חיפוש

dsdsdsd
רופא מזריק למטופל סוכר

מעקב סוכרת: אצל מי חשוב להיבדק ומתי?

ביקורים אצל רופאים ואחיות ייסיעו לכם ללמוד לנהל את המחלה ולחיות עמה טוב. ניטור, בדיקות והקפדה על אורח חיים בריא עשויים לסייע לך לדחות או להפחית את הסיכונים לסיבוכי הסוכרת

ד"ר אסי סיקורל, ד"ר עידית ליברטי

בקיצור

01

כדאי מיד לאחר האבחון הראשוני של הסוכרת להיפגש עם דיאטנית שתנחה אתכם.

02

רופא עיניים מומלץ לראות אחת לשנה, בכדי לעקוב אחר מצב העיניים ובמיוחד מצב הרשתית.

03

מדידת סוכר יומית בצום ושעתיים לאחר כל ארוחה, אחת לכמה זמן, בהתאם לטיפול שמקבלים ולאיזון.

כשהסוכרת שלכם מאוזנת פוחתים הסיכונים לסיבוכים של המחלה. מעקב סדיר וממוקד מספק לצוות הרפואי מידע חיוני על איזון הסוכרת, ולכן חשוב מאוד לדעת מה הוא כולל.

האבחון הראשוני של סוכרת מתבצע באמצעות בדיקות דם לרמות הגלוקוז או בדיקת המוגלובין מסוכרר (במעבדה HbA1c או Hemoglobin A1c).

• אם בדיקת הגלוקוז בוצעה בצום (8 שעות לפחות ללא צריכת קלוריות) - שתי מדידות גבוהות מ־125 משמעותן סוכרת (ערך תקין מתחת ל־100).
• אם בדיקת הדם בוצעה בלי צום בגלל תחושות אופייניות לסוכרת - מדידה מ־200 ומעלה משמעותה סוכרת.
• אם בדיקת הדם בוצעה אחרי העמסת סוכר בכמות מוגדרת (75 גרם) והיא גבוהה מ־200  - מדובר בסוכרת (ערך תקין פחות מ־140).
• אם רמת ההמוגלובין המסוכרר שווה או גבוהה מ־6.5  - המשמעות היא סוכרת (ערך תקין פחות מ־5.7).

חשוב לדעת: אם רמות הסוכר בצום, לאחר העמסה, או במדידת המוגלובין מסוכרר, לא גבוהות מספיק כדי לאבחן סוכרת, אבל לא תקינות לחלוטין, מדובר במצב ביניים של טרום־סוכרת שמהווה סיכון להתפתחות סוכרת בהמשך.

תאי הדם האדומים מסתובבים במחזור הדם שלנו שלושה חודשים בממוצע עד שהם מתפרקים ומוחלפים בתאים חדשים. על גבי תאי הדם האדומים נמצא חלבון בשם המוגלובין.

במהלך המסע של התאים האדומים בדם ההמוגלובין בא במגע עם הסוכר שבדם ונוצר המוגלובין מסוכרר. ככל שיהיה יותר סוכר בדם כך הכמות שתיקשר להמוגלובין תהיה גבוהה יותר והרמות של ההמוגלובין המסוכרר יעלו.

מדידה של ההמוגלובין המסוכרר נותנת לנו מידע על רמת הסוכר בדם בשלושת החודשים האחרונים. אנחנו משתמשים במדידה זו לצורך אבחון סוכרת, אבל בעיקר למעקב אחר איזון הסוכרת. ככל שרמות הסוכר יירדו, האיזון יהיה יותר טוב ורמת ההמוגלובין המסוכרר תרד.

המעקב הסדיר כולל בדיקות מעבדה ומעקבים במרפאה, על־ידי אחות המרפאה ועל ידי הרופאים.

מעקב אחות
פעם עד פעמיים בשנה, בהתאם למצב איזון הסוכר.

האחות תדריך אתכם, בין היתר, בנושאים הבאים: איזון רמות הסוכר, בדיקת גלוקוז עצמית, טיפול תרופתי, פעילות גופנית, הזרקת אינסולין, מניעת סיבוכי הסוכרת.

במסגרת המעקב תבדוק האחות את ערכי הגלוקוז, את רמת לחץ הדם ואת מצב כפות הרגליים. תוכלו לשוחח איתה על הקשיים שבהם אתם נתקלים כאנשים עם סוכרת.

האחות גם תוודא שאתם מבצעים את הבדיקות בהתאם ללוח הזמנים שנקבע, ותעדכן אתכם בנוגע לתאריך שבו עליכם לבצע בדיקות שתן ודם.

מעקב רופא המשפחה במרפאה

הרופא בודק את ערכי הסוכר ואת ההמוגלובין המסוכרר ומחליט האם יש צורך בטיפולים נוספים. הרופא גם עוקב אחר סיבוכים שעלולים להתפתח ויכול לתת טיפול מונע. לפי שיקול דעתו, הרופא יכול להפנות את המטופל לדיאטנית או למרפאת סוכרת.

מעקב דיאטנית
כדאי מיד לאחר האבחון הראשוני של הסוכרת להיפגש עם דיאטנית שתנחה אתכם איך בוחרים את האוכל, מה עדיף לאכול ובמה עדיף להפחית, איך מתחילים להתמודד עם עודף משקל (אם יש בעיה כזאת), מה וכמה כדאי לשתות, איך משלבים תרופות ופעילות גופנית מול סדר היום של האכילה ועוד.

​אנחנו מכינים אותך למפגש עם הדיאטנית

למה לצפות, מה לשאול ואיך להתכונן?
פגישה עם דיאטנית סוכרת

מעקב רופא עיניים
אחת לשנה או לפי הצורך הרפואי. בכדי לעקוב אחר מצב העיניים ובמיוחד הרשתית שעלולה להיפגע מהסוכרת. ברוב המקרים יש צורך בהרחבת אישונים ובדיקת קרקעית העין לאחר הרחבת האישונים. מומלץ לא לנהוג לאחר הרחבת אישונים.

בדיקות דם שגרתיות
אחת לשלושה חודשים או חצי שנה. המעקב אחר איזון הסוכרת מתבצע באמצעות מדידה של רמות ההמוגלובין המסוכרר. התדירות הגבוהה ביותר היא אחת לשלושה חודשים ואם תהיו מאוזנים המעקב יהיה מרווח יותר, עד אחת לחצי שנה. בבדיקות האלה ייבדקו גם דברים נוספים כמו רמות הכולסטרול, שחשובות במסגרת הטיפול הכללי בסוכרת.

מדידת סוכר לאורך היממה
הצוות המטפל ינחה אתכם לגבי תדירות המדידה. מעקב אחר רמות הסוכר מסייע לנו להבין טוב יותר את הגורמים לעליית הסוכר, ולהביא לאיזון טוב יותר של המזון ושל הטיפול התרופתי.

רמת חלבון בשתן
 אחת לשנה או לפי הצורך הרפואי.

ד"ר אסי סיקורל הוא מומחה ברפואת משפחה בכללית

ד"ר עידית ליברטי מנהלת את מרפאת הסוכרת במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש