיים שאיתם הם מתמודדים ואשר קשורים כולם למחלת הסרטן. מדובר, בין היתר, בקשיים הבאים: שינויים במראה ובהופעה, בעיות פריון, בעיות בריאות שונות הנובעות מהטיפול במחלה, שינויים בחשק המיני, כאבים כרוניים, דיכאון, קושי ליצור אינטימיות וקשרים בינאישיים חדשים, גירושין או פרידה מבן זוג או מבת זוג, פגיעה בהכנסות ובניהול הקריירה, הצורך לקבל סיוע בחיי היום־יום. ישנם מחלימים שטוענים כי ההתמודדות עם הקשיים המעשיים והרגשיים לאחר ההחלמה היא לעיתים קשה יותר מאשר ההתמודדות הרפואית עם המחלה עצמה. יתר על כן, כמעט מחצית מהמחלימים דיווחו כי חשו שההתמודדות עם המחלה מיקדה אותם וגרמה להם לחיות את חייהם בצורה טובה יותר.

עזר לצידם

מהסקר של רמב"ם עולה שמקורות התמיכה החשובים ביותר של המטופל הם המשפחה הגרעינית (בן הזוג או בת הזוג והילדים), רופא המשפחה, האונקולוג ואחיות המחלקה. מקורות תמיכה משמעותיים נוספים הם עובדות סוציאליות, ארגונים וולונטריים ותוכניות ממשלתיות שונות.

מחקרים דומים שנעשו בארצות־הברית העלו ממצאים דומים. עם זאת, בהיבטים מסוימים של ההתמודדות עם הסרטן יש הבדלים משמעותיים בין הישראלים לאמריקאים. כך, למשל, כ־66% מהמחלימים האמריקאים דיווחו שבמסגרת ההתמודדות שלהם במחלה הם שאבו מידע רב מהאינטרנט. שיעור הישראלים שחיפשו מידע באינטרנט על מחלתם היה 31% בלבד. עוד הבדלים: 47% מהאמריקאים דיווחו ששינו את התזונה שלהם בעקבות המחלה, ואילו שיעור הישראלים שעשה זאת עומד על 36% בלבד; 39% מהאמריקאים פנו לרוחניות ולדת בעקבות מחלתם, ולעומת זאת רק 15% מהישראלים הגיבו כך; 63% מהאמריקאים פנו להתנדבות בעקבות מחלתם, אך רק 8% מהישראלים פעלו כך.

ההבדלים ביחס לסרטן

רק כ־10% מהאמריקאים שהחלימו מסרטן משוחחים על המחלה מדי יום, לעומת 18% מהישראלים. כ־44% מהאמריקאים וכ־36% מהישראלים משוחחים על המחלה רק כמה פעמים בשנה; 52% מהישראלים מודאגים מאוד מחזרת המחלה, לעומת 25% בלבד מהאמריקאים; 56% מהישראלים שהחלימו מהמחלה סבורים שיסיימו את חייהם מסיבה שאינה קשורה למחלת הסרטן, לעומת 59% מהאמריקאים.


מרכזי תמיכה למחלימים

"צומחים איתך מחדש" 

מרפאת מחלימים למחלות המטואונקולוגיות על שם ד"ר ישראל (רולי) יובל במרכז דוידוף, בית חולים בילינסון, המרכז הרפואי רבין, בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן

המרכז הרפואי רבין מעמיד מערך ייחודי רב־מקצועי המיועד לחולים שהחלימו ממחלות ממאירות המטולוגית ובהן לימפומה, מיאלומה נפוצה ולוקמיה.

מרכז דוידוף הוא מרכז הסרטן הראשון בארץ שבו פועלת תוכנית מעקב למחלימים מבוגרים, בדומה לתוכניות המעקב שקיימות במרכזי הסרטן המתקדמים בעולם.

מחלימים הם קבוצה ייחודית מבחינת הבעיות הרפואיות וקשיי החיים שעימם הם מתמודדים, ולכן יש להמשיך את המעקב אחריהם ואת הטיפול בהם גם לאחר שהם נרפאים מהמחלה.

מטרות המרפאה:

  • גילוי מוקדם וטיפול בתופעות הנלוות למחלת הסרטן ולטיפול בה במגוון תחומים: לב ,

דרכי נשימה, אנדוקרינולוגיה, פוריות, תפקוד מיני ועוד.

  • גילוי מוקדם של ממאירויות משניות.

  • איתור, אבחון וסיוע בהתמודדות עם קשיים סוציאליים/נפשיים.

  • מתן הדרכה לאורח חיים נכון הכולל: פעילות גופנית, תזונה בריאה והקניית הרגלי חיים

בריאים.

במרפאה יעריכו את מצבך הבריאותי, הרגשי והפיסי, יסקרו את הבדיקות שלך ויסבירו מה לשמר

ומה לשפר ויבדקו וידריכו אותך ביחס לאפשרויות העומדות בפניך.

בתום הביקור יינתן לך סיכום בכתב ובו המלצות אישיות על הצעדים שמומלץ לך לעשות כדי

לתמוך בבריאותך.

עותק מהמכתב יופנה לרופא המשפחה שלך כדי שיסייע בידך ליישם את המלצותינו.

הביקור במרפאה אינו כרוך בתשלום (באמצעות טופס 17 )

לתשומת לבכם:

הביקור במרפאה אינו מחליף את המעקב הקבוע אצל האונקולוג המטפל.

לקבלת פרטים נוספים:

מרפאת מחלימים

טל': 03-9377984 או 03-9378146 | דוא"ל: nogas@clalit.org.il

מרכז מידע למחלות הסרטן, ע"ש מאיר ליזר, מרכז דוידוף

טלפון: 03-9378054 | פקס: 03-548-0512 | דוא"ל: clalmeyedi@clalit.org

המוקד למחלימים מסרטן 9585* - בשיתוף עם האגודה למלחמה בסרטן

במסגרת המוקד האונקולוגי הקימה כללית בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן מוקד טלפוני חלוצי המיועד למחלימים מסרטן השד או סרטן המעי כדי לסייע להם בתהליך ההחלמה והחזרה לשגרה. בעוד שהמוקד האונקולוגי מגיב לפניות, המוקד למחלימים יוזם חמישה מפגשים טלפוניים לפחות עם כל מטופל. מדובר בתוכנית אישית שמיושמת בלוח זמנים גמיש, בהתאם לרצונו של המטופל.

איך זה עובד? הצוות הרפואי במכון האונקולוגי פונה למוקד למחלימים ולאחר מכן אחות מהמוקד מתאמת מפגשים טלפוניים עם המטופל במועדים הנוחים לו. שעות הפעילות:

• בימים א' עד ה' בשעות 18:00 עד 24:00

בימי ו' ובערבי חג בשעות 13:00 עד 24:00

בשבתות ובחגים בשעות 08:00 עד 24:00

מחלימים לחיים בריאים - מרכזי תמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

סדנאות שמטרתן ליווי מחלימים מסרטן בהתמודדות עם המחלה, שיפור איכות חייהם, הדרכתם

לחיים בריאים ועידודם לשוב לחיים אישיים וקהילתיים פעילים.

המשתתפים לוקחים חלק בסדרת מפגשים בנושאים שונים:

  • חזרה לשגרה ולמשפחה

  • מיניות

  • בריאות שלאחר הטיפולים והתמודדות עם תופעות לוואי

  • צעדים לאיכות חיים - ביצוע פעילות גופנית מותאמת למחלימים מסרטן

  • תזונה מותאמת בזמן המחלה ולאחריה

  • רפואה משלימה לחולים ולמחלימים

המפגשים בהנחיית ובהדרכת אנשי מקצוע מתחום הפסיכואונקולוגיה, עובדים סוציאליים, אחיות,

פיזיותרפיסטים, תזונאים ועוד. הסדנאות מתקיימות במרכזים רפואיים, במרכזי התמיכה ובסניפי

האגודה למלחמה בסרטן והינן ללא תשלום.

למידע והצטרפות - טלמידע - 1-800-599-995 או מח' שיקום ורווחה של האגודה למלחמה

בסרטן טל. 03-5721678

מתחילים מחדש - מרכז מומחים רב־תחומי להחלמה מסרטן

"מתחילים מחדש" הוא מרכז רב־תחומי שאותו הקימה עמותת "עזר מציון" במסגרת פעילותה הנרחבת למען חולי סרטן ובני משפחותיהם. "מתחילים מחדש" מרכז תחת קורת גג אחת מומחים מתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה והסוציולוגיה שצברו ניסיון מקצועי רב בעבודה עם חולי סרטן ועם מחלימים. המרכז נותן שירותים לאנשים שחלו בסרטן בהיותם בוגרים (מעל גיל 20) והחלימו. צוות המרכז למד וחקר את תהליך ההחלמה, בקיא בכל תופעות הלוואי המאוחרות של המחלה ושל הטיפולים האונקולוגיים ומכיר את הקשיים, את הבעיות ואת הרגישויות המאפיינים את תהליך ההחלמה.

הביקור במרכז "מתחילים מחדש" כולל יום ייעוץ הנמשך כ־5 שעות שבו מקבלים חבילת ייעוץ והכוונה אישית בתחומים הבאים: ייעוץ רפואי כללי, ייעוץ סוציאלי, ייעוץ פסיכולוגי־רפואי, ייעוץ תזונתי וייעוץ בנושאי זוגיות. הייעוץ הכולל והייחודי שניתן למחלימים מספק להם ארגז כלים חיוני לתקופת ההחלמה.

כללית משתתפת בעלות של יום הייעוץ באמצעות טופס 17 שאותו נותן רופא המשפחה. ליצירת קשר: "מתחילים מחדש", רחוב קפלן 40, פתח־תקווה, טלפון: 03-9193333, פקס: 03-9193785,

אתר: www.newbeginning.org.il 

מייל: info@newbegining.org.il

שחר - המקום לתמיכה ולהעצמה

תוכנית תומכת החלמה שמטרתה לסייע למחלימים ממחלת הסרטן לחזור לחיים בריאים וטובים. תוכנית שחר נמשכת שבעה ימים ולילות במרכז ההארחה ציפורי שבהרי ירושלים. היא כוללת מפגשים, הרצאות וסדנאות בנושאים כמו התערבות פסיכולוגית פרטנית וקבוצתית, רכישה של הרגלי תזונה וספורט ורכישת מיומנויות להשגת רגיעה והרפיה.

המחלימים שוהים בתנאי פנסיון מלא ויכולים להשתמש בכל המתקנים של בית ההבראה: בריכה, מתקני ספורט וכדומה. התוכנית מיועדת למטופלים אונקולוגיים הנמצאים בתהליך ההחלמה ולבני משפחותיהם. תכנית שחר במרכז ציפורי מתקיימת הודות לשיתוף פעולה ייחודי בין כללית מושלם לחברת שחר.

ליצירת קשר: רחוב כינור 38 ראש־העין,  טלפון: 072-2427722,

פקס: 072-2118441

אתר: www.4life.org.il

מייל: shachar3@012.net.il

מדיקל קר – חוזרים לחיים בשיטת InHeal

התוכנית חוזרים לחיים – Restart בשיטת InHeal מבית מדיקל קר, היא תוכנית ריפוי אינטגרטיבית שמשלבת מספר שיטות טיפול, ונותנת מענה לאיזון נכון בין הגוף הנפש והרוח. מטרת התוכנית לייצר תהליך שיקומי שעוזר למטופלים לחזור לחיים מלאים.

ייחודה של התוכנית בא לידי ביטוי בתהליך המובנה שהמחלים עובר, בו הוא מתפתח מטיפול לטיפול ומגיע לעומקים רגשיים ונפשיים שמאפשרים לו להסיר מחסומים ולחצים ובכך תורמים תרומה ישירה לשיפור במדדי איכות החיים שלו. 

התוכנית מועברת בסדנה בת שישה ימים הכוללת לינה ופנסיון מלא ומלווה ע"י פסיכולוגית מומחית וצוות מטפלים. 

במהלך הסדנה מקבל המשתתף טיפולים פרטניים כמו גם סדנאות ודינמיקות קבוצתיות שמאפשרים לו להיות מטופל ברובד הרגשי, המנטלי, הפיזיולוגי והתזונתי. 

ליצירת קשר: מגדלי מדיקל קר - מרכז מומחים לרפואה אינטגרטיבית בתהליך InHeal. אבא ברדיצ'ב 13, בת ים.
אתר: inheal.org

טלפון: 03-5008899

מייל: info@inheal.org

טל חמה 

מרכז טיפולי רב מקצועי לחיזוק כוחות חיים למחלימים ומחלימות אונקולוגיים. 

בקיבוץ הרדוף, בטבע שבהרי הגליל התחתון, תקבלו מענה משולב לצרכים הגופניים, הנפשיים והרוחניים שלכם במסגרת קבוצות אינטימיות ומפגשים אישיים. 

המפגשים כוללים, סדנאות יוגה, תנועה, צ'י גונג, בישול, טיולים בטבע בהתאם לעונות השנה, תרפיה באומנויות בתחומי מוסיקה, אומנות פלסטית ועוד והרצאות בתחומים שונים. 

טלפון ליצירת קשר: 052-8967547

בחזרה למעלה

מילון מונחים באונקולוגיה

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

Adenocarcinoma - אדנוקרצינומה

גידול ממאיר המתפתח בתאים שמצפים בלוטות של איברים שונים בגוף. מדובר בגידולים שכיחים למדי.

Adenoma - אדנומה

גידול שפיר המתפתח בתאים המצפים בלוטות של איברים שונים בגוף.

Adjuvant therapy - טיפול תומך

נקרא גם טיפול אדג'ובנטי או טיפול משלים או טיפול מסייע. זהו טיפול שניתן לאחר כריתת גידול ומטרתו היא לחסל מוקדים מיקרוסקופיים של הגידול שלא הוסרו בניתוח ושעלולים לגרום להישנות המחלה. הטיפול יכול לכלול תכשירים הורמונליים, כימותרפיה, הקרנות או טיפול ביולוגי (נוגדנים).

Adverse effect - תופעת לוואי

תופעת לוואי שלילית של תרופה או של טיפול אחר כלשהו.

Alopecia - התקרחות

נשירת שיער היא אחת מתופעות הלוואי של תרופות כימותרפיות מסוימות או של הקרנות לראש. נשירת שיער בעקבות כימותרפיה היא לרוב הפיכה, ואילו נשירה כתוצאה מהקרנות לראש היא לרוב בלתי הפיכה.

Anaplastic - אנפלסטיק

סוג אגרסיבי של סרטן: התאים מתחלקים בקצב מהיר, והמראה שלהם שונה באופן בולט מהמראה של תאים אחרים.

Antibody therapy - טיפול בנוגדנים

הטיפול בנוגדנים משמש לעיכוב צמיחה של תאי סרטן. את הנוגדנים מזריקים לתוך הווריד.

Antiemetic - נוגד בחילה

תרופה שמונעת בחילות והקאות.

Aromatase inhibitors - מעכבי ארומטז

תרופות שמונעות ייצור של ההורמון הנשי אסטרדיול באמצעות שיבוש של פעולת האנזים. זהו טיפול הורמונלי שניתן לנשים שחולות בסרטן שד שהוא תלוי הורמונים.

Biological therapy - טיפול ביולוגי

מדובר בתרופות שמורכבות מנוגדנים או מחלבונים קטנים שפוגעים באופן ספציפי בתאי הגידול ומונעים את התפתחותם.

Biopsy - ביופסיה

הוצאת דגימת רקמה כדי לבדוק אותה במיקרוסקופ.

Bone marrow biopsy - ביופסיה של מוח העצם

הוצאת דגימת רקמה ממוח העצם לבדיקה מיקרוסקופית. את הדגימה מוציאים באמצעות הכנסת מחט לעצם הכסל או לעצם החזה.

Brachytherapy - ברכיתרפיה

טיפול קרינה שבו מוכנס חומר רדיואקטיבי (במחטים או בקתטרים) לתוך הגוף, סמוך מאוד לגידול.

BRCA1/BRCA2

גנים שמונעים התפתחות של סרטן. כאשר אחד מהגנים פגום (בעקבות מוטציה), גדל הסיכון להתפתחות של סרטן השד, סרטן השחלות או סרטן הערמונית.

CA-125

חלבון שאותו מפרישים גידולים ממאירים, בעיקר של השד ושל השחלות. ניתן לבדוק את רמתו בדם. החלבון מופרש גם מתאים תקינים בגוף, ורמתו יכולה לעלות גם במצבים שפירים (דלקתיים) של קרומים כמו קרום הצפק, קרום הריאה או קרום הלב.

Carcinoma - קרצינומה

זהו הסוג השכיח ביותר של סרטן. הוא מתפתח מתא אפיתל (התאים שמצפים איברים בתוך הגוף).

Carcinoembryonic antigen - CEA

חלבון שאותו מפרישים חלק מהגידולים הממאירים, בעיקר של השד, של הריאה ושל מערכת העיכול. ניתן לבדוק את רמתו בדם. גם תאים בריאים מפרישים את החלבון הזה במידה מוגבלת. רמתו גבוהה מהנורמה בקרב מעשנים. הוא משמש סמן (מרקר).

Chemotherapy - כימותרפיה

טיפול נגד תאי סרטן באמצעות תרופות כימיות. התרופות האלה ניתנות דרך הפה או דרך הווריד.

Colonoscopy - קולונוסקופיה

בדיקה פנימית של המעי הגס באמצעות הכנסת קולונוסקופ דרך פי הטבעת. הקולונוסקופ הוא צינור גמיש ארוך שבקצהו מותקנים מצלמה ומלקחיים. באמצעותו ניתן להסתכל במעי הגס לכל אורכו וגם לקחת ביופסיה בזמן הבדיקה.

CT scan - טומוגרפיה ממוחשבת

שיטת הדמיה שבה מחשב בונה תמונות של חתך רוחב מצילומי רנטגן שצולמו בזוויות שונות.

Cystoscopy - ציסטוסקופיה

בדיקה פנימית של שלפוחית השתן באמצעות הכנסת מכשיר (ציסטוסקופ) דרך השופכה.

Duke's classification- סיווג לפי שיטת דיוק

מדובר בסיווג דרגת החומרה של סרטן המעי הגס על פי שיטת דיוק. הסיווג נקבע לפי עומק החדירה של התאים הסרטניים לדופן המעי ולפי מידת התפשטותם לבלוטות הלימפה ולאזורים אחרים. הדירוג הוא מ־A ועד D.

EGFE) Epidermal growth factor receptor) - קולטן של חלבון מעודד גדילה

הקולטן נמצא על פני שטח התא, ואם החלבון המתאים מתחבר אליו, נשלח מסר לתא לשגשג. לעיתים יש עודף קולטנים על פני תאים סרטניים - מה שמביא לשגשוג־יתר שלהם.

Endoscopy - אנדוסוקופיה

בדיקה פנימית של איברי גוף באמצעות הכנסת צינור דק וגמיש לתוכם. דוגמאות לבדיקות אנדוסקופיות: גסטרוסקופיה (לבדיקת הוושט והקיבה), קולונוסקופיה (לבדיקת המעי הגס), ברונכוסקופיה (לבדיקת הריאות), ציסטוסקופיה (לבדיקה של דרכי השתן).

Erythropoietin

חומר המיוצר בעיקר בכליות ואשר מגרה את מוח העצם לייצר תאי דם אדומים.

External radiation - קרינה חיצונית

קרינה שמיוצרת באמצעות מאיץ ושמשמשת להשמדת תאי סרטן.

Fine needle aspiration - ביופסיית מחט

לקיחת דגימה קטנה של תאים באמצעות מחט כדי לבדוק אותם במיקרוסקופ.

Gastroscopy - גסטרוסקופיה

בדיקה פנימית של הוושט, של הקיבה ושל התריסריון באמצעות הכנסת צינור דק וגמיש דרך הפה.

Heparin

חלבון שמונע קרישת דם.

HER/neu - הר 2

שם של גן שאחראי לייצור קולטנים (רצפטורים) בשם הזה. יש לו חשיבות רבה בהכוונת ההתרבות והגדילה של התאים.

High dose chemotherapy - כימותרפיה במינון גבוה

מתן כימותרפיה במינון גבוה כרוך בתופעות לוואי קשות ובדרך כלל מחייב השתלה של מוח עצם.

IL-2) interleukin 2)

חומר ביולוגי טבעי המגרה את תאי מערכת החיסון. במחלות מסוימות (כמו מלנומה) ניתן לתת למטופלים חומר זהה סינתטי כדי להגביר את התגובה החיסונית נגד הגידול.

In situ cancer - ממצא טרום־סרטני

התאים הם סרטניים, אך טרם רכשו את היכולת לחדור ולהתפשט לרקמות אחרות.

Inflammatory breast cancer - סרטן שד דלקתי

סוג של סרטן שד שבו כל השד הוא אדום, חם ונפוח בלא זיהום חיידקי. התופעה נגרמת מתאי סרטן שסותמים את כלי הלימפה.

Interferon

חומר ביולוגי טבעי המשפיע על תאי מערכת החיסון. במחלות מסוימות (כמו מלנומה) ניתן לתת למטופלים חומר זהה סינתטי.

Invasive cancer - סרטן חודרני

גידול סרטני בעל יכולת לעבור את הגבולות בין הרקמות השונות ולחדור לתוך איברים אחרים.

Laparoscopy - ניתוח בשיטה זעיר־פולשנית

ניתוחי בטן ואגן ללא עשיית חתכים גדולים. מכניסים לחלל הבטן - דרך פתחים קטנים בדופן הבטן - צינור גמיש ודק (לפרוסקופ) הכולל בקצה שלו מנורה ומצלמה.

Leucopenia - מחסור בתאי דם לבנים

לויקופניה עלולה להיגרם, בין היתר, מטיפולים כימותרפיים. מחסור בכדוריות דם לבנות מחליש את המערכת החיסונית.

Lobectomy - כריתת אונה

גידולים מחייבים לעיתים לכרות אונה (ולפעמים יותר) מהריאות, מהכבד, מהמוח, מבלוטת התריס.

Lumbar puncture) LP spinai tap) - ניקור מותני

הכנסת מחט בין החוליות בגב התחתון כדי להוציא נוזל מוחי שדרתי (CSF). בדרך הזאת ניתן גם להכניס תרופות כימותרפיות.

Lumpectomy - ניתוח משמר שד

הסרת גידול בשד עם מעט רקמה מסביב במקום כריתת שד שלמה.

Lymph node dissection - כריתה של בלוטות לימפה אזוריות לשם בדיקה

ניתוח להוצאת בלוטות לימפה מאפשר לבדוק אם הן נגועות בתאים סרטניים. בכריתה רדיקלית של בלוטות לימפה (radical lymph node dissection) מוציאים את כל בלוטות הלימפה באזור.

Lymphadenectomy - כריתה של בלוטות לימפה אזוריות לשם טיפול

את בלוטות הלימפה כורתים אם ידוע שהתאים הסרטניים הגיעו אליהן או אם חושדים בכך.

Lymphatic system - המערכת הלימפטית

המערכת הלימפטית כוללת את מוח העצם, את הטחול, את בלוטת התימוס, את בלוטות הלימפה ואת צינורות הלימפה. תפקיד המערכת הוא להגן מפני זיהומים או חלבונים זרים שחדרו לגוף. נוסף על כך מערכת הלימפה מנקזת נוזלים שונים מהרקמות.

Maintenance therapy - טיפול אחזקתי

טיפול מונע שניתן כדי להפחית את הסיכון לחזרת המחלה אחרי שהחולה נכנס להפוגה מלאה.

Malignancy - ממאירות

גידול סרטני שיכול לפלוש לרקמות שמסביבו ולשלוח גרורות למקומות רחוקים.

Mastectomy - כריתת השד

ניתוח שבו נכרת השד כולו.

Melanoma - סוג של סרטן עור

מלנומה היא גידול סרטני של העור המתפתח מהתאים יוצרי הפיגמנט - מלנוציטים - הנמצאים בנקודות חן.

Metastasis - גרורה

גוש של תאי סרטן שנוצר מתא סרטני שנדד בזרם הדם או הלימפה.

Metastatic cancer - סרטן גרורתי

גידול ממאיר ששלח גרורות למקומות שמרוחקים מהגידול הראשוני.

MRI) Magnetic resonance imaging) - הדמיית תהודה מגנטית

שיטת הדמיה המבוססת על התגובה של רקמות שונות לשדה מגנטי. היא שימושית להדמיה של איברים רבים ובהם המוח, חוט השדרה, המפרקים והשד.

Neoadjuvant therapy - טיפול מסייע

מתן טיפול (כימותרפיה או הקרנות) לפני הניתוח או לפני כימותרפיה אגרסיבית. המטרה היא בדרך כלל להקטין את הגידול ובכך לאפשר ניתוח מוגבל יותר כדי לאפשר שימור איברים כגון שד, גפה, רקטום או לוע.

Non small cell lung cancer (ובקיצור: NSCLC) - סרטן ריאות של תאים שאינם קטנים

נוסף על סרטן ריאות של תאים שאינם קטנים (NSCLC) יש סוגים נוספים של סרטן ריאות:  adenocarcinoma (אדנוקרצינומה), squamous cell carcinoma (קרצינומה של תאי קשקש), large cell carcinoma (קרצינומה של תאים גדולים).

Palliative therapy - טיפול פליאטבי (תומך)

מטרתו של טיפול פליאטיבי היא להקל על הסבל של המטופל ולשפר עד כמה שניתן את איכות החיים שלו באמצעות שליטה על תסמיני המחלה ובמיוחד על הכאבים. מטרה נוספת של הטיפול הפליאטיבי היא לתת מענה לצרכים הנפשיים, החברתיים, הפסיכולוגיים והרוחניים של המטופל ושל בני משפחתו.

Pathological fracture - שבר פתולוגי

שבר שנגרם בגלל המחלה, למשל בעקבות התפשטות של הגידול הסרטני לתוך העצם - מה שגורם לה לסדקים ולשברים.

Pet scan) Positron emission tomography) - מיפוי  PET

הדמיה שנעשית באמצעות הזרקת כמות קטנה של גלוקוזה (סוכר) רדיואקטיבית לתוך הווריד. מאחר שתאים סרטנים קולטים יותר סוכר מאשר תאים בריאים, ניתן לאתר אותם בדיוק רב באמצעות מיפוי.

Platelet thrombocyte - טסיות

טסית (תרומבוציט) היא מרכיב בדם שמונע דימומים באמצעות יצירת קרישים.

Pleural effusion - תפליט פלוראלי (תפלוט צברי)

הצטברות נוזל בין שכבות הקרום שעוטפות את הריאה.

Prognosis - פרוגנוזה

תחזית בנוגע למהלך המחלה ולסיכוי להשיג הבראה.

Prophylactic - מניעתי

טיפול פרופילקטי מיועד למנוע מחלות.

Radiation therapy - טיפול בקרינה

השמדת תאי סרטן באמצעות קרני X או קרני גמא (פוטונים) או באמצעות אלקטרונים. הקרינה מיוצרת באמצעות מאיץ קווי או נפלטת ממקור איזוטופי (חומר רדיואקטיבי) כמו קובלט. ניתן לעשות טיפול בקרינה חיצונית או פנימית (ברכיתרפיה).

Radical lymph node dissection - כריתה רדיקלית של בלוטות הלימפה

ניתוח להוצאת כל בלוטות הלימפה באזור הגידול כדי לטפל במחלה וכן כדי לבדוק אותן ולברר אם הן נגועות בסרטן.

Radical mastectomy - כריתת שד רדיקלית

ניתוח שבו נכרת השד כולו, וכן נכרתים כל בלוטות הלימפה בבית השחי והשריר שמתחת לשד.

Remission - רמיסיה, הפוגה

היעלמות חלקית או מלאה של סימני המחלה. בהפוגה חלקית רואים הקטנה של הגידול ושל הגרורות כתוצאה מטיפול מסוים. בהפוגה מלאה יש היעלמות מלאה של הגידול ושל הגרורות.

Screening, mammogram, mammograph - ממוגרפיה סקירתית

צילום רנטגן של השד לגילוי מוקדם של סרטן השד.

Sentinel node - בלוטת הזקיף

בלוטת הלימפה הראשונה שאליה מתפשט הגידול הסרטני.

Sentinel node dissection - כריתת בלוטת הזקיף

במהלך ניתוח לכריתת גידול מסמנים את בלוטת הזקיף באמצעות חומר צבע ושולחים לבדיקה. אם נצפים תאי גידול, יש צורך לכרות את כל בלוטות הלימפה באזור הנבדק.

Standard therapy best practice, Standard of care - טיפול על פי התקן המקובל

הטיפול התקני המקובל וההולם בסרטן מסוים על פי הכתוב בספרות הרפואית.

Stoma - סטומה (פיום)

פתח כירורגי שמחבר בין איבר פנימי (כמו המעיים או כיס השתן) לשטח פני הגוף. למשל, פתח בדופן החיצוני של הבטן המחובר למעי הגס.

Thromboycytopenia - מחסור בטסיות דם

תרומבוציטופוניה מגדילה את הסיכון לדימומים במקרה של פציעות.

Thrombosis - תרומבוזה (פקקת)

היווצרות קריש דם בתוך כלי דם.

TRUS) Endoscopic ultrasound) - סונר דרך פי הטבעת.

בדיקה של פי הטבעת ושל הסביבה באמצעות הכנסת מכשיר אולטרסאונד קטן לתוך פי הטבעת.

Tumor marker - סמן המעיד על הימצאות גידול בגוף

הסמן הוא חומר שמופרש מגידול ונמצא בדם. מהמעקב אחר הסמנים ניתן ללמוד עד כמה יעיל הטיפול שניתן נגד הגידול הממאיר. הסמנים הידועים כיום הם CEA (לגילוי סרטן במערכת העיכול ובשד), 9-19 CA (לגילוי סרטן הלבלב), PSA (לגילוי סרטן הערמונית וסרטן של שלפוחית השתן), 125 CA (לגילוי סרטן השחלות), 3-15 CA (לגילוי סרטן השד).

בחזרה למעלה

עמותות וארגונים

מוגשת כאן רשימה של ארגונים המסייעים לחולי סרטן בתחומים שונים ובמגוון צרכים. הרשימה הזאת אינה בבחינת המלצה להעדיף את הארגונים האלה על פני ארגונים אחרים שלא הוזכרו כאן. כללית אינה אחראית לתכנים המתפרסמים באתרים המוזכרים.

האגודה למלחמה בסרטן

www.cancer.org.il
זוהי עמותה התנדבותית הפועלת לקידום המאבק במחלות הסרטן למען מטופלים אונקולוגיים בישראל. היא מפעילה פרויקטים ושירותים למען חולים מבוגרים, ילדים ובני משפחותיהם, עוסקת במחקר, במניעה, באבחון ובשיפור הטיפול בחולי סרטן ובשיקום של מחלימים ושל בני משפחותיהם.

האתר כולל מידע נרחב על מחלות הסרטן השונות, על הטיפולים ועל שירותי האגודה, ומתקיימים בו פורומים בניהול מומחים, מרכזי תמיכה ועוד.

טלמידע של האגודה למלחמה בסרטן: 1-800-599-955

עמותת חולי CML - לוקמיה מילואידית כרונית

www.cml.org.il
האתר מספק מידע עדכני על הטיפול במחלה וכולל מאמרים, מילון מושגים וסיפורי מטופלים.

עמותת "אחת מתשע"

www.onein9.org.il
האתר כולל מידע נרחב על סרטן השד, פורום, קבוצות תמיכה, סדנאות ומידע על מתן סיוע משפטי ללא תשלום.

האגודה למיאלומה נפוצה (אמ"ן)

www.amen.org.il
האתר כולל מידע רפואי על מחלת המיאלומה, פורום, קבוצות תמיכה ומידע על כנסים.

עמותת "חיים עם סרטן הערמונית"

www.lwpc.org.il
זוהי עמותה של חולים למען חולים. האתר מציע תמיכה ועזרה למטופלים בסרטן הערמונית ומידע כללי על המחלה.

אגודת יד שרה

https://yad-sarah.net/

זהו ארגון מתנדבים לשיפור איכות החיים של המתמודדים עם קשיי תפקוד. הארגון מציע, בין היתר, את השירותים הבאים: השאלת ציוד רפואי, מוקד מצוקה, מסגרות טיפוליות, מסגרות פנאי לקשישים, הסעות למוגבלי תנועה.

הכתובת: קריית ויינברג, שדרת הרצל 124, ירושלים 96187
מוקד המידע: 6444* 02-644-4444, פקס: 02-644-4508

עמותת מגן לחולה

www.magen.org
שירותי העמותה: שירות מידע טלפוני, תיאום פגישות למטופלים עם אנשי מקצוע, ייעוץ, ניוד מטופלים לבדיקות, השאלת ציוד רפואי, סיוע בהטסה לניתוח בחו"ל, סיוע מול מוסדות ועוד.

הכתובת: בית וגן 64, ת"ד 16076, ירושלים 91160
טלפון: 02-6442000, פקס: 02-6435479

עזרה למרפא (הרב פירר)

www.ezra-lemarpe.org
שירותים: ייעוץ והכוונה לרופאים מקצועיים, השאלת ציוד רפואי, ארגון הטסת מטופלים לחו"ל, וידיאו קונפרנס (שיחות ועידה), יבוא תרופות נדירות, טיפול ביתי בילדים חולי סרטן, חינוך והסברה, מרפאת מומחים, מעון יום שיקומי, הספקת מזון לילדים שהוריהם חולים ועוד.

הכתובת: רחוב חיד"א 24, בני־ברק
טלפון: 03-5777000, פקס: 03-6161177

קרן ישעי - מרפא לחיים

www.marpe.org.il
זוהי קרן פרטית המסייעת במימון שירותים רפואיים לאנשים פרטיים שאינם מסוגלים להתמודד עם עלויות הטיפול הרפואי שלו הם זקוקים (ניתוחים, השתלות איברים, תרופות וכדומה), ואשר מצבם הרפואי והכלכלי מצדיק זאת.

הכתובת: רחוב חיים ויטל 11, ת"ד 34205 ירושלים 91341
טלפון: 02-6521986

צו מניעה - למניעת סרטן המעי הגס

www.zav-menia.org
העמותה פועלת ליצירת מודעות בקרב הציבור לשכיחותו הגבוהה של סרטן המעי הגס ולחשיבות הרבה שיש לבדיקות לגילוי מוקדם, ובמיוחד לקולונוסקופיה. באמצעות הבדיקה הזאת לא רק ניתן לגלות גידולים שפירים (פוליפים) שבמשך הזמן עלולים להפוך לגידולים סרטניים, אלא גם ניתן להסיר אותם ובכך למנוע את התפתחותו של סרטן המעי הגס. באתר העמותה יש רשימה של רופאות נשים שמתמחות בביצוע הבדיקה הזאת לנשים.

טלפונים: 04-9931825, 052-4747234

עזר מציון

www.ami.org.il
עמותת עזר מציון מלווה את חולי הסרטן ואת בני משפחותיהם במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים. בעמותה מבינים כי במשפחות שבהן אחד מבני הבית חולה בסרטן, למעשה חולה איתו כל הבית. לכן הקימה עזר מציון מערך שירותים רחב כדי להקל בכל דרך אפשרית על החולים ועל בני המשפחה ולתמוך בהם בשעתם הקשה.

הכתובת: מרכז אורנית, רחוב קפלן 40, פתח־תקווה
טלפון: 03-9277777 פקס: 03-9215757
מנהלת: ד"ר ברכה זימר

אמבולנס המשאלות

https://goo.gl/jBTqeS
זהו מיזם של מגן דוד אדום למילוי בקשות של אנשים המתמודדים עם מחלות קשות או סופניות ואשר איבדו את יכולת הניידות. האנשים שעומדים מאחורי אמבולנס המשאלות אומרים כי גם למי שמתמודד עם מחלה או מרותק למיטתו מגיע להגשים משאלה. לדבריהם, מימוש המשאלה הוא ניצחון חשוב ומשמעותי ומסייע גם למשפחה. עוד פרטים ניתן לקבל בטלפון 1-800-600-101.

עמותת רפא נא

http://refanah.org
העמותה מסייעת לחולי סרטן הרוצים לקחת פסק זמן חווייתי ולצאת לנופש יחד עם בני הזוג או עם בני משפחה כדי ליהנות ולהתחזק פיזית ונפשית.

העמותה מתרימה בעלים של יחידות נופש ברחבי הארץ ובכך מאפשרת להם לתרום לקהילה בדרך יצירתית ובאמצעות שימוש במשאב קיים שלא תמיד מנוצל דיו בעבור אנשים שמאד זקוקים לפסק הזמן.

העמותה מאפשרת למטופלים להחליט בנוגע למקום הנופש ולטיבו: הם קובעים אם ייצאו לנופש, מתי, היכן ועם מי. פרטים נוספים ובדיקת זכאות ניתן למצוא באתר העמותה. ליצירת קשר עם העמותה ניתן לפנות בטלפון 053-6226393, בפקס:
153-53-6226393 ובמייל office@refanah.org.

מרכז מידע למחלות הסרטן על שם מאיר ליזר

(פועל במסגרת מרכז דוידוף, שבמרכז הרפואי רבין).
http://www.cancerinfo-davidoff.co.il
שירותים: מידע מקצועי ומהימן על מחלות ממאירות - הטיפול, ההתמודדות, אגודות תמיכה ועוד. את המידע נותנת מידענית מקצועית. חוברות המידע שבמקום הן באדיבות האגודה למלחמה בסרטן ועמותות נוספות.

הכתובת: מרכז דוידוף, המרכז הרפואי רבין, קומת כניסה. טלפון: 03-9378054 פקס: 03-5480512

עמותות המסייעות בהשגת תרופות

בית המרקחת של עזר מציון (פועל החל מהשעה 19:00). טלפון: 03-5742742.

ארגון חברים לרפואה - טלפון: 03-5792220

מרכזי תמיכה

חזקים ביחד
www.cancer.org.il/Hazakim
מרכזי התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן ברחבי הארץ מציעים תמיכה רגשית וחברתית ופעילויות גוף ונפש שמיועדות לסייע לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם. כל הפעילויות מתקיימות ללא תשלום. באתר מובא מידע עדכני על הפעילויות במרכזי התמיכה.

מרכז מעגן
המרכז הוקם ב־1999 בסיוע האגודה למלחמה בסרטן ומציע שירותי ליווי ותמיכה לתושבי הדרום ולבני משפחותיהם במהלך ההתמודדות עם מחלת הסרטן. במרכז מתקיימים חוגים שונים, סדנאות אמנות, סדנאות גוף ונפש וקבוצות תמיכה שונות. המרכז פתוח 5 ימים בשבוע, ולבאים בשעריו מוצעות פעילויות מגוונות ללא תשלום. את המרכז מפעילים צוות קבוע ומיומן, רכזי חוגים, אנשי מקצוע ומתנדבים.

הכתובת: רחוב הר בקע 13 רמות, באר־שבע
טלפון: 08-6490802

בית נתן

https://www.guidestar.org.il/organization/580273746/contact

זהו מרכז שמסייע לנשים להתמודד עם מחלת הסרטן. הסיוע ניתן באמצעות שיחות עם מתנדבות ב"קו העידוד" ובאמצעות קבוצות תמיכה. במקרה הצורך מצמידים למטופלת מלווה שבאה איתה לטיפולים ומסייעת לה ככל האפשר. כמו כן פועל המרכז כדי להרחיב את המודעות לחשיבותן של הבדיקות המוקדמות לגילוי סרטן.

הכתובת: ת"ד 16452, בית וגן 50, ירושלים

טלפון: 02-6446052, מייל: info@beitnatan.org

בחזרה למעלה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש