חיפוש

dsdsdsd
ניתוח שקדים

ניתוח שקדים: מדריך להורים

מתי ממליצים על ניתוח להסרת שקדים? מה התועלת בהם, ולמה בכל זאת אפשר להסתדר בלעדיהם? מהן תופעות הלוואי, וכמה זמן נמשכת ההחלמה? כל השאלות וכל התשובות על הניתוח להסרת שקדים

ד"ר גידי בכר

ד"ר גידי בכר

הרופא המליץ לכם שהילד יעבור ניתוח להסרת השקדים? עכשיו, כשאתם בבית מול המחשב, אתם בוודאי שואלים את עצמכם: האם כדאי לעשות את הניתוח והאם הוא מסוכן? מהן תופעות הלוואי, ואולי בכלל אפשר לוותר על הניתוח?

לפני מתן תשובה לשאלות שמציקות לכם, קצת ידע כללי: השקדים מצויים בחלל הלוע (החלק האחורי של הפה) משני צידי בסיס הלשון. השקדים הם חלק מהמערכת הלימפתית של גופנו, שהיא עצמה חלק ממערכת החיסון האחראית למלחמה בחיידקים, בנגיפים ובמזהמים אחרים החודרים לגוף דרך חלל הפה. זאת הסיבה שלעיתים השקדים גדלים ונעשים אדומים ורגישים. זה קורה כאשר הם מגיבים לזיהום שחדר לגופנו. באופן כללי, השקדים גדולים יותר בילדות ומצטמקים בגיל מבוגר יותר. לכן הניתוחים להסרת שקדים נעשים בדרך כלל בילדים, אך גם מבוגרים עלולים להזדקק להם.

האם ניתוח הסרת שקדים חושף אותנו ליותר זיהומים?

לא. השקדים הם רק זוג בלוטות לימפה ממערך של מאות בלוטות לימפה נוספות באזור הראש והצוואר. אין כל הוכחה מדעית שכריתת השקדים פוגעת במערכת החיסון או מעלה את הסיכון להופעת זיהומים.

מה זה שקד שלישי?

שקד שלישי קרוי גם אדנואיד (או פוליפ), וכמו השקדים גם הוא חלק מהמערכת הלימפתית. השקד השלישי ממוקם בחלק האחורי של האף ולעיתים עלול לגרום לחסימה של האף, לירידה בכושר השמיעה עקב נוזלים באוזניים, לנזלת כרונית, לנשימה דרך הפה, לנחירות ולהפסקות נשימה בשינה. לעיתים מסירים את השקד השלישי בניתוח לכריתת שקדים. השקד השלישי, כמו השקדים, מוגדל יותר בילדות וקטן בהדרגה עם השנים.

מדוע יש צורך בניתוח שקדים?

הניתוח להסרת השקדים היה מאוד נפוץ בעבר, וכל ילד שזיהו אצלו שקדים מוגדלים או שחלה כמה פעמים בדלקות לוע היה עובר את הניתוח. עם השנים הבינו הרופאים כי לא בכל מקרה צריך להסיר את השקדים, וכיום ההתוויות להסרת השקדים הן במקרים הבאים:

• אם השקדים המוגדלים חוסמים מעבר תקין של אוויר ואף גורמים להפסקות נשימה בשינה.

• גם דלקת חוזרות ונשנות בלוע (טונסיליטיס, דלקת גרון או דלקת שקדים) עשויות לגרום לרופא לשקול להמליץ על ניתוח להסרת שקדים. עם זאת, לא כל דלקת בלוע  גוררת בעקבותיה המלצה לניתוח. ניתוח מומלץ לאחר תיעוד מספר רב של דלקות בשנה עם עדות ברורה לזיהום חיידקי הכולל חום, כאבים בבליעה, תפליטים לבנים על השקדים ונפיחות בלוטות בצוואר העליון.

• סיבות נוספות אך פחות שכיחות לניתוח הן ריח רע מהפה (ריח בואש), לרוב עקב מזון החודר לכפלי השקד.

• מבוגרים עלולים להזדקק לניתוח להסרת שקדים,כאשר קיים חשד לגידול.

אילו בדיקות יש לעשות לפני הניתוח?

יש לעשות ספירת דם ובדיקת תפקודי קרישה. הבדיקות האלה נעשות במרפאות של כללית בסמוך למועד הניתוח, ויש להעביר את התוצאות למנתח. אם הילד או המבוגר סובלים ממחלות אחרות, יש לתאם פגישה עם הרופא המרדים כשבוע לפני הניתוח. ילדים בריאים יפגשו את המרדים בבוקר הניתוח. מבוגרים הנוטלים מדללי דם (אספירין, קרטיה, קומדין, פלביקס) צריכים להפסיק ליטול את התרופה עשרה ימים לפני הניתוח ובתיאום עם רופא המשפחה ועם המנתח.

 האם צריך לצום לפני הניתוח?

בהחלט. יש לצום שש שעות לפני הניתוח. ילדים רשאים לשתות  (שתייה צלולה בלבד) עד שעתיים לפני הניתוח. 

כיצד נעשה הניתוח?

הניתוח נעשה בהרדמה כללית קצרה. בחדר הניתוח נוכחים המנתח הרופא המרדים ואחיות. אם המנותח הוא  קטין, אחד ההורים יכול ללות אותו לחדר הניתוח ולהיות לצידו עד תחילת ההרדמה. הרופא המרדים מניח מסיכה על פניו של הילד ומזרים גז עדין ומתקתק הגורם להירדמות בתוך שניות ספורות. בשלב הזה ההורה עוזב את חדר הניתוח, המרדים משלים את ההרדמה, והמנתח וצוות חדר הניתוח נכנסים לפעולה. 

במהלך הניתוח נכרתים השקדים דרך חלל הפה ללא חתכים על פני העור. קיימות שיטות שונות לכריתת השקדים, וכל מנתח בוחר את השיטה המועדפת עליו. לרוב משתמשים במכשיר ניתוחי ייעודי או ביחידת קצה חשמלית. כל השיטות בטוחות ויעילות. לא קיימת הוכחה חד־משמעית שאחת עדיפה על האחרת, אולם לפי כמה מחקרים, יש פחות כאבים, וזמן ההחלמה מהיר יותר בשימוש בקובלציה ובמיקרודברידר. המנותח  מתעורר מיד בסיום הניתוח ומועבר לחדר התאוששות, שם הוא פוגש את קרוביו. בהמשך הוא יועבר למחלקת האשפוז. במרבית המקרים משתחרר המנותח למחרת היום מבית החולים.

איך מכינים ילדים לניתוח?  

הכנת ילד לניתוח

מהם הסיכונים והסיבוכים לאחר הניתוח?

• בחילות או הקאות - מופיעות לעיתים עקב ההשפעה של ההרדמה הכללית, אך הן חולפות בתוך שעות ספורות מהניתוח.

• כאב בלוע - מדובר בתופעה שכיחה. לרוב הכאב מתגבר כיממה לאחר הניתוח להסרת השקדים  ובדרך כלל חולף כעבור שבוע עד עשרה ימים.

• כאבי אוזניים - עלולים להופיע בחלק מהמקרים. לרוב לא מדובר בדלקת אוזניים, אלא בכאב מאזור הניתוח שמקרין לאוזן. הכאב עלול להתגבר בזמן בליעה ועלול לגרום לכך שהמנותח יימנע מלאכול או לשתות בימים הראשונים שלאחר הניתוח - דבר שעלול להוביל להתייבשות. לכן חשוב מאוד ליטול משככי כאבים באופן רציף ולהקפיד על שתייה מרובה ועל מזון רך.

• תפליט לבן - במרבית המקרים ניתן לראות תפליט לבן על אזור הניתוח בלוע. זהו מצב תקין של ריפוי, והוא לא מעיד על דלקת או על זיהום.

• חום - ייתכן חום במהלך 24 השעות שלאחר הניתוח (עד 38 מעלות). אם החום אינו חולף כעבור יממה, יש לעדכן את המנתח.

• לעיתים קיים שינוי זמני בקול - שינוי שחולף כעבור כמה ימים.

• ריח רע מהפה - ייתכן לאחר הניתוח, אבל יש לעדכן את המנתח, ולרוב התופעה תחלוף באמצעות טיפול תרופתי קצר.

• דימום מחלל הפה - סיבוך לא שכיח אך מסוכן. הדמם עלול להופיע בדרך כלל ביממה הראשונה לאחר הניתוח, אולם לעיתים רחוקות הוא מופיע שבוע לאחר הניתוח. אם מופיע דימום, יש לפנות מיד לחדר המיון ולעדכן את המנתח.

כמה זמן נמשכת ההחלמה מהניתוח?

תקופת ההחלמה אורכת כשבוע עד עשרה ימים, ובמהלכה יש להקפיד ליטול משככי כאבים. מומלץ לאכול מזון רך ופושר ולהימנע מחשיפה לחום ולפעילות גופנית במשך שבוע. בדרך כלל מומלץ לאכול גלידה ומעדני חלב. הקור מפחית את הכאב ומקטין את הסיכון לדמם.

סרטון - מהרדמה להתעוררות (מרכז שניידר)

מתי ניתן להתרשם מתוצאות הניתוח?

במקרה של דום נשימה בשינה השיפור הוא כמעט מיידי, אולם ניתן להתרשם מהתוצאה הסופית לרוב כעבור כשבועיים־שלושה. במקרים של ניתוח עקב זיהומים חוזרים של השקדים לא ניתן להבטיח שלא תהיה הישנות של דלקות לוע, אולם לרוב מביא הניתוח לירידה משמעותית במספר הדלקות ובחומרתן, ובמקרים רבים הדלקות אף חולפות לחלוטין. 

בשורה התחתונה, האם הניתוח יעיל?

הוא בהחלט יעיל. זהו אחד הניתוחים השכיחים ביותר ברפואת אף־אוזן־גרון, והוא פותר לרוב את הבעיה ומביא לשיפור משמעותי באיכות החיים.

ד"ר גידי בכר הוא רופא אף־אוזן־גרון בכיר ומנתח בשני מרכזים רפואיים של כללית: בית החולים בילינסון במרכז הרפואי רבין ובמרכז שניידר לרפואת ילדים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש