בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 23.02.2009
עדכון אחרון: 24.09.2015
  • ליאורה הראל פרופ' ליאורה הראל

כשהסטרפטוקוקוס בגרון פוגש את המפרקים

לקריאה נוחה
דלקת בגרון שנגרמה מסטרפטוקוקוס עלולה להסתבך ולגרום להופעתה של קדחת השיגרון. זו עלולה לפגוע במפרקים ובלב, ולכן חשוב להקפיד על טיפול אנטיביוטי עם זיהוי הדלקת בגרון במשך עשרה ימים

בקיצור

1.

לא צריך לקחת אנטיביוטיקה לטיפול בכל כאב גרון. התרופה יעילה נגד מחלות שנגרמות מחיידקים בלבד, לא וירוסים.

2.

במקרים של חיידקים מסוימים כן חשוב מאוד לקחת אותה. למשל בטיפול בחיידק הסטרפטוקוקוס שגורם לדלקת גרון ולאחר מכן לסיבוכים מסוכנים.

3.

הוא גורם לקדחת שגרון, והיא מתבטאת בדלקות מפרקים ולעיתים בנזק חמור ובלתי הפיך ללב. טיפול אנטיביוטי יכול למנוע את הופעת הקדחת.

האם צריך לקחת אנטיביוטיקה על כל כאב גרון? בקצרה: לא. באריכות: יש מקרים שבהם אנטיביוטיקה היא הטיפול הנכון, ואפילו ההכרחי שיכול להציל חיים.

כיום יותר רופאים ומטופלים יודעים שלא כל מחלה מצריכה טיפול אנטיביוטי. קודם כל, חשוב לדעת שאנטיביוטיקה, כשמה, פועלת נגד יצורים חיים (גם אם קטנים מאוד שלא ניתן לראות בעין אדם). כלומר, היא פועלת נגד חיידקים, ולא נגד נגיפים (וירוסים).

מתן אנטיביוטיקה על מחלה שנגרמת מנגיף, לכן, לא רק שלא תעזור, היא אפילו יכולה לגרום לנזק כי האנטיביוטיקה פוגעת גם בחיידקים הטובים שחיים בגוף, ומחלישה אותו. זו הסיבה, אגב, שמומלץ לקחת פרוביוטיקה כתוסף במהלך או בסיום טיפול אנטיביוטי.

לקיחת אנטיביוטיקה ללא צורך, או הפסקת הטיפול באמצע כי האדם מרגיש יותר טוב גורמת גם לנזק בתחום הרפואי לטווח הארוך. יש סוגי חיידקים שמפתחים כך עמידות לתרופה, ובפעמים הבאות הם מסתגלים ולא מושפעים ממנה יותר.

מצד שני, במקרים של מחלות שנגרמות מחיידקים, חלקן עלולות לגרור סיבוכים קשים ואף להיות מסכנות חיים - אם לא יטופלו בזמן וכראוי עם אנטיביוטיקה.

איך יודעים אם כאב הגרון או כל מחלה אחרת מצריכה אנטיביוטיקה? במקרים שבהם יש ספק - מומלץ לפנות לרופאה או לרופא, במיוחד כשהכאבים עזים, החום עולה והמחלה לא עוברת לבד תוך ימים ספורים.

הרופאים יידעו אילו בדיקות לבצע, כמו משטח גרון למשל, כדי לראות מי תוקף את הגוף שלכם וימליצו על טיפול מתאים.

החשש מהנזק שהאנטיביוטיקה גורמת לגוף כשלוקחים אותה שלא לצורך מובן, אבל גם היום יש מקרים שבהם היא דרך הטיפול המומלצת. אחד המקרים האלו הוא כשהדלקת נגרמת מחיידק סטרפטוקוקוס, שלכבודו נתכנסנו.

סטרפטוקוקוס: האנטיביוטיקה מונעת סיבוכים

במקרה אחד כזה ​​​​​​גאיה, ילדה בת עשר, ההתלוננה על כאב גרון ועל חום גבוה. הרופא אבחן דלקת גרון חיידקית והמליץ על טיפול אנטיביוטי במוקסיפן במשך עשרה ימים. במשטח גרון זוהה אצלה חיידק סטרפטוקוקוס.

ההורים חששו וחיכו עם מתן האנטיביוטיקה. בינתיים החום ירד תוך שלושה ימים, גם כאבי הגרון פחתו, וכולם היו מרוצים כי חשבו שגאיה החלימה. 

כעבור שלושה שבועות היא החלה לפתע לצלוע על רגל ימין וסבלה מנפיחות, מאודם ומכאבים עזים בברך הימנית והחום שלה עלה חזרה ל־39 מעלות. ההורים פנו שוב לרופא, והוא המליץ לאשפז אותה. 

במהלך האשפוז נדדה הדלקת מהברך הימנית לקרסול השמאלי ומשם המשיכה לברך השמאלית. בגלל הכאבים החזקים לא יכלה גאיה ללכת ונזקקה לכיסא גלגלים.

ביום החמישי למחלה נתגלתה בבדיקת לב איוושה חדשה, ובדיקת אקו לב הראתה פגיעה משמעותית באחד ממסתמי הלב. האבחנה הייתה חד־משמעית: קדחת השיגרון (Rheumatic Fever) שנגרמה בעקבות דלקת הגרון שלא טופלה.

​​מהי קדחת השיגרון?

מחלה דלקתית שתוקפת בכל גיל - חוץ מאשר בינקות - אך שיא שכיחותה הוא בגילאים 5 עד 15. המחלה עלולה לפגוע בכמה איברים בגוף: מפרקים, לב, עור ומוח. מחולל המחלה הוא החיידק סטרפטוקוקוס בטא המוליטי מקבוצה A, והקדחת מופיעה שניים עד שלושה שבועות לאחר דלקת הגרון.

קדחת השיגרון שכיחה יותר באוכלוסייה ברמה סוציו־אקונומית נמוכה ובאוכלוסיות שחיות בצפיפות יתר, כי התנאים האלה מאפשרים את התפשטות החיידק.

הופעה של קדחת השיגרון תלויה לא רק בגורם המזהם, הסטרפטוקוקוס שגורם לדלקת הגרון, אלא גם בגורם המאכסן - האדם. חוקרים מעריכים שקיימת נטייה גנטית שמכתיבה מי יחלה במחלה. ההערכה הזאת מסבירה את הנטייה המשפחתית לחלות בקדחת.

איך נוצרת המחלה?

אין עדיין תשובה חד־משמעית לשאלה. אנחנו כן יודעים שלא החיידקים עצמם גורמים לדלקת. התיאוריה המקובלת היא שמדובר בתגובה אוטואימונית: עם הופעת הזיהום נוצרים בגוף נוגדנים לחיידק. בגלל דמיון בין מרכיבי החיידק לבין מרכיבי גוף שונים תוקפים הנוגדנים איברים שונים בגוף כמו מפרקים ולב.

העובדה שחולפים כמה שבועות מתחילת הזיהום בגרון ועד להופעת המחלה מחזקת את התיאוריה הזאת, שכן דרוש זמן להיווצרות הנוגדנים.

מהן התופעות שמאפינות את קדחת השיגרון?

 דלקת מפרקים (ארטריטיס) - מופיעה בקרב יותר מ־75% מהחולים. המפרקים הופכים להיות אדומים, נפוחים וכואבים מאוד. תכונה אופיינית לדלקת מפרקים: קיימת נדידה של הדלקת ממפרק למפרק. למרות התמונה הדרמטית בהתחלה, כל התלונות בנוגע למפרקים חולפות בתוך כחודש־חודשיים גם ללא טיפול. וחשוב מכול: לא נגרם אף פעם נזק קבוע.

 דלקת שכבות הלב (קרדיטיס) - מופיעה בקרב 50%-60% מהחולים. זו התופעה החמורה ביותר של קדחת השיגרון, כיוון שבתצורתה זו עלולה המחלה לגרום לתמותה בשלב החריף שלה ולנזק קבוע ובלתי הפיך למסתמי הלב. זו גם הסיבה לאמירה ש"קדחת השיגרון מלקקת את המפרקים, אך נושכת את הלב".

מידת החומרה משתנה ממחלה קלה, המתבטאת רק באיוושה הנשמעת בבדיקת הלב, ועד לאי־ספיקת לב קשה ולהפרעות קצב. האבחנה נעשית בעזרת בדיקת אקו לב (אקוקרדיוגרפיה).

 כוראה (chorea) - תנועות לא רצוניות בפנים, בידיים וברגליים. אלה מופיעות בעקבות פגיעה במערכת העצבים המרכזית. מקור המילה כוראה הוא בשפה היוונית ופירושה ריקוד (כוראוגרפיה). השם שניתן למחלה בא לתאר מעין תנועות ריקוד שהחולה עושה ללא שליטה.

מדובר במחלה נדירה המופיעה רק בקרב 10%-15% מהמקרים, והיא מלווה בחוסר יציבות רגשית, בנטייה לבכי, בהפרעות שינה ובחרדה. כל התופעות האלה חולפות בתוך כמה חודשים.

 תופעות עוריות - קישריות תת־עוריות ופריחה אופיינית.

 חום

 שקיעת דם מוחשת - כשבגוף יש דלקת או זיהום תאי הדם נעים מהר יותר, וניתן לראות זאת בבדיקה. 

 אק"ג - בבדיקה השגרתית להערכת תפקוד הלב מופיע סימן אופייני לקדחת השיגרון: חסם פרוזדורי־חדרי מדרגה ראשונה.

איך יודעים שמדובר בקדחת השיגרון?

האבחנה של קדחת השיגרון נעשית על סמך כמה קריטריונים שמבוססים על הסימנים שתוארו כאן. בנוסף נדרשת גם הוכחה שהיה באחרונה סטרפטוקוקוס, וזאת בעזרת משטח גרון או באמצעות בדיקת דם המראה עלייה ברמת הנוגדנים לסטרפטוקוקים (ASO).

איך מטפלים במחלה ובמאפייניה?

• בדלקת מפרקים מטפלים באספירין או בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים כמו נקסין ואדויל.

• הטיפול במחלת הלב תלוי בחומרת הפגיעה: ממנוחה בלבד ועד לטיפול בסטרואידים, משתנים ודיגוקסין.

• לכוראה יש כיום כמה טיפולים תרופתיים יעילים: טגרטול ודפאלפט.

זיהו אצל הילד שלי קדחת שיגרון. מה צופה לו העתיד?

אם מישהו חלה במחלה, סביר שיחזור ויחלה בה, אם יבוא שוב במגע עם חיידק הסטרפטוקוקוס. אם הייתה פגיעה בלב בהתקף הראשון של קדחת השיגרון, יש סבירות גבוהה שהיא תחזור גם בהתקפים הבאים.

איך אפשר למנוע את הופעת המחלה?

הדרך העיקרית למנוע את הופעת הקדחת היא לטפל בחיידק הסטרפטוקוקוס עוד בשלב דלקת הגרון - באמצעות מתן טיפול אנטיביוטי (מוקסיפן, רפאפן).

חשוב מאוד לקחת את התרופה לפי ההנחיות ולסיים אותה גם אם מרגישים יותר טוב. לרוב הטיפול ניתן לעשרה ימים, כי טיפול קצר יותר אינו יעיל במניעת המחלה.

גם לעיתוי הטיפול יש חשיבות: כדי למנוע קדחת שיגרון יש לתת את הטיפול האנטיביוטי בתוך תשעה ימים מהרגע שבו מופיעים סימני המחלה.

מרגע שהילד חלה בקדחת השיגרון, הוא חייב לקבל טיפול מונע, כדי שלא יחלה שוב בדלקת גרון סטרפטוקוקלית ובעקבות כך תחזור המחלה. הטיפול הזה ניתן באמצעות זריקת פניצילין פעם בארבעה שבועות או באמצעות מתן תכשירי פניצילין דרך הפה (מוקסיפן, רפאפן).

משך הטיפול המונע משתנה לפי חומרת המחלה: לרוב הוא ניתן עד גיל 21 ולפחות במשך חמש שנים מאז ההתקף של קדחת השיגרון (הארוך מבין שניהם). אם הייתה פגיעה בלב, ניתן הטיפול עד גיל 40. לחולים שנשארו עם נזק במסתם בלב מומלץ לקבל טיפול מונע לכל החיים.

כמובן שבמקרה שאתם או הילדים שלכם חליתם, חשוב ללכת לרופא שלכם ולקבל הנחיות ספציפיות.

ובשורה התחתונה?

אם אתם או הילדים שלכם סובלים מדלקת גרון חריפה: פנו לרופאה או לרופא שלכם. אם תתגלה דלקת חיידקית, סביר להניח שיירשם לכם טיפול אנטיביוטי וחשוב לקחת אותו לפי ההנחיות ולא להפסיק באמצע.

אפשר לקחת פרוביוטיקה כדי לחזק חזרה את הגוף ולהשיב לו את החיידקים הטובים שנפגעים מהאנטיביוטיקה. ניתן לקחת פרוביוטיקה בתוסף או במאכלים שמועשרים בחיידקים אלו. לפרטים על כך התייעצו עם הרופאה או עם הרוקח. 

פרופ' ליאורה הראל היא מומחית למחלות מפרקים בילדים, מנהלת המרפאה הראומטולוגית וסגנית מנהל מחלקת ילדים ג' במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל