חיפוש

dsdsdsd
בחורה חוסמת את האוזניים בכפות ידיה בזמן שבן זוגה שוכב לידה על המיטה ונוחר

נחירות

מהן נחירות? ממה הן נגרמות? איך מטפלים בהן? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? איך חיים עם נחירות? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב, ד"ר דנה פלורנטין

שם האבחנה בעברית: נחירות
שם האבחנה באנגלית: Snoring
שם האבחנה או קיצורה במערכת קליקס: Snoring

מה זה?

נחירות הן קול שנוצר כתוצאה מרטט של הרקמות הרכות בדרכי הנשימה העליונות במהלך השינה. לרוב נשמעות הנחירות בזמן הכנסת האוויר - השאיפה - אך לעיתים גם הנשיפה (הוצאת האוויר) מלוּוה בנחירות. כמעט כל אחד עלול לסבול מנחירות מדי פעם, ויש מי שנוחרים באופן קבוע.

ממה נגרמות נחירות?

• הנחירות מעידות על קיומה של תנגודת מוגברת לזרימת האוויר בדרכי הנשימה עליונות.

• הנחירות עלולות להעיד על קיומה של תסמונת דום נשימה בשינה - מצב שבו דרכי האוויר העליונות נוטות להיסגר בזמן השינה. עקב כך רמת החמצן בדם יורדת, וישנה פגיעה באיכות השינה והפרשה של הורמוני סטרס. מטופלים שסובלים לאורך זמן מתסמונת דום נשימה בשינה נוטים לסבול מעייפות מוגברת, מלחץ דם גבוה ומסיכון מוגבר למחלות לב.

• נחירות שכיחות יותר אצל מי שסובלים מהתופעות הבאות: השמנה, אף סתום או גודש באף, הפרעות במבנה של עצמות הפנים, שקדים מוגדלים, תת־פעילות של בלוטת התריס ואקרומגליה (מצב של עודף בהורמון הגדילה אצל מטופלים מבוגרים).

• גם ייתכן מצב שבו הנחירות אינן מעידות על קיומה של בעיה רפואית כלשהי. לא ברור האם למטופלים כאלה יש נטייה מוגברת לפתח עם הזמן תסמונת דום נשימה בשינה.

מהם התסמינים?

התסמין העיקרי הוא כמובן הנחירות, אך הרופא המטפל יבקש בדרך כלל מידע נוסף: האם למטופל יש תסמינים של דום נשימה בשינה, כמו אירועים של הפסקת נשימה שאחריהם נשמעת נחירה קולנית, האם המטופל סובל משינה לא רגועה, מיקיצות שמלוּות בתחושה של מחנק, מישנוניות מוגברת במהלך היום, מכאבי ראש בשעות הבוקר, מהפרעות בריכוז או אף במצב הרוח?

נוסף על כך הוא ירצה לדעת אם המטופל סובל ממצבים רפואיים שעלולים לגרום לנחירות כמו אף סתום, נזלת אלרגית, סינוסיטיס כרונית, תת־פעילות של בלוטת התריס.

מאחר שעל רבות מהשאלות האלה יכולים להשיב רק בן הזוג או בת הזוג של המטופל (או של המטופלת) כדאי להגיע יחד איתם לבדיקה אצל הרופא המומחה.

איך אני לעומת האחרים?

מעריכים שכ־50% מהאנשים סובלים מנחירות בדרגות חומרה משתנות. גברים סובלים מהתופעה יותר מאשר נשים.

כמה זמן זה נמשך? זה חד פעמי? זה יחזור?

יש מי שעלולים לסבול מנחירות לעיתים רחוקות, למשל, כאשר הם סובלים מזיהום בדרכי הנשימה העליונות או לאחר צריכת אלכוהול. אחרים נוטים לנחור באופן כרוני.

איך מאבחנים?

כאשר מתברר שהמטופל נוחר באופן כרוני, הרי לאחר תשאול ראשוני וביצוע בדיקה גופנית יש לשקול את האפשרות לעשות לו את הבדיקות הבאות:

• בדיקה במעבדת שינה כדי לאבחן תסמונת דום נשימה בשינה. טיפול בבעיה צפוי להביא לשיפור בהרגשת המטופל ולהפחתה בתחלואה הנלווית ובכלל זה בנחירות.

• אם חושדים שהנחירות התפתחו בעקבות בעיה רפואית מסוימת - כמו נזלת כרונית או סטיית מחיצה באף - כדאי לשקול בירור בהתאם, למשל אצל רופא אא"ג.

איך מטפלים?

• ירידה במשקל לרוב מפחיתה את תדירות הנחירות אצל חלק ניכר מהמטופלים, אך קשה לחזות מראש לאילו מטופלים זה יועיל.

• כדאי להימנע מסיגריות ומאלכוהול, ובמיוחד משתיית משקאות אלכוהוליים בשעות שלפני שהולכים לישון.

• שינה על הגב לרוב מגבירה את הנחירות. ניתן להמליץ למטופלים לנסות להתרגל לישון על הצד. בשוק קיימים כמה מוצרים שנועדו לסייע למטופל להישאר כל הלילה על הצד ולא להתהפך ולעבור לשינה על הגב. מדובר בסוגים שונים של כריות. ניתן גם להכין לבד מוצר יעיל מאוד שימנע שינה על הגב: תופרים בגב הפיג'מה כיס, מכניסים לתוכו כדור טניס וסוגרים את פתח הכיס בתפירה. הכדור אינו מאפשר לישון על הגב. מטופל שעובר לישון על הגב למרות נוכחות הכדור יתהפך מיד לשינה על הצד או על הבטן - בלי להתעורר מהשינה.

• אם מדובר במטופלים שסובלים מחסימה אפית, ניתן לנסות להתגבר עליה באמצעים שונים כמו תרסיסי אף (תרסיסים נגד צינון שנמכרים ללא מרשם רופא אינם מתאימים למטרה הנ"ל, היות שלא מומלץ להשתמש בהם יותר מכמה ימים) וכמו מדבקות חיצוניות שנועדו להרחיב את אזור הנחיריים. ישנם גם התקנים שמרחיבים את הנחיריים מבפנים, אך יעילותם לא נבדקה באופן משביע רצון.

• ניתוחים לשיפור זרימת האוויר בחלל האף כנראה יעילים בעיקר למטופלים שסובלים מהפרעה מבנית ניכרת כמו סטיית מחיצה.

• התקנים מכניים שמרחיבים את דרכי הנשימה העליונות, למשל באמצעות דחיפת הלסת התחתונה קדימה ו/או הרמת החך. כאשר מקפידים על שימוש נכון בהתקנים מהסוג הזה יעילותם גבוהה יחסית.

• CPAP - מכשיר שכולל מסיכה שמוצמדת לפנים ושומרת על הזרמת אוויר בלחץ לדרכי הנשימה. זהו הטיפול העיקרי למצב של דום נשימה בשינה, אך הוא עוזר גם במקרים של נחירות מכל הסוגים. הטיפול יעיל מאד, אך עלול לגרום למטופל אי־נוחות רבה עד כדי כך שהוא ירצה להפסיקו למרות יעילותו.

• קיימים טיפולים כירורגיים שונים נגד נחירות. הטיפול הכירורגי העיקרי נקרא Uvulopalatopharyngoplasty (ובקיצור: UPPP) שנועד לשפר את זרימת האוויר בדרכי הנשימה העליונות. טיפול בניתוח אינו מתאים לכל המטופלים, אלא בעיקר למי שיש להם נתיב אוויר צר. יש לשקול פתרון באמצעות ניתוח רק אצל מטופלים שלא השיגו שיפור משמעותי באמצעות טיפולים לא ניתוחיים. 

עלולים להיות סיבוכים?

התפתחות סיבוכים תלויה בשאלה אם המטופל הנוחר סובל גם מתסמונת דום נשימה בשינה. מטופלים שסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה מצויים בסיכון מוגבר ללקות בלחץ דם גבוה ובמחלת לב איסכמית. כל מי שנוחרים מצויים בסיכון מוגבר להיצרויות טרשתיות של עורקי התרדמה (המספקים דם לראש ולצוואר), ללא קשר לקיומה של תסמונת דום נשימה. 

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

הנחירות אינן גורמות באופן ישיר למצבים מסכני חיים, אך הואיל ומי שנוחר עלול להיות בסיכון מוגבר לפתח מחלת לב, על הנוחרים להיות ערים לתסמינים של תעוקת חזה כמו כאבים בחזה שמופיעים בעת מאמץ.

איך לומדים לחיות עם נחירות?

אם מדובר במטופל שסובל מתסמונת דום נשימה בשינה, קיימת חשיבות רבה למתן טיפול הולם ולהקפדה עליו לאורך זמן. לרוב יכלול הטיפול הזה הפחתה בצריכת האלכוהול, הפסקת עישון, מאמץ לרדת במשקל ושימוש במכשיר CPAP. מטופלים שאינם סובלים מתסמונת דום נשימה בשינה עשויים לשפר את מצב הנחירות באמצעות תנוחת שינה מתאימה, ירידה במשקל, הפסקת עישון והימנעות מאלכוהול. נוסף על כך ניתן לנסות את יתר הטיפולים שפורטו בסעיף "איך מטפלים?"

למידע נוסף ראו: מתי הנחירות שלך צריכות להדליק אור אדום?


ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש