פורסם בראשונה: 19.02.2009
עדכון אחרון: 12.12.2017
  • ד"ר אריה אוקסנברג ד"ר אריה אוקסנברג
  • קטי קמחי קטי קמחי

איך נראית הבדיקה במעבדת שינה "מבפנים"

לקריאה נוחה
אם השינה שלך לא טובה, אם את או אתה מתעוררים הרבה פעמים מסיבה לא ברורה וקמים עייפים בבוקר (למרות "שלפי השעון" ישנתם מספיק). אם את או אתה נרדמים בקלות בזמן הקריאה, בקולנוע או חשים רדומים על ההגה (רע מאוד!) – כדאי לפנות למעבדת־שינה. מדריך

לישון, הפעולה שנדמית טבעית ביותר לטבע האנושי, עלולה להפוך לעתים לחוויה שרחוקה מלהיות נעימה. קשיים בהירדמות או קשיים בשמירה על רצף השינה, שינה לא איכותית, נחירות, הפסקות נשימה בשינה או עייפות/ישנוניות במהלך היום - כל אלה סיבות מוצדקות לאבד את השפיות, או לחילופין לפנות למעבדת־שינה.

מהי מעבדת־השינה, מתי מומלץ לבקש הפניה אליה, ממי מקבלים הפניה כזו, מה עושים שם ולמה זה חשוב? כל התשובות. 

אם את או אתה:

• מרגישים שאיכות השינה לא טובה.

• מתעוררים הרבה פעמים במהלך הלילה מסיבה לא ברורה וקמים עייפים בבוקר (למרות "שלפי השעון" ישנים מספיק).

• מרגישים ישנוניים בשעות היום במצבים פסיביים שונים כמו בזמן קריאה, בקולנוע או מול הטלוויזיה בסרט טוב או תוכנית טובה, או (חלילה וחס) בנהיגה - וכל זה נמשך יותר משבועיים ללא שום שינוי או שיפור.

ממחקרים עולה כי אדם זקוק, בממוצע, לשבע וחצי שעות שינה בלילה. בזמן זה מספיק הגוף לסיים חמישה מחזורי שינה (כל מחזור נמשך כשעה וחצי).

כאשר ישנים פחות משש שעות, כלומר פחות מארבעה מחזורי שינה, נפגעות היכולות הקוגניטיביות שלנו.

הקשב, הריכוז, הזיכרון והיכולת לפתור בעיות בקלות. בנוסף, התגובות שלנו הן איטיות יותר ואנחנו עושים יותר טעויות. 

בנוסף לכך, חוסר בשינה פוגע גם בהתנהגות הרגשית, מוביל לירידה במצב הרוח ו"מקצר מאוד" את הסבלנות. ואם לא די בכך, גם המערכת החיסונית, המושפעת מלחצים פיזיים ונפשיים, יוצאת ניזוקה מחוסר שינה.

הפרעות בשינה יש לכל אחת ואחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים ובחלק מהמקרים הן חולפות לבד. בהפרעות שפוגמות בצורה ניכרת באיכות החיים ניתן לטפל.

בשביל זה המציאו את מעבדת־השינה.

כדי לקבל הפניה למעבדת־שינה בכללית יש לקבל הפניה מרופא או רופאת המשפחה, או מרופא או רופאה המתמחים בנוירולוגיה, ברפואת אף־אוזן־גרון, בקרדיולוגיה או ברפואה־תעסוקתית. ההפניה ניתנת אם את או אתה עונים למספר קריטריונים שנקבעו בסל הבריאות הממלכתי, הנקבע על־ידי משרד הבריאות - ובמקרים כאלה אין צורך בכל אישור נוסף. הרופא או הרופאה יציידו אותך בהפניה מתאימה וכן בטופס 17. לאחר קבלת ההפניה וטופס 17, ניתן לפנות למעבדת־השינה שבה את או אתה מעוניינים להיבדק.

כאשר רוצים לבצע בדיקה במעבדת־שינה במקרים שאינם עונים על הקריטריונים שנקבעו בסל הבריאות יש לקבל בנוסף לכך גם אישור של מוקד האישורים המחוזי. את הפנייה למוקד האישורים המחוזי יבצעו בעבורך רופא או רופאת המשפחה. לאחר קבלת ההפניה, האישור ממוקד האישורים המחוזי וטופס 17, ניתן לפנות למעבדת־השינה שבה את או אתה מעוניינים להיבדק, ולקבוע פגישה ראשונה. 

כן.

לרוב, תהליך הבדיקה במעבדת־השינה מתחלק לשלוש פגישות. הפגישה הראשונה היא שיחה וראיון שאחריהם מחליט הצוות האם את או אתה זקוקים לבדיקה ואילו בדיקות בדיוק נחוצות.

לפגישה זו מומלץ וחשוב להגיע עם בן הזוג או בת הזוג שאיתם ישנים, כי הם יכולים לספר בדיוק מה קורה איתך ומהם הדפוסים שאותם ניתן לראות בתחילת הלילה באמצע או בסופו. למשל: באיזו תנוחה את או אתה ישנים או מה טיב הנחירות.

גם בן או בת הזוג מתבקשים למלא שאלון, ושיתוף הפעולה שלהם חשוב מאוד, מאחר שאת, או אתה, לא באמת מודעים לשלבים השונים שאתם עוברים בשנתכם.

הפגישה השנייה במעבדת־השינה היא בדיקת השינה עצמה (כלומר: ישנים במעבדה, ועל כך מיד) והפגישה השלישית היא פגישה מסכמת, שבה מסבירים את תוצאות הבדיקה ומקבלים המלצות טיפוליות.

לא, לא תמיד. לפעמים מספיקה למומחים שיחה בלבד כדי לאבחן את הבעיה, לפחות באופן ראשוני, ועל־סמך פגישה זו אפשר לקבל יעוץ והדרכה שעשויים לשפר את איכות השינה בצורה משמעותית. מובן שאם אין שיפור, ניתן לחזור למעבדה.

מעבדת־השינה היא מקום נעים שמעוצב בצורה ידידותית ולא מאיימת.

כל נבדקת או נבדק מקבלים חדר נפרד, סגור לחלוטין, עם מיטה נוחה ומרווחת. אפשר להביא מהבית כריות או כל אביזר שיהפוך את הלילה לנוח יותר.

לרוב, מגיעים למעבדה ב-21:00 בלילה, נפגשים עם טכנאי המעבדה, והוא זה שמחבר אותך לכל האלקטרודות והחיישנים שאיתם ישנים.

"תהליך החיבור" אורך כחצי שעה, ועד שעת כיבוי־האורות, ב-23:00, אפשר להתבונן בטלוויזיה, לקרוא או לנוח.

בדיקת השינה נקראת בדיקה פוליסומנוגרפית (פולי – הרבה, סומנו – שינה, או בקיצור: בדיקה הבודקת הרבה משתנים גופניים בזמן השינה).

הפוליסומנוגרף מתעד את גלי המוח, מתח השרירים, תנועות העיניים, תפקוד הנשימה, התנועתיות של הרגליים, חריקות שיניים, קצב הלב, רמות החמצן בדם, רישום הפעילות החשמלית של הלב ועוד מספר משתנים.

בנוסף לכך, מקליטים את הנחירות ואת הדיבור בשינה (אם אלה קיימים) ומצלמים את השינה בווידאו.

ההשכמה ותום הבדיקה במעבדה היא בסביבות השעה 06:00 בבוקר.

עיבוד הנתונים נמשך מספר ימים ובסיומו מתקיימת הפגישה המסכמת שבה מפרטים את כל הממצאים.

נכון, בהתחלה מרגישים קצת מוזר עם כל החיישנים; נכון, זה פחות נוח מהבית – אבל מסתדרים.

לעתים רחוקות, כשהצוות סבור שהלילה במעבדה לא שיקף את "הלילה הרגיל" שלך בבית, בגלל לחץ או חוסר יכולת להירדם בסביבה הזרה, נשקלת בדיקה חוזרת. ועם זאת, יותר מ־95% מהנבדקים נרדמים במעבדה, עם החוטים והחיישנים, ללא קושי רב.

כן.

רק בבדיקה בזמן אמיתי אפשר לדעת כמה חמורות הן הנחירות. רק בבדיקה בזמן אמיתי אפשר לגלות האם יש הפסקות נשימה תוך שינה, כמה הפסקות כאלה יש, עד כמה חמורה הירידה ברמת החמצן כתוצאה מהאירועים האלה והאם קיימות גם הפרעות בקצב הלב – ומה מידת חומרתן.

בדיקה בזמן אמיתי מראה גם מה מבנה השינה שלך, באילו תנוחות את או אתה ישנים, האם – וכיצד – תנוחות אלה משפיעות על הפסקות נשימה ומה מספר היקיצות שלך בזמן השינה.

ולא פחות חשוב, רק בבדיקה בזמן אמיתי ניתן ללמוד על "ארגון השינה": האם היא עמוקה, האם את או אתה חולמים וכמה זמן אתם חולמים.

לא, הבדיקה במעבדת־שינה כלולה בסל הבריאות, בהתוויות המתאימות (כלומר: לפי החלטת הרופא או הרופאה המפנים). בעבור הפקת טופס 17 יש לשלם 33 שקלים (המידע מעודכן לנובמבר 2017).

במקומות רבים. עד לחנוכתו של ספר השירות האינטרנטי החדש שלנו, ניתן לקבל את הפרטים המלאים על מעבדת־השינה הקרובה אליך במוקד השירות. פשוט מחייגים 2700*.

ד"ר אריה אוקסנברג הוא נוירו־פיזיולוג מומחה, העוסק בחקר השינה והמוח. הוא מנהל את היחידה לאבחון הפרעות בשינה  המסונפת למרכז השיקומי "בית לווינשטיין", מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל