חיפוש

dsdsdsd
אישה מבוגרת עם חולצה לבנה יושבת מול דיאטנית חייכנית עם חלוק לבן

פגישה עם דיאטנית סוכרת

המזון הוא אחד הגורמים החשובים ביותר שמשפיעים על רמות הסוכר, ולכן לדיאטנית יש תפקיד משמעותי בצוות שמלווה אנשים עם סוכרת. מה התזונאית תוכל לעשות בשבילך (ומה לא)? מה חשוב להביא לפגישה, ואילו שאלות חשוב לשאול?

אירה שולמן

אירה שולמן

בקיצור

01

אנשים רבים שאובחנה אצלם סוכרת חושבים שהגיע הסוף להנאה מאכילה - אבל זה לא נכון בהכרח.

02

בעזרת הדיאטנית תוכלו לבנות תפריט יומי לפי האוכל הזמין לכם ובשילוב עם התרופות שאתם נוטלים.

03

כדי להפוך את המפגש הראשון עם התזונאית ליעיל יותר הכינו רשימה של כל מה שאכלתם בימים האחרונים.

​סוכרת היא מחלה מיוחדת במינה. התפתחות הסוכרת ומהלך המחלה תלויים במידה רבה בהתנהלות של המטופלים ובאורח החיים שלהם.

רמות הסוכר בדם של כל אחד ושל כל אחת מאיתנו אינן קבועות. הן משתנות כל הזמן ומושפעות מגורמים רבים שאין באפשרותנו לחזות מראש, ובהם: מתח נפשי, מחלה או כאב ושינויים באורח החיים (כמו התחלה של פעילות גופנית או הפסקתה לתקופה ממושכת).

אחד הגורמים החשובים ביותר המשפיעים על רמות הסוכר בדם הוא המזון. סוג האוכל, הכמות שלו, זמני האכילה - כל אלה הם מרכיבים חשובים באיזון רמות הסוכר. לכן ייעוץ תזונה לאנשים עם סוכרת הוא חשוב מאוד, ולתזונאית (דיאטנית) יש תפקיד משמעותי בצוות שמלווה את המטופל.

אנשים רבים שאובחנה אצלם סוכרת בטוחים שהגיע הסוף להנאה מאכילה ושהם מחויבים לדיאטה נוקשה ולירידה במשקל - אבל זה לא נכון בהכרח. אנשים עם סוכרת יכולים לאכול לשובע וליהנות ממגוון מאכלים. התהליך ארוך ואישי לחלוטין. כל אחד והסוכרת שלו, כל אחת והשינויים שלה. 

התזונאית לא תכתיב לכם מה לאכול. זה אינו תפקידה. היא נמצאת כאן כדי לעזור לכם ללמוד את הכללים לאכילה נכונה ולתת לכם את הכלים לשלוט ברמות הסוכר - אבל ניהול המחלה נמצא בידיים שלכם.

​המלצות תזונה לאנשים עם סוכרת

ריכזנו בשבילכם כמה עצות שיאפשרו לכם לשלוט ברמות הסוכר בגוף שלכם


איזון רמות הסוכר

כדי לאזן את הסוכרת ולמנוע נזק לגוף חשוב ללמוד איך הגוף מגיב לשינויים באורח החיים ובתזונה, ומה גורם לרמות הסוכר לרדת יותר מדי או לעלות יותר מדי.

מבין כל הגורמים התזונתיים כמות הפחמימות היא הגורם התזונתי שמשפיע הכי הרבה על רמות הסוכר בדם. בפגישות עם התזונאית תגלו את התשובות לשאלות הבאות:

• אילו מזונות עשירים בפחמימות?

• איך ניתן להעריך את כמות הפחמימות בצלחת?

• כיצד לעקוב נכון אחרי רמות הסוכר, ומה אומרים המספרים?

• מהן הפחמימות שמעלות את רמות הסוכר מהר וחזק מדי (משקאות קלים או ממתקים, למשל)?

• מהם השילובים הנכונים ביותר בין רכיבי התזונה?

• איך לבנות ארוחה טעימה ומשביעה שלא תעלה את רמות הסוכר יותר מדי?

בעזרת הדיאטנית תוכלו לבנות תפריט יומי שמותאם להרגלי החיים שלכם לפי האוכל הזמין בבית או בעבודה ובשילוב עם התרופות שאתם נוטלים. המטרה היא להתאים תפריט שגם יהיה נוח וגם יעזור למנוע את התקדמות המחלה ואת הסיבוכים שלה.

האם צריך לפנות ספציפית לדיאטנית בעלת התמחות בסוכרת?

אנשים עם סוכרת שמטופלים באינסולין (גם במקרים של סוכרת מסוג 1 וגם במקרים של סוכרת מסוג 2) מקבלים לרוב הפניה לתזונאית שיש לה התמחות בסוכרת.

עם זאת, כל התזונאים הם בעלי הכשרה מקצועית מתאימה לטפל בהצלחה באנשים עם סוכרת שאינם מטופלים בתרופות או שהתרופות שלהם אינן כוללות אינסולין.

כמה פעמים צריכים אנשים עם סוכרת להיפגש עם דיאטנית?

הדרכה חד־פעמית אינה מספיקה. יש צורך בליווי צמוד ומתמשך של תזונאית. לפי סל השירותים, כל מטופל עם סוכרת זכאי ל־14 פגישות עם תזונאית מדי שנה. הפגישות כרוכות בהשתתפות עצמית מדי רבעון.

סוכרת היא מחלה כרונית שההתמודדות איתה היא לטווח הרחוק. לכן מה שעוזר לרוב אינו כרוך במהפך קיצוני (בואו נודה, לשינוי מרחיק לכת אין הרבה סיכויים להחזיק מעמד לאורך זמן), אלא ההבנה של המנגנונים שבהם משפיע האוכל על רמות הסוכר.

כשמשנים את הרגלי האכילה עדיף לקחת את הזמן ולעשות זאת בהדרגה. כדאי לתכנן ולעשות שינויים קטנים בצורה מחושבת ויסודית ולעצב את האכילה כך שהגוף יצליח לשמור על רמות הסוכר ללא קפיצות וללא תנודות גדולות.

ירידה במשקל

אפשר לאזן את רמות הסוכר גם בלי לרדת במשקל. אבל אם תפחיתו 5% עד 10% מהמשקל ההתחלתי (אם יש לכם עודף משקל), איזון הסוכר עשוי להיות קל הרבה יותר. חוץ מזה, יש עוד הרבה יתרונות לירידה במשקל כמו שיפור בתנועתיות ונשימה טובה יותר. תהליך ההרזיה צריך להיות איטי והדרגתי (בדרך כלל כחצי קילו בשבוע). גם כאן לא כדאי למהר: ירידה דרסטית במשקל כמעט תמיד מובילה לעלייה מהירה חזרה.

שיפור בשומני הדם ובגורמי סיכון לבביים נוספים

להרבה אנשים עם סוכרת יש רמות גבוהות של שומנים בדם. לכן כדאי לדעת אילו מאכלים יעזרו להפחית את רמות השומנים. חשוב ללמוד מהם השומנים הבריאים שמשפרים את פרופיל השומנים בדם (כמו שומן בלתי רווי שנמצא בשמן צמחיים, בטחינה, באגוזים ובאבוקדו), וכמה כדאי לאכול מהם; מאילו שומנים כדאי להימנע, למשל שומן טראנס (השומן שנמצא במזונות מתועשים כמו בצק עלים או פיצות מוכנות מהקפאה). 

התפריט המומלץ עשיר בסיבים תזונתיים וכולל מזונות כמו שמן זית, אבוקדו, טחינה ואגוזי מלך ומקורות חלבוניים שאינם עשירים בשומן כמו דגים, מוצרי חלב רזים ועוף

דגשים לקראת המפגש הראשון עם התזונאית

כדי להפוך את המפגש הראשון עם התזונאית ליעיל יותר כדאי להכין כמה דברים מראש:

• הביאו תוצאות עדכניות של בדיקות דם.

• ערכו רישום של הארוחות שלכם בפנקס קטן או בסמארטפון. פשוט רשמו את כל המזונות שנכנסו לכם לפה ב־3 עד 4 הימים שלפני המפגש. התזונאית תוכל להתרשם מסדר היום ומהרגלי האכילה שלכם, ואם תצלמו תמונות - גם מגודל המנות.

באמצעות התיעוד מגלים אנשים רבים דברים מעניינים עוד לפני המפגש עם התזונאית. אנחנו רק חושבים שאנחנו יודעים מה ואיך אנחנו אוכלים, אבל ממחקרים עולה כי 30% עד 50% מהמאכלים שהכנסנו לפה שלנו ב־3 עד 6 הימים האחרונים נשמטים מהזיכרון. לא כי אנחנו רוצים לעבוד על מישהו. אכילה היא פשוט פעולה שגרתית מדי שנעשית לעיתים תוך כדי פעולות אחרות בלי שאנחנו שמים לב.

• בימים של רישום המזון כדאי לעשות גם מדידות סוכר. הביאו את רישומי המעקב למפגש כדי שתוכלו לפענח את הקשר בין האוכל שלכם לרמות הסוכר בדם.

אילו מדידות סוכר לעשות לפני הפגישה?

אלה הן מדידות הסוכר שכדאי לעקוב אחריהן לפני הפגישה עם הדיאטנית:

• סוכר בצום - כלומר, מדידת הסוכר מייד אחרי שהתעוררתם.

• סוכר לפני כל ארוחה ושעתיים אחריה - מדידות שיאפשרו ללמוד בכמה ארוחה ספציפית מעלה את רמת הסוכר. התזונאית תוכל להעריך את כמות הפחמימות הרצויה בארוחה ולתת חלופות מתאימות.

• סוכר לפני השינה.

לא צריך לבצע את כל המדידות כל היום. אפשר להסתפק ב־2 עד 3 מדידות ביום. לדוגמה, ביום הראשון אפשר למדוד סוכר בצום ושעתיים אחרי ארוחת הבוקר. למחרת אפשר למדוד ממש לפני ארוחת הצהריים ושעתיים אחריה. ביום הבא - בצום, לפני ארוחת הערב ושעתיים אחריה. 

בתוך כמה ימים תתקבל תמונת מצב מקיפה שתאפשר לתזונאית להבין מה כדאי לשנות ולתת לכם המלצות מדויקות.

​סוכרת: המדריך המלא

בין אם מדובר בסוכרת מסוג 1 או מסוג 2 - כל המידע כאן


מה חשוב לברר בפגישה עם התזונאית?

• חשוב לדבר עם התזונאית על מדידות הסוכר: מתי כדאי למדוד ואיך מודדים?

• חשוב לדעת מהן רמות הסוכר הרצויות בצום, אחרי הארוחות ולפני השינה. את היעדים יגדיר בדרך כלל רופא בתיאום עם הצוות המטפל. 

• כדאי לשאול את התזונאית כבר במפגש הראשון מה לעשות כשרמת הסוכר נמוכה מדי (בדרך כלל מתחת ל־70 מיליגרמים - מצב שמכונה היפוגליקמיה).

לסיכום

• סוכרת היא מחלה שניתן לאזן - האיזון בידיים שלכם!

למזון יש השפעה גדולה על רמות הסוכר ועל איזון הסוכרת.

• ידע הוא כוח: אם תדעו אילו מזונות מעלים את רמות הסוכר ואילו אינם מעלים אותן, תוכלו להשיג שליטה ברמות הסוכר שלכם.

• מומלץ בחום להגיע למפגש עם התזונאית מצוידים בהרבה סבלנות ומוכנות לתהליך למידה ארוך. הסוכרת היא לתמיד, ואתם צריכים ללמוד לנהל אותה כדי שהיא לא תנהל אתכם.

אירה שולמן היא דיאטנית קלינית (MPH) בכללית - מומחית בטיפול תזונתי בסוכרת ובמחלות כליה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש