חיפוש

dsdsdsd
אישה מתמודדת עם פוסט קורונה תוך כדי יום עבודה מהבית

פוסט קורונה (קורונה מתמשכת, Long Covid)

כבר החלמתם מקורונה אבל עוד חווים תסמינים? אתם לא לבד. נראה שרבים ממחלימי הקורונה עדיין מתמודדים עם תופעות מגוונות, ובהם כאב ממושך, גם לאחר תקופה ארוכה. מהם התסמינים של Long Covid, האם הם ניתנים לטיפול, ומתי הם צפויים לחלוף? כל התשובות

ד"ר דנה ילין

בקיצור

01

תופעת הקורונה המתמשכת (Long Covid) או פוסט קורונה מאובחנת אצל מחלימי קורונה שמדווחים על מגוון תסמינים.

02

לפי המידע שהצטבר, כ־10% ממחלימי הקורונה יחוו אחד או יותר מהתסמינים של קורונה מתמשכת.

03

ישנן מספר דרכי טיפול שממוקדות תסמינים תוך שילוב עבודה עצמית וסיוע של מטפלים מוסמכים.

הרפואה המודרנית נאלצת להתמודד עם מחלת הקורונה ובמקביל לעמוד על השלכותיה קצרות הטווח וארוכות הטווח ולטפל בהן. אחת מהתופעות האלה היא הקורונה המתמשכת (Long Covid) או בשמה האחר – פוסט קורונה.

מהם התסמינים של קורונה מתמשכת, ואיך יודעים שזה מה שיש לי?

הקורונה המתמשכת מאובחנת אצל מחלימי קורונה שמדווחים על מגוון תסמינים שמפריעים להם לחזור לשגרת יומם ולתפקודם לפני המחלה.

לפי ההגדרה, התסמינים נמשכים יותר מחודש ובחלק מן המקרים גם יותר משלושה חודשים ממועד האבחנה של מחלת הקורונה. 

אלה הם התסמינים השכיחים ביותר של קורונה מתמשכת:

• עייפות.

קוצר נשימה.

• פגיעה בזיכרון ובקשב.

• פגיעה מתמשכת בחוש הטעם ובחוש הריח: היעלמות מלאה, קהות חושים או ריחות לוואי וטעמי לוואי שהאדם לא חווה קודם. 

• כאבי שרירים וכאבי מפרקים.

וישנם תסמינים נוספים שתיארו אנשים שסבלו מקורונה מתמשכת:

כאבים בחזה.

• כאבי ראש.

• דפיקות לב מואצות.

נשירת שיער.

• כאבי גרון וכאבי אוזניים.

סחרחורת.

התסמינים יכולים להופיע במחלימים מקורונה בכל דרגת חומרה ולא רק לאחר מחלה קשה, ולא יהיו בהכרח זהים בין מחלימים שונים. יש מחלימים שמדווחים על פגיעה מבודדת, כמו היעלמות חוש הריח בלבד, ויש הסובלים ממגוון רחב של תסמינים המופיעים במקביל.

חשוב לזכור: גם אם זיהיתם את עצמכם בין שורות אלה, אין לקבוע נחרצות שזאת האבחנה שלכם באופן עצמאי: לפני שמחליטים שמדובר בקורונה מתמשכת, יש לעבור הערכה אצל רופא או רופאת המשפחה כדי לשלול סיבות אפשריות אחרות לתופעות שאתם חווים.

האם קורונה מתמשכת נפוצה בקרב מחלימים?

כמו בכל דבר שקשור בקורונה, המידע מתעדכן ומשתנה כל הזמן. במחקרי אוכלוסייה גדולים קשה להתחקות אחר כל המטופלים שסובלים מקורונה מתמשכת, ולכן עדיין לא ניתן לקבוע בוודאות עד כמה התופעה נפוצה.

ההערכה הרווחת כיום היא שכ־10% ממחלימי הקורונה יחוו תסמין אחד או יותר מבין התסמינים המפורטים מעלה. 

ואחרי שמבריאים? יש לקורונה המתמשכת השלכות ארוכות טווח?

קשה לקבוע בוודאות, שכן לא עבר מספיק זמן, ואין עדיין מידע מקיף מספיק כדי לקבוע בנוגע להשפעות ארוכות הטווח של התופעה. בשלב הזה נראה כי רוב הסובלים מהתופעה מחלימים בהדרגה ללא השלכות ארוכות טווח.

עם זאת, השלכות עתידיות אפשריות הן פגיעה ריאתית כרונית (פיברוזיס ריאתי), פגיעה קוגניטיבית או פגיעה תפקודית מסוימת.

האם אנשים מסוימים נמצאים בסיכון יותר גבוה מאחרים?

על פי הידוע כיום, קיים קשר בין חומרת הקורונה לבין תסמינים שהמטופל יכול לחוות לאחר ההחלמה. חולים בדרגה חמורה יותר סבלו יותר בהמשך. נראה גם שנשים חוות תסמיני קורונה מתמשכת בשיעור גבוה יותר מגברים. בשלב הזה טרם התגלו גורמי סיכון נוספים.

מחלימים מזה? בתוך כמה זמן?

החדשות הטובות הן שרוב המחלימים מקורונה כלל לא יסבלו מקורונה מתמשכת.

רוב המחלימים החווים תסמינים של קורונה מתמשכת יחוו שיפור הדרגתי לאחר 3 עד 6 חודשים.

לפי המידע המצטבר בימים אלה, שיעור קטן מהמחלימים יוסיף לסבול מתסמינים שונים במשך שנה ואף יותר מכך.

האם גם ילדים נמצאים בסיכון לקורונה מתמשכת?

על פי הידע שהצטבר עד כה, ילדים קטנים (עד גיל 10 שנים) אינם נוטים לפתח תסמינים מתמשכים. לעומת זאת, התופעה מאובחנת יותר ויותר במתבגרים בני 11 עד 18 שנים, ושכיחותה עולה עם הגיל. 

בני הנוער מתארים תופעות זהות לתופעות שעליהן מדווחים מבוגרים.

בסקר שערך משרד הבריאות בקרב ילדים מחלימים בגילי 3 עד 18 שנים נמצא כי כ־11.2% מהילדים חוו תסמינים לאחר ההחלמה וחלק אף נותרו עם תסמינים 6 חודשים לאחר המחלה (בין 1.8% ל־4.6%).

תוצאות הסקר הראו שהסיכון לתסמינים ארוכי טווח עולה ככל שעולה גיל הילד. בנוסף, נראה כי הסיכוי ללונג קוביד גדל גם בקרב הילדים שחוו תסמינים כשאומתו כחיוביים לנגיף הקורונה.

לממצאי הסקר באתר משרד הבריאות.

מה בנוגע לחולים שהיו אסימפטומטיים? האם יש סיכוי שהתסמינים יופיעו גם אצלם?

כן, קיים סיכוי כזה. למרפאות למחלימים מקורונה מגיעים לעיתים מטופלים שהיו ללא תסמינים, או שחוו תסמינים קלים ביותר במועד המחלה החריפה וסובלים מאוד מתסמינים מתמשכים לאחר מכן.

עם זאת, מדובר בתופעה חריגה, וחשוב לשלול קודם סיבות אחרות לתסמינים בהתייעצות עם רופא או רופאת המשפחה.  

האם הקורונה המתמשכת גם מידבקת?

יש להבחין בין שני מצבים: מחלת הקורונה היא מחלה חריפה אשר חולפת לאחר שבועות בודדים, לכל היותר. לעומת זאת, קורונה מתמשכת היא תוצאה של השלכות מחלת הקורונה על הגוף. בזמן התסמינים של קורונה מתמשכת המטופלים אינם מידבקים. 

עם זאת, ישנו מצב נדיר אחר, persistent COVID (קוביד עיקש), המופיע לעיתים נדירות במטופלים מדוכאי חיסון. במקרים כאלה אין ביכולתה של המערכת החיסונית להדביר את הנגיף. המחלה תתבטא באופן מעט שונה (תלוּוה בחום ובמדדי דלקת גבוהים) ועלולה להמשיך להיות מידבקת.

האם יש דרכים לטפל בתסמינים או למנוע השלכות ארוכות טווח של הקורונה?

הטיפול בקורונה מתמשכת ממוקד בתסמינים ומשתנה בהתאם:

קוצר נשימה ועייפות: ראשית, מומלץ לשלול גורמים אחרים לתופעות - בסיוע רופא או רופאת המשפחה.

בהמשך מומלץ להתחיל לעסוק בפעילות גופנית בעצימות נמוכה ולהעלות בהדרגה את רמת הפעילות. לדוגמה, הליכה קלה או השתכשכות במים במשך 5 עד 10 דקות מדי יום ועלייה הדרגתית של משך הזמן היומי בכל שבוע. אם אתם מרגישים שהפעילות גורמת לירידה קיצונית באנרגיה ובתפקוד הכללי, מומלץ לנוח כמה ימים ולחזור לפעילות בעצימות נמוכה יותר.

הטיפול בתסמינים קשים יותר כולל תוכניות שיקום במכונים לפיזיותרפיה ברחבי הארץ, כולל שיקום ריאתי ושיקום סיבולת. בבית החולים בילינסון פועלת כבר יותר משנה תוכנית ייעודית למחלימים מקורונה הסובלים מתסמינים כאלה. 

פגיעה קוגניטיבית (ירידה בזיכרון או ביכולת הריכוז): ההמלצה היא להפנות את המטופל להערכה במכון לריפוי בעיסוק. לאחר ההערכה יתאימו למטופל, במידת הצורך, תוכנית לשיקום קוגניטיבי. גם לתסמינים האלה אפשר למצוא מענה בתוכנית למחלימים של בית החולים בילינסון.

• פגיעה מתמשכת בחוש הריח ו/או בחוש הטעם: ההמלצה למטופלים האלה היא להתמיד ב"אימון חוש הריח". במהלך האימון מתרגל המטופל הרחה של 4 ניחוחות עזים במשך 20 שניות בכל נחיר, פעמיים ביום. 

מומלץ להשלים את האימון מדי יום במשך 3 חודשים. אם אין שיפור, או שקיים שיפור חלקי בלבד, יש להחליף את הניחוחות ולתרגל שוב ל־3 חודשים נוספים.

נכון לעת הזאת, הדרך היחידה למנוע השלכות ארוכות טווח של מחלת הקורונה היא להימנע מהדבקה. לכן כדי לשמור על הבריאות לטווח הרחוק מומלץ להתחסן נגד קורונה ולהישמע להנחיות של משרד הבריאות.

ד"ר ילין היא מומחית בפנימית ומחלות זיהומיות, מנהלת המרפאה למבריאי קורונה במרכז הרפואי רבין־בילינסון ורופאה במרפאת כפר סבא הירוקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש