חיפוש

dsdsdsd
אצבע מצביעה על רשתית העין

רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית היא הסוג השכיח ביותר של רטינופתיה – מחלה של הרשתית שעלולה לגרום לעיוורון. מהם התסמינים, איך מאבחנים ומה הטיפול? חשוב לדעת: מי שחולה בסוכרת חשוב שיהיה במעקב קבוע של רופא עיניים

ד"ר ירון לנג, ד"ר דנה פלורנטין

מה רטינופתיה ומהי רטינופתיה סוכרתית?

רשתית העין (Retina בלועזית) נמצאת בחלק האחורי של העין והיא אחראית לקליטת התמונה ולהעברתה דרך הסיבים של עצב הראייה אל המוח.

רטינופתיה היא מחלה של הרשתית. היא יכולה לנבוע מפגיעה במבנה התקין של כלי דם הקטנים המזינים את רשתית העין והיא יכולה לנבוע מפגיעה ברקמת הרשתית.

רטינופתיה פוגעת בראייה, וכאשר היא אינה מטופלת, היא עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא אחת הסיבות הנפוצות לעיוורון.

המדריך הזה מוקדש לרטינופתיה סוכרתית (Diabetic Retinopathy), שהיא הסוג הנפוץ ביותר של רטינופתיה. זוהי מחלה של כלי הדם ברשתית שנגרמת בגלל סוכרת ונמשכת כל החיים.

השפעתה על הראייה יכולה להיעצר עם קבלת טיפול מתאים, אך המעקב אצל רופא העיניים צריך להימשך כל החיים בהתאם למצב הרטינופתיה.

ממה נגרמת רטינופתיה?

לרטינופתיה יכולות להיות שלוש סיבות עיקריות:

מחלות שתוקפות את כלי הדם של הרשתית

הסיבה העיקרית לרטינופתיה היא נזק שנגרם לכלי הדם של הרשתית עקב סיבוכים של סוכרת או של לחץ דם גבוה.

ישנן סיבות נוספות לפגיעה בכלי הדם של הרשתית ובהן מחלות אוטואימוניות שגורמות לווסקוליטיס (דלקת של כלי הדם) הקרנות לאזור הפנים ומתן עודף חמצן לפגים.

לעיתים הסיבה לפגיעה בכלי הדם היא אידיופטית (מקורה אינו ידוע).

מחלות שתוקפות את רקמת הרשתית

מחלת הרקמה של הרשתית יכולות להיגרם מהשפעה של תרופות, ממחלות דלקתיות לא זיהומיות, מטראומה או ממחלות תורשתיות (כמו RP שגורמת לניוון של הרשתית).

זיהומים

רטינופתיה שנובעת מזיהומים נקראת רטיניטיס. לזיהום יכולים לגרום, בין היתר, טפילים (טוקסופלזמה), נגיפים, חיידקים ופטריות.

מהם התסמינים של רטינופתיה סוכרתית?

תסמיני הרטינופתיה הם ירידה הדרגתית בראייה, טשטוש ראייה, ראיית חלקים צפים מול העיניים ובמקרים נדירים אובדן פתאומי של הראייה.

בשלבים מוקדמים של רטינופתיה סוכרתית אין תסמינים כלל, ובגלל זה חשוב להיות במעקב אצל רופא העיניים. ביכולתו לטפל במחלה כבר בשלביה הראשוניים ולמנוע בכך את הפגיעה בראייה.

כאשר מתפתחת רטינופתיה סוכרתית, מתחילה פגיעה בתפקוד של רשתית העין, ונגרם נזק, שאם אינו מטופל בהקדם, עלול לגרום לעיוורון.

שינויים בראייה

בשלבים הראשונים של הרטינופתיה מופיעים שינויים בראייה - בעיקר ירידה בחדות הראייה שמתבטאת, למשל, בקושי לזהות אנשים ובקושי לצפות בטלוויזיה ולקרוא.

טשטוש בראייה

בסוכרת יכול טשטוש הראייה להיגרם קודם כול משינויים בעדשת העין שנגרמים עקב השינויים החדים ברמת הסוכר בדם. כתוצאה מכך מתחוללים שינויים אופטיים בעין שגורמים לטשטוש הראייה. עם איזון הסוכר בדם עשוי המצב להשתפר. עם זאת, יש לדעת שהשינויים בעדשה הנגרמים עקב הסוכרת עלולים להתקדם ולגרום להתפתחות קטרקט מוקדם יותר מאשר אצל אנשים שאינם סובלים מסוכרת.

אובדן של הראייה

אובדן של הראייה עלול להתפתח בשלבים מתקדמים יותר של הרטינופתיה, בשלב השגשוגי, שבו מתפתחים כלי דם חדשים על פני הרשתית החולה. כלי הדם האלה עלולים להיקרע בקלות ולדמם, וכל טיפת דימום כזאת בתוך גלגל העין עלולה להסתיר ולגרום לאובדן היכולת לראות באותה העין.

כלי הדם האלה, אם לא יטופלו, עלולים גם לגרום להיפרדות משיכתית של הרשתית - התפתחות שעלולה גם היא לגרום לאובדן הראייה בעין.

עלייה בלחץ התוך עיני

סיבוך נוסף שעלול להתפתח במצבים מתקדמים של רטינופתיה לא מטופלת הוא עלייה חדה בלחץ התוך־עיני (גלאוקומה משנית לכלי דם חדשים), שבניגוד לגלאוקומה רגילה, היא קשה לטיפול ועלולה לגרום נוסף על עיוורון גם לכאבים חזקים ולסבל רב.

איך מאבחנים?

בדיקת אופטלמוסקופיה

חולי סוכרת חייבים לעשות בדיקות תקופתיות אצל רופא עיניים. בין היתר בודק רופא העיניים את קרקעית העין (פונדוס) שבה נמצאת הרשתית. הבדיקה הזאת נקראת אופטלמוסקופיה ונעשית באמצעות אופטלמוסקופ או באמצעות מנורת סדק.

שני המכשירים האלה מאפשרים לרופא להתבונן אל פנים העין דרך האישון (כדי למנוע תזוזה של הראש מניח הנבדק את הסנטר שלו על תושבת מיוחדת, והרופא יכול לכוון את עינית המכשיר בדיוק נמרץ אל מול העין הנבדקת).

לקראת הבדיקה מרחיב הרופא את האישונים באמצעות טיפות מיוחדות. לאחר שהאישונים מתרחבים בודק רופא העיניים את הרשתית ומחפש סימנים לרטינופתיה כמו שטפי דם, שינויים במבנה של כלי הדם, תפליטים צהבהבים ברשתית (חומרים שומניים וחלבונים הדולפים מכלי הדם אל הרשתית), בצקות (תפיחות של רקמת הרשתית) וכלי דם חדשים.

צילום של קרקעית העין

בדיקה נוספת שבה עשוי להיעזר רופא העיניים כדי לאבחן רטינופתיה היא צילום של קרקעית העין באמצעות מצלמה מיוחדת.

המצלמה מצלמת בצבע את מראה הרשתית, אך הבדיקה כוללת גם צילום שמדגים את זרימת הדם בכלי הדם הפגועים של הרשתית (אנגיוגרפיה) באמצעות הזרקת חומר ניגוד שנקרא פלואורסאין. חומר הניגוד הזה מוזרק לזרוע ומגיע עם זרם הדם לכלי הדם ברשתית וצובע אותם.

באמצעות אור כחול מיוחד המוקרן מהמצלמה מקבלים החזר והבלטה של כלי הדם. בדרך הזאת ניתן לאבחן דליפה של כלי הדם (הפלואורסאין דולף החוצה דרך הדפנות של כלי הדם הפגועים). כמו כן ניתן לגלות באמצעות המצלמה כלי דם חדשים שצמחו (שגשוג חולני של כלי דם) ופגמים שונים כמו בצקות.

בדיקת OCT

בדיקה נוספת שקיימת היא oct, שבאמצעותה מזהה הרופא בצקות במרכז הרשתית ויכול לעקוב אחר איכות הטיפול במקרים שבהם יש צורך בכך.

בבדיקה הזאת, שנעשית ללא כל זריקה, מוקרנת קרן לייזר הסורקת את הרשתית ומעניקה תמונה מדויקת של מבנה הרשתית. הבדיקה הזאת פשוטה, אינה גורמת לרשתית שום נזק ואינה משפיעה עליה בשום אופן.

איך מטפלים?

חשוב לנסות למנוע את סיבוכי הסוכרת בעיניים באמצעות איזון טוב של רמות הסוכר בדם. חשוב גם לאזן את שומני הדם ואת לחץ הדם שכן חוסר האיזון שלהם עלול להחמיר את הרטינופתיה.

מעקב סדיר אצל רופא העיניים יאפשר אבחון מוקדם של השינויים הראשוניים ברשתית בשלב שבו ניתן לטפל בהם ולמנוע את הסיבוכים המשניים.

אם אובחנו פגיעות בכלי הדם ברשתית ניתן לטפל בהן בדרכים הבאות:

טיפולי לייזר לסתימת נקודות הדלף הגורמות לבצקת ברשתית ולהפרעה קשה בראייה המרכזית.

לעיתים משמשים טיפולי הלייזר להרס של חלק מהתאים ההיקפיים של הרשתית במקומות שסובלים מהספקת דם לקויה ועקב כך ממחסור בחמצן (רשתית אסכמית).

ההרס המבוקר זה של חלקים ברשתית האסכמית ההיקפית מאפשר לשמר את הרשתית המרכזית שהיא החשובה לראייה היום־יומית. הוא גם מונע התפתחות של הסיבוכים הקשים: דימום תוך־עיני, היפרדות רשתית משיכתית וגלאוקומה מכלי דם חדשים. בטיפול הזה מקריבים למעשה חלק מהרשתית ההיקפית כדי לשמר את הרשתית המרכזית שהיא, כאמור, החלק החשוב ביותר לראייה.

הזרקת תרופות לחלל העין שמחישות את ספיגת הנוזלים שמצטברים במרכז הראייה. הזריקות נעשות באלחוש מקומי ולכן לא מכאיבות. הזריקות ניתנות אחת לחודש בהתאם לצורך.

במקרים קשים של רטינופתיה יש צורך בניתוחים - בין היתר להוצאת הדימום מהעין. אם נגרמו סיבוכים כמו היפרדות הרשתית וגלאוקומה, יש צורך בניתוחים להצמדת הרשתית המופרדת ולטיפול בגלאוקומה.

עלולים להיות סיבוכים?

כאמור, רטינופתיה שאינה מטופלת עלולה לגרום בסופו של דבר לעיוורון.

הרקמה שחשופה לפגיעות הקשות ביותר בגלל סוכרת היא רשתית העין. מדובר ברקמת עצב עדינה שניזונה מכלי דם קטנים.

כאשר קיימת פגיעה קלה בדפנות של כלי הדם ברשתית, יצטברו בהן משקעי דלף מכלי הדם. דלף במרכז הרשתית (מקולה) יגרום להצטברות נוזלים במרכז הראייה ולירידה בחדות הראייה עקב כך. המצב הזה נקרא "רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית".

כאשר קיימת פגיעה קשה בדפנות של כלי הדם, יופיעו דימומים קשים לתוך העין, נראה כלי דם חסומים ואזורי רשתית רבים חסרי חמצן. המצב הזה יגרום להיווצרות כלי דם חדשים לא תקינים ברשתית.

כלי הדם האלה מדממים בקלות והורסים בהדרגה את רקמת העין. השלב הזה של המחלה נקרא "רטינופתיה סוכרתית שגשוגית" בגלל שגשוג כלי הדם החדשים הלא תקינים.

סיבוכים מאוחרים של סוכרת בעיניים נובעים רובם ככולם משגשוג כלי הדם החדשים בעין. יכול להיות דימום הממלא את חלל העין, ויכולה להופיע היפרדות של הרשתית.

סיבוך נוסף הוא גלאוקומה משנית לכלי דם חדשים.

יש לציין שסוכרת עלולה אף להאיץ התפתחות של קטרקט. הטיפול והמעקב אצל רופא עיניים יכולים להביא לשיפור משמעותי בראייה או לכל הפחות למניעת אובדן נוסף של ראייה.

בתוך כמה זמן אפשר לצפות לשיפור?

יכולתך לחזור לעצמך תלויה בסוג הפגיעה ובמידת הפגיעה. לפעמים הראייה משתפרת בעקבות הטיפולים, ולפעמים מטרת הטיפול היא בעיקר למנוע החמרה ולשמר ככל האפשר את מה שנותר מיכולת הראייה.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

כל ירידה פתאומית בראייה או הופעת הבזקים או טשטוש ראייה מחייבות פנייה מיידית לרופא עיניים.

איך לומדים לחיות עם רטינופתיה?

מי שחולה בסוכרת, חשוב שיקפיד לעשות בדיקות תקופתיות שכוללות, בין השאר, בדיקות של הרשתית לאחר הרחבת האישונים. בדיקה כזאת יכולה לגלות סימנים ראשוניים וקלים של מחלת רשתית כתוצאה מסוכרת.

בעקבות גילוי מוקדם של רטינופתיה ייתן הרופא טיפול מונע שהוא בדרך כלל קל יותר ומשיג תוצאות טובות יותר מאשר טיפול שניתן לאחר שמופיעים תסמיני הרטינופתיה. במילים אחרות: הטיפול המונע יכול למנוע סיבוכים קשים.

נוסף על כך חיוני לשמור על רמת סוכר תקינה בדם. הקפדה על כך מפחיתה את סיבוכי הסוכרת, ובהם הפגיעה בכלי הדם הקטנים בכלל ובכלי הדם של הרשתית בפרט. דיאטה קפדנית ופעילות גופנית מתונה - יחד עם נטילת התרופות - הן האמצעים המומלצים ביותר לאיזון הסוכרת.

ד"ר ירון לנג הוא רופא בכיר במחלקת עיניים ומנהל מרפאת רשתית וטיפולי לייזר במרכז הרפואי העמק, מקבוצת כללית

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש