חיפוש

dsdsdsd
שבוע 6 להריון

שבוע 6

יש מאכלים שעושים לך רע? תגידי שלום לבחילות. מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 6 להריון

צוות אתר כללית

מרגישה חולשה? ריח של קפה, של אוכל מטוגן או של מאכלים אחרים גורם לך לרוץ להקיא? את ממש לא לבד.

בתקופה הזאת רבות מהנשים ההרות סובלות מבחילות. לבחילות האלה יש שם: "מחלת הבוקר של ההריון", אבל בעצם אין להן שעות קבועות, והן יכולות להגיע בכל שעה משעות היום בלי לבדוק אם את  עסוקה במשהו קצת יותר חשוב. בהחלט אפשרי שאצלך השם שיתאים יותר לתופעה הזאת הוא: "מחלת הבוקר, הצהריים, הערב והלילה של ההריון". יש גם חדשות טובות? יש.

ככה זה יהיה כל ההריון?
תקופת הבחילות לא נמשכת לאורך כל תקופת ההריון, ובדרך כלל מסתיימת בתחילת השליש השני. למנוע אותן לגמרי אי אפשר, אבל יש לנו 10 שיטות להקל על בחילות.

רק מעטות מהנשים סובלות מבחילות ומהקאות מרובות עד כדי כך שהתפקוד היומיומי שלהן נפגע. אם את מרגישה שזה המצב, אין סיבה שתסבלי כל כך, וכדאי לך להתייעץ עם הרופא שלך בנוגע לתרופות מתאימות או בנוגע לצורך בעירוי נוזלים שיעזור לך להתאושש.

אין לך בכלל בחילות?
שיחקת אותה. בחילות אינן מצביעות על הריון תקין, בדיוק כמו שהיעדר בחילות אינו מצביע על הריון לא תקין.

בזמן שאת (אולי) מקיאה את נשמתך, העובר שלך צומח. במהלך השבוע הוא יגיע לאורך של כ־8 מילימטרים. אחרי שבשבוע שעבר התחיל הלב שלו לפעום, השבוע מצטרפים הכבד והכליות לסדרת האיברים המתפקדים.

ואם זה לא די, בבדיקת האולטרסאונד, שאותה תוכלי לעשות החל מהשבוע, כבר ניתן להבחין בצורות קטנות של משוטים המבשרות על העתיד: ידיים ורגליים. גם האוזניים והעיניים ממשיכות להתפתח, ואפילו פתחי הנחיריים מופיעים.

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

1. בדיקות סקר גנטיות לאיתור זוגות בסיכון למחלות תורשתיות - אם לא עשית אותן לפני ההריון, מומלץ מאוד שתעשי אותן בהקדם.

מדוע הבדיקות חשובות כל כך? גם כשאין היסטוריה משפחתית לכך, קיים בכל הריון סיכון קטן שייוולד תינוק עם מחלה או עם מום. בעזרת בדיקות הסקר הגנטיות (בדיקות דם פשוטות), שמותאמות למוצא של בני הזוג, ניתן כיום לגלות עוד לפני ההריון, או כבר בשלב מוקדם מאוד שלו, נשאות לכמה מחלות קשות העוברות בתורשה ועלולות להימצא אצל העובר.

במהלך פגישה עם אחות קדם הריון ומידע גנטי, היא תדפיס לך דו"ח ממוחשב ולפיו תוכלי לדעת אילו בדיקות לנשאות של מחלות גנטיות מומלצות לך ולבן הזוג. כיצד מזמנים תור לאחות מידע גנטי בלחיצת כפתור, כמה עולות הבדיקות, מה אם אחד מבני הזוג נמצא נשא? הכנו לך מדריך נרחב ובו תשובות לכל השאלות החשובות.

2. בדיקות דם ושתן
הזמן הנכון ביותר להתחיל במעקב הריון אצל הרופא שלך ואצל אחות ליווי הריון הוא בין השבועות 8-6. בפגישה הראשונה יעבור איתך הרופא על ההיסטוריה הרפואית שלך, על אורח החיים שלך, ויבדוק את משקל גופך.

בנוסף, יפנה אותך הרופא לסדרת בדיקות מעבדה שגרתיות: ספירת דם, בדיקת סוג הדם ונוגדנים ל־Rh, בדיקת דם לסוכר בצום, בדיקת שתן לכללית ולתרבית ובדיקת VDRL (לגילוי עגבת).

לעיתים יוסיף הרופא עוד בדיקות לפי שיקול דעתו, כמו למשל מצב חיסוני לווירוסים מסוימים (כמו CMV, HBV, HIV), תפקודי בלוטת התריס או בדיקות אחרות בהתאם למצבך הרפואי. 

הבדיקות יתבצעו ללא עלות במרכז לבריאות האישה או במרפאה. לזימון תור לבדיקות במרפאה לחצי כאן, או צרי קשר עם המרפאה או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק. רוצה לדעת עוד? ריכזנו את התשובות לכל השאלות החשובות לקראת הבדיקות במדריך אחד.

3. אולטרסאונד ראשון
הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד המשדר גלי קול אל תוך הבטן (לרחם) באמצעות מתמר המחובר אליו. ההד המוחזר מן העובר, השליה ומי השפיר נקלט במתמר, מתורגם לתמונה ומועבר בזמן אמיתי למסך.

האולטרסאונד נעשה בגישה בטנית או בגישה נרתיקית או בגישה משולבת, לפי שיקול דעתו של הרופא. בשבועות מוקדמים של ההריון הגישה תהיה לרוב נרתיקית.

באולטרסאונד הראשון בודק הרופא את מקומו של שק ההריון (בתוך הרחם או מחוצה לו), את הדופק של העובר (כדי לוודא שהוא חי), את מספר העוברים ואת גיל ההריון.

יש לך עוד שאלות? אנחנו ממליצים שתקראי את מדריך ההנחיות לאולטרסאונד הראשון בהריון.

הכנה לבדיקת אולטרסאונד

לכל סרטוני בדיקות ההריון >

4. מעקב אחות
אחת לחודש עד השבוע ה־36 ואחת לשבועיים החל מהשבוע ה־36 ועד השבוע ה־40, תבדוק לך האחות מספר מדדים: לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובצקות.

הבדיקות יבוצעו אצל האחות במרכזי בריאות האישה או בטיפות חלב. לזימון תור חייגי 2700*, או צרי קשר ישירות עם סניף טיפת חלב או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק. את יכולה להיעזר במנוע החיפוש שבקצה העליון של העמוד.

אם את בהריון ראשון, כללית מציעה לך הריון בליווי אישי - ליווי צמוד של אחות הריון לכל השאלות והתהיות שמתעוררות אצלך במהלך שבועות ההריון. לזימון תור לאחות ליווי הריון (בהריון ראשון בלבד) לחצי כאן.

העלייה המומלצת במשקל במהלך ההריון וגם קצב העלייה משתנים בין יולדת ליולדת. עלייה חריגה במשקל או העדר עלייה במשקל תחייב לעתים בירור נוסף.

אז כמה צריך לעלות במשקל במהלך הריון?

BMI לפני הריון

מצב ה־BMI

תוספת רצויה

מתחת ל־18.5​תת־משקל​18-12.5 קילוגרם​
24.9-18.5​משקל תקין​16-11.5 קילוגרם​
29.9-25​עודף משקל​11.5-7 קילוגרם​
גדול מ־30​השמנה​9-5 קילוגרם

 

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש