חיפוש

dsdsdsd
בחור עם גרד בפי הטבעת תופס את הישבן

גרד בפי הטבעת

מגרד לכם בפי הטבעת? אולי שורף או מעקצץ? יש תחושת לא נעימות אחרות בפי הטבעת? חבל על כל הסבל. הגיע הזמן לגלות למה זה קורה ומה לעשות כדי לטפל

פרופ

פרופ' ארנון כהן

גרד באזור פי הטבעת גורם סבל רב ופוגע באופן משמעותי באיכות החיים הן אצל גברים והן אצל נשים. שיעור הסובלים מהסימפטום הזה נע בין 1% ל־5% מהאוכלוסייה.

למרות זאת, רבים מהסובלים מהתחושה הזאת אינם מגיעים לבדיקת רופא ונוטים להסתיר את בעייתם בגלל תחושות של בושה ושל מבוכה שאין להן שום הצדקה.

בני אדם גם לרוב לא משוחחים עם קרובי משפחה ועם חברים על הבעיה הזאת, ולכן מי שלוקים בה נוטים לחשוב שבעייתם היא ייחודית ונדירה.

מה עוד מרגישים בנוסף לגרד?

הגרד יכול להיות בפי הטבעת עצמו או בעור שמסביב לפי הטבעת. התסמין הנפוץ ביותר הוא כמובן גרד, אך ישנן תחושות לא נעימות נוספות, ובהן תחושות עקצוץ או שריפה בפי הטבעת. לפעמים התסמינים הם עזים וגורמים לאנשים שסובלים מגרד בפי הטבעת לגרד את האזור פעמים רבות ביום.

לעיתים קרובות חשים שבלילה הגרד בפי הטבעת הוא חמור יותר, אך האמת היא שמדובר בתחושה סובייקטיבית שאותה קל להסביר: בלילה יש פחות הסחות דעת, וכתוצאה מכך מופנה יותר קשב לגרד המציק.

יש גיל שבו סובלים במיוחד מגרד בפי הטבעת?

גרד בפי הטבעת שכיח יותר בין העשור הרביעי לעשור השישי לחיים, אך התופעה עלולה להופיע בכל גיל. בילדים בגיל הגן עלול הגרד להופיע עקב זיהום בתולעים. לעיתים גרד בפי הטבעת הוא אחד הסימפטומים של דלקת עור אטופית ("אסתמה של העור").

אז מה גורם לגרד בפי הטבעת?

רבים חושבים שגרד באזור פי הטבעת הוא סימן לסרטן המעי הגס, אבל במרבית המקרים לגרד באזור הזה יש סיבות שונות לחלוטין.לגרד בפי הטבעת יכולות להיות סיבות שונות: דליפת צואה, מרכיבי תזונה מסוימים, מחלות של פי הטבעת, מחלות עור, מחלות זיהומיות.

מה גורם לדליפת צואה המתבטאת בגרד בפי הטבעת?

דליפת צואה עלולה להיגרם משלשול, מהיגיינה ירודה, מהרפיה של השסתום האנאלי הפנימי או מהפרעות אנטומיות שמקשות לשמור על ההיגיינה. במקרים רבים דליפת הצואה היא מיקרוסקופית, והאנשים בכלל אינם מודעים לקיומה.

אילו מזונות עלולים לגרום לגרד בפי הטבעת?

קפה, קולה, בירה, עגבניות, שוקולד, תה ופירות הדר עלולים לגרום לגרד באזור פי הטבעת. מדובר בתגובה של רגישות העור העדין שמסביב לפי הטבעת ולא במצב של אלרגיה.

אילו מחלות של אזור פי הטבעת עלולות לגרום לגרד?

מורסות, פיסורה, סדקים או פיסטולה באזור פי הטבעת עלולים לגרום שם לגרד. במקרים נדירים ביותר גם מחלות ממאירות של פי הטבעת כמו קרצינומה של תאי קשקש עלולות להתבטא בגרד.

אילו מחלות עור עלולות לגרום לגרד בפי הטבעת?

פסוריאזיס, דלקת עור ממגע (למשל, עם מגבונים לחים), אטופיק דרמטיטיס ("אסתמה של העור"), מחלת פאג'ט (סוג נדיר של סרטן העור) עלולות לגרום לגרד בפי הטבעת.

יש לשים לב: מדובר במחלות עור שהביטוי שלהן יכול להיות במקומות רבים בגוף, ובכלל זה בפי הטבעת. לא מדובר במחלות שפוגעות רק בפי הטבעת.

אילו מחלות זיהומיות עלולות לגרום לגרד בפי הטבעת?

מחלות מין (למשל, קונדילומה, הרפסזיבה. עם זאת, גרד בפי הטבעת בגלל מחלת מין הוא נדיר), זיהומים חיידקיים (למשל, זיהום בחיידק סטפילוקוק זהוב), זיהומי טפילים (למשל, תולעת הסיכה), זיהומים פטרייתיים (למשל, קנדידה).

האם גרד בפי הטבעת הוא תופעה מידבקת?

למעט במקרים של זיהומים, גרד בפי הטבעת אינו מחלה מידבקת.

אני סובל מגרד בפי הטבעת, לאיזה רופא עלי ללכת?

גרד בפי הטבעת נוגע בתחומי רפואה רבים: רפואת משפחה, ילדים, נשים, גסטרואנטרולוגיה, פרוקטולוגיה, עור. עם זאת, מכיוון שמדובר במחלת עור המתבטאת בגרד, מומלץ שרופא מומחה למחלות עור ומין ירכז את הטיפול בגרד בפי הטבעת. לרוב נדרשת גם בדיקת פרוקטולוג הנעזר ברקטוסקופיה.

איך מאבחנים את הסיבה לגרד?

רופא מומחה מאבחן גרד בפי הטבעת לפי הממצאים הקליניים האופייניים (אבחנה קלינית). לרוב אין צורך בבדיקות מעבדה או בביופסיה כדי לאבחן את הגרד.

מטופלים שנוסף על הגרד בפי הטבעת סובלים גם מתסמינים מערכתיים כמו שינויים בהרגלי יציאות, שלשולים, כאבי בטן ודם גלוי בצואה צריכים לעשות בדיקות שונות כמו בדיקות מעבדה, אנוסקופיה, רקטוסקופיה או קולונוסקופיה.

איך מטפלים בגרד בפי הטבעת?

מאחר שהגרד הוא סימפטום לבעיה, יש קודם כול לזהות מהי אותה הבעיה ולטפל בה. למשל, אם מתברר שהגרד בפי הטבעת נובע מרגישות למזון מסוים, למשל חלב ומוצריו, יש להימנע מלצרוך את המזון הזה. אם מדובר בסימפטום של גידול סרטני, כמובן יש לטפל בגידול.

עם זאת יש כמה כללים אוניברסליים לטיפול בגרד בפי הטבעת - תהיה הסיבה לגרד הזה אשר תהיה.

• למשל, יש להקפיד שפי הטבעת והעור סביבו יהיו תמיד נקיים ויבשים.

• לאחר מתן צואה יש לנגב בעדינות את אזור פי הטבעת באמצעות צמר גפן שהורטב במים או אף לרחוץ אותו באמבטיה (ככלל, בעת שסובלים מגרד בפי הטבעת מומלץ להתרחץ באמבטיית מים פושרים 1 עד 3 פעמים ביום במשך 15 עד 20 דקות בכל פעם. הרחצה במים האלה מקילה מאוד על הגרד.

• יש להשתמש בסבון עדין או בסבון תינוקות.

• אסור להשתמש במגבונים לחים שכן הם עלולים להחמיר את הגרד. 

• ניתן להשתמש במשחה שומנית המכילה סטרואידים מקומיים, אך מומלץ לעשות זאת למשך זמן קצר בלבד ורק אחרי בדיקה ואישור של רופא עור.

האם אצטרך לקנות משחות יקרות כדי לטפל בגרד באזור פי הטבעת?

ממש לא! טיפול בסיבות לגרד בפי הטבעת אינו מצריך בדרך כלל תכשירים יקרים.

האם גרד בפי הטבעת עלול להיות מסוכן?

אצל חלק קטן מהמטופלים נובע הגרד ממחלות ממאירות של פי הטבעת כמו קרצינומה של תאי הקשקש. אי־טיפול בגרד שנובע מממאירות עלול להיות מסכן חיים, ולכן נדרשת בדיקה של אזור פי הטבעת.

את הבדיקה עושים רופא עור (בהסתכלות, ללא מגע) או כירורג פרוקטולוג (באמצעות רקטוסקופ כדי לבדוק את החלק הפנימי של החלחולת).

אולם אף שגרד בפי הטבעת הוא סימפטום שלרוב אינו מעיד על בעיה מסכנת חיים, אי־אפשר להתעלם מהשפעותיו הקשות על איכות החיים. הגרד עלול לפגוע בתפקוד היום־יומי של המטופלים בעבודה ובחיי החברה ולגרום לתסכול רב.

כמה זמן זה נמשך?

משך הזמן שבו סובלים מהתסמינים נגזר מהסיבה לגרד ומטיב הטיפול שניתן. לכן במקרה של גרד בפי הטבעת יש להגיע לאבחון ולטיפול אצל רופא עור מומחה. ללא טיפול עלול הגרד להימשך חודשים ואף שנים.

יש לי גרד באזור פי הטבעת זה שנים רבות, ואני אובד עצות. מה לעשות?

מומלץ להגיע לבדיקה אצל רופא עור מומחה. באמצעות קביעת האבחנה המדויקת ומתן טיפול מתאים ניתן לפתור את הבעיה אחת ולתמיד.

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש