פורסם בראשונה: 25.10.2010
עדכון אחרון: 25.01.2016

איזה דיכאון: כל מה שרציתם לדעת עליו

לקריאה נוחה
הרבה אנשים אומרים שהם מדוכאים, אבל איך מבדילים בין דכדוך או עצבות חולפת לבין דיכאון לפי ההגדרה הרפואית שלו? מי סובל יותר מדיכאון - נשים או גברים? מה הסימנים שלו, איך מטפלים ואיך אפשר לעזור למי שסובל?
שירותי בריאות כללית במדריך על דיכאון

בקיצור

1.

מדובר בתופעה שכיחה, אחת מכל חמש נשים ואחד מכל עשרה גברים לוקים בה.

2.

בניגוד לעצבות שעוברת מהר יחסית. דיכאון נשאר ופוגע בתפקוד היומיומי עד כדי סיכון של ממש.

3.

דיכאון הוא מחלה לכל דבר, שמצריכה תשומת לב וטיפול - פסיכותרפיה, תרופות או שילוב שלהם.

"אני בבאסה", "אני בדיכאון" - אלה ביטויים שאנשים משתמשים בהם כשלא טוב להם מבחינה רגשית, והם מרגישים עצובים, לא מרוצים, או מוטרדים. מה קורה כשהתחושות האלו מתמשכות, איך יודעים האם מדובר בדיכאון או בצורת דיבור? המדריך הזה יעשה לכם סדר:

כל מי שאומר שהוא בדיכאון סובל ממנו מבחינה רפואית?

דיכאון כהפרעה פסיכיאטרית שייך לקבוצת הפרעות המכונות "הפרעות במצב הרוח". מדובר בתופעה נפשית נפוצה, המתבטאת בעיקר במצב רוח ירוד לאורך זמן של שבועיים או יותר, אובדן הנאה ועניין, תחושות אשמה ללא קשר למציאות, דימוי עצמי נמוך, הפרעות בשינה ובתיאבון, תחושה של ירידת אנרגיה כללית וירידה בריכוז.

ניתן לסבול מדיכאון בצורה קלה וקצרה, או לחילופין בצורה ממושכת וחמורה, שעלולה אפילו לסכן חיים. הבעיה יכולה להיות כרונית, מאורע חד פעמי או תופעה שבאה והולכת. כך או כך, מחלת הדיכאון גורמת לפגיעה משמעותית ביכולתו של הפרט לנהל את תפקידיו בחיי היומיום, וגורמת לירידה משמעותית באיכות החיים.

דיכאון הוא הפרעה שכיחה מאוד, במיוחד בקרב מבוגרים: 4.4% מאוכלוסיית העולם סובלת מדיכאון לפי נתונים המתפרסמים על ידי הקולג' המלכותי של הפסיכיאטרים בבריטניה. אחת מכל חמש נשים ואחד מכל עשרה גברים עתידים לסבול מדיכאון בשלב מסוים של החיים.

לא כל אדם שמשתמש בביטוי "אני בדיכאון" אכן סובל ממנו. למעשה, לרוב זה לא כך. עצב, דכדוך, מועקה, אלה חלק ממגוון הרגשות שאדם חווה. הם מופיעים בזמנים שונים במהלך החיים, לרוב בעקבות אירועים בחיים, חלקם פשוטים וחלקם קשים יותר.

תחושות אלה יכולות להופיע לזמן קצר, אפילו כרגש חולף למספר דקות, ולזמן ארוך יותר, כמו מספר ימים.

אחד מכל 10 ישראלים סובל מדיכאון

והנה 10 מיתוסים שבטח חשבתם שנכונים

 

מה ההבדל בין דיכאון בשפה היומיומית להגדרה הרפואית?

באופן מאוד כללי ההבדל קשור לעוצמה של התחושות המדוברות, לחומרה שלהן, ולמשך הזמן, למה שמלווה אותן, וכן להשפעה שיש להן על האדם שסובל מהן

בדיכאון מתרחש שינוי מהותי במצב הרוח, וכן בדרך שבה האדם רואה את עצמו ואת העולם.

כאשר תחושת של דיכאון, עצב, נטייה לבכי ודכדוך, מופיעים בלווי תסמינים נוספים, נמשכים זמן רב, ומשפיעים לרעה על התפקוד, ניתן לחושד שמדובר בדיכאון.

כאשר אדם סובל מדיכאון יש לרוב תסמינים נוספים, מעבר לתחושה הפנימית. אם אתם או מישהו קרוב לכם סובל מחלק מהתסמינים הבאים או כולם למשך שבועיים ויותר, זה עלול להיות דיכאון:

ירידה ביכולת ליהנות: דברים שבעבר גרמו הנאה כבר לא מהנים כמו פעם. במקרים חמורים שום דבר לא גורם הנאה.

חוסר אנרגיה וחוסר רצון לעשות דברים: אין חשק לכלום, או כמעט לכלום, וקשה להביא את עצמך לידי פעילות.

הפרעות בשינה או באכילה: קושי להירדם, או התעוררות מאוד מוקדמת בבוקר בלי יכולת לחזור לישון. לפעמים בזמן שבו לא מצליחים לישון, מופיעות מחשבות מטרידות ועצובות, פסימיות.

לפעמים אין תאבון שניכר בירידה לא מכוונת במשקל. לפעמים להפך - עליה בתאבון ועליה לא מכוונת במשקל.

קושי בריכוז וקושי בקבלת החלטות: קשה להתרכז בעבודה או בשעות הפנאי - יש מי שלא יצליחו לקרוא ספר או לראות סרט. לפעמים ההרגשה היא כאילו שהזיכרון נפגע, כי הבעיה בריכוז גורמת להם לשכוח מה התכוונו לעשות, או איפה הניחו חפץ מסוים.

אנשים מתארים קושי בקבלת החלטות, גם אם הן פשוטות ויומיומיות. לפעמים הקושי משתק, והאדם מגיע למצב שבו הוא פשוט נמנע מפעילויות שונות כי הוא לא מסוגל להתארגן.

מחשבות פסימיות וראיה שחורה של העולם ושל עצמו: מי שבדיכאון רואה את העולם דרך משקפיים שחורים. הוא יכול לחשוב על עצמו מחשבות קשות של חוסר ערך עצמי, והעתיד נראה לו חסר תקווה.

מצבים חמורים במיוחד הוא עלול להיות מוצף במחשבות שלא קשורות למציאות - למשל להיות משוכנע שמשהו רע עומד לקרות לו, שהוא חולה במחלה פיזית קשה או שהוא עומד לקרוס מבחינה כלכלית.

ירידה ניכרת בתפקוד: בעבודה, בשעות הפנאי או בתפקוד במערכות היחסים.

מחשבות או מעשים אובדניים: במקרים קשים של דיכאון שלא מטופל עלולות יכולות להופיע גם מחשבות על חוסר טעם בחיים, חוסר רצון לחיות ואף מחשבות אובדניות ורצון של האדם לפגוע בעצמו ולסיים את חייו.

מחשבות כאלה דורשות התייחסות מידית. אם הן מופיעות אצלכם, או ששמעתם אותן אצל אדם קרוב - חשוב לפנות באופן מיידי לחדר מיון בבית החולים הקרוב, או לחדר מיון פסיכיאטרי.

​כך פונים לקבלת סיוע נפשי:

מדריך לרפורמה בבריאות הנפש

 

דיכאון פוגע ברמת התפקוד היומיומי לאורך זמן. עצבות חולפת לא פוגעת בתפקוד באופן משמעותי לאורך זמן. הבדל נוסף הוא שעצבות קשורה הרבה פעמים לגורם או סיבה מסוימת שקרו, ואילו דיכאון יכול לקרות ללא קשר או ללא פרופורציה למאורע או לסיבה.

בחיי כולנו מתרחשים אירועים שיעציבו אותנו, אבל אנשים שאינם דיכאוניים מסוגלים להתמודד ולהמשיך לתפקד. עצב הוא טבעי כתוצאה מחוויות כמו מחלה קשה, פיטורים, מוות במשפחה או גירושים, אך גם כתוצאה מחוויות פחות קשות ומשמעותיות. תחושות אלו שוככות עם חלוף הזמן.

רק 25% מהסובלים מדיכאון בעולם מקבלים טיפול

דיכאון שלא מטופל עלול להימשך חודשים. לפעמים יש הקלה אחרי כמה חודשים או שבועות, אבל האדם מרגיש שהדיכאון נמשך בעוצמה נמוכה יותר, ושהוא לא באמת חזר לעצמו.

יש מה לעשות: כיום יש טיפול יעיל בכמה מישורים: שיחתי, פסיכותרפיה, טיפול תרופתי או שילובים שלהם. ניתן לאבחן דיכאון באופן אמין ולהתאים טיפול כדי להפסיקו.

למרות זאת, רק אחוז קטן מהסובלים מדיכאון בעולם מטופלים. כמה? ההערכות נעות סביב 10% עד 25%, בהתאם למדינה. למה רק הם? כנראה בגלל חוסר מודעות לבעיה או היעדר מערך טיפול מתאים.

למרבה הצער קיימות עדיין סטיגמות ודעות קדומות לגבי קבלת עזרה בבעיות רגשיות ונפשיות, כולל דיכאון. תחושות של דיכאון נתפשות לעתים כחולשה, ולא כסימן לכך שהחיים יצאו מאיזון. חשוב להבין שחולה בדיכאון לא יכול להבריא בכוחות עצמו, ושהסבל הוא רב.

מי מוסמך לטפל?

ניתן בהחלט לפנות לרופא משפחה לייעוץ ראשוני כאשר עולה חשד לדיכאון. הוא מוסמך לטפל  ולרשום מרשמים לתרופות נוגדות דיכאון.

מקרים מורכבים יותר - לדוגמה כאשר מדובר בדיכאון חמור, במחלות פסיכיאטריות נלוות, או בחוסר תגובה מספקת לטיפול תרופתי, רופא המשפחה יפנה את המטופל לפסיכיאטר. כיום ניתן לפנות לפסיכיאטרים דרך מרפאת האם.

טיפול בדיכאון על ידי פסיכותרפיה

הטיפול השיחתי שיעיל בפני עצמו במקרים קלים, ניתן על ידי פסיכולוגים, עובדים סוציאליים שהוכשרו לכך או פסיכיאטרים. ישנם סוגים שונים של טיפול פסיכותרפי, ולאחר הערכה מקצועית ניתן להתאים את הטיפול לאדם הסובל.

באופן כללי, טיפול בשיטה קוגנטיבית התנהגותית - או בקיצור באנגלית CBT - נמצא יעיל במיוחד נגד דיכאון. מדובר בטיפול מובנה, מוגבל בזמן, שמתייחס לאופן החשיבה וההתנהגות של אותו אדם.

טיפול בדיכאון על ידי תרופות

הטיפול התרופתי שנחשב כטיפול הבחירה מתבסס על תרופות שעובדות על הממיר העצבי סרוטונין, שנמצא במוח באופן טבעי. Serotonin reuptake inhibitors. התרופות מחזירות את האיזון של החומר הזה במוח.

התרופות הראשונות מסוג זה ששווקו בארצות הברית היו פרוזאק (Fluoxetine, אפקטין, פלוטין, פרוזק, פריזמה), סרטראלין (Sertraline, לוסטראל, סרטראלין, זולופט), ופארוקסטין (Paroxetine, סרוקסט, פקסיל, פאקסט), שהגיעו מעט אחר כך.

יש תרופות שעובדות גם על חומרים נוספים, למשל משפחת SNRI - (Serotonin Norepinephrine Reuptake Inhibitor). תרופות ממשפחה זו עובדות במנגנון של עיכוב הקליטה והפירוק גם של הסרוטונין וגם של הנוירואפינפרין.

לרוב משתמשים בקבוצת תרופות זו כאשר התגובה לתרופות ממשפחת ה־SSRI אינה משביעת רצון, התרופות השייכות לקבוצה זו כוללות: ונלאפקסין (Venlafaxine Hydrochloride, ויאפקס, ונלה, אפקסור), מילנציפראם (Milnacipran, איקסל).

קבוצת תרופות אחרת וותיקה נקראת משפחת התרופות הטריציקליות. הן משפיעות על נוראדרנלין, וחלקן על סרוטונין. לרוב יש להן יותר תופעות לוואי: יובש בפה, קושי במתן שתן והשפעה על הלב, ולכן השימוש בהם יגיע רק כקו שני או שלישי, וכקו ראשון הטיפול המועדף הוא טיפול בתרופות ממשפחת ה־SSRI.

תרופות ששייכות לקבוצה זו כוללות אנאפרניל (Clomipramine, אנאפרניל, מרוניל), טופרניל (Imipramine, טופרניל, פרימוניל), אלטרול (Amitriptyline, אלטרול, אלטרולט, טריפטל), נורטילין (Nortriptyline, נורטילין), דסיפראמין.

אילו תופעות לוואי יש לתרופות?

רבים חוששים מתופעות הלוואי. בעבר היו רק תרופות נוגדות דיכאון שגרמו לתופעות לוואי קשות, כפי שפורט קודם. כיום לעיתים אין כלל תופעות לוואי, ולעיתים תופעות קלות יותר.

גם כשלוקחים אותן בחשבון עדיף להיות עם כמה תופעות לוואי קלות מאשר להיות בדיכאון. תודות למגוון הגדול אפשר למצוא לכל אחד את התרופה שמתאימה לו במינון שטוב בשבילו עם כמה שפחות תופעות לוואי.

האתגר העיקרי הוא שעדיין לא ניתן לדעת מראש מי יסבול מתופעות לוואי מתרופה מסוימת, וצריך להתחיל ולראות. אם המצב לא משתפר, אפשר להחליף את התרופה.

כדי שהתרופה תעזור חשוב לקחת אותה באופן עקבי, כל יום. לוקח שלושה עד שישה שבועות עד שהן משפיעות. אין טעם לקחת את התרופה לימים ספורים ולהפסיק, או לנסות לקחת אותה רק ביום רע ולא לקחת ביום טוב, או לשנות מינונים על דעת עצמכם. היא פשוט לא תפעל.

דבר נוסף שחשוב לדעת הוא שאם מפסיקים את הטיפול לפני הזמן הדיכאון עלול לחזור. מסיבות אלו חשוב להיות בליווי אצל פסיכיאטר או אצל רופא המשפחה שיעקוב אחרי המצב, וידע מתי להעלות או להוריד את המינון, או להפסיק את הטיפול.

טיפול בדיכאון בחשמל - ECT

טיפול חשמלי הוא דרך יעילה לטיפול באנשים הלוקים בדיכאון חמור שאינו מגיב לטיפול בתרופות אנטי דיכאוניות, או בחולים שסובלים מתופעות לוואי חמורות כתוצאה מהטיפול התרופתי, או בחולים שסובלים מדיכאון כה חריף שיש לשפר את מצבם במהירות.

מדובר בטיפול שכרוך בסטיגמה קשה, ומעורר פחד אצל אנשים. חשוב לדעת שהוא אפקטיבי, מבוצע כיום בהרדמה מלאה ולא כרוך בכאב. כמו כן, לא ניתן לטפל ב־ECT בלי הסכמה מפורשת בכתב של המטופל.

דיכאון עלול לסכן את חיי הסובלים ממנו

דיכאון כרוך בתמותה, ועלול להוביל לאובדנות. לכן חשוב שתהיו קשובים לעצמכם, ולסביבה, ולפנות לטיפול מייד אם הסימנים שמנינו מופיעים.

אם זה קורה לאדם קרוב אליי, איך אפשר לעזור?

התמיכה מהסביבה הקרובה של משפחה וחברים יכולה לעזור בצורה משמעותית ביותר. העזרה שלכם יכולה להתבטא קודם כל על ידי עידוד מי שסובל לפנות לעזרה מקצועית.

היו קשובים אליו ושימו לב לסימנים, ולכל שינוי. בחלק מהמקרים יהיה קשה לאנשים שלוקים בדיכאון לפנות לעזרה על דעת עצמם. התמיכה שלכם יכולה לעזור להם לעשות זאת.

כמו שציינתי בהתחלה - במקרים של מחשבות או מעשים אובדניים חשוב להגיע עם האדם למיון בהקדם.

בנוסף, חשוב לא לשפוט את האדם המדוכא, ולהבין שהוא לא מסוגל "לקחת את עצמו בידיים" וזקוק לעזרה מקצועית כדי להחלים. דיכאון הוא מחלה, וכשם שהייתם נערכים, תומכים ועוזרים במקרה של מחלה גופנית, באותה מידה יש לתמוך באדם שסובל מדיכאון.

ד"ר ליאת הולר הררי היא פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית בקבוצת שירותי בריאות כללית

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת שירותי בריאות כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל