חיפוש

dsdsdsd
חזרת, ילד מפריח בועות

הכל אודות חזרת

מחלת החזרת כבר לא מפורסמת כמו פעם (ותודה לחיסון), אבל היא עדיין כאן. כל מה שאתם חייבים לדעת על חזרת, על הסיבוכים האפשריים, על דרכי ההידבקות ועל החיסון שייגן עליכם לכל החיים

דוקטור יורם בלשר

ד"ר יורם בלשר

בקיצור

01

חזרת היא מחלה הנגרמת על ידי וירוס וגורמת לנפיחות בצדי הפנים.

02

זה מסוכן? לחזרת עלולים להיות סיבוכים שונים: דלקת באשכים, דלקת בשחלות, דלקת קרום המוח ועוד.

03

חשיבות החיסון: מאז הוכנס החיסון לשימוש קפדני הוא גרם לירידה של עד 90% בתחלואה מחזרת.

​מה זה חזרת?

חזרת היא מחלה זיהומית שנגרמת על ידי נגיף (וירוס). לפני שהחל החיסון נגדה חזרת הייתה נפוצה מאוד, אבל עם השנים הפכה ממחלת ילדים קלאסית למחלה נדירה יחסית.

סימני החזרת

תקופת הדגירה (הזמן שחולף ממועד החשיפה לווירוס ועד תחילת המחלה) היא ארוכה יחסית ונמשכת 14 עד 25 ימים. הממוצע הוא בדרך כלל 17 ימים.

עם תום תקופת הדגירה מופיעים תסמיני החזרת הטיפוסיים: נפיחות ורגישות בצידי הלסת התחתונה בפנים, מתחת לתנוכי האוזניים, בהתאם למיקום בלוטות הרוק באזור (בלוטות ה־Parotis).

לנפיחות יכולים להתלוות כאב ורגישות באזור ולעיתים כאב בבליעה. בדרך ככל שתי בלוטות הרוק נגועות, אם כי ייתכן שרק בלוטה בצד אחד תהיה נגועה.

סימנים נוספים שיכולים להופיע: חום, כאבי ראש, כאבי מפרקים, כאב בטן (בדרך כלל לא קשה), עייפות, חוסר תיאבון והרגשה כללית ירודה. לעיתים לא שכיחות, בלוטות רוק נוספות עלולות להיות נגועות (מתחת ללסת התחתונה, לדוגמה). משך התסמינים הוא לרוב בין 7 ל־10 ימים, ובסיומם חולפת המחלה ללא השאר שריד.

לעיתים המחלה מתפתחת ללא התופעות האופייניות. במקרים אלו, הילד בדרך כלל נראה "זרוק", סובל מחום לא גבוה, נזלת קלה וחוסר תיאבון קל - סימנים המאפיינים מחלות נגיפיות רבות.

איך יודעים שמדובר בחזרת?

אבחון של חזרת מבוסס בעיקר על התמונה הקלינית שלה, כלומר - הנפיחות האופיינית. במקרה הצורך ניתן לאשש את האבחנה באמצעות בדיקת נוגדנים כנגד הווירוס בדם.

זה מידבק?

חזרת היא מחלה מידבקת. הדבקת הסביבה בחזרת נגרמת על ידי חשיפה לשיעול ופיזור טיפות רוק זעירות באוויר. ההידבקות במחלה אפשרית כבר כמה ימים לפני הופעת סימני המחלה, שכן הווירוס כבר מצוי בהפרשות הרוק. שיא המחלה, והזמן הרגיש ביותר להידבקות, הוא בסוף החורף ובתחילת האביב.

האם עלולים להיות סיבוכים?

לחזרת מספר סיבוכים אפשריים שהיו שכיחים למדי בתקופה של טרום החיסון. 

1. דלקת קרום המוח: השכיחות של סיבוך זה גבוהה יחסית ומופיעה בכמחצית מהחולים בחזרת. בניגוד לדלקת קרום המוח שנגרמת מחיידק (שהיא מחלה שעלולה להיות בעלת משמעות חמורה), דלקת קרום המוח שמתפתחת על ידי נגיף החזרת היא מחלה קלה יחסית שמתבטאת בחום, כאב ראש, קשיון עורף, רגישות של העיניים לאור (פוטופוביה) ולעיתים הקאות.

אבחון דלקת קרום המוח נעשה על ידי ניקור מותני. בעזרת מחט מיוחדת שואבים נוזל שדרה ובודקים אותו לנוכחות חיידקים ומדדים אחרים. עם קיומו של חשד לדלקת קרום המוח, יש חשיבות גבוהה לביצוע הניקור כדי לשלול גורם חיידקי, מצב שדורש טיפול אנטיביוטי מיידי דרך הווריד.

הבדיקה לא מסוכנת וכרוכה בכאב קל במקום הדקירה בגב. לניקור ולשאיבת נוזל השדרה יש גם יתרון טיפולי משום שלאחר השאיבה, כתוצאה מירידה של לחץ הנוזלים בתעלת השדרה, תורגש מיד הקלה בכאבי הראש שמאפיינים את המצב. הדלקת בקום המוח חולפת תוך ימים ספורים, ופגיעה במערכת העצבים המרכזית היא נדירה מאוד.

2. דלקת של האשכים: דלקת האשך מתבטאת בנפיחות פתאומית של האשך ומלווה בכאב ורגישות למישוש. הדלקת מופיעה לרוב באשך אחד אך לעיתים גם בשניהם. למצב עלולים להתלוות גם חום, בחילות והקאות. הסימפטומים חולפים תוך ימים מספר, ובניגוד לחשש, למעט מקרים נדירים ביותר, הדלקת לא גורמת לעקרות.

3. דלקת בשחלות: דלקת בשחלות מופיעה לרוב במקרי חזרת המופיעים לאחר גיל ההתבגרות. הדלקת מאופיינת בכאבי הבטן, והיא חולפת ללא טיפול מיוחד וללא פגיעה בפריון.

4. חירשות: וירוס החזרת הוא הגורם השכיח ביותר לחירשות חד־צדדית נרכשת בגיל הילדות. סיבוך זה נדיר ומופיע בשכיחות של 1 לכל 20,000 חולים. לעומת הסיבוכים האחרים שברובם המכריע חולפים ללא נזק, החירשות היא קבועה ללא אפשרות לטיפול.

5. סיבוכים נדירים נוספים הם דלקת הלבלב וכן דלקת נגיפית של שריר הלב. שניהם חולפים ללא שייגרם נזק שיורי.

חיסון נגד חזרת

החיסון נגד חזרת הוכנס לשימוש קפדני בארץ ב־1988 (בשילוב חיסון נגד חצבת ואדמת), וגרם לירידה חדה של עד 90% בתחלואה מהנגיף.

מדובר בחיסון חי מוחלש שמכיל זנים מוחלשים של נגיפי המחלה.

החיסון ניתן כתרכיב משולב נגד חצבת, חזרת, אדמת, ואבעבועות רוח (MMRV) או כתרכיב משולב נגד חצבת, חזרת ואדמת (MMR).

החיסון ניתן בשני מועדים במסרת שגרת החיסונים: בגיל 12 חודשים וכיתה א. לפי משרד הבריאות, מומלץ לילדים מגיל 12 חודשים ומעלה, ולכל מי שנולדו משנת 1957 ואילך, לקבל שתי מנות חיסון בהפרש של 4 שבועות לפחות.

לא מומלץ לתת את החיסון לפני גיל שנה, כיוון שלתינוק עשויים להיות נוגדנים כנגד חזרת שהועברו אליו דרך השליה במהלך ההריון. הנוגדנים יכולים לנטרל את הנגיף שבחיסון ולמנוע את יעילותו.

לחצו כאן למידע נוסף על החיסון נגד חזרת.

האם יש תופעות לוואי לחיסון?

תופעות הלוואי נדירות ביותר, וגם אם מתפתחת דלקת של בלוטת הרוק או של האשכים היא קלה וחולפת במהרה ללא שריד.

למי אסור להתחסן?

• ילדים שרגישים לביצים, שכן הווירוס שבחיסון גדל ומיוצר בתאים של עוברי תרנגולות. 

• ילדים שרגישים לאחד ממרכיבי החיסון כגון ניאומיצין או ג'לטין.

• חולים עם פגיעה במערכת החיסון.

• נשים בהריון (למרות שאין דיווח על מומים מולדים הקשורים להדבקה בחזרת של האם ההרה).

יש לציין שמחלת החזרת אצל אישה בהריון (בשליש הראשון) עלולה לגרום להפלה.

ואם בכל זאת נדבקתי, איך מטפלים?

אין טיפול ספציפי נגד חזרת או נגד הסיבוכים שלה, וגם אין צורך בטיפול בעקבות המהלך הקל והשפיר של המחלה.

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית

ד"ר דנה פלורנטין ​היא מומחית ברפואת משפחה. היא מנהלת את מרפאת לב העיר בפתח תקוה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש