חיפוש

dsdsdsd
חזרת, ילד מפריח בועות

הכל אודות חזרת

מחלת החזרת כבר לא מפורסמת כמו פעם (ותודה לחיסון), אבל היא עדיין כאן. כל מה שאתם חייבים לדעת על חזרת, על הסיבוכים האפשריים, על דרכי ההידבקות ועל החיסון שייגן עליכם לכל החיים

דוקטור יורם בלשר

ד"ר יורם בלשר

בקיצור

01

מה זה חזרת? מחלת ילדים הנגרמת על ידי וירוס וגורמת לנפיחות בצדי הפנים. זה קורה הרבה? מאז 1998 הונהגו חיסונים לחזרת, וכך היא הפכה למחלה נדירה יחסית.

02

זה מסוכן? לחזרת עלולים להיות סיבוכים שונים: דלקת באשכים, דלקת בשחלות, דלקת קרום המוח ועוד.

03

חשיבות החיסון: מאז הוכנס החיסון לשימוש קפדני הוא גרם לירידה של עד 90% בתחלואה מחזרת.

​מה זה חזרת?

חזרת היא מחלה מידבקת שנגרמת על ידי נגיף (וירוס). לפני הנהגת החיסון נגדה, החזרת הייתה מאד נפוצה, אבל היום המצב שונה. למעשה, החזרת הפכה עם השנים ממחלת ילדים קלאסית למחלה נדירה יחסית.

חזרת מתאפיינת בנפיחות וברגישות בצדי הפנים. הנפיחות מופיעה לפני ומתחת לאפרכסות האוזניים, בהתאם למיקום בלוטות הרוק באזור (בלוטות ה־Parotis). הנפיחות ( והצורה שהיא מעניקה לפנים) היא מקור השם של המחלה.

סימני החזרת

תקופת הדגירה (הזמן שחולף ממועד החשיפה לווירוס ועד תחילת המחלה) היא ארוכה יחסית ונמשכת 14 עד 25 ימים. הממוצע הוא בדרך כלל 17 ימים.

עם תום תקופת הדגירה מופיעים תסמיני החזרת הטיפוסיים - נפיחות בצידי הלסת התחתונה שנגרמת על ידי דלקת של בלוטות הרוק. לנפיחות יכולים להתלוות כאב ורגישות באזור ולעיתים כאב בבליעה. בדרך ככל שתי בלוטות הרוק נגועות, אם כי ייתכן שרק בלוטה בצד אחד תהיה נגועה.

סימנים נוספים שיכולים להופיע הם חום, כאבי ראש, כאבי מפרקים, כאב בטן (בדרך כלל לא קשה), עייפות, חוסר תיאבון והרגשה כללית ירודה. לעיתים לא שכיחות, בלוטות רוק נוספות עלולות להיות נגועות (מתחת ללסת התחתונה, לדוגמה). משך התסמינים הוא לרוב בין 7 ל־10 ימים, ובסיומם חולפת המחלה ללא השאר שריד.

לעיתים המחלה היא סוב-קלינית, כלומר מתפתחת ללא התופעות האופייניות. במקרים אלו, הילד בדרך כלל נראה "זרוק", סובל מחום לא גבוה, נזלת קלה וחוסר תיאבון קל- סימנים המאפיינים מחלות נגיפיות רבות.

אבחון של חזרת מבוסס בעיקר על התמונה הקלינית שלה, כלומר - הנפיחות האופיינית. במקרה הצורך ניתן לאשש את האבחנה באמצעות בדיקת נוגדנים כנגד הוירוס בדם.

זה מידבק?

חזרת היא מחלה מידבקת. הדבקת הסביבה בחזרת נגרמת על ידי חשיפה לשיעול ופיזור טיפות רוק זעירות באוויר. ההידבקות במחלה אפשרית כבר כמה ימים לפני הופעת סימני המחלה, שכן הווירוס כבר מצוי בהפרשות הרוק. שיא המחלה, והזמן הרגיש ביותר להידבקות, הוא בסוף החורף ובתחילת האביב.

האם יש סיבוכים?

לחזרת מספר סיבוכים אפשריים ובתקופה של טרם החיסון הם היו שכיחים למדי.

1. דלקת קרום המוח: שכיחותו של סיבוך זה גבוהה יחסית ומופיעה בכמחצית מהחולים בחזרת. בניגוד לדלקת קרום המוח שנגרמת מחיידק (שהיא מחלה שעלולה להיות בעלת משמעות חמורה), דלקת קרום המוח שמתפתחת על ידי נגיף החזרת היא מחלה קלה יחסית שמתבטאת בחום, כאב ראש, קשיון עורף, רגישות של העיניים לאור (פוטופוביה) ולעיתים הקאות.

אבחון דלקת קרום המוח נעשה על ידי ניקור מותני. בעזרת מחט מיוחדת שואבים נוזל שדרה ובודקים אותו לנוכחות חיידקים ומדדים אחרים. עם קיומו של חשד לדלקת קרום המוח, יש חשיבות גבוהה לביצוע הניקור כדי לשלול גורם חיידקי, מצב שדורש טיפול אנטיביוטי מיידי דרך הווריד. הבדיקה לא מסוכנת וכרוכה בכאב קל במקום הדקירה בגב. לניקור ולשאיבת נוזל השדרה יש גם יתרון טיפולי משום שלאחר השאיבה, כתוצאה מירידה של לחץ הנוזלים בתעלת השדרה, תורגש מיד הקלה בכאבי הראש שמאפיינים את המצב. הדלקת בקום המוח חולפת תוך ימים ספורים, ופגיעה במערכת העצבים המרכזית היא נדירה מאד.

2. דלקת של האשכים: דלקת האשך מתבטאת בנפיחות פתאומית של האשך ומלווה בכאב ורגישות למישוש. הדלקת מופיעה לרוב באשך אחד אך לעיתים גם בשניהם. למצב יכולים להתלוות גם חום, בחילות והקאות. הסימפטומים חולפים תוך ימים מספר, ובניגוד לחשש, למעט מקרים נדירים ביותר, הדלקת לא גורמת לעקרות.

3. דלקת בשחלות: דלקת בשחלות מופיעה לרוב במקרי חזרת המופיעים לאחר גיל ההתבגרות. הדלקת מאופיינת בכאבי הבטן, והיא חולפת ללא טיפול מיוחד וללא פגיעה בפריון.

4. חירשות: וירוס החזרת הוא הגורם השכיח ביותר לחירשות חד־צדדית נרכשת בגיל הילדות. סיבוך זה נדיר ומופיע בשכיחות של 1 לכל 20,000 חולים. לעומת הסיבוכים האחרים שברובם המכריע חולפים ללא נזק, החירשות היא קבועה ללא אפשרות לטיפול.

5. סיבוכים נדירים נוספים הם דלקת הלבלב וכן דלקת נגיפית של שריר הלב. שניהם חולפים ללא שייגרם נזק שיורי.

חיסון נגד חזרת: הגנה לכל החיים

החיסון הוכנס לשימוש קפדני בארץ בשנת 1988 (בשילוב חיסון נגד חצבת ואדמת), וגרם לירידה דרסטית של עד 90% בתחלואה מחזרת.

החיסון, המבוסס על וירוס חי מוחלש, ניתן בגיל שנה ולאחר מכן מנת דחף בכתה א' ולילדות שוב בכתה ז'. הוא מקנה, מעשית, הגנה לכל החיים.

לא מומלץ לתת את החיסון לפני גיל שנה, כיוון שלתינוק עשויים להיות נוגדנים כנגד חזרת שהועברו אליו דרך השליה במהלך ההריון. הנוגדנים יכולים לנטרל את הנגיף שבחיסון ולמנוע את יעילותו.

האם יש תופעות לוואי לחיסון?

תופעות הלוואי נדירות ביותר, ואף אם מתפתחת דלקת של בלוטת הרוק או של האשכים היא קלה וחולפת במהרה ללא שריד.

אין לתת את החיסון לילדים שרגישים לביצים, שכן הווירוס שבחיסון גדל ומיוצר בתאים של עוברי תרנגולות. אין לתת את החיסון גם לילדים שרגישים לאחד ממרכיבי החיסון כגון ניאומיצין או ג'לטין.

יש להימנע מלחסן חולים עם פגיעה במערכת החיסון ונשים בהריון, על אף  שאין דיווח על מומים מולדים הקשורים להדבקה בחזרת של האם ההרה. יש לציין שמחלת החזרת אצל אישה בהריון (בשליש הראשון) עלולה לגרום להפלה.

ואם בכל זאת נדבקתי, איך מטפלים?

אין טיפול ספציפי כנגד מחלת החזרת או סיבוכיה, וגם אין צורך בטיפול לאור המהלך הקל והשפיר של המחלה.

החיסון גרם למהפך ממשי, וממחלה נפוצה ביותר עם סיבוכים רבים ירדה שכיחותה באופן דרמטי. יעילותו של החיסון מוכחת בעת מגיפות, שאמנם אינן שכיחות, אבל מתרחשות כאשר הנגיף נתקל באוכלוסיות לא מחוסנות. גם במקרה זה, כמו בחיסונים אחרים, ניכרת החשיבות המרבית של הקפדה על מתן חיסונים.

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש