פורסם בראשונה: 16.03.2008
עדכון אחרון: 06.08.2014
  • דוקטור ניר שוהם ד"ר ניר שוהם
  • פרופ' אילה פולק פרופ' אילה פולק
  • ד"ר אמיר בוקלמן ד"ר אמיר בוקלמן

הכול על עיוורון צבעים

לקריאה נוחה
מהן הסיבות לעיוורון צבעים? איך מזהים את הליקוי? למה חשוב לאבחן על אף שאין ריפוי, ומדוע התופעה הרבה יותר נפוצה בקרב גברים? כל השאלות וכל התשובות
עיוורון צבעים

בקיצור

1.

עיוורון צבעים הוא הפרעה שרוב הסובלים ממנה "קיבלו" כבר בלידה, אבל יש כאלו שלקו בה במהלך החיים.

2.

שליש מהלוקים בעיוורון צבעים כלל לא מודעים לכך. במחקר אחד הכחישו 50% מעוורי הצבעים שיש להם בעיה בראיית צבעים.

3.

למדע אין עדיין כלים לרפא עיוורון צבעים, אך יש חשיבות רבה לאבחון שיכול לסייע לתלמידים למשל לרכוש כלים להתמודדות.

עיוורון צבעים הוא הפרעה תפקודית שכיחה. רוב עיוורי הצבעים נולדו עם הליקוי, אך יש גם מי שלקו בעיוורון צבעים במהלך חייהם. מרבית עיוורי הצבעים, בעיקר בצורות הקלות, לא נתקלים כלל בבעיות תפקודיות, בעיקר אם מדובר בעיוורון צבעים מולד. עם זאת, לעיוורון צבעים עלולות להיות השלכות מעשיות על חיי היומיום.

מחקרים הראו כי 33%-20% מהמבוגרים שסובלים מראיית צבעים חריגה אינם מודעים שיש להם ליקוי. כאשר נשאלו שאלות מכוונות, הודו כ־25% מהנבדקים שיש להם בעיות בזיהוי צבעים במקום עבודתם. רק 7% מהנבדקים עם לקות קלה אמרו שאין להם שום בעיית צבעים בשגרת היומיום.

במחקר אחר דוּוח על מטופלים שלא היו מודעים למצבם קודם לכן: 50% מהנבדקים לא האמינו או דחו את העובדה שיש להם בעיה בראיית צבעים, ואילו 50 האחוזים האחרים של המדגם קיבלו את מצבם וציינו שאכן יש להם בעיות בראיית צבעים. החוקר דיווח ש־44% מהמשתתפים במחקר הפגינו בשלב ראשון הכחשה שהתבטאה בטווח רחב של תגובות: מחוסר אמון בבחינות עצמן ועד לחוסר רצון להסכים שהלקות, אם היא קיימת בכלל, יכולה להשפיע על חיי היומיום שלהם.

עיוורון צבעים יכול להיות מדרגת פגיעה קלה ביותר ועד לדרגה של פגיעה מלאה. הוא שכיח יותר אצל גברים מאשר אצל נשים: 10%-8% בגברים לעומת כ־0.5% בקרב נשים.

מהן הסיבות לעיוורון צבעים?

עיוורון צבעים מלידה יכול לנבוע משני גורמים:

1. ירידה בצפיפות של הפיגמנט הרגיש לאור של תאים קולטי צבע בעין.

2. אובדן של סוג מסוים של תאים כאלה או הפרעה בתהליכי ההולכה שלהם.

עיוורון צבעים נרכש נובע מסוגים שונים של נזק שנגרם למערכת הראייה - וליתר דיוק לקולטנים (photoreceptors) ולמערכת העצבים המרכזית.

לאבחנות האלה יש חשיבות בנוגע ליכולת לראות צבעים: המיון והאבחון של ראיית צבעים לקויה נשענים על התיאורים הפיזיולוגיים הנ"ל. ליקוי של אדום־ירוק שכיח בדרך כלל בקרב גברים ועובר בתורשה דרך האם (X-linked). עם זאת, ללקויות צבעים לא קיים בהכרח פגם בגן אחד - עיוורון צבעים מסוג כחול־צהוב הוא נדיר מאוד על בסיס תורשתי, אך קיים במחלות נרכשות. 

כיצד אנו רואים צבעים?

רשתית העין מכילה שני סוגים של תאים הרגישים לאור: תאי הקנים - rods - הפעילים באור נמוך, ותאי המדוכים - cones - הפעילים בתנאי אור רגיל ואחראים לקליטת הצבעים. קליטת הצבעים היא תגובה לאנרגיה אלקטרומגנטית באורכי גל של בין 400 ל־700 ננומטר.

תאי המדוכים נחלקים לשלושה סוגים בהתאם לסוג הפיגמנט שהם מכילים:

1. תאים עם רגישות לכחול (גלים קצרים - S-cone).

2. תאים עם רגישות לירוק (גלים בינוניים - M-cone).

3. תאים עם רגישות לאדום (גלים ארוכים - L-cone).

שלושת סוגי התאים האלה הם המקור לראיית הצבעים. לאורך מסלולי הראייה מהרשתית ועד לאונה האוקסיפיטלית במוח, שאחראית לתפקודי ראייה, קיימים מרכזי ראייה האחראים לפענוח הראייה, כולל ראיית צבעים. המרכזים האלה מאורגנים בראש ובראשונה לזיהוי ניגודים בין אור לצבע בהתאם לאזורי הקליטה של התאים הרגישים לצבע.

הסוגים השונים של עיוורון צבעים

לעיוורון צבעים מולד יש שלושה סוגים של לקויות:

1. מונוכרומטיות  (Monochromacy) - עיוורון צבעים מוחלט המתאפיין באי־יכולת להבחין בצבעים. הוא נגרם מפגם או מחסר בתאים קולטי הצבע - תאי המדוכים. במקרה כזה חסרים שני פיגמנטים או שלושתם, וראיית הצבעים והבהירות מופחתות לממד אחד. כלומר, התמונה המתקבלת היא בגוני שחור־לבן־אפור.

2. דיכרומטיות - פגם מתון בראיית צבעים שבו שלושה מנגנונים של צבעי בסיס חסרים או לא מתפקדים. זהו פגם מולד שפוגע בעיקר בגברים. דיכרומטיות נגרמת כאשר אחד מהפיגמנטים של תאי המדוכים חסר, והצבע מופחת לשני ממדים. אצל האנשים האלה חדות הראייה תקינה. לקבוצה הזאת יש תת־קבוצות:

א. פרוטנופיה (Protanopia) - לקות חמורה הנגרמת כתוצאה מחסר מוחלט של הקולטנים (photoreceptors) האדומים ברשתית. זוהי צורה שבה האדום מופיע בגוון כהה. הלקות הזאת היא מולדת, עוברת בתורשה sex linked (דרך האם) וקיימת ב־1% מהגברים. אובדן רגישות לאור אדום הוא חשוב בגלל הסימנים המקובלים הצבועים באדום (רמזור, שילוט, חוטי חשמל וכדומה).

ב. דיוטרנופיה (Deuteranopia) - לקות שבה הקולטנים הירוקים ברשתית חסרים. כשחסרים שני פיגמנטים של תאי המדוכים, יש לקות בהבחנה בין גוני אדום־ירוק. הלקות מולדת, עוברת בתורשה רק לגברים וקיימת ב־1% מהם.

ג. טריטנופיה (Tritanopia) - הפרעה נדירה במיוחד שבה קיימים רק שני פיגמנטים של תאי המדוכים, וחסרים לגמרי הקולטנים הכחולים.

3. טריכרומטיות - סוג נפוץ של עיוורון צבעים קל בדרגות שונות. מופיע כאשר באחד משלושת הפיגמנטים של תאי המדוכים משתנה הרגישות של הספקטרום או במצב של חסר חלקי בסוג מסוים של פיגמנט צבע. המצב הזה גורם ללקות או לאובדן ראייה נורמלית של שלושת ממדי הצבעים. גם באנשים אלה חדות הראייה תקינה. לסוג הזה של עיוורון צבעים יש שלוש תת־קבוצות:

א. פרוטנורמלי (Protanomaly) - פגם מתון בראייה שמתאפיין בשינוי ברגישות הספקטרום של הקולטנים האדומים (קרובה יותר לתגובת קולטן ירוק). גורם לאבחנה ירודה בגוני האדום־ירוק. הלקות הזאת היא מלידה - sex-linked - קיימת ב־1% מהגברים ועוברת לעיתים קרובות מאם לבנה.

ב.  דיוטרנורמלי (Deuteranomaly) - הפרעה נפוצה מאוד שנגרמת משינוי בקולטנים הירוקים ומשפיעה באופן מתון על ראיית גוני אדום־ירוק. היא קיימת אצל 5% מהגברים והיא מולדת - sex linked.

ג. טריטרנורמלי (Tritanomaly) - פגם נדיר ומולד המשפיע על כושר האבחנה בין גוני כחול־צהוב.

על אף שרוב הנשים הן נשאיות בלבד של הגן לעיוורון צבעים ואינן לוקות במחלה, גם הן עלולות ללקות בעיוורון צבעים כאשר הפגיעה קיימת בשני כרומוזומי ה־X.

כיצד בודקים ראיית צבעים?

במבחנים לבדיקה של ראיית צבעים משתמשים בלוחות ובתרשימים צבעוניים. המבחנים האלה מדויקים רק אם עושים אותם באור תקין הכולל תאורה של כחול־לבן המחקה את אור השמש. קיימים ארבעה מבחנים חשובים להערכת ראיית צבעים:

1. מבחן אישיהרה - מציג מספרים צבעוניים או ספרות הבולטים על רקע של נקודות צבעוניות. הוא משמש לאבחון לקות בראיית אדום־ירוק, הוא בעל רגישות וסגוליות (specificity) גבוהות ויכול להיות בשימוש גם בתאורה פחות טובה.

2. מבחן ריצ'מונד HRR - Hardy-Rand-Rittler - מציג אף הוא מספרים צבעוניים או ספרות הבולטים ברקע של נקודות צבעוניות. משמש לאישור תוצאות מבחן האישיהרה ויכול לשמש הגנה מפני האפשרות שהנבדק למד את התשובות הנכונות באישיהרה. כיוון שמשתמשים במבחן הזה בסמלים (עיגול, משולש וכו') ניתן לאבחן באמצעותו ילדים קטנים שלא יודעים מספרים.

3. מבחן מדמונט C-100 Medmont) C-100) - המבחן אינו מאוד מוכר, אך חשוב משום שיש לו רגישות וסגוליות גבוהות מאוד באבחון לקויות ראייה מסוימות ומשך הבדיקה הוא בין דקה לשתי דקות.

4. מבחן פרנזוורת' D-15 Farnsworth) D-15) - הנבחן אמור לסדר 15 כפתורים בגוון משתנה. המבחן מדויק יותר במיון של סוג עיוורון הצבעים והוא משמש למיון מטופלים עם ראיית צבעים חריגה לשתי קבוצות: עיוורון צבעים ועיוורון צבעים בינוני או חמור. גם לנבדקים עם לקות מתונה, שעברו את המבחן, יכולה להיות בעיה במשימות שגרתיות שקשורות לזיהוי צבעים. זהו מבחן הצבעים השימושי ביותר בהערכת מחלות רשתית משום שהוא מבחין היטב בין פגמים מולדים ונרכשים. המבחן ארוך מאוד ולכן מעייף מאוד. 

 

מבחן אישיהרה

  200px-Ishihara_2_svg.png

במבחנים כמו אישיהרה וריצ'מונד מציגים ספרות צבעוניות (כמו בתמונה שלמעלה) הבולטות ברקע של נקודות צבעוניות. צבעי הספרות והרקע הם בהירים בכוונה והגוונים שנבחרו קשים לזיהוי לאנשים בעלי לקויות. מי שלוקה בעיוורון צבעים כלל לא רואה את הספרות או רואה ספרות אחרות בהסתמך על בהירות הצבעים ולא על הגוון. יתרון המבחנים האלה הוא שניתן לעשותם מהר והם רגישים מספיק לאבחון אנשים שסובלים מעיוורון צבעים. עם זאת הם אינם יעילים בזיהוי של סוג הלקות.

אם אין טיפול לעיוורון צבעים, למה חשוב לאבחן?

חשוב לאבחן עיוורון צבעים כדי שעיוורי הצבעים יהיו מודעים לקיומו של הליקוי וירכשו כלים להתמודדות עם המגבלה.

לדוגמה, התמודדות עם עיוורון צבעים יכולה לעזור לתלמידים בגילאי בית הספר. בגילאים מוקדמים משמשים צבעים כלי דידקטי לזיהוי עצמים, לקיבוץ עצמים ולהעלאת רעיונות. תלמידים שלוקים בעיוורון צבעים ולא מודעים למגבלה שלהם ייתקלו בקשיים בהבנת הסברים ותהליכים ויפתחו תסכול. תלמידים המודעים לבעייתם ילמדו - בעזרת הוריהם ומוריהם - להיעזר באסטרטגיות אחרות לזהות עצמים. התמודדות עם המגבלה אפשרית וחשובה גם בגיל המבוגר - אם קיימת מודעות ללקות.

ד"ר ניר שוהם, פרופ' אילה פולק וד"ר אמיר בוקלמן הם רופאים במחלקת עיניים במרכז רפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים משקפיים חדשים?

​קבלו החזר משמעותי מכללית מושלם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל