חיפוש

dsdsdsd
בחורה צעירה מכסה את פניה במהלך התקף חרדה באמצע רחוב מלא באנשים

מה זה התקף חרדה ומהי הפרעת חרדה?

זה יכול לקרות בבית, כשהולכים ברחוב, או בקולנוע, מתוך שינה, וזה יכול לקרות גם במקום רחוק, כמו למשל באמצע טיול בתאילנד, או אפילו בבית קפה פריזאי. ולא - זה לא אומר שאתם משתגעים. מדריך קצר להתקף חרדה (ומה זה) - וגם מה ההבדל בינו לבין הפרעת חרדה

ד"ר מירית שני-סלע, ד"ר רז אבן, ד"ר ליאת הולר הררי

צריכים עזרה? אנחנו במרחק שיחת טלפון

הקמנו עבורכם שירות שמאפשר לכם לקבל - ללא עלות - תמיכה נפשית מאנשי המקצוע שלנו בתחום בריאות הנפש בשלושה מפגשים טלפוניים. לכל המידע

מה זה התקף חרדה?

התקפי חרדה (שנקראים גם "התקפי פאניקה") הם התקפים שמופיעים ללא סיבה ברורה, ובמסגרתם עלולים לחוש חרדה או פחד גדול, לרוב עם תחושות גופניות של עלפון, דופק לב מהיר ומורגש, הזעה, תחושת חום וסחרחורת, צורך לרוץ לשירותים - ותסמינים נוספים.

זה יכול לקרות בבית, כשהולכים ברחוב, או בקולנוע, זה יכול לקרות מתוך שינה וזה יכול לקרות גם במקום רחוק, כמו למשל באמצע טיול בתאילנד, ככה פתאום, או אפילו בבית קפה פריזאי.

התחושה במהלך התקף חרדה מאוד מפחידה, ועלולה להיות מלווה בפחד ממוות ("אני מרגישה שאני הולכת למות"), משגעון ("מה קורה לי? אני משתגע?"), מחנק או מהתעלפות ("אין לי אוויר!") ואף בחשש (לא מציאותי, אגב) מהתקף לב בגלל הדופק המהיר המורגש בעוצמה.

למרות התסמינים האלה, שאכן מפחיד לחוות אותם, אם אכן מדובר בהתקף חרדה ולא במצב רפואי אחר - המצב איננו מסוכן, ויש לו טיפול מצוין.

כמה זמן זה נמשך?

התקף חרדה ממוצע, מתחילתו ועד לשיא עוצמתו, נמשך לרוב בין שתיים לחמש דקות. בפרק זמן זה ההתקף מגיע ל"שיא" שאחריו נותרת תחושה לא נוחה, אם כי לרוב ללא התסמינים של דפיקות לב מואצות או קוצר נשימה. במקרים רבים, שיא התחושה הלא נוחה מקביל לשיא ההתקף, ואחר כך באה ירידה בעוצמת התחושות המאיימות האופייניות להתקף.

כאשר חשים שהתקף חרדה מתחיל, ניתן להפעיל טכניקות להרפיה המסוגלות להפחית משמעותית את עוצמתו ולהחזיר את השליטה העצמית במצב. טכניקות כאלה ניתנות ללימוד במסגרת טיפולים קוגניטיביים־התנהגותיים, וכמובן, יש גם אפשרויות תרופתיות מצוינות לטיפול.

אוקיי, אז מה זה לכל הרוחות ההתקף הזה?

התקף חרדה (התקף פאניקה) הוא, למעשה, מקרה של "אזעקת שווא" של מערכת ההתרעה המצויה בגוף שלנו זה עשרות אלפי שנים. מערכת זו עתיקה מאוד ומופעלת כשיש חשש לסכנה המאיימת על האדם (וכאשר יש סיבה אמיתית לפחד ולנקוט בצעדים הנדרשים).

התסמינים הגופניים שתוארו למעלה הם למעשה הדרך של הגוף להכין את עצמו לקראת התמודדות עם איום באופן של "לחימה או בריחה". מערכת זו של "הפעלת הפחד" כנגד מה שנתפס כאיום היא עתיקת יומין, היא חשובה ביותר להישרדות שלנו כבני אדם ולכן היא רגישה מאוד.

אז מה - היא פועלת גם "סתם"?

לפעמים כן. ומסיבות שונות. כמו מערכת אזעקה ברכב, שאמורה להתריע מפני פריצה ומופעלת לעתים רק ממשב רוח חזק, גם מערכת הפחד בגוף שלנו יכולה להיות מופעלת ללא סיבה ממשית.

וזה התקף חרדה?

בדיוק. אזעקת שווא זו היא התקף חרדה.

התקף כזה יכול להתרחש גם מתוך שינה או בזמן ערות. ידוע, למשל, כי בתקופות של מתח ולחץ יש סיכוי גבוה יותר להתרחשות התקף כזה ויש אנשים שהם רגישים מאוד לפתח התקפים כאלה. בכל מקרה, התקף חרדה אינו הפרעת חרדה.

אז מהי הפרעת חרדה?

הפרעת חרדה מתפתחת כאשר אנחנו מנסים להבין "למה זה קרה לנו" ומוצאים הסברים שעלולים להיות שגויים וקשורים להתנהגות שלנו ("חטפתי התקף חרדה בזמן שנסעתי ברכב, וזה עלול להיות מסוכן כי אאבד שליטה, לכן אני לא אסע יותר לעולם ברכב").

אם בעקבות התקפי חרדה אנו מנסים להימנע מפעילויות שונות שעלולות, לדעתנו, להביא להתפרצות של ההתקף הבא ("חטפתי התקף חרדה בסרט, אז לא הולכים יותר לקולנוע") - מתפתחת "התנהגות מניעתית" והפרעת חרדה.

יש לזה עוד תסמינים?

כן. לרוב, בהפרעת חרדה, אנחנו הופכים רגישים יתר על המידה לסימני הגוף השונים ועלולים - ולעתים קרובות אף עושים זאת בפועל - לפרש כל הזעה קטנה כסימן להתקף המתקרב.

אפשר לדעת מה בדיוק גורם להתקפי חרדה או להפרעת חרדה?

אפשר לנסות ולברר זאת במסגרת טיפול פסיכולוגי אישי, וזה אף מומלץ. בייחוד אם התקפי החרדה או הפרעת החרדה מפריעים לאורח החיים הרגיל שלך.

איך פונים לטיפול פסיכולוגי?

כל המידע נמצא כאן.

​​הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים

מה עם טיפול מיידי בשעת מצוקה?

מוקד האחיות של הכללית: הכוונה, ייעוץ וסיוע במצבי מצוקה רפואית.
פשוט חייגו 2700*, מכל טלפון.

חדר המיון של המרכז לבריאות הנפש גהה, מקבוצת כללית,  בפתח־תקווה: הכוונה, ייעוץ וסיוע במצבים קשים של מצוקה נפשית.

קו החירום של ער"ן (עזרה ראשונה נפשית): טלפון 1201 (בכל הארץ).

בתי החולים של הכללית: בכל בית חולים פועל חדר מיון לטיפול בפניות דחופות ובמקרי טראומה.


ד"ר רז אבן הוא מומחה בפסיכיאטריה ובפסיכולוגיה

ד"ר מירית שני-סלע היא פסיכולוגית קלינית במרכז לבריאות הנפש שלוותה, מקבוצת כללית

ליאת הולר הררי היא פסיכולוגית ופסיכיאטרית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש