חיפוש

dsdsdsd
דלקת בעצב הראייה

דלקת בעצב הראייה

דלקת בעצב הראייה מתאפיינת בראייה מטושטשת או עמומה, בתחושת אי־נוחות או כאב בעין או סביבה שמחמירה עם הזזת העין. הדלקת גם עלולה להיות סימן להופעתה של מחלה כרונית קשה - טרשת נפוצה

פרופ

פרופ' חנה לייבה

ירידה בראייה המלוּוה בכאבים בהנעת גלגל העין עלולה להיות סימן להופעתה של דלקת בעצב הראייה. הדלקת הזאת יכולה להתאפיין בראייה מטושטשת ועמומה או באיבוד יכולת הראייה במרכז שדה הראייה, בחלק ממנו או בכולו. לפעמים קיים קושי להבחין בצבעים.

האם סימני המחלה מופיעים בפתאומיות?

הדלקת וסימניה מופיעים באופן הדרגתי במשך כמה ימים. רבים מהלוקים בדלקת גם מרגישים אי־נוחות או כאב בעין או סביבה - ואלה מחמירים עם הזזת העין.

מה יכול רופא העיניים לראות בבדיקה?

בבדיקת העיניים יזהה הרופא הפרעה בתפקוד של עצב הראייה - הפרעה שבאה לידי ביטוי בירידה בחדות הראייה, בהפרעה בראיית צבעים, בתגובת האישונים ובשדה הראייה. בבדיקת העין לאחר הרחבת האישון ניתן לראות בצקת בעצב הראייה, אבל לעיתים העין נראית בריאה לגמרי.

מה בעצם קורה?

אפשר לדמות את העין למצלמה, אבל  שלא כמו במצלמות הדיגיטליות, העין צריכה לשלוח את סרט הצילום למעבדה לפיתוח התמונה. המעבדה שלנו נמצאת בחלק האחורי של המוח, והשליח שמביא את סרט הצילום אל המעבדה הוא עצב הראייה. אם העצב חולה, אין העברה תקינה של המידע מהעין אל המוח, והתמונה המתקבלת אינה ברורה.

ולמה זה קורה?

דלקת של העצב, כמו כל דלקת בכל מקום בגוף, יכולה להיווצר מחיידקים, מנגיפים ומרעלנים שונים. לעיתים לא רחוקות מותקף עצב הראייה על ידי המערכת החיסונית של הגוף.

המערכת החיסונית חשובה מאוד לבריאותנו, ותפקידה הוא לתקוף כל גורם זר, כמו חיידקים ונגיפים שעלולים לגרום נזק לרקמות הגוף. לפעמים המערכת החיסונית מתבלבלת ורואה ברקמות הנורמליות של הגוף גורם זר או אויב ולכן תוקפת אותן.

מדוע המערכת החיסונית מתבלבלת?

הסיבה לבלבול הזה אינה ברורה לגמרי. מחלה שבה הגוף תוקף את עצמו נקראת מחלה אוטואימונית. אחת המחלות האוטואימוניות השכיחות היא טרשת נפוצה.

מהי טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא מחלה שבה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את מערכת העצבים במקומות שונים. בכל התקף יכול להיפגע אזור אחר, ולפעמים נפגעים כמה אזורים בו זמנית. פגיעה בעצב הראייה תגרום להפרעה בראייה, ואילו פגיעה בעצבי הגפיים יכולה לגרום לתחושת נימול או לחולשה. את המחלה מאבחן נוירולוג לאחר בדיקות נוספות כמו MRI, בדיקות נוספות של מערכת העצבים ובדיקת נוזל השדרה.

מה הקשר בין דלקת בעצב הראייה לטרשת נפוצה?

אצל כמחצית מהסובלים מטרשת נפוצה יש גם פגיעה בעין. בדרך כלל לא ניתן לאבחן  טרשת נפוצה על סמך אירוע יחיד, אך דלקת בעצב הראייה עלולה להיות הסימן הראשון לטרשת נפוצה.

כמה זמן נמשכת הדלקת בעצב?

ברוב המקרים הדלקת חולפת מעצמה, הראייה משתפרת, והכאב חולף. במקרים מסוימים עשוי טיפול באמצעות מתן סטרואידים לתוך הווריד להחיש את ההחלמה, אך אין הוא משנה את התוצאה הסופית, ואין דרך להבטיח החלמה מלאה. אצל חלק קטן מהאנשים נותר נזק קבוע לראייה.

ומה בנוגע לטרשת הנפוצה?

לא כל מי שסובל מדלקת בעצב הראייה יסבול בעתיד מטרשת נפוצה. רופא העיניים מאבחן ומטפל, לפי הצורך, בדלקת העיניים ומפנה לנוירולוג. לאחר איסוף הנתונים מהבדיקות השונות ניתן לאבחן אם הנבדק חולה בטרשת נפוצה. אצל מי שלא אובחנה אצלו טרשת נפוצה ניתן להעריך - על סמך הבדיקות האלה - מהם הסיכויים שבעתיד תתפתח אצלו טרשת נפוצה.

האם ניתן למנוע התפתחות של טרשת נפוצה?

קיימות היום תרופות לחיזוקה ולשיפורה של המערכת החיסונית של הגוף. את ההחלטה אם לטפל במחלה או להתחיל בטיפול מונע יקבל הניורולוג  יחד עם החולה ולאחר איסוף כל הנתונים.

ד"ר חנה לייבה הייתה מנהלת היחידה לרפואת עיניים של ילדים ונאורואופתלמולוגיה במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש